Vodná nádrž Kuchyňa je klasická priehrada, nad ktorou bola vybudovaná Borbia hrádza, čo je drevená, vysutá lávka, ktorá vedie ponad vodnú hladinu, čím sa podarilo vytvoriť zaujímavý a veľmi atraktívny verejný priestor na relax. Návšteva priehrady i Bobrej hrádze je navyše bezplatná.

Obec s prozaicko-gastronomickým názvom Kuchyňa leží na západnom úpätí Malých Karpát. Priamo v obci sa nachádza aj vodná nádrž s rovnakým názvom. Vodná nádrž Kuchyňa je obľúbeným miestom nielen pre miestnych obyvateľov, ale i turistov či rybárov zo širšieho okolia. Počas letných mesiacov je to zas dobré miesto na občasné schladenie sa a vodnú rekreáciu.

Najnovšou atrakciou tejto vodnej nádrže je však drevený most v dĺžke 300 metrov, ktorý vedie ponad časť vodnej nádrže. Most sa napája na drevenú lávku a chodník, ktoré však už vedú priľahlým lesíkom a nábrežím. Celá táto atrakcia je súčasťou náučného chodníka Bobria hrádza. Aktuálne je kvôli rekonštrukcii časť chodníka uzavretá (marec 2017)!!

Vodná nádrž KuchyňaVodná nádrž Kuchyňa. Panoráma vodnej nádrže Kuchyňa. Celú ju môžete obísť tak zhruba za polhodinku.

Vodná nádrž je aj skvelým východiskovým bodom na túry. Ak by ste si otvorili turistickú mapu, zistili by ste, že okolo vodnej nádrže prechádzajú dve značené turistické trasy. Jedna vedie smerom na Čermák, čo je pekne upravená lúka vhodná na opekanie a kempovanie. Stadiaľ je to potom kúsok buď na Zochovu Chatu, prípadne na veľmi pekný vrch Skalnatá. Ak by ste sa vybrali po modrej trase, tak prídete na ďalší vrch s veľmi peknými výhľadmi. Jedná sa o vrch Vysoká. Pokiaľ máte auto a viac času, tak môžete skočiť pozrieť do Lozorna, je tu tiež vodná nádrž, prípadne si skočiť smerom na sever do Plaveckého Podhradia a pozrieť si zrúcaninu Plaveckého hradu. Neďaleko Kuchyne, smerom cez Pernek sa dostanete na Pezinskú Babu, čo je významná križovatka turistických ciest v Malých Karpatoch.

Slnko už zapadlo..Slnko už zapadlo nad Bobrou hrádzou. Aj bobry sa pomaly chystajú do postieľky :)

Vodná nádrž Kuchyňa je vynikajúcim miestom na prechádzky, či už rodinné, romantické, alebo aj fotografické. Veľmi pekné sú prechádzky pri západe slnka. My sme tu boli nielen počas západu slnka, ale i cez sychravý deň a prekvapilo nás koľko tu bolo ľudí. Okrem rybárov tu narazíte na prechádzkárov – najmä párikov, prípadne rodín s deťmi. Narazili sme aj na manželky rybárov, ktorým sa nechcelo chytať ryby s mužmi a tak sa promenádovali po okolí.

Ako sa tam dostať?

Bobria hrádza je bez problémov dostupným miestom. Či už idete na prechádzku s deťmi, alebo si túto lokalitu chcete prezrieť vrámci dlhšej túry. Obec Kuchyňa je dobre dostupná autobusom, pričom spoje chodia približne každú hodinu. Je možné sa sem priviezť z Bratislavy, Malaciek, alebo zo smeru od Senice. Tým, že spoje sú časté, nie je potrebné nejako špeciálne plánovať termíny. Zo zastávky v Kuchyni však budete musieť 20-30 minút kráčať k priehrade. Ak by vám pri odchode ušiel autobus, pohodlne počkáte na ďalší napríklad pri posedení v pohostinstve pri vodnej nádrži.

