Hrad Biely Kameň je ruinou kamenného gradu v Malých Karpatoch. Nachádza sa asi 20-30 min chôdze nad obcou Svätý Jur. Prístup do tejto dediny z centra Bratislavy je cestou popod Malé Karpaty. Je to 15,5km.

Vstup do hraduVstup do hradu. Takto vyzerá vstup do ruín hradu Biely Kameň. Dolu je umiestnená informačná tabuľa.

Ako sa tam dostať?

Na hrad Biely Kameň najrýchlejšie vyjdete pešo zo Svätého Jura po žltej turistickej značke. Prístup je ale možný i z Bieleho Kríža po rovnakej značke. Od Bieleho Kríža sa sem môžete celkom pohodlne doviezť horským bicyklom, pretože z tohto smeru je trasa lesného chodníka klesajúca. Naopak zo Svätého Jura je strmšia a zrejme budete bicykel viac tlačiť ako sa viezť. Do Jura sa môžete pohodlne doviezť autobusom, spojov sem jazdí behom dňa veľmi veľa. Ak by ste šli autom, zaparkovať odporúčame pri gotickom kostole Sv. Juraja. Tento objekt je sám osebe peknou historickou pamiatkou z 13. storočia so vzácnosťou v podobe oltára z bieleho pieskovca. Je to najstarší pieskovcový oltár v strednej Európe. Je dielom Štefana Pilgrama z roku 1527 a predstavuje život Sv. Juraja.

Pri tomto kostole sa nachádza pomerne veľké parkovisko, ktorým prechádza modrá turistická značka. Nižšie v dedine je parkovanie obmedzené a navyše príliš vzdialené od cieľa tejto túry. Samozrejme je to na vás, prechádzka Sv. Jurom vôbec nie je strateným časom. Je to pekná vinárska obec. Nad spomenutým parkoviskom je tiež možné odstaviť auto, ale uličky sú tu veľmi úzke a vhodných miest minimum.

K parkovisku pri kostole Sv. Juraja sa dostanete odbočením z hlavnej cesty smerom doľava, približne v strede dediny. Potom stúpate smerom ku Karpatom až za kruhový objazd. Kúsok za ním v priamom smere sa nachádza spomínané parkovisko. Tu je vhodné začať s minitúrou na hrad Biely Kameň. Ide skôr o prechádzku lesom k zaujímavému cieľu ako o skutočnú túru. Preto je vhodná aj pre malé deti. Dokážete ju absolvovať aj s terénnejším kočíkom.

Hrad Biely Kameň pre najmenšíchHrad Biely Kameň pre najmenších. Aj najmenší sa môžu dostať na Biely Kameň. Potrebný je však terénny kočík.

Výstup k ruine

Zo začiatku stúpate hore dedinou po modrej značke, od ktorej sa v mieste Neštich odpája žltá značka tá pokračuje na hrad a ďalej až na Biely Kríž. Miesto rozdvojenia ciest je označené tabuľkou upozorňujúcou na správny smer výstupu na hrad. Za týmto miestom sa dostávame na klasický malokarpatský lesný chodník, ktorým stúpame až na hrad. Miestami chôdzu najmä s kočíkom znepríjemňujú kamene. Dá sa to však zvládnuť a pri zostupe to už nepredstavuje problém. S kočíkmi s menšími kolesami sa sem však nevydávajte.

Zašlá slávaZašlá sláva. Súdiac podľa rekonštrukcie vzhľadu Bieleho Kameňa na informačnej tabuli, musel tento objekt v minulosti pôsobiť majestátne.

Hrad Biely Kameň sú v súčasnosti už len ruiny. Žltá značka hrad obchádza po pravej strane jeho hradieb. Nie je možné toto miesto minúť, orientácia je jednoduchá. Z informačného panelu v spodnej časti hradu sa dozvedáme základné údaje z jeho histórie. Podľa kresby vyzerá Biely Kameň pomerne rozľahlo. Realita na mieste činu však ukazuje, že z hradu zostali iba zvyšky múrov a jedna výraznejšia stavba veže, ktoré vytŕčajú z lesného porastu. Pre deti to však zaiste bude čarovné miesto. Môže sa stať, že tie menšie sa tu budú cítiť trocha neisto. Je to totiž pravá ruina s rôznymi záhadnými prepadlinami a dierami. Pohyb po nej je však relatívne bezpečný. Zdalo sa, že o zvyšky hradu sa nikto veľmi nestará, ale sú tu porobené drobné schodištia, aby bol výstup do vrchných partií jednoduchší. Ako v každej ruine treba byť opatrný, napríklad za veterného počasia, alebo po zime, keď múry ,,pracujú".

Obvodové múryObvodové múry. Celý hrad je možné prejsť dokola po vyšliapanom chodníčku. Tak si lepšie predstavíte akú plochu zaberal.

Hrad Biely Kameň má aktuálne niečo ako dve podlažia. Sú to rozľahlejšie trávnaté plochy, v strede ktorých sme objavili ohniská. Napriek tomu bol areál čistý, neboli tu porozhadzované žiadne odpadky. Hrad sa dá celý obísť dookola po vyšliapanom neznačenom chodníčku. Po jeho prejdení si viete lepšie predstaviť jeho rozlohu a uvidíte obvodové múry. Výhľadov z hradu si neužijete. Celý je totiž ukrytý v lese. Má však svoju atmosféru. Prispievajú k tomu rôzne zaujímavé detaily, ktoré si môžete pozrieť vo fotogalérii. Napríklad atraktívne zvyšky okien, zavalené pivnica a pod.

Pohľad na múrPohľad na múr. Jeden zo zachovalejších múrov hradu Biely Kameň.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Neštich - archeologická lokalita z doby Veľkej Moravy, nachádza sa nad Svätým Jurom
  • Biely Kríž - extrémne populárna lúčka s bufetom Včelín, nachádza sa nad Račou, priamo na hlavnom hrebeni Malých Karpát
  • Malá Baňa - málo známy vrchol nad Račou, ktorý má prekrásny výhľad
  • Sakrakopec - miesto známe predovšetkým v dôsledku leteckej tragédie, nachádza sa pri Bielom Kríži
  • Somár - najvyšší vrchol južnej časti pezinských Malých Karpát, nachádza sa v hlavnom hrebeni a výhľady sú z neho výborné

Fotografie hradu Biely Kameň