Belianska jaskyňa sa nachádza v Tatranskom národnom parku, vo východnej časti Národnej prírodnej rezervácie Belianske Tatry. Leží v oblasti severného svahu Kobylieho vrchu pri osade Tatranská Kotlina. Návšteva jaskyne je výborným tipom na výlet počas vašej dovolenky v Tatrách. Návšteva jaskyne je tiež skvelým tipom, ak Vám nevyjde počasie na výlet do Tatier, prípadne okolia. Môžete vyskúšať práve túto jaskyňu, vzhľadom na to že sa jedna o najväčšiu a jedinú prístupnú jaskyňu v Tatranskom národnom parku.

Začiatok prehliadkyZačiatok prehliadky. Prehliadka prebieha klasickým spôsobom, podobne ako v iných jaskyniach. Sprevádzať Vás bude sprievodca.

Belianska jaskyňa je veľmi obľúbenou turistickou destináciou a preto počas turistickej sezóny očakávajte väčší nápor návštevníkov. Okrem Slovákov a Čechov narazíte aj na množstvo Poliakov, pre ktorých je prehliadka v poľskom jazyku. Prehliadky sú robené v časových intervaloch, ak je preto pred Vami veľa ľudí, budete si musieť počkať. My sme čakali vyše polhodinku. Bežne sa však môže stať, že si počkáte hodinu a viac.

V súčasnosti je Belianska jaskyňa sprístupnená verejnosti a návštevník môže obdivovať množstvo foriem jaskynnej výzdoby, najmä pagodovité stalagmity a sintrové vodopády s výškou niekoľko desiatok metrov. Jaskyňa je okrem jedného mesiaca v roku, keď prebieha údržba, otvorená celoročne. Celková dĺžka objavených miest v jaskyni je 3829m s výškovým rozdielom 168m. Pre verejnosť je prístupná viac ako kilometer dlhá trasa.

Jaskynným chodníčkomJaskynným chodníčkom. Dĺžka objavených miest v jaskyni je takmer 4km. Pre návštevníkov je však sprístupnených 1370m.

Prístup k jaskyni

Dopraviť sa do Tatranskej Kotliny (časť mesta Vysoké Tatry) je možné okrem auta aj autobusom zo smeru Poprad – Tatranská Lomnica. Pokiaľ ste došli autom, môžete zaparkovať na veľkom záchytnom parkovisku z ktorého potom vedie priamo chodník do jaskyne. Parkovisko je však spoplatnené.

Prístup do Belianskej jaskyne je po lesnej ceste z osady Tatranská Kotlina a je tu vybudovaný náučný chodník. Výšľap k jaskyni Vám preto bude spríjemňovať niekoľko tabúľ s informáciami o jaskyni. Z osady vedie k vstupu do jaskyne žltá turistická značka.

Náučný chodníkNáučný chodník. Do jaskyne vedie z obce náučný chodník. Dozviete sa viacero zaujímavostí o jaskyni a jej okolí.

Vstup do jaskyne leží v nadmorskej výške 890m, musíte si k nemu preto vyšľapať upravený chodníček do strmšieho kopca. Počas výstupu počítajte s veľkým prevýšením na krátkom úseku. Na zhruba jednom kilometri prejdete 122 výškových metrov, takže menej zdatní si len tak kopček nevybehnú. Trasa je našťastie krátka a s menším utrpením sa dá zvládnuť za 20-30 minút. Ak ste s deťmi, tak výstup k jaskyni ich pravdepodobne moc nezabaví :)

Cestou k jaskyniCestou k jaskyni. K jaskyni vedie z obce turistický chodník. Počítajte však s väčším prevýšením. Takže počas výstupu k vchodu Belianskej jaskyne sa trocha zapotíte :)

Prehliadka jaskyne

Pokiaľ Vaša skupina konečne prišla na radu a došiel pre Vás sprievodca, môžete začať s prehliadkou. Prehliadka trvá tak približne do hodiny a pol. V našej skupine išli aj poľskí turisti, takže sme mali prehliadku v slovenskom aj poľskom jazyku. Slovenský výklad prezentoval sprievodca. V poľskom jazyku bola prehliadka pustená z reproduktorov na jednotlivých stanovištiach. Výhodou tohto rozdelenia bolo to, že po slovenskom výklade sme mali chvíľu čas, kým skončí poľský výklad a mohli sme sa tak presunúť skôr k ďalšiemu stanovišťu bez poľských návštevníkov. Dali sa potom spraviť lepšie fotky, keďže nám ľudia toľko nevbehovali do záberov :)

Multi-kultiMulti-kulti. Prehliadku Belianskej jaskyne sme zažili v poľskom aj slovenskom jazyku

V Belianskej jaskyni je pre návštevníkov sprístupnených 1370 metrov trás s prevýšením 125m s počtom schodov okolo 860. Prehliadka prebieha klasickým spôsobom po jednotlivých stanovištiach. Dozviete sa zaujímavé informácie o jaskyni a jej vzniku. Dostanete za úlohu počítať schody, či Vám vyjde správne číslo. Pobavíte sa tiež nad niektorými názvami jaskynných útvarov, keďže mnohé svojim tvarom pripomínajú živé či neživé objekty.

Jaskynné útvaryJaskynné útvary. Mnohé útvary v jaskyni pripomínajú svojim vzhľadom rôzne živé či neživé objekty. Nájdete tu napr. stalagmit Mikuláš, alebo Šikmú vežu v Pise.