Čo sa týka dopravy autom, je to ideálny spôsob dopravy na toto miesto. Autom sa dokážete dostať až priamo k hrádzi a odparkovať tu. Problém s parkovaním by mohol nastať cez dni voľna, keď je nádrž naozaj obliehaná návštevníkmi. V takom prípade si istotne nájdete miestečko na odstavenie niekde v dedine. Bude to však znamenať trochu dlhšiu prechádzku. Odporúčať môžeme i cyklovýlet k Bobrej hrádzi. Je na vás, akú trasu zvolíte, pretože možností je nekonečne veľa. Môžete sa rozhodnúť, či sa vydáte po čisto cestnej sieti, alebo vytiahnete horský bicykel a nakombinujete si trasu cez lesy Malých Karpát. Obe možnosti ponúkajú veľmi peknú cykloturistiku. Cestná varianta má nevýhodu, že sa budete pohybovať priamo v cestnej premávke. Do Kuchyne totiž nevedie cyklochodník a preto je to z hľadiska bezpečnosti menej vhodná trasa a neodporúčame ju rodinám s deťmi, hoci nejde o extra frekventované cesty. Zdatnejším cyklistom naopak určite odporúčame prechod cez sedlo Pezinská Baba. Ide priam o horskú etapu, pri ktorej sa môžete vžiť do pocitov Peťa Sagana, keď budete najskôr stúpať z Pezinka do sedla po zaujímavých serpentínach a za odmenu si vychutnáte svižný zjazd až do Perneku. Cykloprechod horského sedla môžete zakončiť práve relaxom pri Bobrej hrádzi.

Okolo celej vodnej nádrže sa dá bez problémov poprechádzať. Začať môžete napríklad na vybudovanej hrádzi. Následne prejdete popri vŕbach a nábreží, kde narazíte väčšinou na rybárov, až sa dostanete na začiatok Bobrej hrádze. K pohostinsku s kempom pri hrádzi (na brehu bližšie k Malým Karpatom) sa dostanete autom po štrkovej ceste, vedúcej okolo jazera.

Na prechádzkePočas dňa tu stretnete mnoho ľudí na prechádzke.

Bobria hrádza

1800 metrov dlhý náučný chodník je novou atrakciou obce Kuchyňa. Miesto sa stáva čoraz navštevovanejšie, pretože sa jedná na slovenské pomery o vcelku zaujímavú „raritu“. V jednoduchosti je krása a často i súvisiaci úspech a inak to nie je ani v tomto prípade. Jednoduchý nápad vybudovať náučný chodník v okolí tunajšej vodnej nádrže sa v súčasnosti teší veľkej popularite. Obyčajná lávka, bez zábradlia, ponad obyčajnú vodnú nádrž láka stovky návštevníkov. Takto sa to robí, pomysleli sme si, keď sme miesto prvý krát navštívili.

Chodník láka predovšetkým svojou 300 metrovou visutou lávkou, ktorá vedie tesne nad vodnou hladinou priehrady v Kuchyni. Hlavným pozitívom je, že obci Kuchyňa sa podarilo ukázať výborný nápad na pozdvihnutie lokálneho turistického ruchu, ktorý nevyhnutne nevyžaduje masívne investície. Projekt je navyše citlivo zasadený do okolitej krajiny a bobrieho biotopu.

Bobria hrádzaBobria hrádza. Bobria hrádza je náučný chodník, ktorý tu bol vybudovaný. Začína práve dreveným mostom.

Akste ste sa sem vybrali priamo z obce Kuchyňa, zo severnej časti vodnej nádrže, tak bobria hrádza začína dreveným mostom, ktorý vedie ponad vodnú hladinu. Následne prechádza akýmsi močariskom a ústi až do lesa popri vodnej nádrži. Prechádzka po moste je skutočným zážitkom, odporúčame chodiť na most v triezvom stave, nemá totiž zábradlie, takže ak to s pitím preženiete, je dosť možné že skončíte vo vode :) Čo sa týka samotného mostu, tak ide o vysutý chodník z dosiek. Názov je odvodený od výskytu bobra v lokalite nádrže, ktorého sme nemali šťastie vidieť. Určite sa tu však nachádza, čomu nasvedčujú ohlodané stromy, na ktoré z času na čas narazíte.

