V tomto prehľade vám prinášame viacero tipov na netradičný výlet, či zaujímavosť v rámci Bratislavy o ktorej ste možno netušili. Bratislava totiž ponúka mnoho „neznámych“ miest na preskúmanie. Častokrát sa jedná o lokality, ktoré sú dobre dostupné, no človeka by ani nenapadlo sa tam pozrieť. Na druhej strane ide aj o menej prístupné miesta.

Zoznam netradičných bratislavských lokalít je našim subjektívnym výberom. Všetky miesta uvedené v článku sme osobne navštívili a zdokumentovali. Nejedná sa preto o kompilát informácií z internetu, ako tomu býva dnes zvykom. Zoznam sa budeme snažiť priebežne dopĺňať, podľa toho ako sa nám bude dariť objavovať nové miesta.

Polostrov pri Devínskom kameňolome

Depresia na netradičnom riečnom polostrove.Depresia na netradičnom riečnom polostrove. Je to vcelku zážitok takto si hovieť doslova uprostred Dunaja.

Málokto tuší, že pri známom kameňolome na Devínskej ceste sa rovnobežne s ľavým brehom Dunaja tiahne dlhý, úzky cíp pevniny, široký len pár metrov. Zrejme bol vytvorený umelo. Je to krovinami husto porastený polostrov, ktorým vedie iba uzučký chodníček, vyšliapaný nohami zvedavcov. Vďaka polostrovu sa dostanete akoby doprostred toku Dunaja a z okraja tohto kúska pevnej pôdy môžete bez problémov zblízka pozorovať naokolo plávajúce riečne lode. Odporúčame sa sem vydať iba pri nižšom stave vody v Dunaji. Miesto nie je moc vhodné pre deti, keďže polostrov je zarastený a pohybujete sa po veľkých kamenných blokoch.

  • GPS: 48.156855,17.006617

Waitov lom

Výhľad z Waitovho lomuVýhľad z Waitovho lomu. Z miesta sú naozaj pekné výhľady. Dole si potom možno všimnúť menší labyrint. Neďaleko sú ustajnené kozičky, ktoré tu vidno často pobehovať.

Waitov lom je dôkazom, že i pôvodne ničivá ľudská činnosť v prírode, môže napokon poslúžiť ako skvelá atraktivita v podobe miesta ponúkajúceho výborné výhľady a zaujímavú atmostféru. Tento opustený lom sa nachádza pri náučnom chodníku, ktorý vedie z Devína k ďalšej atraktivite - k Sandbergu nad Devínskou Kobylou. V lome okrem prvotriednych výhľadov na Rakúsko zaujme i záhadný labyrint vytvorený z kamenia. V okolí lomu často narazíte na stádo kôz, ktoré tu majú vybudovanú ohradu.

  • GPS: 48.194145,16.980853

Rösslerov lom

Pohľad z Rösslerovho lomu.Pohľad z Rösslerovho lomu. Lom samotný až tak zaujímavý nie je, pretože je celý zarastený. Sú však z neho aspoň výhľady na Nové Mesto. Z kopčeka vedľa lomu je vidno zas smerom na Raču.

Tento opustený a zarastený lom nájdete na južnej strane vrcholu Kamzík. Oplatí sa sem vyjsť najmä kvôli výhľadom na Nové Mesto a Raču. Miesto je však poriadne zarastené a pripravte sa na trochu predierania a sťaženej orientácie. Ako vodítko môžete využiť modrú turistickú značku vedúcu na Kamzík. V oblasti kameňolomu je viacero vyšliapaných chodníčkov, ktoré by vás mali priviesť k miestam s výhľadmi. Tie sú práve z horného okraja lomu. Útroby kameňolomu až tak zaujímavé nie sú, ale tak môžete sa aj tam pozrieť.

  • GPS: 48.181922,17.117968

Za hraničnými kameňmi Tretej ríše

Jeden z hraničných kameňov v oblasti Devínskej KobylyJeden z hraničných kameňov v oblasti Devínskej Kobyly. Tento konkrétne sa nachádza neďaleko Sandbergu, nad Devínskou Novou Vsou.

