Hrad Beckov, v minulosti známy aj pod menami Bulundus, alebo Bolondos, je v súčasnosti dobre zakonzervovanou ruinou na okraji pohoria Považskéhý Inovec. Malebná ruina hradu sa nachádza v Trenčianskom kraji pri Novom meste nad Váhom nad veľmi príjemnou obcou Beckov. Hrad bol vybudovaný na výborne viditeľnom, 60 metrov vysokom vápencovom brale. Vďaka nemu tento významný hrad na Považí istotne upúta vašu pozornosť.

Hrad Beckov pochádza z 12. storočia a v súčasnosti je Národnou kultúrnou pamiatkou. Na slovenské pomery, dobre zachovaná zrúcanina sa vyznačuje skvelými prístupovými možnosťami. Zároveň je veľmi zaujímavo sprístupnená, čo z hradu robí ideálny cieľ na výlet pre rodinky s hoci aj menšími deťmi, alebo seniorov. Všetko je podčiarknuté pekným výhľadom na Považie. Nudiť sa tu určite nebudete.

Hrad Beckov v celej svojej kráseHrad Beckov v celej svojej kráse. Jedna z najzaujímavejších a najnavštevovanejších historických pamiatok na Považí.

Prístup k hradu Beckov

Tento hrad na Považí je naozaj dobre dostupný, najmä pre návštevníkov zo Západného Slovenska. No dopravu sem majú priaznivú i záujemcovia z ďalších končín. Viete sa sem celkom rýchlo prepraviť autom, vlakom, alebo autobusom. Považím totiž vedie diaľnica D1 a taktiež hlavná rýchliková trať naprieč Slovenskom. Postačí ak sa vlakom dopravíte do Nového Mesta nad Váhom a odtiaľ to už máte do Beckova doslova na skok. Zaujímavou alternatívou by mohla byť kombinácia vlaku a bicykla, keďže Považie je vhodným regiónom na cykloturistiku.

Hradné braloHradné bralo. V Beckove budete mať hrad vždy nad hlavou.

Parkovanie pod hradom

V Beckove sa dá zaparkovať pod hradným bralom pri tzv. Lipovom sade. Je to príjemný parčík takmer v samotnom centre obce. Pri jednom z jeho okrajov sa nachádza väčšia asfaltová plocha, kde môžete bezplatne odstaviť auto. Je možné, že počas hlavnej sezóny toto priestranstvo nepostačuje a tak budete nútení hľadať iné vhodné miesto, ktorých však v úzkom centre nie je príliš mnoho. Uličky sú tu úzke.

Nám sa tu zväčša parkovalo dobre. Zatiaľ sa nám stalo iba raz, že sme nevedeli, kde nechať auto a tak sme ho museli zaparkovať ďalej od hradu v jednej z uličiek. Chybou bolo tiež, že sme prišli okolo obeda. Prísť sem ráno, prípadne na podvečer by bol isto lepší nápad.

Parkovanie pod Beckovom.Parkovanie pod Beckovom. Na tejto asfaltovej ploche je možné nechať auto. Kapacita však nie je príliš veľká.

Výstup na hrad

K vstupu na hrad vás od parkoviska, popri Lipovom sade privedie zelená turistická značka, ktorá prechádza centrom Beckova. Je to smerom na juh a následne za Cukrárňou pod Hradom je odbočka smerom doľava. Poznáte ju aj podľa kostola s novo vyzerajúcou fasádou. Tam si všimnete hnedú tabuľu, s nápisom Hrad Beckov a nejakými informáciami. Keď sa vyberiete tým smerom, chodník vás čochvíľa dovedie k hradu. Stratiť by ste sa nemali, koniec-koncov hrad budete mať stále nad hlavami.