Niektorí ľudia mali obavu vstúpiť na lávku, tá je však dostatočne široká a obojsmerne priechodná. Je vo výške približne pol metra nad vodnou hladinou. Sú z nej pekné výhľady na celú nádrž, ale i na

).

Prechádzka po zídení z mosta pokračuje zalesneným nábrežím. Cestou si určte všimnete popadané stromy, ktoré však nevyrúbal drevorubač, ale samotný bobor, ktorých je tu v okolí vcelku dosť. Zrejme aj preto dostal náučný chodník, ktorý sa tu vybudoval názov Bobria Hrádza.

Žije tu aj bobor!Žije tu aj bobor! Počas promenády na Bobrej hrádzi narazíte aj na ohlodané stromy bobrami.

K Bobrej hrádzi sa dostanete aj južnejšou trasou, okolo priehrady. K začiatku chodníka sa dá doviezť autom po štrkovej, prašnejšej ceste okolo hrádze. Bobria hrádza začína najskôr úvodnou pasážou po brehu, cez lesík. Po prejdení tejto pasáže po brehu, nasleduje vstup „na vlastné riziko“ na najatraktívnejšiu časť, vedúcu ponad hladinu nádrže a teda k visutému mostu.

Bobria hrádza je ideálny tip na výlet na pohodovú, nenáročnú prechádzku. Môžete si sem vyjsť i s deťmi. K hrádzi by malo časom pribudnúť doposiaľ nedobudované mólo. Trasa prechádzky je veľmi pekná, vedie popod staré vŕby, ktoré sú obzvlášť fotogenické na jeseň. Chodníček môžete využiť i v kombinácii s väčším výletom do okolia. Malé Karpaty tu ponúkajú mnoho cieľov, okrem iného aj starodávne bane.

Lesná cestičkaLesná cestička ohraničená stromami vo východnej časti vodnej nádrže. Miesto je súčasťou náučného chodníka Bobria hrádza

Veľký most nad jazeromVeľký most nad jazerom. Cez časť vodnej nádrže vedie takýto drevený mostík. Prechádzka po ňom je skutočné zábavná.

Stav Bobrej hrádze v marci 2017

Bobriu hrádzu sme navštívili dňa 26. marca, bola slnečná nedeľa. V podvečerných hodinách, vracajúc sa z výletu na kopec Kršlenica nad Plaveckým Mikulášom, sme sa zastavili v obci Kuchyňa, pozrieť sa, ako vyzerá Bobria hrádza po zime. Žiaľ, drevený chodník nad vodnou plochou je momentálne vo viacerých miestach preborený a nie je možné prejsť ho celý. Úvodné sklamanie z nepriechodného chodníka nad priehradou nám vynahradil pekný západ slnka, húf krásnych kaprov, rozmanité vodné vtáctvo, ako aj príjemné pohostenie v miestnom kempingu.

Na stav lávky sme sa spytovali aj starostu obce, pána Róberta Bujnu, ktorý nás informoval, že lávka je v rekonštrukcii, nakoľko sa na niektorých miestach poškodila. Časť materiálu na opravu lávky už je pripravená a zvyšný materiál obec zháňa. Starosta obce sa tiež vyjadril, že hlavným problémom sú náročné rekonštrukčné práce a momentálne nevedia odhadnúť trvanie rekonštrukcie.

Pevne veríme, že aktuálne stavebné nedostatky sa podarí čoskoro odstrániť a Bobria hrádza bude opäť plnohodnotná. Jedná sa totiž o naozaj príjemné miesto oddychu pod Malými Karpatmi len približne 20 minút autom od Bratislavy.