Devínska Kobyla je najvyšším vrcholom v oblasti Bratislavy a cestou k nemu po turistických chodníkoch si môžete všimnúť kamenné hranoly vyskytujúce sa v lese. Len málokto tuší, že ide o hraničné kamene Tretej ríše, ktoré dokazujú strategický, vojenský význam uvedeného vrcholu. Aby bol výlet zaujímavejší, môžete si spojiť hľadanie kameňov s výstupom na vrchol Devínskej Kobyly, ktorý sa nachádza areáli niekdajšej raketovej základne z čias socializmu. Na kamene narazíte zväčša náhodne. Nám sa podarilo niektoré nájsť napr. pri Sandbergu, či počas výletu z Dúbravskej Hlavice smerom na vojenskú základňu na Devínskej Kobyle.

  • GPS: Devínska Kobyla, Sandberg, Dúbravská Hlavica

Bunkre a kaverny vojenského opevnenia Bratislavy

Bunker B-S-4 LányBunker B-S-4 Lány. Jeden z mnohých bunkrov a kavern, ktoré sú roztrúsené po celej Bratislave. Tento sa nachádza neďaleko mosta Lafranconi. Je zrekonštruovaný a je v ňom menšie múzeum.

K málo známym atraktivitám Bratislavy patria taktiež záhadné bunkre. Je ich snáď na desiatky a postupne sa dostávajú do povedomia širšej verejnosti vďaka aktivistom, ktorí sa podujali na ich záchranu. Mnohé bunkre a kaverny na objavenie ešte čakajú. Ak máte v mobile vhodnú turistickú mapu, mnoho z bunkrov v nej zaiste nájdete a môžete sa dať na ich dobrodružné hľadanie, či už v lesoch Malých Karpát nad Bratislavou, alebo v lužných lesoch v okolí Dunaja. Bunkre sa hľadajú o niečo ľahšie ako kaverny. Tie sú často zasypané pod nánosmi konárov, lístia a zeminy.

  • GPS: Petržalka, Malé Kapraty, rieka Morava

Bývalá raketová základňa na Devínskej Kobyle

Jedna z budov vojenskej základne na Devínskej Kobyle.Jedna z budov vojenskej základne na Devínskej Kobyle. Podobných budov je v areáli základne viacero. Všetky sú v neudržiavanom stave a pomaly chátrajú. Kto vie, či sa to raz zmení...

Tak toto je skutočná lahôdka pre hľadačov neobvyklých atraktivít v hlavnom meste. Kedysi absolútne neprístupná vojenská základňa na najvyššom bode Bratislavy je v súčasnosti opustená a voľne prístupná, hoci na vlastné riziko. Miestami sa javí nebezpečné pohybovať sa po schátralých objektoch, no kto by nechcel vidieť na vlastné oči pravé raketové silá. Navyše keď sa šušká, že tu v čase studenej vojny bol umiestnený i jadrový arzenál. Okrem toho sa na základni nachádza i vrchol Devínskej Kobyly, na ktorom je osadená pozorovateľňa v dosť žalostnom stave (2018). Výhľady sú žiaľ obmedzené stromami.

  • GPS: 48.191222,16.997495

Písaný kameň

Zvalený hraničný kameňZvalený hraničný kameň. Písaný kameň označoval hranicu Stupavsko-Pajštúnskeho a Bratislavského panstva. Dnes leží zvalený na boku v lístí malokarpatkých lesov.

Tento pozostatok línie hraničných kameňov vymedzujúcich územie Bratislavy musíte vidieť. Kameň leží v lesoch Malých Karpát nad mestom neďaleko Kačína opradený rúškom tajomstva. Od neho sa vinie línia menších hraničných kameňov. Predstavujú spolu skvelý tip na výlet plný objavovania spolu so zvedavými deckami.

Most Lafranconi

Výhľad z mosta LafranocniVýhľad z mosta Lafranocni. Na moste sa dajú zažiť pekné západy slnka. Nenechajte si tiež ujsť prechádzky pod mostom, pri ktorých môžete objaviť milé zákutia.

