Vyšehrad (829,1m) je kopec nachádzajúci sa v centrálnej časti Slovenska. Leží v nie príliš známom pohorí Žiar, v oblasti Prievidze, presnejšie nad Nitrianskym Pravnom, medzi Vyšehradným a Jasenovom. Turisticky ide o pomerne jednoducho dostupný kopec s veľmi pekným výhľadom.

Až takmer pod samotný vrch sa dá dopraviť autom a cesta na jeho najvyšší bod je príjemnou prechádzkou s jedným strmším úsekom. Vyšehrad je okrem toho prírodnou rezerváciou a v minulosti tu bolo umiestnené dôležité hradisko Veľkej Moravy. Vyšehradským sedlom od dávna prechádza dôležitá cesta prepájajúca Turiec s Ponitrím.

Výhľad na pohľadanie.Výhľad na pohľadanie. Vyšehrad nie je masovo navštevovaný kopec, ale keď sa sem vyberiete, bude sa vám tu istotne páčiť.

Smerovník.Smerovník. Vrcholom Vyšehradu vedie populárna diaľková trasa vedúca naprieč Slovenskom - Cesta hrdinov SNP.

Ako sa dostať pod vrchol?

Cesta do Nitrianskeho Pravda sa nám videla najvýhodnejšia autom. Ide o dosť odľahlú oblasť Slovenska, čo spája výhody a rôzne nevýhody. Lokalita obkolesená horami postráda bližšie napojenie na diaľnicu, alebo svižnejšiu rýchlocestu. Napriek tomu, cesty, ktoré sem vedú zo Žiaru nad Hronom, prípadne z Trenčína sú v prekvapivo dobrom stave. Najpomalší prístup, ak vyberáme z dostupných hlavných ťahov je zjavne z Nitry, prípadne z Piešťan cez Topoľčany a Partizánske.

Ak máte naozaj málo času, najjednoduchšie bude začať výstup po červenej turistickej značke z Vyšehradského sedla. Do sedla vedie asfaltka z Nitrianskeho Pravna, resp. z Jasenova v smere od Martina. Sedlo predstavuje najvyšší bod stúpania z oboch strán a ľahko tu nájdete menšie parkovisko, priamo pri hlavnej ceste. Je situované priamo pod výrazným stožiarom. Pár desiatok metrov od parkoviska sa nachádza smerovník, ktorý vás odkáže na správnu cestu k vrcholu Vyšehradu.

Cestu môžete začať ale aj priamo z parkoviska. Je tu znateľný chodník, ktorý prechádza popod spomínaný stožiar, takže by s orientáciou nemal byť problém. Ak práve nie je hmla uvidíte na obzore i samotný Vyšehrad. Nachádza sa v závere úvodnej rozľahlej lúky. Chodník je spočiatku v podstate poľnou cestou, ktorá zvoľna stúpa k akémusi hospodárskemu dvoru, ktorý je ohradený elektrickým oplotením, pretože sa tu pasú kone. Neskôr sme si všimli, že pár áut parkovalo na konci tejto cesty. Vyviezli sa teda ešte niekoľko sto metrov v smere turistickej značky. To už si ale aj tak krátky výstup naozaj veľmi skrátite, nehovoriac o zbytočnom zaťažovaní tunajšej peknej prírody automobilmi. Autom sa dá doviezť do výšky takmer 600m. Nadmorská výška Vyšehradského sedla je 578m, čo výstup na vrchol naozaj veľmi uľahčí.

Ak by ste sa rozhodli absolvovať inú trasu, turistické chodníky vedú z Jasenova i Nitrianskeho Pravna, resp. obce Solka. Vrcholom takisto vedie diaľkový turistický chodník Cesta hrdinov SNP.

Parkovanie.Parkovanie. Hlavná cesta z Nitrianskeho Pravna smerom na Turiec. Asfaltová plocho naľavo predstavuje parkovisko. Tu môžete odstaviť a začať výstup na Vyšehrad.

Vyšehradské sedlo.Vyšehradské sedlo. Vyšehrad na obzore. Tu začína výstup. Zopár metrov napravo je parkovisko.

Začiatok výstupu.Začiatok výstupu. Z Vyšehradského sedla poľná cesta stúpa iba mierne.

Zmena.Zmena. Pôvodný chodník skončil za ohradou. Je potrebné ju obísť zľava.

Výstup na Vyšehrad

Výstup na vrchol Vyšehradu zo Vyšehradskho sedla je predovšetkým príjemnou turistickou prechádzkou s krásnym výhľadom na koniec, vhodnou i pre rodiny s deťmi (aj keď nie celkom malými), či menej kondične zdatných horalov. Tí zdatnejší, si môžu zo sedla na vrchol vybehnúť, podobne ako sme to spravili my. Nejde totiž o výstup dlhší ako trištvrtehodinu až hodinku. My sme boli hore behom do dvadsať minút vrátane hojného fotenia. Trasa je v pohode, až na jeden strmší úsek, ktorý ale nie je technicky náročný.

Túra je pekná od počiatku. Prvé mierne stúpanie po poľnej ceste odkryje prvé výhľady smerom na Strážov a Kľak. Čoskoro sa dostanete k ohrade dvora, slúžiaceho zjavne na chov koní. Problém je, že červená značka je priamo na budove za ohradou. Nedá sa k nej dostať a dostatočne odradí aj domáci dunčo. Niekto si však dal námahu a naznačil smer formou kartičiek zavesených na oplotenie.