Okolo vodnej nádrže

Vodnú nádrž si môžete prejsť celú po obvode. Zaberie to približne polhodinku, ak máte so sebou fotoaparát tak počítajte aj s hodinkou. Je viacero možností odkiaľ vyraziť, takže je to len na Vás.

Vodná nádrž v obci Kuchyňa má niekoľko častí. Najkrajšia je určite Bobria hrádza. Ďalšia je časť obsypaná rybármi (počas rybárskej sezóny), je to časť, ktorá susedí priamo s obcou. Sú tu však veľmi fotogenické vŕby. Treťou časťou je priehrada, cez ktorú vyteká zospodu potok, prostredníctvom akéhosi vodného kanála. Po hrádzi sa dá prechádzať po betónových paneloch. Sú stadiaľ pekné výhľady na celú vodnú nádrž.

Pri vodnej nádržiPri vodnej nádrži. Vodná nádrž kuchyňa je multifunkčná lokalita. Vhodná či už na prechádzky, vodnú rekreáciu, alebo rybárčenie.

Posledná časť je južná časť vodnej nádrže. Tá je vcelku nezáživná, takže sa ju oplatí čo najrýchlejšie prejsť. Narazíte tu však na kemping aj s občerstvením, čiže ak už nič, tak môžete aspoň na pivo skočiť :) Aj my, predtým ako sme došli k Bobrej hrádzi, zastavili sme sa ešte skontrolovať pohostinskosť kempu. Posedenie pri kofole a pive je možné vnútri i vonku na laviciach a je príjemné. Okrem toho tu funguje gril, takže môžete ochutnať i čo to z jeho ponuky. Po posedení sme teda pokračovali k miestnej atrakcii.

Celkovo sa nám mikrovýlet okolo vodnej nádrže Kuchyňa veľmi páčil a určite je to miesto, kde by sme zobrali malé deti na výlet. Myslím že sa tu určite nebudú nudiť.

Kemping po cesteKemping po ceste. V južnej časti vodnej nádrže narazíte na kemping. Môžete si tu skočiť napríklad na pivo. Čapujú Sandorf polotmavý a svetlé Svijany :)

Podvečerná idylkaPodvečerná idylka. Stmievanie nad vodnou hladinou

Rybári

Ako už bolo viackrát spomenuté, vodná nádrž je obľúbeným miestom na rybárčenie. Vo vodnej nádrži je najviac rozšírený kapor, v chladnejších vodách prítokov a odtokov v okolí nádrže je prevaha pstruhovitých rýb. Rybárov, takmer všetkých vekových kategórií tu nájdete často a sú skoro všade. Posedávajú po nábreží a pozerajú na vodnú hladinu, čakajúc, či sa im nepohne plavák.

Stretli sme tu náhodne milú pani, resp. ona stretla nás a svojvoľne sa s nami dala do reči. Spomínala, že sem chodia radi chytať ryby, pretože sú tu dobré úlovky, hoci v daný deň sa im až tak nedarilo. Okrem iného dodala že najväčšiu rybu – sumca, chytili v neďalekej vodnej nádrži Lozorno :) Pred zobratím udice a návštevou vodnej nádrže za účelom rybárčenia, však odporúčame prezistiť si, v akom období je rybolov povolený.

Všadeprítomní rybáriVšadeprítomní rybári. Vodná nádrž Kuchyňa je obľúbená rybárska lokalita.

Základné údaje

Vodná nádrž leží na sútoku dvoch potokov – Malina a Javorinka. Z vodnej nádrže potom potoky vytekajú v podobe vodného kanálu. Malina premení v Pezinských Malých Karpatoch pod vrchom Tri kopce. V Karpatoch vytvára Modranskú dolinu a následne preteká vodnou nádržou. Z nádrže vyteká v dvoch oddelených korytách, ktoré sa neskôr spájajú.