Možno vám ešte nenapadlo vydať sa na Most Lafranconi inak ako autom. Prečo si sem nevyraziť na bicykli, alebo pešo? Odporúčame tak urobiť počas západu slnka. To tu podvečer podmanivo klesá nad hladinou mohutného Dunaja. Odnesiete si pekné fotky, ale i zážitok. Prejsť na most sa môžete promenádou z centra mesta, alebo sa napojiť z cyklotrás vedúcich po jednotlivých brehoch Dunaja. Z hľadiska turistiky je zaujímavý najmä les a kamenisté pláže pod mostom z petržalskej strany. Tieto miesta sa oplatí preskúmať. A možno tu narazíte aj na nejaký ten bunker...

Prístavný most

Na Prístavnom mosteNa Prístavnom moste. Cez Prístavný most vedie hojne využívaná cyklotrasa. Navyše sú z neho výhľady na Dunaj, či prístav. Zaujímavé sú i lužné lesy v jeho blízkom okolí.

O Prístavnom moste zväčša počujete len v súvislosti s dopravnými problémami. Možno ste si neuvedomili, že má i svoju prívetivejšiu tvár v podobe obojstranných lávok pre peších i cyklistov. Sú z nich veľmi pekné výhľady na bratislavské nábrežie, ďalšie bratislavské mosty a tok Dunaja, či nákladný prístav. Ideálne bude, ak sa sem vyberiete práve na bicykli, niektorou z cyklotrás. Prístavný most zaujme aj zospodu. Chodiť popod majestátne piliere stojí za to. Nemenej zaujímavý je aj les v jeho okolí s viacerými peknými vyhliadkami na Dunaj.

Hrádza vodnej zdrže Hrušov pri Čunove

Cyklochodník na čunovskej hrádzi.Cyklochodník na čunovskej hrádzi. Tam za tými stromami sa rozprestiera Hrušovská zdrž. Miesto okrem športového vyžitia ponúka i prechádzky po nábreží. Neďaleko bola vybudovaná pozorovateľňa vtákov, z ktorej je pekne vidno na celú Hrušovskú zdrž.

Vodná zdrž Hrušov predstavuje riečny svet vytvorený riekou Dunaj v smere k hrádzi Vodného diela Gabčíkovo. Ide o niečo ako obrovské jazero, vodnú nádrž vytvorenú na spomenutej rieke. Poskytuje mnoho príležitostí na relax, no obzvlášť príjemná je cykloturistika okolo zdrže. Cyklotrasy vedúce po bočných hrádzach Dunaja sú v dobrej kvalite. Dá sa tu podniknúť i pekná prechádzka, alebo obľúbená jazda na kolieskových korčuliach. Navštíviť môžete i Galériu Danubiana, prípadne nedávno zbudovanú vtáčiu rozhľadňu.

  • GPS: 48.039785,17.201850

Kráľova hora

Západ slnka na Kráľovej horeZápad slnka na Kráľovej hore. Miesto je príjemnou oddychovou lokalitou najmä pre Bratislavčanov bývajúcich na Dlhých Dieloch.

Rozľahlá lúka nad Dlhými Dielmi láka možnosťami na prechádzku, beh, horskú cyklistiku, púšťanie šarkanov, venčenie psov, ale môžete sa tu najesť i krásnych černíc. Lúka je ľahko dostupná a sú z nej i výhľady na rakúske pahorky v oblasti Wolfsthalu. Možno ste ju ešte nenavštívili. Odporúčame, aby ste si sem prišli pozrieť západ slnka. V tom čase má táto lúka mimoriadne čaro. Je tu viacero ohnísk, čo ľudia s obľubou využívajú.

Malá Baňa

Na Malej BaniNa Malej Bani. Na vrchole by sa mal nachádzať samoobslužný automat. My sme tu našli len prázdne plechovky od piva :)

Tento nevysoký vrchol nad bratislavskou Račou má 361m. V protiklade so svojou nezaujímavou výškou však dokáže vyčariť netradične pekné výhľady na hlavný hrebeň a lesy Malých Karpát. Okrem toho už sám výstup na Malú Baňu je príjemnou, nenáročnou túrou, vhodnou pre každého, kto má pomenej času, a chce sa vybrať k nejakému zaujímavému cieľu. Výstup je vhodný i pre deti, ktoré už prejdú zopár kilometrov po svojich, alebo na chrbtoch svojich obetavých rodičov.:) Na vrchole ich čaká výhľad z hojdačky.

