Krásna príroda na Kláštorisku vytvárala ideálny základ na hlboké duchovné prežívanie bývalých mníchov. Dnes sa výhľadmi na Tatry môžu pokochať turisti.Krásna príroda na Kláštorisku vytvárala ideálny základ na hlboké duchovné prežívanie bývalých mníchov. Dnes sa výhľadmi na Tatry môžu pokochať turisti.

Kláštorisko je dostupné viacerými turistickými značenými chodníkmi rôznej obtiažnosti. Dostanete sa sem dokonca i na horskom bicykli. Počas letnej turistickej sezóny tu funguje horská chata, kde sa môžete občerstviť. K hlavným lákadlám patrí i prvotriedny výhľad na Vysoké Tatry, ktorý podčiarkuje jedinečnosť tohto miesta, kde v dávnych dobách hľadali priestor na rozjímanie mnísi.

Dnes sem môžete podniknúť príjemný výlet, ktorý je vhodný na oboznámenie sa so Slovenským rajom. Nájde sa tu i ľahšia výstupová trasa, ktorou sa pokojne môžete vydať s deťmi. Je to taktiež vhodný cieľ pre návštevníkov, ktorý si netrúfajú na exponované terény v miestnych roklinách. Kláštorisko ponúka ideálne spojenie prírody a histórie, ktoré vám odporúčame vyskúšať.

Vstup do ruín kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku.Vstup do ruín kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku.

Ako sa dostať na začiatok túry na Kláštorisko a kde zaparkovať

Ak by ste si chceli užiť relatívne pohodový výstup na Kláštorisko, vyplatí sa vyraziť z Podleska. Tam sa najlepšie dopravíte kombináciou vlaku a autobusu, alebo autom. Veľké parkovisko sa nachádza priamo na Podlesku. Je platené.

Ak by ste mali k dispozícii elektrobicykel, dá sa sem prísť i na ňom, prípadne si ho tu požičať. Výhodou je možnosť pokračovať ním po zelenej cyklotrase až na Kláštorisko.

Na Podlesku začínajú i viaceré výstupové možnosti po turistických značkách. Azda najmenej namáhavou je kombinácia modrej a zelenej značky, ktorá je v závere totožná so zelenou cyklotrasou. Rovnako tak môžete vyskúšať kombináciu červenej a žltej značky. Všetky tieto lesné cesty začínajú na Podlesku.

Panoráma Vysokých Tatier z oblasti Podleska, odkiaľ vyrážame na Kláštorisko.Panoráma Vysokých Tatier z oblasti Podleska, odkiaľ vyrážame na Kláštorisko.

Cykloturisti na Kláštorisku. Bicykle je možná si požičať i na Podlesku.Cykloturisti na Kláštorisku. Bicykle je možné si požičať i na Podlesku.

Výstup z Podleska na Kláštorisko

Azda najpohodlnejšou variantou výstupu na Kláštorisko je kombinácia modrej a zelenej turistickej značky vedúca z Podleska. Chodník predstavuje klasickú lesnú cestu, ktorá je zväčša akceptovateľného sklonu. Trasa vedie lesom, takže pokiaľ máte radi takéto oblasti, budete spokojní. Behom poctivej hodinky a pol by ste mali byť na Kláštorisku.

Podobne by ste sa mohli vybrať z Podleska i po červenej a žltej značke, pričom úvod po červenej je strmý. Neskôr vedie trasa po vrstevnici po cyklotrase totožnej so žltou značkou.

Po zelenej značke z Podleska na Kláštorisko.Po zelenej značke z Podleska na Kláštorisko.

Zelená značka smerujúca z Podleska na Kláštorisko predstavuje celkom pohodlnú lesnú cestu.Zelená značka smerujúca z Podleska na Kláštorisko predstavuje celkom pohodlnú lesnú cestu.

