Rozhľadňa Polomské očko je vyhliadková veža situovaná nad stredoslovenskou obcou Polomka v nadmorskej výške 900m. Samotná veža je vysoká 30m a nachádza sa na najvyššom bode svahu tunajšieho lyžiarskeho strediska. Výborné výhľady si môžete vychutnať, ak si vyšliapete kolmo nahor zjazdovkou v dĺžke 2km.

Polomské očko má železnú konštrukciu obloženú drevom a ide o celkom mohutnú stavbu. Toto očko vďaka tomu dovidí ďaleko a výhľady sú kruhové. Oplatí sa sem vybehnúť na kratší výlet, keď ste dakde blízko na dovolenke, alebo prechádzate autom cez Polomku, cestou smerujúcou na východ. Výstup k rozhľadni predstavuje približne 300 výškových metrov stúpania. Zvládnu ho i menšie deti, s dobrou kondíciou. Preto by sa výlet na túto rozhľadňu dal odporučiť i rodinkám. Polomské očko by sme radi odporučili aj vášnivým motorkárom, ktorí s obľubou vyhľadávajú cestu popod Nízke Tatry.

Polomské očko.Polomské očko. Rozhľadňa je vysoká 30 metrov.

Ako sa dostať k rozhľadni Polomské očko?

Polomka je obcou dobre napojenou na rôzne druhy dopravy. Ako vhodné približovadlo k rozhľadni poslúži auto, ale k dispozícii je aj autobus, či vlak. Bicyklom môžete podniknúť peknú cestnú cyklotúru do Polomky, no treba si premyslieť, kde ho odstaviť počas výstupu na rozhľadňu. Tlačiť ho hore kopcom by bolo nepríjemné, pretože zjazdovka je dlhá a na pár miestach naozaj strmá. Sú ale aj zarytí bajkeri, ktorí bicykel v takýchto prípadoch prenášajú na chrbte. Ak by ste prišli na horskom bicykli a vytrepali ho až k rozhľadni, odmenou vám bude rýchly zjazd. Je možné, že pre horských cyklistov existuje i nejaký položenejší variant výstupu k rozhľadni po okolitých zvážniciach, nemali sme však čas preskúmať ich.

Ak by ste do Polomky prišli autom, parkovať odporúčame priamo v lyžiarskom stredisku. V čase našej návštevy, počas leta, sa tu dalo bezproblémovo a bezplatne zaparkovať. Zjavne iné to bude počas lyžiarskej sezóny, no v dedine sa nejaké to miestečko istotne nájde, hoci budete sa musieť prejsť o kúsok viac. Nie je to však nič strašlivé.

Polomské očko je dobrým tipom na zastávku taktiež pre motorkárov, ktorí radi brázdia Slovensko. Jedna z populárnych motorkárskych ciest vedie totiž práve popod Nízkymi Tatrami a ponúka množstvo atraktivít priamo pri hlavnej ceste. Rovnako je tomu i v prípade tejto rozhľadne. Motorkári si však budú musieť prezliecť cestovný odev za turistický. Kopec dá naozaj zabrať.

Hlbina kotliny v okolí Polomky.Hlbina kotliny v okolí Polomky. Z rozhľadne Polomské očko budete mať dolinu medzi okolitými horami ako na dlani.

Výstup na rozhľadňu

Polomské očko preverilo našu kondičku, nakoľko sme sa sem vybrali len „na pohodu“, ako ukončenie našej túry na Veľký bok, ktorý sme absolvovali v rovnaký deň. Rozhľadňa sa nám zdala z dediny blízko. Nebolo to však ani náhodou zadarmo. Letné slnko ešte pieklo a na zjazdovke sme vôbec neboli krytí. Z parkoviska k rozhľadni nás čakalo asi 300m prevýšenia. Pekne sme si zamakali, pretože cesta viedla kolmo do kopca, bez akýchkoľvek serpentín, ktoré by stúpanie zmierňovali. Pre občasných turistov, to môže byť slušná zaberačka.

