Sad Janka Kráľa je jednou z mála prírodných relaxačných zón v oblasti, blízko absolútneho centra Bratislavy. Jedná sa o veľmi pekný a rozľahlý park, ktorý v hlavnom meste nemá obdoby. Má za sebou pomerne slušný kus histórie, pretože bol vybudovaný už koncom 18. storočia. Na zaujímavosti mu pridáva fakt, že ide o najstarší verejný park v strednej Európe. V súčasnosti sa v ňom prelínajú najmä prvky socialistickej architektúry s nikdy neblednúcimi krásami živej prírody. Práve tá tu má našťastie výraznú prevahu.

Jeseň v sade Janka KráľaJeseň v sade Janka Kráľa. Striedanie ročných období je na tomto mieste neobvykle fotogenické.

Mať veľký park v Bratislave je vzácnosťou. Sad Janka Kráľa je navyše veľmi dobre dostupný z viacerých smerov a preto si ho radi užívajú všetky vekové kategórie. Park je mimoriadne navštevovaný, rôznymi skupinami ľudí a ponúka viacero možností vyžitia. Od pohodového pikniku, cez klasické prechádzky až po športové aktivity všakovakého druhu.

Môžete sem vyraziť napríklad na pokojnú prechádzku popod obrovské stromy, zabehať si, alebo zahrať frisbee, či futbal na rozsiahlych trávnikoch. Ak sa vyslovene nepotrebujete hýbať, tento park je ako stvorený na ležérne polihovanie, alebo posedávanie. Nájdete tu i viacero skrytých zákutí. Tvorené sú zväčša lavičkami v socialistickom štýle architektúry.

V okolí sadu je viacero podnikov, kde sa môžete najesť. Môžete tak isto skočiť do neďalekého nákupného centra Aupark, alebo k Dunaju, kde je viacero takýchto prevádzok. V Sade Janka Kráľa sa isto nudiť nebudete. V rámci Bratislavy plní park nezastupiteľnú funkciu v oblasti relaxačných a oddychových aktivít. Kiež by bolo podobných miest s rovnakou rozlohou v Bratislave viac..

Socha Janka Kráľa.Socha Janka Kráľa. Významný štúrovský básnik je vyobrazený v akčnej polohe. Kráča rezkým krokom.

Veža Františkánskeho kostola.Veža Františkánskeho kostola. Ideálne miesto na bozkávanie ;-)

V Sade Janka Kráľa.V Sade Janka Kráľa. Sad predstavuje klasický mestský park ako ich poznáme z veľkomiest. Nie je to žiadna komercia. Kiež by takýchto miest bolo V hlavnom mieste viacero.

Ako sa tam dostať?

Sad Janka Kráľa sa nachádza v Bratislave na Petržalskej strane Dunaja. Jeho územie vymedzujú Starý most, Most SNP a cesta, ohraničujúca nákupné centrum Aupark z jeho zadnej strany. Nie je žiaden problém dostať sa sem autom, bicyklom, alebo pešo, prípadne MHDčkou. Práve pešia prechádzka je to pravé orechové, nakoľko park je v podstate súčasťou širšieho centra mesta a je naozaj pohodlne dostupný v rámci príjemnej prechádzky zo Starého mesta.

Autom a parkovanie

Ak by ste sa do parku vybrali autom, odporúčame zaparkovať niekde pri Auparku, alebo na veľkom bezplatnom parkovisku priamo pod Starým mostom na petržalskej strane Dunaja. Nachádza sa tu viacero rozľahlých parkovísk. Preto s parkovaním nebudete mať problém.

Mnohí vodiči zvyknú parkovať na okraji Viedenskej cesty (cesta medzi Sadom Janka Kráľa a nábrežím Dunaja). Túto možnosť skôr neodporúčame. Z ľavej strany cesty vedie totiž cyklotrasa a cesta je navyše jednosmerná. Už sme tu zažili situácie keď parkovacie autá spôsobili na ceste menší chaos. Tiež si treba dať pozor kde odparkujete auto pri ceste. Nie všade je parkovanie povolené. Neraz tu zvyknú dávať policajti papučky. V tomto smere je zrejme lepšie parkovať na ceste pri Inchebe, ešte pred vyústením cyklocesty na Viedenskú cestu, ktorá vedie od mosta Lafranconi. Každopádne parkovanie pri Auparku, či Starom moste je určite lepšia voľba!

