Kaďa je názov termálneho prameňa v obci Liptovský Ján. Atraktivitu z tejto lokality robí fakt, že kúpanie v prameni je bezplatné a okolitý areál je dobre udržiavaný. No a samozrejme voda v ňom už stáročia preukazuje svoje liečivé vlastnosti. Je to pekné miesto, najmä preto, že prameň pôsobí pôvodným prírodným dojmom - nie je to len ďalšie kúpalisko s bazénmi. Celková scenéria robí v tomto prípade svoje. Budí dojem prírodného wellnesu. Tento prameň je jedným z množstva výverov, ktoré sa nachádzajú roztrúsené v Jánskej doline a okolí.

Ako sa dostať ku Kadi?

Samotný prameň sa nachádza na konci obce Liptovský Ján. Obec je veľmi rýchlo dostupná z priľahlej diaľnice, takže osvieženie v prameni je výborná voľba na krátku zastávku počas dlhšej cesty. Priamo k prameňu nie je dovolené prísť autom z dôvodu ochrany podzemných vôd. Parkovať sa dá približne sto metrov pri miestom kostole, ale toto parkovisko je pomerne malé. Za dedinou sa nachádza veľké parkovisko. Je situované pri termálnom kúpalisku asi 200-300 metrov od Kade. Z neho po chodníku ľahko trafíte ku Kadi. Obe parkoviská boli počas našej návštevy bezplatné.

Do Liptovského Jána sa bez problémov dopravíte autobusom, ale tento kraj je obľúbený i cykloturistami. Preto odporúčame spraviť si cyklovýlet po okolí spojený s kúpaním v Kadi. Obec ponúka ešte mnoho ďalších atraktivít v podobe viacerých kaštieľov, či vyhliadkovej veže, ktoré na bicykli rýchlo obehnete. Okrem toho ku Kadi sa môžete bicyklom priviezť úplne najbližšie - až priamo do areálu.

Kaďa v Liptovskom JáneKaďa v Liptovskom Jáne. Prírodný wellness v pravom slova zmysle. Takto prebieha "kurírovanie" v Kadi. Pohodička. Kúpeľ by mal trvať 20 minút.

Teplota vody

Voda v jánskej Kadi má teplotu 20°C, čo by sa mohlo zdať dosť, avšak keď do nej vhupnete, na pocit je skôr vlažná, až chladivá. Nenechajte sa odradiť. Ak v nej chvíľku vydržíte, plyny obsiahnuté v rozkošných bublinkách prameňa, vám telo zaiste prehrejú. Preto neskôr pochopíte, ako sa mohli ľudia pred vami tak dlho a spokojne ,,rochniť" vo vode. Plyny čoskoro začnú pôsobiť na pokožku jemným štípaním a tá sa ihneď prehreje, rovnako ako ostatné tkanivá a ubolené kĺby. Nečudo, že mnohí do Kade prichádzajú i v zime. Miestna voda naozaj lieči už po jednej dvadsaťminútovej kúre. To je presne čas, ktorý by ste v Kadi mali zotrvať. Pre dlhodobehší výsledok, by ste mali kúru opakovať viacero dní po sebe.

Kúpanie v Kadi

Areál Kade je trávnatý, čistý, s jedným bufetom a jednoduchými prezliekarňami a WC. Návštevník si ihneď všimne klasický "vajcovkový" zápach. Je to spôsobené zaiste tým, že voda obsahuje množstvo síranov. Pri vstupe do areálu sa nachádza altánok s vyvierajúcou minerálnou vodou, ktorú si návštevníci chodia vo veľkom čerpať do bandasiek. Žiadna tlačenica tu však nepanuje. Menšia sťažnosť by mohla smerovať k spomínaným prezliekárňam, pretože tie sú vybudované z jednoduchého, miestami hrdzavého plechu a prezliekanie v nich nie je najpríjemnejšie. Ani veľmi nie je kde zavesiť si veci počas prezliekania. WC sú takisto nízkeho štandardu. Hoci je všetko bezplatné, malá investícia do zlepšenia stavu by nezaškodila.

Napriek tomu, že kúpanie je zadarmo, areál nie je preťažený. Možno preto, že prameň je vhodný skôr na pasívne "rochnenie sa" ako na skutočné plávanie. Prameň samotný je rozdelený na dve časti - na skalnú časť pripomínajúcu kaďu a priľahlý prírodný bazénik s plytkou vodou, kde si návštevníci často močia ruky a nohy. Voda v prameni je vlažná, ale po niekoľkých minútach zistíte, že vám rozohrieva kĺby. Je to naozaj uvoľnujúce. Tieto príjemné účinky vody pocítili už pred mnohými rokmi miestne ženy, ktoré sem chodili prať.