Celkový objem vodnej nádrže je takmer 500 tis. m³ pri rozlohe 12 hektárov. Nádrž je zaradená aj medzi rybárske lovné revíry s prevahou kapra rybničného (Cyprinus carpio). V roku 2015 tu bol otvorený náučný chodník Bobria hrádza. Meria približné 1800 metrov a jeho súčasťou je aj drevený most cez vodnú hladinu v dĺžke asi 300 metrov.

Pohľad na priehradu KuchyňaPohľad na priehradu Kuchyňa. V pozadí vidieť obec kuchyňa. V tejto časti sa prechádzate po betónových paneloch.

Zopár negatív

Počas prieskumu tejto lokality sme zaparkovali v obci a niekoľko sto metrov sme pokračovali pešo až k hrádzi, s cieľom prejsť sa okolo vodnej plochy. Neskôr sme si uvedomili, že parkovať sa dá i priamo pri nádrži, čo mnoho ľudí s obľubou využíva. Horšie je, že množstvo áut parkovalo až priamo na brehu nádrže. To kazilo celkový dojem z veľmi príjemného miesta na prechádzku. Vybudovanie záchytného parkoviska by určite prišlo vhod. Samozrejme ak sa sem vyberiete v čase mimo letnej sezóny a pekných slnečných dní počas víkendu, s parkovaním problémy nebudú.

Okrem toho okolo južnej časti nádrže vedie prašná, štrková cesta, ktorá takisto ruší pokoj tohto miesta. Počas zvýšenej návštevnosti tu často chodia autá. Dá sa preto povedať že táto časť vodnej nádrže je relatívne nezáživná :) Ak sa jej chcete vyhnúť, odporúčame začať prechod Bobrej hrádze presne z opačného brehu - z toho, ktorý je bližšie k dedine.

Jesenné farbyOdporúčame navštíviť vodnú nádrž na jeseň. Stromy tu vtedy žiaria pestrými farbami.

Kam v okolí?

  • Vysoká – jeden z najvyšších vrchov v Malých Karpatoch, z ktorého sú navyše veľmi pekné výhľady.
  • Čermáková lúka – skvelé miesto na relax, opekačky alebo stanovanie. Nachádza sa tu aj vodný prameň
  • Hrad neďaleko obce Kuchyňa – kúsok nad Vývratom pri obci Kuchyňa nájdete zbytky stredovekého fortifikačného systému, ktoré nasvedčujú, že išlo pravdepodobne o hrad.
  • Zochova chata – turistické centrum a obľúbený východiskový bod na túry v Malých Karpatoch. Z Kuchyne sa sem dostanete za pár hodín po zelenej a žltej značke
  • Vodná nádrž Lozorno – ďalšia, veľmi zaujímavá vodná nádrž na západnom úpätí Malých Karpát.
  • Malacky – okresné mesto s viacerými zaujímavými pamiatkami (kaštieľ, krypta, synagóga)
  • Plavecký hrad – zrúcanina hradu, ktorá sa týči nad Plaveckým podhradím. Je z tade pekne vidieť do šíreho okolia.
  • Sedlo Pezinská Baba - miesto v hlavnom hrebeni Malých Karpát, populárne najmä lyžiarskym strediskom lokálneho významu a chatou Korenný vrch.
  • Veľký Petrklin - perfektný vyhliadkový kopec nad Sološnicou
  • Rohožnícke rybníky - neobvykle zaujímavá vodná plocha
  • Biofarma Príroda - na farme v prírode si môžete prezrieť domáce zvieratká a dobre sa najesť
  • Hrad Pajštún - ruiny hradu nad Borinkou, hore budete behom trištvrte hodiny a výhľady stoja za tú námahu

Večerná romantikaVečerná romantika. Keď chcete zažiť trochu romantiky, príďte počas západu slnka. V tom čase je to tu neskutočne krásne. Skúste to navrhnúť svojej polovičke. Isto nebude sklamaná :)

Fotografie z vodnej nádrže Kuchyňa

Ubytovanie v okolí vodnej nádrže

Booking.com