Parkovanie.Parkovanie. Toto parkovisko sa nachádza pri Starom moste na petržalskej strane. Z neho sa do Sadu Janka Kráľa dostanete pešo veľmi rýchlo.

Pešo a bicyklom

Bicyklom, či pešo je z centra do Sadu Janka Kráľa pekný minivýlet, najmä cez novopostavený Starý most. Ten totiž podporuje i rekreačné funkcie v podobe, cyklotrás, či vyhliadkových plošín s lavičkami, kde si môžete posedieť a vychutnať západy slnka.

Prechádzka, či cyklovýlet cez tieto mosty je bezpečný i s deťmi. Nebudete musieť križovať žiadnu veľkú cestu. Cyklotrasa prepája oba mosty a vedie priamo pozdĺž celého Sadu Janka Kráľa. Odpojiť sa z nej a zísť do parku nie je preto problematické.

Cyklotrasa vedúca po petržalskej strane.Cyklotrasa vedúca po petržalskej strane. Táto časť dunajskej hrádze vedie k Sadu Janka Kráľa.

MHD

Neďaleko sadu Janka Kráľa je viacero autobusových a električkových zastávok. V prípade električky, tak jedna je hneď na konci Petržalky pri Starom moste. Ďalšie sú potom na druhej strane Dunaja (Nový Most, Šafárikovo námestie). Pešo je to od nich do parku tak možno 8 minút.

Autobusy stoja pri Auparku, či už na ceste z Nového Mosta, alebo priamo pred Auparkom. Podobne ako pri električkách, z druhej strany Dunaja sa sem bez problémov dostanete od zastávok pri Novom Moste (Moste SNP). Ďalšie sú potom pri Eurovei, alebo pri Malej scéne.

Priestranstvo sadu

Trochu nadsadene by sme mohli Sad Janka Kráľa prirovnať k veľkým parkom, veľkých metropol, akým je napríklad Central Park v New Yorku. Podobných parkov by sa v Bratislave zišlo určite viacej. Sad Janka Kráľa je totiž veľmi obľúbený. Rozsiahle trávniky, obrovské, staré stromy, miesto na príjemné posedenie. A všetko udržiavané v čistote. To je priam nevídaný úkaz v hlavnom meste.

Sadu Janka Kráľa dominujú tri architektonicko-umelecké objekty. Socha významného štúrovského básnika Janka Kráľa, obrovská fontána a zvyšky veže františkánskeho kostola, ktoré sem boli prevezené. To všetko je poprepájané sieťou asfaltových chodníkov a lavičiek v socialistickom štýle. Našťastie stromy a trávniky absolútne dominujú nad nie práve najkrajšími architektonickými prvkami.

Niektoré objekty by si však zaisto zaslúžili opravu. V tomto smere by to miestu určite pomohlo. Napriek tomu to zážitok z parku až tak nekazí. Negatívne skôr môže byť prítomnosť bezdomovcov, ktorí z času na čas na lavičkách cez deň vylihujú. Niet sa však čo čudovať, park na vylihovanie poskytuje dobré podmienky. Len si k tomu netreba brať fľašky s alkoholom :)

V parku nájdete i jednu rozporuplnú budovu, stavanú v socialistickom štýle. Jedná sa o budovu erotického klubu, ktorá sa nachádza neďaleko mosta SNP. Proti prevádzke erotického podniku sa v minulosti viedli rôzne protesty a petície. Jeho prevádzka bola obmedzovaná, no zdá sa že klub stále funguje. V rámci poslania Sadu Janka Kráľa, ako rekreačného priestoru pre všetky vekové kategórie, tak ide skutočne o kontroverzné miesto.

Asfaltové námestíčko.Asfaltové námestíčko. Škoda, že tento priestor nie je nejako zaujímavejšie zrevitalizovaný.

Neúprosný zub času.Neúprosný zub času. Nie všetko je v Sade Janka Kráľa ideálne. No našťastie je toho len minimum.

Nevšedné kombinácie architektonických prvkov. Nevšedné kombinácie architektonických prvkov. V Sade Janka Kráľa nájdete mnoho prvkov socialistickej architektúry (vrátane budovy erotického klubu na obrázku). Smerom k Auparku sa vyskytuje moderná výstavba.