Celkovo je výstup na hrad Beckov príjemnou, pár minútovou prechádzkou. Výstup je naozaj krátky a po dobrej ceste. Zvládne to i dieťa, alebo staršia osoba s pohybovými obmedzeniami. Krátke strmšie pasáže sú len tesne pred vstupom na hrad. Posledné desiatky metrov k bráne pôjdete po ceste z kamenných blokov, ktorá sa môže mierne šmýkať, najmä po daždi. Nič však život-ohrozujúce.

Hrad Beckov z Lipového saduHrad Beckov z Lipového sadu. Sad sa nachádza hneď vedľa parkoviska. Je tu i menšie ihrisko.

Cesta k hraduCesta k hradu. Pri kostole je smerovník i tabuľa, takže hrad isto neminiete. Koniec-koncov hradné bralo budete mať vždy nad hlavou.

Vstup do hradu a vyhliadková veža

Za vstupnou bránou, ktorá sa bohužiaľ nedochovala, sa rozkladá časť beckovského hradu, označovaná v mapách aj ako predhradie. V minulosti sa tu nachádzal i most cez vodnú priekopu a strážna veža. Tá bola zrekonštruovaná a platí sa v nej vstupné na hrad. Na vežičku si môžete vyjsť, pretože slúži aj ako vyhliadkové miesto. Je to síce trochu krkolomnejšie lezenie, no zvládnu to i menšie deti. Výhľad na Považie i objekt hradu je odmenou za podstúpenú drobnú námahu.

Tu sa nám prihodila úsmevná príhoda. Ako sme si vychutnávali výhľady z vežičky, tackavým pohybom sa k nám doslova pričaptala pani v zrelšom veku, ktorá už počas výstupu po schodoch v pravidelných intervaloch výskala od strachu. Keď nás zbadala, vraví nám, že nech sa nebojíme, len že má strach z výšok, ale jednoducho si chcela na tu vežičku vyjsť. Milé stretnutie..

Vstup do hradu Beckov.Vstup do hradu Beckov. Po krátkom výstupe z dediny sa dostanete k hlavnému vstupu, za ktorým sa platí vstupné.

Vyhliadková veža nad vstupom do hradu.Vyhliadková veža nad vstupom do hradu. Na vežu sa oplatí vyjsť. Hoci môže tu byť trochu tlačenica.

Drevené schody vedúce na vyhliadkovú vežu pri vstupe do hradu.Drevené schody vedúce na vyhliadkovú vežu pri vstupe do hradu. Schody s trochou opatrnosti zvládnu i deti.

Druhá vstupná brána , dolné nádvorie

Po absolvovaní prvého výhľadu cesta stúpa strmšie nahor po kamennom chodníku k hlavnému vstupu na tzv. dolné nádvorie. Tu si možno prvýkrát zblízka pozrieť ústrednú časť Beckova, vystavanú priamo na skalnom brale. Do nej, ale musíte vystúpať sériou ďalších schodísk.

Na nádvorí budete prechádzať okolo amfiteátra a menších budov, v ktorých nájdeme múzeum, predaj suvenírov, občerstvenia a toalety. Keďže sa jedná o centrálnu časť hradu, bude sa tu zdržiavať najviac ľudí. Na hlavnom nádvorí nás ešte zaujali rôzne vystavené objekty, napríklad v podobe vojenských strojov.

Brána do hradu Beckov.Brána do hradu Beckov. Vstupná brána do ďalších častí hradu.

Vojenské stroje na hradeVojenské stroje na hrade. Ďalšia drobnosť, ktorá dokáže spraviť prehliadku zaujímavejšou.

Studňa

Kúsok ďalej od nádvoria, smerom popod múry hradu, sa za vzdialenejším koncom priestranstva nachádzajú schody vedúce k hradnej studni. Schody sú strmšie a tak je na vás, či sa vám chce návštevu studne naozaj absolvovať. My sme šli a mali sme možnosť pozrieť si zlaňujúci párik horolezcov, ktorí bralá Beckova s radosťou vyhľadávajú.

Studňa na hrade Beckov.Studňa na hrade Beckov. Ak vám nevadí prekonanie toľkých schodov, pokojne si ju pozrite.

