Vedeli ste, že uprostred malebného pohoria Čergov na severovýchode Slovenska sa rozprestiera prvá súkromná prírodná rezervácia Vlčia? Zaujímavosťou je, že sa prvenstvom nepýši len na Slovensku, ale je to zároveň aj prvá súkromná prírodná rezervácia v strednej Európe. 

VlčiaVitajte vo Vlčej - prvej súkromnej prírodnej rezervácii na Slovensku

Zásluhu na jej vzniku a existencii má lesoochranárske združenie VLK, ktoré tento jedľovo-bukový les v roku 1998 odkúpilo od súkromného vlastníka a od tohto momentu sa do procesov v tomto lese vôbec nezasahuje. Stromy sa neťažia ani nesadia, spadnuté stromy ostávajú v lese a čo je hlavné, v tomto lese sa nepoľuje na zvieratá! Takýchto miest je na Slovensku veľmi málo. Kvôli neochote slovenských úradov si Vlčia musela počkať na formálne vyhlásenie za súkromnú prírodnú rezerváciu až do apríla roku 2004. Odvtedy vo Vlčej platí na celom jej území najvyšší, 5.stupeň ochrany. Vďaka tomu je to akási oáza pre zvieratá. Preto Vám v nej neodporúčame zakladať oheň ani vstupovať na motorke.

Jesenné farbyJesenné farby. Pohľad na svahy Vlčej. Počas jesene sa tu príroda farbami skutočne vyblázni

Táto rezervácia je jedinečná tým, že sa na jej kúpu vyzbierali ľudia z 18-ich krajín celého sveta. VLK zorganizoval zbierku „Kúp si svoj strom“ a vďaka milovníkom prírody sa podarilo vyzbierať plnú sumu - 3,2 milióna slovenských korún na jej odkúpenie. Zbierka však pokračuje ďalej aby sa mohla Vlčia rozrásť. Ak milujete prírodu Vy alebo Váš blízky, krásnym spôsobom môžete pomôcť prírode a zároveň potešiť. Veľkým prekvapením pre mňa samu bolo, keď som dostala domov darovaciu listinu od VLKa, že ma tajný priateľ divočiny obdaroval stromom. Neskôr som si pri návšteve Vlčej so sprievodom „vlka“ vybrala ten „môj“ strom- nádherný vysokánsky javor, na ktorého vrchol som ani nedovidela.

Kúpte si svoj stromKúpte si svoj strom! Táto rezervácia je jedinečná tým, že sa na jej kúpu vyzbierali ľudia z 18-tich krajín celého sveta. A ak máte záujem, môžete si tu kúpiť aj Váš vlastný strom.

Flóra a fauna Vlčej

Navštíviť Vlčiu sa dá v každom ročnom období. Avšak, odporúčam Vám ju navštíviť hlavne v jeseni, keď sa to v lese hmýri všetkými farbami a zvukmi. My sme mali šťastie a niekde blízko nás ručal jeleň vábiaci samice. Aj pre takéto zvuky je jesenný les oveľa zaujímavejší a adrenalínovejší.

Les je rozsiahly, rozkladá sa na ploche 21,24 ha, v nižšie položených častiach lesa prevládajú buky a jedle, vo vyšších polohách pribúdajú javory horské. Nájdete tu ale aj iné stromy- javor mliečny, brest, brezu, vzácnu vŕbu sliezsku a miestami aj jarabinu vtáčiu. Momentálne sa vo Vlčej nachádza presne 11 548 stromov s priemerom hrubším ako 70 mm. Takže stromov je tu naozaj dosť, stačí si prísť vybrať ten svoj :).

Čergovský lesČergovský les. Les v Čergove je na mnohých miestach riadna divočina. Podobne je tak tomu aj vo Vlčej

Nielen milovníci stromov si prídu na svoje. V lese síce prevláda bukový porast, no pri pozornejšej prechádzke zbadáte hneď niekoľko veľmi vzácnych rastliniek. Zaujímavými pre botanikov môže byť chránená ľalia zlatohlavá, ohrozený vstavačovec bazový či ozdoby svahov ako mliečivec alpínsky, kýchavica biela Lobelova a cesnak hadí.

