Zrúcanina Plaveckého hradu tvorí významnú dominantu na úpätí západných Malých Karpát. Plavecký hrad zaujme už z diaľky. Cestou po západnej strane Malých Karpát si ho istotne všimnete. Je neprehliadnuteľný a dodnes akoby plnil svoju strážnu funkciu. Týči sa priamo nad okolitou nížinou s nekonečným borovicovým lesom Vojenského obvodu Záhorie. Hrad bol postavený na výraznom vápencovom brale a to jeho dominanciu ešte zvýrazňuje.

Z pomedzi malokarpatských hradov je Plavecký hrad určite z tých známejších a navštevovanejších. Jeho história siaha až do 13 storočia. Hrad bol v 16. storočí prestavaný na renesančnú pevnosť. V roku 1707 ho však poškodilo cisárske vojsko a od vtedy začal chátrať. V súčasnosti je z hradu ruina – dalo by sa povedať „priemerne“ zachovalá. Našťastie na hrade už prebiehajú konzervačné práce.

Celkový pohľad na Plavecký hrad.Celkový pohľad na Plavecký hrad. Tento pekný výhľad na hrad sa nám naskytol od hlavnej cesty z Plaveckého Podhradia na Plavecký Mikuláš.

Okolie hradu je zaujímavé aj z hľadiska archeológie. Lokality v okolí Plaveckého hradu boli osídlené už v praveku. Svedčí o tom známe archeologické nálezisko pri hrade - Pohanská z mladšej doby kamennej a z čias halštatskej kultúry. Bolo tu kedysi vybudované jedno z najväčších keltských oppíd.

Okrem histórie je Plavecký hrad obľúbený hlavne pre svoje nádherné výhľady smerom na Záhorskú nížinu. Výhodou hradu je jeho blízkosť k Plaveckému Podhradiu a nenáročný prístup k zrúcanine. Takže ak si chcete spraviť nejakú turistickú „rýchlovku“ je to jasná voľba. Plavecký hrad má čo ponúknuť!

Vitajte na Plaveckom hradeVitajte na Plaveckom hrade. História hradu siaha až do 13. storočia.

Cesta pod hrad

Pod Plavecký hrad sa dostanete autobusom, alebo najrýchlejšie autom. Autobusové spojenie je pomerne občasné. Ak by vám nevychádzali spoje, v dedine je našťastie krčma, kde môžete prežiť krutý čas čakania na autobus. Je to taká klasická krčma. Ak si vyberiete bicykel, taktiež nespravíte chybu, keďže okolitá krajina je ideálnym miestom pre cykloturistiku.

Cieľová dedinka Plavecké Podhradie je taktiež malebná. Rovnako ako susedný Plavecký Mikuláš s peknými chalúpkami. Z oboch miest je možný výstup po turistickej značke, ale z Plaveckého Podhradia to bude rýchlejšie. Naopak cestou z Plaveckého Mikuláša si môžete pozrieť peknú vyhliadku Báborská. Naša cesta viedla rýchlejšou trasou z Plaveckého Podhradia, ktorú sme si ešte urýchlili behom.

Krátko po príjazde do obce naďabíte na modrú turistickú značku, ktorá vedie stredom obce. Môžete po nej autom pokračovať smerom na hrad. Ku koncu prejdete alejou stromov až k lesu, kde je menšia plocha vhodná na odstavenie niekoľkých áut. Nejde však o pravé parkovisko, skôr o núdzové riešenie, ale auto tu môžete pokojne nechať. Ak by sa nedalo zaparkovať pri vstupe na hrad, zaparkujte auto niekde v dedine. V princípe tak možno stratíte 5-10 minút času, takže nie je to žiadna katastrofa.

Prístupová cesta pod hrad z obcePrístupová cesta pod hrad z obce. Na konci sa dá zaparkovať, na rozsiahlejšej trávnatej ploche. Pravdepodobne nejde o oficiálne parkovisko, avšak autá tu bežne zvyknú parkovať.

Začiatok trasyZačiatok trasy. Pri vstupe do lesa nás vítala táto drevená tabuľa s informáciami o plaveckom krase.

Výstup na ruinu hradu

Parkujeme teda s pokojným svedomím na okraji lesa a nad nami sa už vznáša paraglider z auta, ktoré stojí pred nami. Spoznali sme to podľa nálepky, ktorú mal na aute. Lietať dneska neplánujeme, ale behať áno, nakoľko je pomenej času k dispozícii. Behom ide výstup veľmi rýchlo a po približne 15min, stojíme v lese na menšej križovatke lesných cestičiek. Modrá značka pokračuje ďalej k sedlu Báborská a k hlavnému malokarpatskému hrebeňu. Cesta k hradu vedie doľava a je to už iba kúsok.