Žltou značkou môžete zostúpiť do Prielomu Hornádu, popri ktorom sa dá vrátiť na Podlesok.Žltou značkou môžete z Kláštoriska zostúpiť do Prielomu Hornádu, popri ktorom sa dá vrátiť na Podlesok.

Na Kláštorisku

Zaujímavejšia ako výstup, bude samotná horská lúka na Kláštorisku spolu s ruinou kartuziánskeho kláštora a výhľadmi na Tatry. Nečudo, že si práve toto miesto vybrali mnísi pre svoj život v skromnosti plnej pokladov prírody. Ešte i dnes tu možno nájsť dostatok pokoja na rozjímanie. Netýka sa to však obdobia letnej sezóny. Vtedy je toto miesto plné turistov. Okrem iného ich sem láka i turistická chata ponúkajúca jednoduché občerstvenie.

Kláštorisko je zároveň križovatkou viacerých turistických značiek. Dostanete sa odtiaľto napríklad na začiatok ferraty HZS v rokline Kyseľ, k Prielomu Hornádu, ale aj na Tomášovský výhľad. Na Kláštorisku končí i Kláštorská roklina.

V každom prípade sa Kláštorisko oplatí vidieť. Pekná, rozľahlá horská lúka, ktorá sa tu rozkladá, v minulosti zrejme slúžila i lyžiarom. Dodnes sú po jej okrajoch roztrúsené chatky a údajne tu fungoval vlek. Za príjemných dní, čo do počasia, sa tu dá v kľude posedieť.

Neďaleko lúky sa nachádza Symbolický cintorín obetí Slovenského raja. Nájdete ho hneď v úvode zelenej značky na susediacej lúke. Pri ruine kláštora sa nachádza drobná atraktivita v podobe prameňa sv. Bruna.

Na Kláštorisku. Hromady sutín odprataných z objektu ruiny starobylého kláštora.Na Kláštorisku. Hromady sutín odprataných z objektu ruiny starobylého kláštora.

Rozľahlá horská lúka na Kláštorisku.Rozľahlá horská lúka na Kláštorisku.

Infotabuľa so základnými údajmi o Kláštorisku.Infotabuľa so základnými údajmi o Kláštorisku.

Chata na Kláštorisku.Chata na Kláštorisku.

Symbolický cintorín na Kláštorisku.Symbolický cintorín na Kláštorisku.

Zoznam obetí nehôd v Slovenskom raji možno nájsť na symbolickom cintoríne na Kláštorisku.Zoznam obetí nehôd v Slovenskom raji možno nájsť na symbolickom cintoríne na Kláštorisku.

Kláštorisko charakterizuje prekrásna horská lúka a zvyšky kartuzíánskeho Kláštora.Kláštorisko charakterizuje prekrásna horská lúka a zvyšky kartuzíánskeho Kláštora.

Ruina kartuziánskeho Kláštora

Na severnom okraji lúky sa nachádza ruina kartuziánskeho Kláštora zo začiatku 14. storočia. Toto miesto vo výške 760 m n. m. v dávnych dobách poskytovalo útočisko obyvateľstvu pred útokmi Tatárov. Viac ako 250 rokov tu pôsobil rád Kartuziánov. O tejto časti minulosti sa môžete dozvedieť mnohé fakty priamo v ruine kláštora, ktorú sa snažia zachrániť pred nekompromisným pôsobením zubu času dobrovoľníci. Zistili sme, že as im to celkom darí. Ruiny sú sprístupnené a vďaka činnosti dobrovoľníkov je ich návšteva bezpečnou.

Z prehliadky ruín nám v pamäti utkvela zrekonštruovaná pustovnícka zahrádka s bylinkami a krásny výhľad na Tatry. Prehliadka bola bez sprievodcu na vlastnú päsť. V ruinách kláštora je možnosť počas letnej sezóny zakúpiť suveníry.

V interiéri kláštora na Kláštorisku.V interiéri kláštora na Kláštorisku.