Schodíkmi k studniSchodíkmi k studni. Studňa je jednou z najnižších častí hradu.

Amfiteáter

Na širšom priestranstve dolného nádvoria sme mali možnosť pozrieť si divadelné predstavenie z histórie. Na tieto účely tu bol zbudovaný menší amfiteáter. O programe je lepšie sa predom imformovať, pretože sa môže stať, že sem prídete a aktuálne sa žiadne predstavenie konať nebude. Počas sezóny sa tu však zväčša pravidelne konajú rôzne vystúpenia a sprievodný program. Zažili sme tu napríklad aj vystúpenie pre malé deti, čo zjavne využili viacerí rodičia a nechali deti pozerať divadlo, zatiaľ čo si oni narýchlo obzreli hrad.

Za hradbami hradu Beckov.Za hradbami hradu Beckov. Súčasťou tohto priestranstva je i javisko, kde sa v sezóne odohrávajú historické divadelné predstavenia.

Múzeum

Múzeum na hrade je neveľké, no určite vám spestrí návštevu hradu. Aspoň minimálne tým, čo sa chcú o hrade a histórií dozvedieť viac. Nachádza sa po pravej strane, za druhou vstupnou bránou pri amfiteátri. Nájdeme tu vystavených viacero dobových predmetov, doplnené o množstvo informácií o hrade a jeho minulosti.

Mini-múzeum s expozíciamiMini-múzeum s expozíciami. Návštevu hradu si môžete spríjemniť s návštevou múzea na hrade. Vstup je bezplatný a ponúka niekoľko expozícií.

Horný hrad

Ak nie ste práve v najlepšej kondícii, vyplatí sa vynechať návštevu studne a sily šetriť na výstup do vyššie položených partií hradu. Vedie k nim rad schodov, na ktorých je možné, že vám malé deti začnú mrnčať.

V predošlej časti je ešte možné vychutnať si zopár pekných výhľadov z hradieb smerom na západ. No krajšie, hoci aj veternejšie výhľady nás čakali práve po prekonaní schodov. Pre dospelého schody nepredstavujú problém. Sú dobre zabezpečené. Dovedú vás k zvyškom pomerne členitého interiéru horného hradu. Ten zahŕňa Donjon - veľkú obrannú vežu z 12-13 stor., Východnú stiborovskú baštu z 15. stor., Západný palác postavený za Stiborovcov a upravený do renesančnej podoby za Bánffyovcov, Delovú baštu z polovice 16. stor., hospodárske stavby zo 16. stor, Zápannú obrannú baštu zo 16- stor., Priečny palác, hradnú cisternu, kaplnku zo začiatku 15. stor., Severný palác a Centrálne nádvorie.

Práve v členitých priestoroch horného hradu si terajší správcovia hradu pripravili zaujímavé spestrenie, keď do niekoľkých miestností umiesnili drakov (2018), ktorí vydávajú dosť strašidelné zvuky. Deti sa ich zrejme budú báť. Draci vyzerajú naozaj hrôzostrašne a je dosť pravdepodobné, že deti odmietnu do miestností vstúpiť. Je to možno trochu kruté, no hrad tak získal na zaujímavosti. V inej miestnosti sme potom narazili na čosi ako posedenie a neskôr sme objavili čarodeja s alchymistickým stolíkom. V inej miestnosti bola možnosť zastrieľať si do terča z luku.

Na naše pomery neobvykle pôsobila i zakonzervovaná kaplnka v najvyšších častiach hradu, ktorá mala dokonca vsadené historické okná veľkých rozmerov.

Najvyššie časti hradu Beckov.Najvyššie časti hradu Beckov. Všetky múry sú pekne zakonzervované.

Pri hradnej kaplnkePri hradnej kaplnke. Na kaplnku narazíte v hornejších partiách hradu.

Draci na Beckove.Draci na Beckove. Tak tento drak vaše deti možno dosť vystraší. Je ich tu viacero.