Šťastím je, že počas výstupu si môžete podchvíľou dopriať prestávku a vychutnať si spätný pohľad na Polomku a hlavný hrebeň Nízkych Tatier čnejúci sa nad ňou k oblakom. Okrem toho budete mať s pribúdajúcou výškou stále lepší výhľad na dolinu Hrona. Výhľadu dominuje komín píly a továrne na výrobu dosiek Rettenmeier. Ten má výšku 125m a patrí mu tak 41. miesto v rebríčku najvyšších stavieb Slovenska (zdroj: wikipedia.org 2018). Možno by ste namietali, že priemyselná stavba sa do národného parku nehodí, no na počudovanie, nám sa továreň javila vcelku fotogenická. Žiaľ kombinácia prírody národného parku a ťažkého priemyslu je v oblasti stredného slovenska veľmi častá.

Napokon sme prekonali i najstrmšie úseky, ale to nebolo všetko, na rozhľadni nás čakalo ešte množstvo schodov. Počas výstupu k rozhľadni sme stretli rodinku s naozaj malým dieťaťom, pre ktoré bol tento výstup príliš veľké sústo. U najmenších by sme odporúčali zobrať si aspoň detský nosič, aby ste ho mali v prípade potreby k dispozícii. Taktiež nezaškodí zásoba vody a pokrývka hlavy v prípade horúceho počasia. Slnko tu naozaj praží, pretože chodník k rozhľadni vedie po zjazdovke bez akýchkoľvek stromov a tieňa.

Výstup k objektu rozhľadne nám zabral pol až trištvrte hodinku vrátane občasného fotenia. Rátajte však pokojne aj plnú hodinu. Rýchlici, by to mohli zvládnuť aj za približne 25min.

Výstup na rozhľadňu Polomské očko.Výstup na rozhľadňu Polomské očko. Vedie priamo hore miestnou zjazdovkou.

Spätné pohľady na Polomku pri výstupe na rozhľadňu.Spätné pohľady na Polomku pri výstupe na rozhľadňu. Výhľadu dominuje komín tunajšej továrne a na pozadí hlavný hrebeň Nízkych Tatier.

Na rozhľadni

Keď sme rozhľadňu navštívili (leto 2018), nebola ešte ani riadne skolaudovaná a naokolo bola navŕšená kopa stavebného materiálu. Stále nebol dokončený prístrešok, ktorý bude zrejme slúžiť ako posedenie pre turistov a možno ako miesto opekačiek s výhľadom. Na rozhľadňu však prístup možný bol a tak sme to aj využili, podobne ako viacerí ďalší návštevníci. Zostávalo preto ešte po výstupe zjazdovkou prekonať desiatky oceľových schodov. Dalo to zabrať, hoci výstup po schodisku bol absolútne bezproblémový. Schodisko sa nám videlo bezpečné a uspôsobené i pre pohodlnú chôdzu menej zdatným osobám, či deťom.

Na viacerých medziposchodiach je v drevenom opláštení budovy umiestnené okno, ktoré ponúka čiastočné výhľady, takže ak by ste pri výstupe oddychovali, budete sa môcť aspoň trochu rozptýliť pohľadom cezeň. Najviac ale poteší hlavná vyhliadková plošina. Ide v podstate o oceľové mreže rozložené po obvode veže v jej najvyšších miestach. Keďže ide o mreže, pod nohami budete môcť sledovať kopu vzduchu. Veža je poriadne vysoká a hoci je tu dobré zábradlie, niektorým ľuďom by tento pohľad mohol privodiť závrať. Z pohľadu bezpečnosti sa nám, ale vyhliadková časť javila dostatočne zabezpečená.

Východ na vyhliadkovú plošinu.Východ na vyhliadkovú plošinu. Po absolvovaní výstupu zjazdovkou a množstva schodov je výhľad doslova za odmenu.