Socha Janka Kráľa

Socha, ktorá dáva parku názov, je situovaná bližšie k Mostu SNP na kruhovom asfaltovom priestranstve. Pod ňou bývajú obvykle vysadené kvety, napríklad prekrásne ruže. Soche, ktorá je sama osebe pekne stvárnená to ešte pridáva na zaujímavosti. Toto umelecké dielo zachytáva Janka Kráľa v pohybe. Stvárňuje ho pri rezkom kroku, čo zrejme symbolizuje jeho divoký život významného národného buditeľa, romantika a básnika – rebela.

Biela, mramorová (kararský mramor) socha je umiestnená na podstavci zo žuly a dominuje priestranstvu, obkolesenom kamenným múrikom. Práve vo vnútri, medzi sochou a múrikom, sa vysádzajú kvety. Sochu vytvorili sochár Fraňo Gibala a Ing. arch. Štefan Imrich. Získala čestné uznanie v roku 1960. V okolitom priestranstve sú umiestnené lavičky, takže si pri soche môžete v pohodičke posedieť.

Janko Kráľ.Janko Kráľ. Socha obzvlášť pekne vynikne, keď rozkvitne obrovské množstvo ruží pod ňou.

Janko.Janko. Samotný Janko je zaujímavo vyobrazený formou tejto sochy. Rezko kráča parkom.

Gotická veža františkánskeho kostola

Táto stavba je veľmi príjemným spestrením areálu sadu. Nájdete ju priamo pri vstupe do sadu, bližšie k Starému mostu, z východnej strany. Predstavuje niečo ako altánok, vysoký do 10m. Pokojne do nej môžete vojsť a pripraviť romantickú chvíľku pre vašu lásku.:)

Veža nie je nijako uzamknutá a nemá dvere, len voľné priechody v podobe klenbovitých okien. Cez ne je mimochodom pekne vidieť na UFO Nového Mosta. Z dostupných informácií sa možno dozvedieť, že táto veža bola pôvodnou vežou františkánskeho kostola, kým ju v roku 1897 nepoškodilo zemetrasenie. Kostol bol opatrený novou, neogotickou vežou, a stará veža, bola premiestnená do sadu. Jej autorom je Michael Chnab. Neďaleko veže sú lavičky a tak si tento kút sadu môžete v pokoji a tieni stromov vychutnávať.

Bývalá veža Františkánskeho kostola.Bývalá veža Františkánskeho kostola. Dnes ju nájdete na okraji Sadu Janka Kráľa, bližšie k Starému mostu.

 

Fontána

Jednou z najpozoruhodnejších vecí v sade je práve veľkorozmerná fontána. Jej názov je „Pijúce holubice“, hoci niekto by danom umeleckom stvárnení mohol badať i niečo ako obrovský špekáčik. Sranda musí ísť bokom, pretože dielo je to naozaj efektné. Zjavne sú to práve megalomanské rozmery fontány a rovnako pôsobivé prúdy vody, ktoré môžete obdivovať, keď je tento objekt v prevádzke. Voda je vystrekovaná do výšky päť metrov z priestoru kruhovej vodnej nádrže s priemerom pätnásť metrov.

Holubice sú tri, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá. Objekt bol zhotovený v osemdesiatych rokoch. K zaujímavostiam patrí, že sochy holubíc vyhotovili v Žiari nad Hronom v pomerne známych hlinikárskych závodoch SNP. Vyrobené boli z materiálu silumín - zliatiny kremíka a hliníka. Autorom objektu je akademický sochár A. Balážik. F

Okolie fontány lemuje kruhový múrik, ktorý plní aj akúsi funkciu lavičiek. Na ňom s obľubou vysedávajú ľudia. Okolo fontány často pobehujú deti a hrajú sa s vodou, či naháňajú holubov, ktorí sa sem prišli napiť. Vcelku úsmevný pohľad. Fontána istotne zaujme a oplatí sa k nej prejsť. Najmä v lete je tu príjemná klíma, keď vás od fontány oveje vlhký závan chladnejšieho vzduchu.

Fontána Pijúce holubice.Fontána Pijúce holubice. Toto je zrejme najmohutnejší umelecký artefakt v sade.