Ak ste dostatočne tichý, máte šancu na potulkách rezerváciou stretnúť jelene, srny, diviakov, množstvo vtáčích druhov ako pinku, slávika, drozdy, ale aj rôzne druhy sov. A pri troche šťastia a bystrom oku aj stopy po šelmách – vo Vlčej sa pohybujú vlky, rysy a jeden medveď.

DobrovoľníciZa realizáciu a fungovanie prírodnej rezervácie môžeme vďačiť mnohým dobrým ľuďom, ktorým nie je ľahostajný osud slovenskej prírody

Ako sa do Vlčej dostať

Rezervácia leží v katastri obce Olejníkov na južnom svahu Veľkej Javoriny v Prešovskom kraji. Trás do Vlčej je niekoľko, značkovaných i neoznačených. My sme naše putovanie do Vlčej začali v dedinke Olejníkov- Majdan, kde sme odstavili auto. Ak ste ale dosť odvážny alebo máte terénne auto, rozbitou lesnou cestou si cestu z Majdanu do Vlčej môžete o pár kilometrov skrátiť. Z Majdanu sme sa vybrali po žltej turistickej značke, ktorá viedla po lesnej ceste popri riečke Ľutinka až ku chate Čergov, ktorá bola počas týždňa zatvorená. Privítali nás len chatárske mačky. Chata Čergov je skvelým miestom na krátky oddych počas Vášho putovania malebnými lesmi Čergova. Od chaty Čergov sme sa vydali po červenej turistickej trase cez vrch Čergov (1049 m n.m.) po rázcestie Chochuľka, kde sme červenú značku opustili a ďalej sme už pokračovali po modrej značke vedúcej na vrch Veľká Javorina (1098 m n.m.) Vlčia sa nachádza na južnej strane Veľkej Javoriny, stačí zísť z kopca po lúke a natrafíte na stromy označené dvoma červenými pruhmi, ktoré označujú hranice Vlčej. Odporúčam Vám ale vopred si zadať súradnice Vlčej do GPS-ka, aby ste ju dlho nehľadali a nezablúdili ako my :).

Chata ČergovChata Čergov. Ak ste sa vybrali do Vlčej cez sedlo Čergov, narazíte na takúto chatu. Našu prítomnosť nám tu spríjemňovali dve mačky :)

Ďalšia turistická trasa vedie taktiež z Majdanu, je navyše o trochu kratšia. Žltou turistickou značkou sa z Majdanu dostanete na rázcestie Tokáreň, kde odbočíte doľava na zelenú značku, ktorá Vás dovedie na sedlo Lysina (1029 m n.m.) V sedle sa poberiete doprava po modrej značke na vrch Veľká Javorina, odkiaľ sú nádherné výhľady a kúsok za ňou sa rozprestiera Vlčia. Túto trasu je možné spojiť s tou predchádzajúcou a spravíte si tak pekný okružný výlet pohorím Čergov so zastávkou vo Vlčej. Vlčia sa nachádza zhruba v strede tejto okružnej trasy.

Veľká JavorinaVeľká Javorina. Výhľad z Veľkej Javoriny. Vrch leží hneď nad prírodnou rezerváciou Vlčia

Treťou možnosťou ako sa dostať do Vlčej je ísť cez Majdan smerom na Podbaranie. Ak máte terénny automobil tak možno sa ním dostanete až sem. Cesta je totiž vcelku rozbitá. Následne sa budete musieť vydať smerom na sever popri potoku Jarabinček. Keď sa bude potok stáčať smerom na východ, prestanete ho nasledovať a pôjdete stále na sever až sa dostanete do Vlčej. Cesty tu však nie sú značené, takže si budete musieť dávať pozor aby ste sa nestratili. V tomto prípade GPS navigácia opäť isto príde vhod.

Svah vo VlčejSvah vo Vlčej. Súkromná prírodná rezervácia Vlčia sa rozkladá na svahu pod Veľkou Javorinou. Terén je preto.. svahovitý :)

Fotografie z Vlčej