Na tomto mieste sa nachádza ešte miesto využívané na táborenie. Je tu rovná plocha s ohniskom. Po minúte konečne vykukneme z lesa a stojíme pod hlavnou bránou Plaveckého hradu. Zdá sa, že z tohto miesta štartujú i paraglidisti. Ten spomínaný, sa práve vznáša nad okolitou rovinou. Pozrieť si hrad z vtáčej perspektívy je lákavé. My však ideme preskúmať útroby hradu. Pred bránou ešte narazíme na tabuľu s informáciami o histórii hradu. Pozrieť si tu môžete aj mapku s popisom jednotlivých častí hradu.

Na hrad sa dostanete modrou turistickou značkou. Na hrad sa dostanete modrou turistickou značkou. Tá však pri hrade nekončí ale vedie až na hrebeň Malých Karpát.

Odbočka k hraduOdbočka k hradu. V týchto miestach sa oddelíte od modrej turistickej značky a zahnete doľava smerom na hrad.

Ak by sme išli na hrad klasickou chôdzou, k hradu sa dostaneme približne do polhodiny. Výstup nie je náročný, aj keď vedie stále do kopca. Ide o klasickú prechádzku príjemným lesíkom. Cestička k hradu je lesná, sem-tam z nej vykukne skala, či nejaký koreň. Nič extrémne. Vyšľapať ju preto na bicykli bude v pohode. Tak isto s terénnejšim kočiarom by ste to mali zvládnuť, v prípade že si chcete spraviť vychádzku s maličkými deťmi. Pripravte sa však na skalnatejší terén kúsok pred vstupom na hrad. Rovnako aj chodníčky na hrade nie sú moc kočiar-friendly.

Prechádzka lesomPrechádzka lesom. Celý výstup na hrad je charakterizovaný peknou, nenáročnou prechádzkou lesom.

Plavecký hrad dnes

Plavecký hrad sme mali možnosť navštíviť niekoľkokrát. Pri poslednej návšteve nás pri vstupe víta rota veľkých sudov. A čoskoro i lešenie. Hrad je v rekonštrukcii, čo bolo zrejmé už z pohľadu z cesty. Zbytky jeho hlavnej veže pokrýva vcelku rozložité lešenie. Pri našej poslednej návšteve, minulý rok na jeseň, sme tu lešenie nevideli. Takže z tohto pohľadu je fajn že sa na zrúcanine hradu v tomto smere niečo „deje“.

Stavba je v súčasnosti ruinou a preto sa do jej konzervácie pustili nadšenci. Rekonštrukcie prebiehajú už niekoľko rokov. Tu i tam vidno pekne zakonzervovaný kúsok okna, alebo múra. Je to pomalá, trpezlivá práca, najmä ak chcete docieliť trvalejšiu odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Na hrade sme nenašli zdroj vody. Zrejme ju sem krvopotne vynášajú, alebo zbierajú vodu dažďovú. Nikoho sme tu nevideli a tak sme sa ani nemali koho spýtať na detaily. Bolo zrejmé, že nejde o žiadnu masívnu obnovu, ale pomalú konzerváciu. Napriek tomu že sa niektoré časti hradu opravujú, výraznejšie obmedzenia sme tu nenašli. Dá sa preto bez problémov dostať do všetkých častí hradu. Teda aspoň tých, ktoré ostali zachované.

Konzervácia hradu.Konzervácia hradu. V súčasnosti prebieha konzervácia Plaveckého hradu. Všade sú roztrúsené sudy a lešenie. Areál je však voľne prístupný.

Hlavné lešenie.Hlavné lešenie. Pri obhliadke sme zistili, že konzervácia prebieha pomerne odborne. Niektoré dokončené detaily pôsobili zrekonštruované veľmi citlivo.

V ruinách hradu je možné chodníčkom stúpať pomedzi zvyšky múrov a objavovať jeho zákutia. Obzvlášť pekné sa zdali miesta, ktoré sú malými táboriskami. Stať sa aspoň na jednu noc hradným pánom, láka zjavne mnohých. Sú z neho perfektné výhľady na nížinu a borovicové lesy, ktoré snáď nemajú konca. Z hradu sa tieto lesy javia ako z rozprávky. Všimnúť si možno i vysoké vojenské vyhliadkové veže v nich. V lesoch sa totiž stále cvičia vojaci a platí tam zákaz vstupu.