Musíte sa vydať doľava a ohradu obísť. Napojíte sa na pôvodný chodník, ktorý sa za ohradou vnára do lesa. Nasleduje výrazné, ale krátke stúpanie. Krátko za ohradou v lese sa nachádza smerovník, pri ktorom sa odbáča doprava. Za strmým stúpaním nasleduje pekná horská lúčka a terén sa položí. Potom už celkom jednoducho dorazíte na vrchol po hrebeni vedúcom až k vrcholovému bralu Vyšehradu.

Spätný pohľad na Vyšehradské sedlo.Spätný pohľad na Vyšehradské sedlo. Pod stožiarom sa nachádza parkovisko, no autom sa dá vyjsť vyššie po poľnej ceste.

Horská lúčka.Horská lúčka. Neďaleko vrcholu je chodník, znovu len mierne stúpajúci.

Vrchol Vyšehradu.Vrchol Vyšehradu. Pekné nie?:-)

Vrcholový dvojkríž.Vrcholový dvojkríž. Večná klasika na slovenských kopcoch.

Výhľad

Ľahko dostupný a prekrásny výhľad je zjavne hlavným dôvodom, prečo aj počas nášho výstupu stretávame po trase viacero turistov. Vrchol je tvorený smerovníkom, dreveným dvojkrížom a výraznou skalou, pod ktorou spadá strmý svah do doliny. Vyšehrad vďaka tomu pôsobí o niečo vyššie ako v skutočnosti je.

Výhľad z tohto kopca je predovšetkým na juh a východ. Ostatné časti sú blokované lesom. Pekný je najmä vzdušný pohľad na trávnatú horskú lúku a priľahlé lesy priamo pod vrcholom. Okrem toho vidno i vzdialenejšie horstvá, ale predovšetkým Veľkú Fatru. Vidno Tlstú, Ostrú, časti Turca a Ponitria.

Pohľad na vrcholovú skalu zboku pripomína morský útes. Najzaujímavejší je na Vyšehrade práve ten výrazný pocit vzdušnosti. Na pozoruhodné vrhcholové skaliská, tvoriace vpravo mierny oblúk, si môžete sadnúť ako na breh nejakého obrovského vzduchového mora a dlhé minúty sa kochať sediac na jeho skalnatej pláži. Ideál pre romantiku vyhľadávajúce dvojice, ale aj pre každého, kto rád chodí do prírody. Vrchol nie je celkom „komerčný“, ako je tomu u iných turistických klasík na Slovensku a tak môžete mať šťastie i na pár nerušených chvíľ. Počas víkendu sme tu síce stretli viacero turistov, žiadne masy to však neboli.

Vzduch!Vzduch! Strmina pod vrcholovou skalou spôsobuje pocit veľmi vzdušného a exponovaného miesta.

Romantika.Romantika. Vyjdite si na Vyšehrad na rande. Alebo aj na zásnuby. ;-)

Vrcholové bralo.Vrcholové bralo. Vďaka tejto skale je z vrcholu veľmi dobrý výhľad.

Náučný chodník a niekdajšie hradisko

Vyšehrad je miestom, kde sa spája radosť z prírody s objavovaním najstaršej slovanskej minulosti. Cestou po červenej značke smerom k vrcholu istotne narazíte na infotabule. Tie predstavujú zaujímavé spestrenie tejto krátkej túry. Dozviete sa z nich, že dnes už neexistujúce hradisko, slúžilo najmä na ochranu obchodnej cesty vedúcej z Poľska ďalej na juh.

Hradisko sa tu rozkladalo v deviatom storočí nášho letopočtu a bolo silne opevnené, pričom v kombinácii s hornatým terénom predstavovalo odolnú pevnosť. Neskôr bolo hradisko prebudované na mohutný drevený hrad, ktorý patril rodu Diviackých. Toto obdobie možno zaradiť do ranného stredoveku. Hrad bol napokon zničený Bratríckymi vojskami. Vyšehrad predstavuje dôležitú archeologickú oblasť. História jej osídlenia siaha až do mladšej doby bronzovej.

Množstvo tabuliek.Množstvo tabuliek. Deficitom informácii na Vyšehrade rozhodne trpieť nebudete. :-)

Prírodná rezervácia.Prírodná rezervácia. Vyšehrad má významnú prírodnú i historickú hodnotu, čo sme zistili i na vlastné oči.

Ďalšie atraktivity v okolí

  • Vodná nádrž Nitrianske Pravno - miestne centrum letnej dovolenky pri vode
  • Veľký Grič - zaujmú jeho strmé skaliská, sú lokalitou nácviku zimného lezenia
  • Vtáčnik - najvyšší bod rovnomenného pohoria s pekným výhľadom
  • Buchlov - jeden z najzaujímavejších výhľadových vrcholov Slovenska
  • Zámok, ZOO a kúpalisko v Bojniciach - jedna z najpopulárnejších oblastí dovolenky na Slovensku kombinuje históriu, ZOO a možnosť šantenia vo vode, všetko priamo pri sebe
  • Zemianske Kostoľany - ponúka neobvyklé pohľady na tepelnú elektráreň
  • Partizánske - nájdete tu architektonicky pozoruhodný závod na výrobu obuvi
  • Kľak – obľúbený vrchol v Malej Fatre, dobre dostupný z Fačkovského sedla

Pohodička.Pohodička. Na vrchol Vyšehradu vyjdete rýchlo a o to viac si tu môžete v pokoji posedieť a porozjímať.

Fotografie z Vyšehradu