Jednoduchý oltár v kláštore na Kláštorisku.Jednoduchý oltár v kláštore na Kláštorisku.

Zachránené zvyšky stavieb v interiéri kláštora na Kláštorisku.Zachránené zvyšky stavieb v interiéri kláštora na Kláštorisku.

Život mníchov na Kláštorisku sa vyznačoval jednoduchosťou a blízkosťou k nádhernej prírode.Život mníchov na Kláštorisku sa vyznačoval jednoduchosťou a blízkosťou k nádhernej prírode.

Vyčistené zvyšky múrov kláštora na Klášotirsku. O záchranu tejto pamiatky sa starajú dobrovoľníci.Vyčistené zvyšky múrov kláštora na Klášotirsku. O záchranu tejto pamiatky sa starajú dobrovoľníci.

Hromady sutiny pri zvyškoch objektu kláštora na Kláštorisku.Hromady sutiny pri zvyškoch objektu kláštora na Kláštorisku.

Zachránená mariánska kartuziánska záhrada kláštora na Klášorisku.Zachránená mariánska kartuziánska záhrada kláštora na Klášorisku.

V objekte ruín kláštora sa nachádza i priestranstvo, ktoré zrejme slúži na organizovanie kultúrnych akcií.V objekte ruín kláštora sa nachádza i priestranstvo, ktoré zrejme slúži na organizovanie kultúrnych akcií.

Náročnosť

Túra na Kláštorisko môže vyhovovať turistom s menšou úrovňou kondičky. Najmä ak sa sem vyberú z Podleska. Technicky pri výstupe z Podleska po modrej a zelenej značke nie sú náročné úseky. Mali by ste ich zvládnuť i bez špeciálnej turistickej výbavy. Neplatí to však pri výstupoch z iných končín Slovenského raja.

Napríklad chodníky od Kyseľa, alebo Kláštorskou roklinou sú strmé a technické. Ľahšie varianty z Podleska zvládnu i deti. Z výbavy sa môžu hodiť turistické paličky, ktoré pomôžu šetriť kĺby najmä pri zostupe.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Prístup na Kláštorisko je možný celoročne. Výhodou je, že sem môžete vyraziť napríklad keď je práve obmedzený vstup do jednotlivých roklín Slovenského raja. Stáva sa to počas dažďov, keď hladina potokov v roklinách nebezpečne stúpne a robí ich nepriechodnými. Kláštorisko vtedy môže byť dobrou alternatívou na túru.

Vstupné je počas sezóny obvykle vyberané na začiatku jednotlivých turistických chodníkov v Slovenskom raji. Je to skôr symbolická položka. Finančne môžete podporiť i dobrovoľníkov pracujúcich na záchrane ruiny kláštora.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Na Kláštorisku by ste oheň zakladať nemali. Prespávanie v národnom parku tiež nie je povolené. Využite na to skôr ubytovanie v kempoch v Podlesku, alebo Betlanovciach. Kto túži po vyššom komforte služieb, nájde ich v hoteloch, alebo ubytovaní v blízkom okolí. Počas sezóny si však vopred zistite dostupnosť.

Staršia chata na Kláštorisku, ktorá v minulosti slúžila na rekreáciu. Podobných chatiek je tu viacero.Staršia chata na Kláštorisku, ktorá v minulosti slúžila na rekreáciu. Podobných chatiek je tu viacero.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Kláštorisko je vhodným tipom na túru, keď máte chuť na niečo menej náročné. Svoje čaro by toto miesto mohlo mať počas zimy, alebo na jar, či jeseň. Pekné výhľady od ruiny kláštora na Tatry však potešia kedykoľvek.

Pohľad z Kláštoriska cez Podtatranskú kotlinu smerom k Tatrám.Pohľad z Kláštoriska cez Podtatranskú kotlinu smerom k Tatrám.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.