Plášť rozhľadne je vybavený niekoľkými otvormi v podobe okna.Plášť rozhľadne je vybavený niekoľkými otvormi v podobe okna. Počas zdĺhavejšieho výstupu si tak môžete dopriať prestávku s pekným výhľadom.

Vyhliadková plošina na Polomskom očku.Vyhliadková plošina na Polomskom očku. Je tvorená oceľovou lávkou po celom obvode rozhľadne. Pohľad cez mreže pod nohami nie je práve pre ľudí s odporom k výškam.

Schodisko v Polomskom očku.Schodisko v Polomskom očku. Schodov je tu viac než dosť, no pôsobia naozaj bezpečne.

Výhľady z Polomského očka

Výhľady z rozhľadne Polomské očko sú kruhové. Zaujme pohľad na sever na hrebeň Nízkych Tatier a rozľahlé lesy v smere na juh na Muránsku planinu. Najzaujímavejší je však pohľad na samotnú Polomku a veľkú časť doliny Hrona, ktoré vidno ako na dlani. Neocitli sme sa tu v ideálnom počasí na fotenie, pretože všade naokolo bol opar, no v čase dobrých svetelných podmienok by odtiaľto mohli byť pekné fotky východu či západu slnka. Rozhľadňa je naozaj pravým očkom, ktoré dovidí doďaleka.

Výhľad z Polomského očka na juhovýchod.Výhľad z Polomského očka na juhovýchod. Tieto pohľady predstavujú oblasti takmer bez civilizácie.

Výhľad na kotlinu v okolí horného toku Hrona.Výhľad na kotlinu v okolí horného toku Hrona. Polomské očko na ňu dobre vidí.

 

Zostup

Kým sme zostúpili späť do Polomky, prezreli sme si ešte bezprostredné okolie rozhľadne, kde sme objavili čosi ako núdzovú betónovú minichatku s názvom Labanka. Bolo v nej dokonca jedno lôžko a bola voľne prístupná. Pôsobila úsmevným dojmom. Okrem toho sme si pozreli spomínaný drevený prístrešok. Bude fajn, keď ho dokončia.

Zostup prebehol rýchlo, no ak máte viac času, je fajn posedieť si na svahu zjazdovky a popozerať do doliny. Teda ak práve nie je horúci deň.

Útulňa Labanka pri Polomskom očku.Útulňa Labanka pri Polomskom očku. Núdzovú chatku nájdete priamo pri rozhľadni. Nezdá sa to, no vo vnútri sa nachádza i lôžko pre jednu osobu.

Prístrešok pro rozhľadni Polomské očko.Prístrešok pro rozhľadni Polomské očko. Budúci úkryt pred nepohodou.

Možnosti občerstvenia

Dolu pod zjazdovkou sme narazili na väčšiu reštauráciu. Nachádza sa priamo pri parkovisku. Chceli sme ochutnať, čo majú v ponuke, žiaľ práve sa tu konala svadba a tak sme nemali šťastie. Za normálnych okolností sa ale podnik javil ako vhodné miesto na posedenie po túre na rozhľadňu.

Tip na výlet a atraktivity v okolí

  • Veľký bok - priamo z Polomky sa po turistickej značke dostanete na tento mimoriadne atraktívny a málo známy vrchol
  • Chmarošský viadukt - zaujímavé dopravné dielko na hlavnej železničnej trati za Telgártom, ktoré je veľmi fotogenické
  • Prameň Hrona - pohodová a ľahko dosiahnuteľná zastávka pri hlavnej ceste
  • Dobšinská ľadová jaskyňa - ak ste ešte nevideli masu 25m ľadu, máte na to dobrú príležitosť v tejto UNESCO jaskyni
  • Skalné okno Ohnište - mimoriadne atraktívne skalné okno, v nemenej atraktívnej kulise okolitej prírody.

Fotografie z výletu na rozhľadňu Polomské očko

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2018
  • Fotografie sú z obdobia: júl 2018
  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.