Máte radi históriu drevených kostolíkov, vojnové pamiatky a krásne jedľovo-bukové lesy? V tom prípade určite navštívte Svidník a jeho okolie, v jeho blízkosti sa skrýva veľa týchto zaujímavostí. Jednou z nich je aj veľmi krásny drevený kostolík v Ladomirovej, ktorý je zapísaný dokonca v Zozname svetového dedičstva UNESCO. A ak už budete v tomto kraji, Ladomirova nie je jediné miesto, kde sa skrývajú poklady :).

Drevený plotDrevený plot. Kostolík je obkolesený pekným dreveným plotom a starými lipami.

UNESCO pamiatka

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Michala Archanjela v Ladomirovej je čo sa týka architektúry jedným z najhodnotnejších chrámov na Slovensku. Ako jediný lemkovského typu má oktagonálnu kupolu lode. Ako to ale vyzerá v reáli, musíte zistiť sami :).

Postavený bol v roku 1742 z dreva bez použitia jediného klinca. Spolu s ním postavili aj drevenú zvonicu, z ktorej sa ozývajú 3 mocné zvony. Zaujímavé sú 3 veže kostolíka, z ktorých najvyššia je hneď prvá nad „babincom“, čo je akási predsieň, v ktorej sa kedysi zdržiavali ženy, ktoré nemali právo vojsť dnu.

VežeVeže. Najvyššia veža kostola je hneď prvá - nad babincom.

Vnútri chrámu sa nachádza krásny barokový ikonostas s vyobrazeniami mnohých svätcov. Bol dvakrát zničený, prvý raz, keď ho zasiahol granát počas 2. svetovej vojny a druhý krát keď počas silnej búrky spadla na kostolík prastará lipa a kostol spolu s ikonostasom sčasti zničila. Kostolík ale hneď v roku 1958 opravili. Ďalšia rekonštrukcia ikonostasu a cárskych dverí prebehla v rokoch 1996-2006. Pre svoju krásu a jedinečnosť bol tento kostolík zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO 7. júla 2008.

Chrám je otvorený len na požiadanie a ako vo všetkých drevených chrámoch, aj tu je vnútri zakázané fotografovať. Vonku to ale zakázané nie je a tak sa jeho návšteva určite oplatí aj keď sa možno dnu nedostanete. Chrám je obkolesený pekným dreveným plotom so vstupnou bránou, ktorá je však odomknutá, stačí len odsunúť závoru. V areáli kostolíka je pár starých hrobov a krásnych košatých stromov.

OknáDrevené chrámy majú zvyčajne len minimum okien

Ako sa sem dostať?

Ladomirová je dedinka ležiaca na veľmi frekventovanej ceste smerujúcej zo Svidníka do Poľska. Ak sa rozhodnete, že sa zo Svidníka vyberiete ku kostolíku na bicykli, odporúčam cyklo výlet počas víkendu, kedy je na cestách menej kamiónov. Kostolík sa nachádza v obci na pravej strane, jeho veže je vidieť z hlavnej cesty. Zo Svidníka je to do Ladomirovej len 6 km, autom ste tam za 10 minút, na bicykli za polhodinku. Ďalšou možnosťou je prísť sem na autobuse.

MonastyrMonastyr, ktorý postavili ruskí emigranti začiatkom 20. storočia v obci.

Zaujímavosti v obci

Ladomirová je dedinka blízko Svidníka, ktorá má zaujímavú históriu a nachádza sa v nej niekoľko zaujímavostí, pre ktoré sa tu určite oplatí zastaviť. V minulosti sa tu nachádzal kaštieľ, po tom už žiaľ neostalo ani pamiatky. Pamiatka ostala na 1. svetovú vojnu, ktorá pripravila o život mnohých dedinčanov. V obci bol postavený cintorín, kde pochovali 270 padlých ruských vojakov. Ruskí vojaci boli k domácim veľmi priateľskí a štedrí- hladujúcemu obyvateľstvu darovali chlieb, soľ, cukor a iné potraviny. Po skončení prvej svetovej vojny sa v obci usadili ruskí emigranti, ktorí boli mníchmi a postavili tu pravoslávny kostol a tlačiareň. Kostol je vidieť z hlavnej cesty na ľavej strane v smere na Poľsko a o kúsok ďalej sa nachádza aj vojenský cintorín.

Blízko Ladomirovej sa počas 2. svetovej vojny odohrala ťažká tanková bitka Karpatsko - duklianskej operácie, pri ktorej bola väčšina domov zničená a obec bola nanovo postavená. Kvôli tomu sa v okolí nachádza veľmi veľa pamiatok na 2. svetovú vojnu a ak sa prejdete lesmi, tak máte veľkú šancu, že natrafíte na muníciu z vojny.

Starý vojenský cintorínStarý vojenský cintorín. Sú tu pochovaní ruskí vojaci padlí v 1. svetovej vojne

Tip na výlet - Karpatská drevená cesta

Oblasť severovýchodného Slovenska je bohatá nielen na vojnové pamiatky, kultúrne dedičstvo a prírodné krásy. Jej veľkým bohatstvom sú drevené kostolíky, ktoré kedysi hrdo stáli v mnohých dedinách a dodnes sa mnohé zachovali vo veľmi dobrom stave.

Sú súčasťou karpatskej drevenej cesty a ak máte chuť obísť ich všetky, máte čo robiť :) . Ak sa vám to podarí, mnohé ďalšie nájdete aj za poľskými hranicami či roztrúsené po východnom Slovensku, hlavne v okolí Svidníka, Bardejova a Sniny.

Staré stromyStaré stromy. V roku 1956 spadla počas búrky na cerkvu stará lipa, ktorá ju sčasti zdemolovala.

Zaujímavosti v okolí

  • Skanzen ukrajinskej kultúry vo Svidníku - ukážka ľudových stavieb severného Šariša a Zemplína, otvorený sezónne
  • Vojenské historické múzeum vo Svidníku - expozícia vojenskej histórie oblasti Duklianskeho priesmyku s vonkajšou zbierkou tankov a inej bojovej techniky
  • Aqua Rhutenia Svidník - aquapark s vonkajším letným areálom a vnútorným welnessom
  • Drevený gréckokatolícky chrám v Šemetkovciach - kostol sv. Michala archanjela z roku 1752
  • Drevený kostolík sv. Paraskevy v Potokoch - gréckokatolícky drevený chrám z 18. storočia
  • Dukliansky priesmyk - dejisko významných bojov počas 2. svetovej vojny s pamätníkom a cintorínom
  • Drevený kostolík v Hunkovciach - gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky z 18. storočia
  • Cintorín z 2. svetovej vojny v Hunkovciach - s hrobmi viac než 3000 nemeckých vojakov
  • Drevený kostolík v Krajnom Čiernom - gréckokatolícky chrám sv. Bazila Veľkého z 18. storočia

Pohľad na kostolné vežičky.Pohľad na kostolné vežičky. Zaujímavosťou je, že drevený kostolík bol postavený bez jediného železného klinca.

Fotografie chrámu sv. Michala Archanjela