Východ Slovenska je okrem množstva zaujímavostí známy aj veľkým počtom drevených kostolíkov. Jeden z takýchto kostolíkov sa nachádza aj v obci s prozaickým názvom Jalová. Tento gréckokatolícky kostolík z roku 1792 bol zasvätený sv. Jurajovi. Oficiálny názov kostola teda znie: Gréckokatolícky drevený chrám sv. veľkomučenníka Juraja a patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska.

Pohľad z boku na kostolPohľad z boku na kostol. Kostolík sv. Juraja sa nachádza v obklopení niekoľkých stromov

Ako sa sem dostať?

Obec Jalová leží neďaleko mesta Snina smerom na Stakčín a potom vodnú nádrž Starina (ak máte čas, odporúčame pozrieť na neďalekú vyhliadku na vodnú nádrž). Pred vodnou nádržou je odbočka na západ a po chvíli sa dostanete do obce. Kostol sv. Juraja potom nájdete približne v strede obce. Hoci leží len kúsok od cesty, je tak trochu skrytý za budovami. Ide sa k nemu cez bránku, ktorá vyzerá ako vchod do nejakej zarastenej záhrady. Je tam však označenie so šípkou smerom ku kostolíku, takže nájsť ho by nemal byť problém. Ak ste prišli autom, tak od kostolíka ďalej smerom do obce je autobusová zastávka a dá sa tam zaparkovať.

Cesta ku kostolíkuKu kostolu sa dostanete skrz túto bránu.

Na čo sa môžete tešiť?

Kostolík sám o sebe je veľmi fotogenický, je postavený do mierneho kopca a obklopuje ho niekoľko stromov. Zaujímavé je to, že nie je ohradený žiadnym dreveným, či murovaným plotom, ako to pri mnohých kostoloch býva a len tak si spokojne leží na lúke. Pred kostolom sa nachádza kríž. Z miesta je pekne vidieť do okolia. Môžete obdivovať okolitú panorámu, tvorenú predovšetkým oblými kopcami a strechami budov dedinky Jalová.

Chrám sv. veľkomučenníka Juraja znie síce veľkolepo, ale ide o maličký kostolík, napriek tomu v čase výstavby úplne postačoval pre potreby miestnych obyvateľov. Samotný chrám ma jednoduchú zrubovú konštrukciu, ktorá je postavená na kamennom základe. Na kostolíku nájdete aj dve vežičky, s kovovými trojramennými krížmi, keďže sa jedná o gréckokatolícky kostol. Celý objekt prešiel viacerými rekonštrukciami. Tá posledná sa konala v roku 2002 a určila vzhľad kostola až do súčasnej podoby.

Pohľad zo zadu na kostolPohľad zo zadu na kostol. Kostolík má dve vežičky s kovovými krížmi a je postavený v miernom svahu

Dovnútra len so sprievodcom

V čase, keď sme kostol navštívili bol zavretý a nedalo sa vstúpiť dnu. Preto je potrebné návštevu ohlásiť dopredu. Pred vchodom sú vyvesené potrebné informácie aj s telefonickým kontaktom, ktorý tiež nájdete na internete. Takže pokiaľ máte záujem o prehliadku, treba kompetentných informovať vopred. Do kostola sa však dá vstúpiť počas bohoslužieb, ktoré sa tu konajú pravidelne.

Gréckokatolícky drevený chrám sv. veľkomučenníka JurajaDrevený kostolík sv. Juraja v celej svojej kráse. Určite odporúčame navštíviť, ak pôjdete okolo

Čo si pozrieť v okolí?

  • Vyhliadka nad vodnou nádržou Stariná - poskytne pekný pohľad na túto vodnú nádrž na východe Slovenska
  • Národný park Poloniny - najopustenejší národný park Slovenska, nachádzajúci sa na absolútnom východe krajiny
  • Nová Sedlica - najvýchodnejší bod Slovenska
  • Kremenec - vrch, kde sa stretávajú šťtátne hranice Slovenska, Ukrajiny a Poľska
  • Krypta Osadné - hrob s vystavenými pozostatkami tisícky ruských a rakúsko-uhorských vojakov

Fotografie dreveného kostolíka