Fontána Pijúce holubice v akcii.Fontána Pijúce holubice v akcii. Pekná nie?

Protinapoleónsky val

Možno si ho ani nevšimnete. Je to len taká „hŕba zeminy“ pokrytá trávou, lemujúca okraje Sadu Janka Kráľa. Val v podstate obkolesuje južnú a východnú stranu parku. Zdalo by sa, že ide o praobyčajnú priekopu a tak vás ani nenapadne, že by mohlo ísť o historickú zaujímavosť. Val je vysoký odhadom 1-2 metre a konštrukciou evokuje protipovodňovú prekážku, keďže v blízkosti tečie hlavný tok rieky Dunaja, ktorý sa čas od času vyleje práve na petržalskú stranu hrádze.

Val je pozostatkom z leta 1809, keď sa Bratislavu pokúšali dobyť napoleonské vojská. Dnes ho označujú infotabule, takže by ste mali jednoduchšie zistiť, že ste na správnom mieste. V opačnom prípade postačí, ak sa budete pohybovať po hraniciach parku a na val istotne narazíte. Určite si ho všimnete na východnej strane sadu, povedľa hlavnej cesty. Po vale sa dá i prejsť, pokiaľ nie je blato. Postupom času sa tu prirodzene vyšľapal chodníček.

Protinapoleónsky val.Protinapoleónsky val. Áno, aj s históriou z obdobia Napoleónskych vojen, sa v sade stretnete.

Zastávka Viedenskej Električky

Symbolická zastávka historickej električky, dokumentuje niekdajšiu trať medzi Viedňou a Bratislavou, ktorá sa tu od roku 1914 až do roku 1938 nachádzala. Zastávka bola obnovená pri príležitosti 100. výročia začatia pravidelnej premávky.

Ako rodení Bratislavčania sme si túto zastávku nikdy nevšimli. Dozvedeli sme sa o nej v podstate úplne náhodou, keď sme si zisťovali informácie o Sade Janka Kráľa. Väčšina ľudí okolo nej prejde, mysliac si že sa jedná o klasickú zastávku, ale nie je to tak. Zastávku nájdete na okraji severnej časti Sadu Janka Kráľa, pri hlavnej ceste, smerom na Tyršovo nábrežie.

Niekdajšia zastávka Viedenskej električky.Niekdajšia zastávka Viedenskej električky. Dnes ju tu však nenájdete. Na Viedenskej ceste dnes zastavuje už len MHD.

Prechádzky sadom

Neviete kam sa máte ísť v meste prejsť? Vyskúšajte Sad Janka Kráľa. Návštevou tohto parku isto nič nepokazíte, ba naopak. Prechádzky po parku sú príjemné. Z korún stromov sa ozývajú zvuky množstva operencov. Mnohí vtáčkovia zvyknú pobehovať po tráve. Človek až zabudne, že je skoro v samom centre mesta. Pokiaľ máte romantickú dušu, prechádzku parkom môžete spojiť s návštevou napríklad Starého mosta a počkať si na západ slnka. Je to magické..

Sad je výborným miestom na kočíkovanie. Počas pekných dní a hlavne cez víkendy je na mieste hádam najväčšia koncentrácia kočíkujúcich rodičov so svojimi ratolesťami. A niet sa čo čudovať. Sad Janka Kráľa je ideálna destinácia pre malé deti. Okrem toho sa tu deti zabavia i na ihrisku neďaleko tunajšej reštaurácie. Ihrisko ponúka deťom rôzne preliezky a šmýkalky na ktorých sa dosýta vyšantia.

Po parku sa dá prejsť i so psom. Myslite však na to, že tu platí zákaz voľného pohybu psov, takže si je potrebné svojho obľúbenca uviazať na vôdzku. A tak isto nezabudnite zbierať psie „bobky“. Park je veľmi populárny a mnoho ľudí tu chodí po tráve. Často naboso. A nie každý potrebuje, aby sa mu šťastie lepilo na päty :).

Prechádzky.Prechádzky. Sadom vedie sieť asfaltových chodníkov.

Prieskum sadu.Prieskum sadu. Sad Janka Kráľa môžete prejsť pešo, alebo aj tak, ako vidno na fotke. Park ponúka i príjemné možnosti na beh.