Knižnica

V jednej z miestností horného hradu nájdete lavičky a prekvapivo knižnicu s knihami. Už si presne nepamätáme, ale zrejme išlo o knižnicu na dobrovoľnej báze, kde každý môže knihu priniesť, prípadne si požičať. Knižnica je krytá a zriadená ako menšia čitáreň. Táto „vychytávka“ nás ako fanúšikov kníh milo potešila :)

Čo tak si prečítať knihu?Čo tak si prečítať knihu? Na takúto menšiu knižnicu narazíte vo vrchnejších častiach hradu.

Vyhliadka z horného hradu

Z vrchnej časti hradu samozrejme najviac zaujala vyhliadková platforma. Ide o čosi ako kamenné námestíčko, z ktorého sú veľmi dobré výhľady na Považie. Bolo tu veľmi veterno a tak sa pripravte i na takúto eventualitu. Bundička nemusí byť na škodu, najmä ak ste tu s deťmi v chladnejšom počasí. Nás to napríklad nenapadlo, pretože dole na parkovisku panovalo takmer bezvetrie. K výhľadom ešte doplníme, že z Beckova vidno na Trenčiansky hrad a Tematín. Tieto hrady si vďaka tomu vrámci lepšej kontroly Považia dokázali navzájom odovzdávať svetelné signály.

Vyhliadková plošina na hrade Beckov.Vyhliadková plošina na hrade Beckov. Z najvyšších partií hradu sú pekné výhľady.

Výhľad z hradu Beckov na západ.Výhľad z hradu Beckov na západ. Pod nohami máte Beckov a časť Považia.

Pohľady na cestu smerujúcu na sever Považia.Pohľady na cestu smerujúcu na sever Považia. V minulosti mal hrad pod kontrolou túto časť územia spolu s hradom Tematín a Trenčianskym hradom.

Výhľad na spodnú časť hradu Beckov a Považie.Výhľad na spodnú časť hradu Beckov a Považie. Mnoho častí hradu je sprístupnených za pomoci schodíkov. Vcelku sa nachodíte.

Stav hradu a bezpečnosť

Hrad je čistý a upravený. To, čo z hradu ostalo, je podľa nás dobre zakonzervované. V rámci Slovenska ho určite môžeme zaradiť medzi hrady, čo ostali lepšie zachované. Z hľadiska komerčného turizmu je bezpochyby hrad Beckov jednou z najväčších atraktivít tohto regiónu.

Čo sa týka bezpečnosti, tak snáď ani nehrozí, aby spadol nejaký kameň z hradieb. A ak by aj áno, tak nebezpečnejšie miesta sú prehradené, s nápisom zákaz vstupu. Prechádzka hradom nám preto prišla bezpečná, no nie je bezbariérová, čo sa dá od stredovekého hradu očakávať.

Miestami tu narazíte i na strmšie pasáže, pre bežného človeka nič komplikované. Problémom by mohli byť azda len pasáže po schodíkoch vedúce k hradnej studni, do spodnej časti hradu. Tu by sa možno zišlo zábradlie, pre menej mobilných ľudí. Schody k studni však nie je nutné absolvovať, pretože hrad ponúka zaujímavosti i v ostatných častiach. Postačí, ak dokážete absolvovať aspoň krátky výstup z dediny k hradnej bráne a trochu vyššie položenému hlavnému vstupu do hradu. Schody v ostatných častiach hradu nám prišli bezproblémové.

V ruine sa dá potom všelijako potulovať a prechádzať bez väčších obmedzení (až na zopár miest, kde prebieha rekonštrukcia), rôznymi starými miestnosťami, čo deti určite zaujme. Môžu si tak lepšie predstaviť život na stredovekom hrade.

Areál hradu je upravený a zakonzervovanýAreál hradu je upravený a zakonzervovaný. Prechádzka hradom je bezproblémová.