Cyklotrasa popri Malom Dunaji

Pohodová cyklistika pri Malom DunajiPohodová cyklistika pri Malom Dunaji. V rámci Bratislavy vedie trasa od Dunaja vo Vlčom hrdle až k letisku za Vrakuňou.

Cyklotrasa popri Malom Dunaji začína v miestach, kde sa tok tejto riečky oddeľuje od hlavného toku Dunaja. Je to snáď jedna z najpríjemnejších asfaltových cyklotrás v Bratislave. Kopíruje tok Malého Dunaja a privedie vás až do Vrakune. Odtiaľ sa môžete už po poľných cestách, vedúcich, ďalej popri toku dostať k ďalším zaujímavým cieľom ako je Letisko M.R. Štefánika s Mohylou M.R. Štefánika, alebo k jazeru Zelená voda.

  • GPS: 48.129202,17.167280

Cyklotrasa popri rieke Morave

Pohľad z Cyklomosta slobodyPohľad z Cyklomosta slobody. Pod mostom vidno cyklotrasu vedúcu popri rieke Morave.

Tok rieky Morava kopíruje cyklotrasa asfaltového charakteru z Devína v smere ďalej na sever, na Záhorie. Vedie veľmi peknou aluviálnou krajinou pokojného toku rieky. Najskôr si môžete pozrieť hrad Devín a sútok Moravy a Dunaja. Potom sa cyklotrasou vydajte k Sandbergu, Cyklomostu Slobody (Mostu Chucka Norrisa), alebo až do polí za Devínskou Novou Vsou, kde môžete naraziť na riečne vtáctvo ako sú bociany a podobne.

  • GPS: 48.211846, 16.967083

Kameňolom Srdce

Pohľad zhora na kameňolom SrdcePohľad zhora na kameňolom Srdce. Kameňolom si môžete prejsť aj z vrchu, no vedie tade dosť krkolomný chodník. Naopak vnútro kameňolomu je pekne upravené a len nedávno revitalizované.

Juhovýchodným smerom od Devínskej Novej Vsi narazíte na miesto s „pohnutou“ históriou. V tomto bývalom kameňolome sa istý čas skladoval ropný odpad. Po tom čo začal presakovať na povrch a začal ohrozovať miestne životné prostredie bol znova vyťažený a odvezený. Kameňolom sa našťastie podarilo revitalizovať a je voľne prístupný. Na nás pôsobí kameňolom dodnes ponuro a mierne depresívne. Vskutku zaujímavé miesto. Ak by ste sa pozreli z vrchu do útrob kameňolomu, zistili by ste, že svojim tvarom pripomína srdce. Aj preto ten názov.

  • GPS: 48.198453, 16.987838

Pečniansky les

Kamenisté pláže pri moste LafranconiKamenisté pláže pri moste Lafranconi. Pečniansky les núka aj takéto príjemné zákutia pri Dunaji.

Pečniansky les v Petržalke zaberá priestranstvo popri Dunaji v podstate už od Mosta SNP, cez Most Lafranconi až po rakúske hranice na západe. Celá lokalita je chránená vďaka svojim cenným zásobám kvalitnej pitnej vody. Nám sa najviac páči oblasť okolo mosta Lafranconi, kde si môžete vyjsť na okruhliakové pláže až priamo k Dunaju. Ďalšou zaujímavosťou je niekoľko vojenských bunkrov, ktoré v lese nájdete. Miesto môžeme odporučiť na prechádzky, prípadne beh. Občas sa tu zatúla i nejaký ten cyklista z petržalskej hrádze.

  • GPS: 48.140434, 17.070789

Biele skaly

Biele skaly pod Devínskou KobylouBiele skaly pod Devínskou Kobylou. Príjemné trampské miestočko učupené medzi skalami a lesom.