Zaujímavé výhľady sú však aj smerom na východ, do Malých Karpát. Pekne viditeľné sú západné svahy malokarpatských kopcov. Pri pohľade smerom na juh uvidíte ako na dlani dedinku Plavecké Podhradie, v diali potom susediacu dedinku Sološnica. Na horizonte dominuje konštrukcia cementárne v neďalekom Rohožníku. Jednoducho je jasné, že hrad bol situovaný priam ideálne, pretože poskytuje ďaleké výhľady na všetko podstatné v okolí.

Dnes už nemá Plavecký hrad strážnu funkciu, o to lepšie však slúži turistom na kochanie sa.:) V jeho horných partiách je umiestnená i fotografia s popisom jednotlivých objektov na obzore. Pozrieť si tak môžete najvyšší vrch Malých Karpát - Záruby, alebo hrad Ostrý Kameň na ich hrebeni.

Južné výhľadyJužné výhľady. Okrem Plaveckého Podhradia vidieť aj neďalekú dedinku Sološnica. V diali si môžete všimnúť cementáreň v Rohožníku.

Vyhliadka.Vyhliadka. K zaujímavostiam hradu patrí i táto vyhliadka. Popisuje okolie na obzore, napríklad vrcholy Záruby a Veterlín. Vidno ich v diaľke naľavo. Rovnako ako vežu hradu Ostrý Kameň.

Obzvlášť pekným miestom sa nám na hrade zdal múr, na konci ktorého bola na jeho korune umiestnená menšia drevená lavička. Silná romantika, avšak chce to trochu odvahy prejsť k nej po vrchu múra. Romantických miest je tu však viacero. O čom svedčí hlavne to, že sme tu narazili na niekoľko párikov, ktoré si zarezervovali tie najkrajšie výhľadové miesta. Po chvíli hmmkania a kašľania nakoniec pochopili, že si chceme spraviť fotografiu. Potom nám neochotne, aspoň na krátky čas prenechali miesto :)

Na hrade sme tiež objavili zvyšky miestností, ale najmä veží. Vrchné partie boli miestami zakonzervované a na lešenie sa dalo voľne dostať. Hrad nikto nestrážil a je stále voľne prístupný.

Plavecký hrad sa nám veľmi páči, ide o zaujímavo vyzerajúce zvyšky stavby, umiestnené v peknej okolitej krajine, s výbornými výhľadmi. Hrad má skvelú prístupnosť a vždy keď ideme okolo, tak sa tu radi zastavíme.

Srdcové záležitosti.Srdcové záležitosti. Romantické chvíľky môžete vychutnať na tejto lavičke, umiestnenej priamo na hradnom múre. Ak ste zamilovaní a tak trochu lietate v oblakoch, zachovajte rozvahu pri prechode k nej.

Severná časť hraduSeverná časť hradu. Pohybovať sa tu dá bez väčších problémov po vyšľapaných chodníkoch

Lezenie na hradnom brale Plaveckého hradu

Vápencové steny hradného brala sú populárne medzi lokálnymi lezcami, najmä od čias, čo boli preistené trvalým istením. Oblasť je známa pod menami ako Blázon, či Blázonstein. Zalezie si tu i nováčik.

Výhľad smerom na Plavecký MikulášVýhľad smerom na Plavecký Mikuláš. Všimnúť si môžete skalné bralo, na ktorom bol hrad vybudovaný.

Čo si pozrieť v okolí

  • Záruby - najvyšší bod Malých Karpát s peknou hrebeňovkou smerom na Ostrý Kameň
  • Hrad Ostrý kameň - najvyššie položený hrad v Malých Karpatoch, dnes však už len ruina
  • Báborská - dobrý vyhliadkový bod
  • Vápenná - významná malokarpatská sedemstovka s prekrásnymi výhľadmi, vystúpiť na ňu je možná z Plaveckého Podhradia po žltej značke.
  • Pohanská - archeologické nálezisko, ktoré je v tesnej blízkosti hradu na protiľahlom kopci
  • Mon Repos - pekný lovecký zámoček v hlavnom hrebeni Malých Karpát
  • Čierna skala - vrchol s dobrým výhľadom na južnú stranu Malých Karpát
  • Vodná nádrž Buková - lokálne významné stredisko kúpania, rybolovu a rekreácie, klasického charakteru
  • Rohožník – priemyselná obec známa svojou cementárňou. Za zmienku tu stojí napr. návšteva miestnych rybníkov, či súkromnej rezervácie Konopiská
  • Vodná nádrž Kuchyňa – v súčasnosti veľmi obľúbená a navštevovaná vodná nádrž, hlavne kvôli nedávno vybudovanej Bobrej hrádzi

Panoráma z Plaveckého hraduPanoráma z Plaveckého hradu. Hrad zaujme hlavne svojimi výhľadmi a skvelou dostupnosťou.

Fotografie z Plaveckého hradu