Prehliadka hradu

Na hrade sa v pravidelných intervaloch konajú prehliadky so sprievodcom. Na absolvovanie prehliadky je potrebný minimálny počet návštevníkov (ak si dobre pamätáme tak je to 5). Zväčša s tým problém nebude, no mali sme aj také „šťastie“, že sme sa ocitli na hrade nejakým nedopatrením skoro sami. Akurát skončila búrka a na hrade nebolo ani nohy, vrátane sprievodcov. Nám to však nevadilo, pretože sme si v tom momente pripadali ako páni celého hradu.

Absolvovať prehliadku so sprievodcom odporúčame. My s tým máme pozitívnu skúsenosť. Sympatická sprievodkyňa v akomsi dobovom kroji nám energicky a najmä zaujímavým spôsobom podávala všakovaké informácie a pikošky o hrade a miestnych pomeroch. Výklad bol veľmi dobrý a v žiadnom prípade nepôsobil strojovo, ako to často krát u sprievodcov býva. Tak isto mala aj slušný prehľad o histórii hradu a všetky otázky od návštevníkov zodpovedala na 100%.

Pokiaľ prehliadku hradu radšej absolvujete bez sprievodcu, tak v tomto prípade si na hrad rezervujte približne 30-45 minút času. To je zhruba čas, za ktorý sa dá hrad prechodiť s tým, že si z toho aj niečo odnesiete. Ale ak ste ten typ ľudí, ako my, že potrebujete prejsť a obzrieť si každú drobnosť, pripočítajte si ďalších 30 minút. Na hrade je toho veľa vidieť, prípadne fotiť, ak ste si vzali fotoaparát.

Beckovské hradby.Beckovské hradby. Návštevník hradu má možnosť popredchádzať sa po niektorých hradných múroch.

Pohľad na beckovskú kaplnku.Pohľad na beckovskú kaplnku. Možno povedať, že doplnením okien sa vzhľad ruiny nepokazil.

Vstupné

Vstupné na hrad, na to čo ponúka, je veľmi prijateľné. Za vstup sa podľa sezóny platí od 3,50 – 5 EUR na dospelú osobu (2018). Samozrejme sú rôzne zľavy pre dôchodcov, študentov, deti, či rodinné vstupné. Cez víkendy sú častejšie sprievodné programy, vtedy sa platí najvyššia suma – 5 EUR pre dospelú osobu.

Cenám v tomto prípade nemáme čo vytknúť. Podľa nás sú nastavené rozumne k tomu čo hrad ponúka. Veď sú takmer o polovicu lacnejšie v porovnaní so Spišským hradom, či Bojnickým zámkom, lacnejšie sú i v porovnaní s ďalším velikánom – Oravským hradom.

Kedy sa oplatí navštíviť hrad?

Návštevu hradu je dobré zvážiť v závislosti od toho, čo chcete na hrade robiť. Pokiaľ sem chcete prísť s deťmi, je lepšie vybrať si víkend, prípadne deň so zaujímavými sprievodnými akciami. V tomto prípade tu bude viacero atrakcií, ktoré vaše ratolesti môžu zabaviť.

Ak ste však na hrad prišli len s túžbou si ho prejsť a sprievodné akcie vás netrápia, príďte hocikedy mimo víkendu. Bude tu menej ľudí a aj vstup bude lacnejší. Navyše ak prídete mimo sezónu, za vstup zaplatíte ešte o pár centov menej. Len si dávajte pozor, aby ste nedopadli ako my, keď na hrade nebolo ani nohy a tým pádom sme nemohli využiť služby sprievodcu. Na druhej strane, pokiaľ chcete absolvovať prehliadku na vlastnú päsť, minimum ľudí na hrade je vítaný bonus.

Hrad, či obec mimochodom organizuje viaceré podujatia, ktoré sa konajú v jeho priestoroch, prípadne blízkom okolí. Preto si určite pozrite webovú stránku hradu, kde máte vypísaný kompletný program na najbližšie obdobie. Program je naozaj bohatý, stačí si len vybrať.