Dno prameňa je štrkové a teplé. Kúpanie v ňom predstavuje dokonalý relax. Je tomu tak vďaka prírodným bublinkám plynu, ktoré vás pohltia aj samotnému vzhľadu Kade. Predsa len má navrch oproti klasickým umelo vytvoreným bazénom. V kadi sa "rochníte" v kruhu s ostatnými návštevníkmi. Ideálna dĺžka kúpeľa je 20 minút, pričom je tento vhodné opakovať počas viacerých dní s cieľom dosiahnuť liečivý efekt. Prameň je vhodný pre liečenie ťažkostí s kĺbmi. Už pri jednej návšteve pocítite, ako vám ich voda krásne prehreje. Je to dôsledkom plynov obsiahnutých v tunajšej vode. Voda sa najskôr zdá vlažná, až chladná, no čoskoro pocítite štípanie bubliniek na pokožke a s tým súvisiace prekrvenie tkanív a kĺbov, ktoré vás zakrátko zahreje a bez problémov sa vydržíte rochniť aj pol hodinku. Najpríjemnejšie je to, ak vonku hreje slnko, pretože inak je areál v tieni a po vylezení z vody vám môže byť chladno.

Okrem samotnej Kade sa môžete okúpať v priľahlom ,,bazéniku", ktorý je s prameňom priamo prepojený. Výhodou bazénika je, že si tu môžete i trochu zaplávať a dopriať si pár osviežujúcich temp. Bazénik je plytký, ale zároveň dostatočne hlboký na plávanie. Najlepšie poslúži na celkové osvieženie tela i ducha. Množstvo návštevníkov si tu zvykne sadnúť na jeho okraj a močiť si nohy. Je to veľmi príjemné, voda vám ich totiž čoskoro osvieži a rozohreje. Okrem toho, ak musíte čakať, kým sa uvoľní miesto v Kadi samotnej, môžete sa za ten čas zrelaxovať aspoň v bazéniku.

Areál KadeAreál Kade. V pozadí si môžete všimnúť prístrešok ukrývajúci prameň s minerálnou vodou. Tu si môžete načerpať "vajcovkovú" vodu do zásoby.

Ďalšie atraktivity v okolí Kade

Liptovský Ján ponúka hneď niekoľko atraktivít pre všetky vekové kategórie koncentrované na malom priestore. Obec sa môže popýšiť obrovskou koncentráciou kaštieľov. Je to dosť neobyčajný jav v porovnaní z podobnými obcami Slovenska. Akoby každý obyvateľ vlastnil aspoň jeden. Sú to menšie stavby kúriovitého vzhľadu a sú veľmi pekné, hoci mnohé z nich čakajú na renováciu.

Kúpanie v prameni môžete spojiť s prechádzkou náučného chodníka, ktorý začína v areáli Kade. Môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu nad Liptovským Jánom, alebo podniknúť túru Jánskou dolinou, čo je však časovo náročnejšie. Jánskou dolinou sa dostanete až na hrebeň Nízkych Tatier.

 

Močenie nôh v "bazéniku" pri KadiMočenie nôh v "bazéniku" pri Kadi. Keď sa vrátite z túry napríklad Jánskou dolinou, nie je nič lepšie ako si ovlažiť nohy vo vlažnej liečivej vode. V pozadí predhorie Nízkych Tatier.

Kúsok za dedinou v Jánskej doline sa nachádza Stanišovská jaskyňa. Je "nekomerčného" rázu a o to zaujímavejšia je jej návšteva. Pripravte sa, že chodníky v nej nie sú vybetónované ako v iných väčších jaskyniach a svetlo budete mať iba z čelovky. Trasa sa dá zvládnuť aj s malými deťmi.

V neďalekom kostole môžete navštíviť Mincovníčkovo, čo je pekne spracovaná prehliadka okolitého baníctva, veľmi vhodná na návštevu s deťmi.

  • Salaš Krajinka - salaš pri Ružomberku, kde sa dá vinikajúco najesť, nakúpiť výrobky z ovčieho mlieka a tunajšej pekárne, k tomu patrí i prehliadka chovu domácich zvierat v areáli salaša
  • Bystrá - vybehnite si na najvyšší vrch Západných Tatier
  • Liptovská Mara - mohutná priehrada na Váhu tvorí jedno z centier turistického ruchu na Slovensku
  • Kvačianska dolina a Oblazy - prehliadka historických vodných mlynov, situovaných v zaujímavej horskej doline
  • Múzeum liptovskej dediny v Pribyline - skazen, kde sa pri troche šťastia povozíte i na historickom vláčiku
  • Múzeum oravskej dediny v Zuberci- o tom, že prehliadka pôvodnej architektúry v podobe dreveníc, nemusí byť nuda sa ľahko presvedčíte v skanzene pri Zuberci
  • Hrebeňovka Západných Tatier - jedna z najkrajších túr, ktorú môžete na Slovensku podniknúť, ak nie je času na kompletný prechod, prejdite si aspoň kúsok tejto top vysokohorskej trasy
  • Hrebeňovka Nízkych Tatier - absolútna turistická klasika, ktorú v horách Slovenska môžete podniknúť