Športové aktivity

Sad Janka Kráľa ponúka skvelé možnosti na niektoré druhy športu. Veľmi obľúbený je frisbee. Na pobehujúcich mladých ľudí, naháňajúcich lietajúci tanier tu narazíte často. Podobne je to napríklad s bedmintonom, či futbalom. V tomto prípade je pre kolektívne športy výhoda v podobe rozľahlých trávnatých plôch. Trávička sa tu pravidelne kosí a behať po nej je vyslovene radosť.

Po parku sa tiež skvelo behá. Veď čo môže byť krajšie, než si zabehať pod korunami stromov? Cez park sa dajú robiť výborné bežecké okruhy, prípadne môžete zakomponovať park do bežeckej trasy, ktorá povedzme prechádza bratislavskými mostami.

V parku narazíte aj na ľudí prevádzkujúcich rôzne netradičné aktivity. Napríklad chod po lane, prípadne cvičenie s mečom. Zahliadli sme tu i ľudí cvičiacich jógu, či Tai-Chi, žonglérov a fanúšikov hula-hopu (cvičenie s obručou). Jednoducho v parku sa dá robiť kadečo. Na športové vyžitie je tu priestoru dosť.

Množstvo variánt aktívneho oddychu.Množstvo variánt aktívneho oddychu. V sade stretnete i slacklinerov.

Zavlažovanie a sad po daždi

Sad Janka Kráľa je výborné miesto na prechádzky a relex i počas horúceho leta s dlhým obdobím sucha. Starajú sa oň dobre a tak, ak nejde o vyložene extrémnu situáciu, je sad zavlažovaný. Nestane sa tak, že by ste prišli na vysušenú pustatinu. Práve naopak. Ak sa teplo v meste nedá zniesť, odvezte sa najbližšou klimatizovanou električkou zo Šafárikovho námestia, alebo Petržalky do sadu a vychutnajte si tu príjemnú mikroklímu mestského parku.

Schovať sa môžete pod stromy, prípadne schladiť pri fontáne. Rovnako po daždi sú v sade krásne prechádzky. Je priam oázou v betónovej džungli mesta. Navyše tu je po daždi menej ľudí a tak si park lepšie vychutnáte.

Zeleň.Zeleň. V tunajšom parku rastie množstvo rôznych drevín. Niektoré z nich sú naozaj staré, obrovské stromy. Rozhodne sa oplatí vidieť to na vlastné oči.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Tyršovo nábrežie - nábrežie Dunaja na petržalskej strane, hneď vedľa Sadu Janka Kráľa. Ideálne miesto na prechádzky a posedenie pri Dunaji
  • Aupark - jedno z prvých a najvýznamnejších nákupných centier Bratislavy, susedí priamo so Sadom J. Kráľa a tak môžete spojiť nákupy s príjemnou prechádzkou v parku.
  • Most SNP s UFOm - z mosta, ktorý vedie priamo do Sadu J. Kráľa sú pekné výhľady na Dunaj a Bratislavský hrad, ako aj staré mesto. Most tvorí spojnicu medzi parkom a mestom, z reštaurácie nad ním, sú krásne výhľady na celú Bratislavu
  • Starý most - príjemne zrekonštruovaný most v susedstve sadu, dobre plní i rekreačné funkcie. Odporúčame na neho prísť počas západu slnka. Sú z neho pekné výhľady.
  • Most Apollo - môžete s k nemu spraviť peknú prechádzku po nábreží Dunaja. Sú z neho pekné výhľady.
  • Staré mesto - centrum i so svojimi pamiatkami je zo sadu dostupné jednotlivými mostami behom 10-15 minút
  • Maggio pláž - neobvyklá atraktivita na petržalskom brehu Dunaja, počas letných dní. Ponúka relax pri vode s výhľadom na Dunaj a mesto
  • Petržalská hrádza – prechádza okolo Sadu Janka Kráľa. Top destinácia pre všetkých cyklistov a korčuliarov.
  • Chorvátske rameno – umelý vodný kanál, prechádzajúci skrz Petržalku. Obľúbený je najmä za účelom prechádzok a rybárčenia.

Idylka.Idylka. Sad Janka Kráľa vie vyčariť rôzne pekné scenérie. V meste pôsobí takáto zelená plocha veľmi príjemne.

Fotografie zo Sadu Janka Kráľa