Čarodejov stôl.Čarodejov stôl. Počas sezóny sú na hrade i takéto zaujímavosti.

Pohľad na hrad Beckov z lúk pod Považským Inovcom.Pohľad na hrad Beckov z lúk pod Považským Inovcom. Prechádzku k lúkam nad hradom vrele odporúčame.

Z kade sú najlepšie výhľady na hrad?

Ak by ste si chceli hrad pozrieť z perspektívy, prípadne vyfotiť, odporúčame vybrať sa po modrej turistickej značke smerom na západ, do Považského Inovca. Dostanete sa na ňu priamo od hlavnej hradnej brány. Nemusíte pritom kráčať príliš dlho. Ideálne vyhliadkové miesto sa nachádza asi len 5-10min chôdze od hradu do mierneho kopca. Na hrad sú z týchto miest prekrásne, neopozerané pohľady na hrad. Lepšie si tak uvedomíte, na aké územie Beckov dohliadal. Akoby sa vznášal nad rozľahlým priestorom nížiny Váhu.

Ďalšie pekné výhľady na hrad sú od náučného chodníka Sychrov v jeho úvodnej časti. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade sa vyberiete po modrej značke, ale tento krát smerom na severovýchod od parkoviska. Po pár minútach chôdze, po odbočke z hlavnej cesty do lesa sa postupne začne objavovať severná a východná strana hradu. Všimnúť si tak môžete nielen majestátne bralo, na ktorom je hrad postavený, ale napríklad aj hradnú studňu a s chody, ktoré k nej vedú.

Asi najmenej známe pohľady na hrad sú z Beckovských skalíc. Je to taká „chuťovečka“ pre fajnšmekrov. Za týmito výhľadmi sa ale trocha našľapete. Beckovské skalice ležia totiž južnejšie, zhruba trištvrte hodinku od hradu. Bol k nim vybudovaný náučný chodník. Za vynaloženú námahu budete odmenení netradičným výhľadom nielen na hrad, ale i samotnú obec Beckov. Fotografom odporúčame vziať si teleobjektív.

Z lúk nad hradom Beckov sú naozaj pekné výhľady.Z lúk nad hradom Beckov sú naozaj pekné výhľady. Hrad v celej kráse vidno práve z týchto lúk.

Hrad Beckov z náučného chodníka SychrovHrad Beckov z náučného chodníka Sychrov. Na hrad sú pekné pohľady z každej strany.

Netradičný pohľad na hrad Beckov z Beckovskej skaliceNetradičný pohľad na hrad Beckov z Beckovskej skalice. Skalky sa nachádzajú južne od Beckova a ponúkajú pekné výhľady na hrad. Pri fotení však treba trocha zazoomovať :)

Čriepky z histórie hradu Beckov

Výrazné bralo nad rovinou v okolí Váhu priam predurčovalo ideálne miesto na stavbu hradu v tejto lokalite. Prvé zmienky o Beckove sú z 12. storočia. Hrad ako mnoho iných obranných stavieb na našom území menil majiteľov, pričom najvýznamnejšími boli Stiborovci, Bánffyovci a Matúš Čák Trenčiansky. Od 14. storočia hrad v dôsledku rastu jeho obrannej funkcie aj v dôsledku tureckých vpádov prešiel mnohými vylepšeniami. Došlo najmä k vyvýšeniu veží, hradieb, či vybudovaniu delovej veže. Pribudla i rytierska sieň a kaplnka, či gotický palác. Po vymretí rodu Bánffyovcov hrad pustol, až ho nakoniec zničil požiar v roku 1729 (niekde sa udáva rok 1727).

Potulky horným hradomPotulky horným hradom. Počiatky výstavby hradu siahajú do 12. storočia.

