Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

Zima sa pomaly prehupne do druhej polovice a vy možno začínate rozmýšlať nad letnou dovolenkou, strávenou niekde na Slovensku. Hľadáte však niečo lacnejšie, pričom neznížite kvalitu dovolenkových chvíľ strávených s blízkymi, alebo priateľmi.

Pokiaľ máte radi pohyb v prírode, odpoveďou by mohla byť hrebeňovka Nízkych Tatier. Počas tohto prechodu, budete zažívať romantiku v našich najkrajších horách a zároveň aktívne relaxovať. Hrebeňovku si môžete naplánovať podľa vašich časových aj fyzických možností. Ak máte obmedzený čas, alebo kondíciu, prípadne nevychádza počasie, naplánujte si kratší variant prechodu. Rozhodnúť sa môžete aj na samotnej trase, stále existuje dostatok únikových chodníkov do doliny. Tak, či tak dovolenku strávenú v Nízkych tatrách nebudete ľutovať.

hrebenovka nizkych tatier 16

Počas plánovania tejto túry je potrebné myslieť na to, že sa budete pohybovať vo vysokohorskom prostedí a teda je potrebné dôsledne prisôsobiť aj vybavenie. Je dobre, ak sú aspoň niektorí z účastníkov zdatní turisti, ktorí určia postup v prípade problémových situácií. Prechod kompletného hrebeňa si vyžaduje určitú stabilnú mieru kondície a skúsenosti s celodennými pochodmi.

Hlavný hrebeň Nízkych Tatier začína v Telgárte a končí na Donovaloch. Rozprestiera sa v stokilometrovej dĺžke naprieč stredným Slovenskom, čo je porcia kilometrov, ktorú možno pešo zvládnuť pomerne príjemným tempom za 4 dni. Hrebeň Nízkych Tatier leží vo vysokohorskom prostredí a pri jeho prechode budete prekračovať hranicu 2000 m nad hladinou mora. Preto je samozrejmé zohľadniť počasie, hoci priamo na hrebeni sa nachádzajú vysokohorské chaty (Štefánikova chata pod Ďumbierom, Kamenná chata pod Chopkom) a útulne (Ramža, Andrejcová, Ďurková pod Chabencom)

Hrebeň Nízkych Tatier sa v divokej východnej časti Telgárt - sedlo Čertovica vyznačuje pekným lesnatým a hôľnym charakterom. Dominuje mu vrchol Kráľovej hole s charakteristickým vysielačom. Po ceste východnou časťou hrebeňa je dostatok zdrojov pitnej vody a prespať sa dá v spomínaných útulniach. Takže okrem cesty do Telgártu vás nečakajú prakticky žiadne peňažné výdavky a všetku fyzickú námahu vám odplatia výhľady do diaľok, najmä však na Vysoké Tatry. Hrebeň je dobre značený a vedie ním tisíckami nôh vyšliapaný chodník, ktorý stratíte len ťažko.

hrebenovka nizkych tatier 07

V sedle Čertovica, ktoré tvorí hranicu hornatejšej západnej časti pohoria a hôľnej východnej časti, existuje možnosť ubytovania a taktiež doplnenia zásob a občerstvenia. Sedlo Čertovica je približne stredom hrebeňového prechodu. Hrebeňovka Nízkych Tatier pokračuje ďalej strmším výšľapom smerom na Chatu M.R. Štefánika a Ďumbier, ktorý je však možné vynechať, nakoľko leží mimo hlavnej trasy. Vrchol však nie je ďaleko a možno odporučiť jeho návštevu, je to najvyšší bod Nízkych Tatier.

Po vyhliadke z Ďumbiera trasa pokračuje zväčša príjemným, žulovým chodníkom až na Kamennú chatu, ležiacu pod vrcholom Chopka. Na oboch spomínaných chatách je možné ubytovanie a občerstvenie. Treba však počítať s určitými finančnými obetami. Oblasť Chopka a Ďumbiera je hlavným turistickým a lyžiarskym centrom pohoria. Na severnej strane Chopka sa nachádza lyžiarske stredisko Jasná, lyžovať je však možné aj na juh smerom k Srdiečku. Severná strana poskytuje možnosti na freeridové lyžovanie a rozprestiera sa tu aj skialpinistický areál. V oblasti Chopka sú vybudované viaceré vleky a lanovky.

V tejto časti Nízkych Tatier sa nachádza aj jedinečná Jaskyňa mŕtvych netopierov.

Hrebeň prebieha ďalej do menej zaľudnenej časti v smere Dereše-Donovaly. Jedinečná vysokohorská príroda spôsobuje, že pocit tuláckej romantiky je tu veľmi silný. Chodník v tejto časti hrebeňa sa vyznačuje pomerne príjemnými prevýšeniami a trasa je naďalej dobre značená. Možnosti prespatia a občerstvenia ponúka útulňa Ďurková pod vrchom Chabenec. Je to skromnejšie vybavená chata so stálym personálom.

hrebenovka nizkych tatier 03

Záver hrebeňa z Ďurkovej na Donovaly je charakteristický najmä prudkým klesaním z oblasti Prašivá-Veľká Chochuľa ca. 700 výškových metrov do Hiadeľského sedla, kde môžete načerpať vodu a prespať v núdzovom prístrešku. Pri tomto zostupe je vhodné pomôcť si turistickými paličkami. Zostup je nepríjemný najmä s ťažším batohom. Posledný úsek hrebeňovky Nízkych Tatier v oblasti Kozieho chrbta je opätovne hôľnatý a peknou prírodnou scenériou tvorí dôstojný záver práve prežitého dobrodružstva.

Vašu dovolenku na horách ukončíte na Donovaloch, ktoré sú ďalším významným turistickým a lyžiarskym strediskom Slovenska. Existuje tu veľké množstvo ubytovacích možností. Využiť môžete aj dobré dopravné spojenie do Ružomberka, alebo Banskej Bystrice.

contentmap_plugin
TOPlist TOPlist