Počas prehliadky touto krasovou jaskyňou budete obdivovať rôzne stalagmity, stalaktity, či stalagnáty. Prejdete okolo menších či väčších jazierok. Nájdete tu aj viac než 50 metrové sintrové kamenné vodopády, či pagodovité stalagmity a množstvo iných jaskynných foriem sintrovej výplne. Ak budete mať šťastie, narazíte aj na miestnych obyvateľov, ktorými sú najmä netopiere. V Belianskej jaskyni žije údajne 7 druhov netopierov. Najpočetnejším druhom je netopier obyčajný (približne 200 kusov). Medzi prechodných obyvateľov jaskyne môžeme zaradiť niektoré druhy motýľov, pavúkov, stonožiek a iné druhy hmyzu.

Výzdoba jaskyneVýzdoba jaskyne. Zaujímavý previs ponad chodníček.

K záveru prehliadky sa dostanete aj do nádhernej hudobnej siene s väčším jazierkom. Tento priestor má veľmi dobrú akustiku a občas sa tu konajú aj koncerty vážnej hudby. Nám počas návštevy vyhrávala meditačná hudba s ľúbivým hlasom Sarah Brightman :)

Hudobná sieňHudobná sieň. Počas prehliadky prejdete aj Hudobnou sieňou. Miesto má veľmi dobrú akustiku a občas sa tu konajú koncerty vážnej hudby. Nám počas prehliadky hrala hudba od Sarah Brightman.

Objavenie jaskyne

Vchod do Belianskej jaskyne je pomerne dlho známy, z dôvodu záujmu zlatokopov o čom svedčia nápisy a ich mená na skalných stenách. Jedným z nich bol aj Michal Scholtz, ktorý tu objavil jaskynný úsek, neskôr nazvaný ako Hudobná sieň. Objav potvrdil svojim podpisom na stene s dátumom roku 1718.

Boli tu zlatokopiBoli tu zlatokopi. Jaskyňa bola v minulosti obľúbeným miestom zlatokopov už od počiatku 18. storočia.

Na istý čas však jaskyňa upadla do zabudnutia. Až v roku 1881 Július Husz a Johan Britz našli náhodou medzi spadnutými drevami vchod do jaskyne z ktorého vanul studený vzduch. Veci nabrali rýchly spád a už o rok bola jaskyňa prístupná verejnosti. Od roku 1896 bola Belianska jaskyňa ako jedna z prvých jaskýň na svete osvetlená.

OsvetlenieOsvetlenie. Belianska jaskyňa, ako jedna z prvých na svete, je osvetlená už od roku 1896.

Liečivé účinky jaskyne

Okrem klasickej prehliadky môžete Beliansky jaskyňu využiť aj inak. Vďaka špecifickej klíme sa priestory jaskyne využívajú tiež na speleoklimatické liečebné pobyty. Speleoterapia je liečebná metóda, ktorá využíva liečivé účinky aerosólu a blahodárneho pôsobenia prostredia jaskýň. Chladný a vlhký vzduch jaskyne, ktorý má stabilnú teplotu navyše priaznivo pôsobí na dýchacie cesty. Metódou speleoterapie sa liečia alergické a chronické ochorenia.

Belianska jaskyňa spĺňa prísne kritéria ktoré sú nevyhnutné na liečebné procedúry. Potvrdila to aj vedecka expertíza vypracovaná Ústavom geodetiky v Košiciach. Priestory Belianskej jaskyne sa môžu pochváliť takmer sterilným prostredím, ktoré je bez alergénov a s nízkym obsahom baktérií a prachových častíc vo vzduchu. V jaskyni je aj vysoká vlhkosť vzduchu, čo priaznivo ovplyvňuje ľudský metabolizmus pri odstraňovaní škodlivých látok z tela. Okrem Belianskej jaskyne sa speleoterapeutické procedúry vykonávajú aj v Gombaseckej a Jasovskej jaskyni.

Liečivé účinky jaskyneLiečivé účinky jaskyne. Belianska jaskyňa, vďaka svojej špecifickej klíme, je známa aj tým, že sa tú realizujú speleoklimatické liečebné pobyty.

Zaujímavosti v okolí jaskyne

  • Drevený kostolík v Tatranskej Kotline – priamo v obci, neďaleko jaskyne si môžete pozrieť pekný drevený kostolík.
  • Tatry – keďže Belianska jaskyňa leží na úpätí Belianskych Tatier, je z tade skvelý prístup do tohto pohoria.
  • Ždiar – idylická goralská dedinka pod kopcami Belianskych Tatier. Vedie z tade niekoľko turistických trás. Navštíviť tu môžete napr. Múzeum Ždiarsky dom. Nájdete tu aj rezerváciu ľudovej architektúry.
  • Pieniny a Dunajec – severne od jaskyne leží Pieninský národný park – prekrásne pohorie s dravou riekou Dunajec. Okrem pekných túr, môžete vyskúšať aj splav rieky na drevených pltiach.
  • Mesto Vysoké Tatry – turistické centrum Vysokých Tatier, zložené z dvoch častí – Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice. Mesto je ideálnym východiskovým bodom na turistiku, či lyžovačku v zime. Zaujímavá je však aj architektúra mesta.
  • Vyšné Ružbachy – kúpeľná obec s viacerými minerálnymi prameňmi. Skvelé miesto na wellness. Pozrieť si tu môžete aj najväčšie travertínové jazierko na Slovensku – Ružbašský kráter.
  • Spišská Belá a Kežmarok – neďaleké mestá s viacerými historickými pamiatkami.

Jaskynný vodopádJaskynný vodopád. Belianska jaskyňa sa môže popýšiť viacerými jaskynnými vodopádmi. Niektoré majú výšku niekoľko desiatok metrov.

Fotografie z prehliadky Belianskej jaskyne