Lezenie na Beckove

Bralo pod Beckovom je príťažlivý terén na tréningové skalné lezenie. Jeho 60m výška umožňuje i nácvik viacdĺžkového lezenia. Lezci túto lokalitu navštevovali dlhodobo, hoci v súčasnosti sa niektorým zdajú tunajšie vápencové skaly príliš vyšmýkané. Kedysi sa tu organizovali lezecké súťaže, pričom lezcov bolo možné pozorovať priamo v krčmy pod hradom. Ideálna kombinácia.

Lezenie na hrade Beckov.Lezenie na hrade Beckov. Lezenie tu má dlhoročnú tradíciu.

Židovský cintorín

Krátko pred vstupom do hradu zaujmú po oboch stranách výstupového chodníka zvyšky židovského cintorína. Približne 100 náhrobných kameňov svedčí o prítomnosti Židov v tejto lokalite, ktorí sem prišli koncom 18. storočia. Cintorín patrí k slovenským kultúrnym pamiatkam. Hroby sú roztrúsené v kopcovitom, zatrávnenom teréne a popísané hebrejským písmom pôsobia vcelku záhadným dojmom. Z opačnej strany sa zas hroby nachádzajú v užšej uličke, sú natlačené viac na sebe. Nájdete tu viacero majestátnych náhrobných kameňov.

Pri hrade Beckov sa nachádza i židovský cintorín.Pri hrade Beckov sa nachádza i židovský cintorín. V minulosti v tejto oblasti žila židovská komunita.

Možnosti občerstvenia pod hradom

Gastronomické možnosti pod hradom Beckov sú rôzne. Od klasického rýchleho občerstvenia, cez zmrzlinu, až po veľmi príjemný podnik Kúria Beckov. Práve z jej dvora by malo byť možné pozorovať lezenie na hradnom brale. Exteriér reštaurácie pod skalami je veľmi príjemný na posedenie pri dobrom jedle.

Tip na výlet a zaujímavosti v okolí

  • Trenčiansky hrad - snáď najlepší vyhliadkový bod na Považí
  • Hrad Tematín - trochu ťažšie dostupná ruina hradu, ktorý bol súčasťou sústavy strážnych hradov v tejto oblasti
  • Čachtický hrad - hrad preslávený najmä krvavou grófkou Alžbetou Báthory má ponúknuť oveľa viac ako len krvavú históriu
  • Topoľčiansky hrad - dopĺňa sústavu hradov Považského Inovca, je dobre prístupný i pre rodinky s deťmi
  • Veľký Plešivec - menej známy malokarpatský vrchol s, na tu najšie pomery, grandióznymi výhľadmi na Považie
  • Rozhľadňa Hájnica - menšia rozhľadňa na nevysokom vrchu poskytuje prekrásne výhľady na západ, na kraj kopaníc a Biele Karpaty
  • Haluzická tiesňava – drobnú, no o to viac zaujímavejšiu tiesňava s bujnou vegetáciou nájdeme priamo pri obci Haluzice
  • Bošáca – známa pálenkárska obec, kde nájdeme múzeum, ale i mnoho prekrásnych ovocných stromov, ktoré vyhrali nejednú súťaž o najkrajší strom
  • Vodná nádrž Sĺňava - ponúka výlety loďou, vodné lyžovanie i rybolov
  • Inovecká chata - chata tesne pod vrcholom Inovca, je dostupná i autom po asfaltke
  • Inovec - najvyšší vrchol Považského Inovca 1042m, je na ňom vybudovaná železná vyhliadková veža
  • Panská Javorina - pekný vrchol v Považskom Inovci s drevenou rozhľadňou
  • Marhát - ďalší vrchol v Považskom Inovci, ktorý ponúka i výhľady z drevenej rozhľadne
  • Veľká Javorina - populárny kopec, najvyšší bod Bielych Karpát 970m
  • Štefánikova mohyla na Bradle - sú tu uložené pozostatky M.R. Štefánika, mohyla sa nachádza nad Brezovou pod Bradlom

Fotografie z hradu Beckov

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2012, 2016, 2018
  • Fotografie sú z obdobia: máj 2016, jún 2018
  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Martin Kiňo, Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.