Biele skaly predstavujú trampskú lokalitu neďaleko vojenskej základne na Devínskej Kobyle. Ide o pekne upravený pľac uprostred nevysokých skál. Na mieste nájdete ohnisko, lavičky a viacero totemov. Lokalita isto zaujme aj menšie deti. Najrýchlejšie sa sem dostanete z Dúbravskej hlavice, kde sa dá odparkovať auto a potom po červenej značke možno 15-20 minút pešo. K miestu potom vedie neznačený chodníček, takže nezabudnite odbočiť z hlavného turistického chodníka.

  • GPS: 48.191240,17.003530

Villa Rustica

Villa RusticaVilla Rustica. V minulosti sa v týchto miestach nachádzali súkromné kúpele. Dnes tu ostali už len základné kamene budovy.

Neďaleko Dúbravky, smerom na Technické sklo Bratislava leží „drobná“ historická zaujímavosť. Jedná sa o pozostatky antického domu, ktorého súčasťou boli akési kúpele v jednotlivých jeho miestnostiach. V podstate ide už len o zbytky základov budovy, ktoré sú aspoň zakonzervované. Neznalého človeka, čo prechádza okolo by ani nenapadlo, že objekt pochádza z rímskych čias. K Ville Rustice vedie priamo zelený turistický chodník z Dúbravky. Dá sa sem však dostať aj autom, teda aspoň sme si všimli že občas tu niekto zaparkoval, pár minút popozeral lokalitu a išiel preč.

  • GPS: 48.195315,17.015665

Skaly nad Glavicou

Skaly nad GlavicouSkaly nad Glavicou. Miesto núka neopozerané scenérie v oblasti Devínskej Novej Vsi.

Na toto príjemné miesto sme narazili počas potuliek v oblasti Devínskej Kobyly smerom na Štokeravskú vápenku. Lokalita sa nachádza nad potokom Hlboká dráha, ktorý modeluje dolinu, z ktorej nevysoké skaly vyčnievajú. Dá sa sem dostať od nákupného centra Glavica (resp. Lidlu) v Devínskej Novej Vsi cez záhradkársku oblasť. Z vytŕčajúcich skál sú fajn výhľady smerom na Devínsku Novú Ves. Miesto je tak trocha schované na okraji lesa a chodníček sem nie je úplne zjavný.

  • GPS: 48.200373,16.995673

Kameňolom na Devínskej ceste

Výhľad z Devínskeho kameňolomuVýhľad z Devínskeho kameňolomu. Kameňolom je ešte stále v prevádzke, takže je dobré sa tu mať na pozore.

Po ceste z Karlovej vsi smerom na Devín isto neminiete ešte stále funkčný kameňolom. A hoci sa dnu pravdepodobne nedostanete, je možnosť pozrieť si kameňolom aspoň zvrchu. Sú z tade príjemné výhľady, nielen na kameňolom ale aj ďalej smerom na Dunaj a Rakúsko. Najrýchlejšie sa sem dá prísť od ústia Mokrého jarku pri Devínskej ceste (tam kde je značka zákaz odbočenia vpravo). Samozrejme možností ako sem prísť je viacero, lesných chodníkov je tu dosť. Akurát terén je trocha vlnitejší.

  • GPS: 48.162198,17.009730

Schody na Strmej ceste

Schody na Strmej cesteSchody na Strmej ceste. Prechádzka týmito schodami nás vždy fascinovala. Pre fanúšikov behu dobre poslúžia v rámci tréningu do kopca.

Tak toto je taká „úsmevná“ atrakcia, no pre nás má svoje čaro. Schody spájajú Žižkovu a Mudroňovu ulicu v dĺžke možno 300 metrov. Ak ste pri River Parku a chcete sa pešo dostať na Bratislavský hrad, toto je najrýchlejšia varianta. Schody mimochodom pôsobia „ponuro“ vďaka utesnenému priestranstvu okolo. Decentné osvetlenie môže naháňať strach plachým jedincom, čo sem prišli na večer bez spoločnosti. Nám tu občas robila doprovod miestna mačka, ktorá s nami prešla celú dĺžku až po paneláky na Žižkovej. V nižšej časti je jedna lavička na sedenie, takže ak máte netradičný vkus na romantiku, môžete tu čítať básničky vašej polovičke :D Pre tréninguchtivých bežcov, sú tieto schody ideálnym terénom na naháňanie výškových metrov.

  • GPS: 48.142860,17.093533