Bunker resp pechotný zrub B-S-14 Duna bol súčasťou opevnenia Bratislavy, ktoré vzniklo pred II. svetovou vojnou. O kvalite tejto stavby svedčí, že sa takmer neporušená zachovala dodnes, hoci nie je vôbec udržiavaná. Samozrejme, žiadne zbraňové systémy, alebo iné vybavenie interiéru tu dnes nenájdete.

Koho už zlákalo čaro objavovania bratislavských bunkrov, ktorých je tu vrátane delostreleckých kavern z I. svetovej vojny, naozaj neúrekom, časom určite „zablúdi“ aj k objektu bunkra Duna. Nie je to tak mohutná stavba ako iné objekty ťažkého opevnenia, ale na druhej strane je veľmi dobre dostupná a jej návšteva môže ozvláštniť bežný výlet na bicykli po bratislavskej protipovodňovej hrádzi. Postačí ak si kúsok pred petržalskou čističkou odpadových vôd zbehnete dolu z hrádze, smerom k Dunaju.

Pohľad na bunker Duna zbokuPohľad na bunker Duna zboku. Cez niekdajšiu strieľňu ústí toto potrubie.

Ako sa dostať k bunkru?

Prístup k bunkru Duna je jednoduchý. Ak sa pohybujete po hrádzi v smere toku Dunaja odbočíte vľavo kúsok pred čističkou odpadových vôd. Odporúčame vyraziť na bicykli a dopredu si troch naštudovať mapu, alebo využiť niektorú mobilnú aplikáciu so zaznamenanými bodmi takýchto atraktivít. Môžete využiť napríklad Osmand.

Priamo z hrádze bunker neuvidíte, lebo je skrytý v lužnom lese hneď pod hrádzou. Oveľa ľahšie sa hľadá, ak je opadané lístie, avšak s gps navigáciou a tou správnou „appkou“ v mobile to nie je problém. Od hrádze ste pri bunkri za približne dve minútky. Nachádza sa hneď pri lesnej ceste, na okraji lužného lesa.

Bunker B-S-14 DunaBunker B-S-14 Duna. Bunker nájdete neďaleko čističky odpadových vôd pri petržalskej protipovodňovej hrádzi.

Charakteristika bunkra

Bunker B-S-14 Duna bol pevnosťou, určenou pre 7 vojakov. Je to dvojpodlažný pechotný zrub. Pôsobí pomerne útlo v porovnaní z objektami ťažkého opevnenia, napr. neďalekým bunkrom B-S-13 Stoh. Bunker postavila bratislavská firma Ing. R. Friča v roku 1934. Bunker disponoval štyrmi strieľňami, z ktorých dve boli neskôr zamurované.

Skaza v zadnej časti bunkraSkaza v zadnej časti bunkra. Nepodarilo sa nám zistiť, čo sa tu stalo. Možno šlo o kolaps narušeného múra.

Dnes je bunker schovaný v lesíku a zrejme sa pracuje na jeho postupnej obnove. Objekt bol uzamknutý a jeho okolie svedčí o terénnych úpravách. V zadnej časti je betónový plášť rozpadnutý a trčí z neho množstvo železných tyčí resp. roxorov.

Zanedbaná priekopaZanedbaná priekopa. Tieto priekopy sú bežnou súčasťou bunkrov v opevnení.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Bunker B-S-13 Stoh - nachádza sa pri Chorvátskom ramene Dunaja, pri konečnej MHD na Betliarskej ul.
  • Bunker B-S-15 Ostrov - jeden z najzaujímavejších bunkrov ťažkého opevnenia, najmä vďaka lokalizácii priamo na brehu Dunaja na najjužnejšom cípe Starohájskeho ostrova
  • Jazero Veľký Draždiak - vedie k nemu pekná cyklotrasa popri Chorvátskom rameni priamo z hrádze
  • Malý Draždiak – menšie jazierko pri Veľkom Draždiaku, ideálne na prechádzky, opekanie, prípadne ležanie v tráve na priľahlej lúke :)
  • Chorvátske rameno – obľúbená vychádzková lokalita pre cyklistov, bežcov, chodcov, psíčkarov a mamičiek s kočíkmi
  • Petržalská hrádza pri Dunaji – raj pre všetkých cyklistov a korčuliarov :)
  • Občerstvenie - možné vo viacerých bufetoch, lemujúcich cestu na hrádzi

Mohutný skalný pilierMohutný skalný pilier. Ktovie načo bola dobudovaná táto výstuž.

Fotografie z pechotného zrubu B-S-14 Duna