Ostrý vrch (255m) je na slovenské pomery nevysoký kopec, týčiaci sa nad južnou časťou mestečka Gbely. Na ňom je vybudovaný drevený prístrešok, ktorý sa priam ponúka k bližšiemu preskúmaniu. Lákadlom je tiež fakt, že prístrešok sa nachádza na druhom najvyššom bode v okolí mesta a preto sľubuje možnosť dobrých a neopozeraných výhľadov.

Ostrý vrch 255m.Ostrý vrch 255m. Tento nízky vrchol, je jedným z dvoch najvyšších v širšom okolí. Takéto možnosti „ubytovania“ nájdete tam hore.

Samotná oblasť v okolí Gbelov nie je veľmi známa. Väčšina ľudí o nej počula najmä v súvislosti so slovenským petrochemickým priemyslom, ťažbou ropy a podobne. Drevená stavba, spolu s krížom, ktoré sme sa podujali navštíviť, sú situované na jednom z kopcov Borskej nížiny s názvom Ostrý vrch. Chceli sme zistiť aj to, či ponúka nejaké turisticky zaujímavé možnosti v podobe vhodných podmienok na prenocovanie.

Dané miesto sme si za cieľ zvolili aj vďaka jeho dobrej prístupnosti a nenáročnému výstupu naň. Podobné lokality radi navštevujeme, keď máme málo času. V tomto prípade nebolo čo riešiť. Podobne môžeme miesto odporučiť turistom, čo prechádzajú cez mesto, aby si tu spravili kratšiu zastávku. Nevysoký vŕšok by mali zvládnuť aj starší ľudia, či menšie deti. Počas víkendovej návštevy sme tu stretli len jedného prechádzajúceho cyklistu a postarší manželský pár na výlete so psom.

Prístrešok nad Gbelmi.Prístrešok nad Gbelmi. Tvorí dvojicu s pamätným dreveným krížom.

Perspektíva.Perspektíva. Z fotky je zrejmé, že Ostrý vrch výrazne prevyšuje okolitú krajinu.

Dostupnosť

Na Ostrý vrch nevedie momentálne turistická značka (2018), no i tak si sem môžete naplánovať túru po vlastných chodníčkoch. Najvhodnejšou bude asi krátka, zdravotná prechádzka z Gbelov, čo je naozaj veľmi príjemné. My sme sa sem vybrali autom. Cestovali sme zo Šaštína, kde si môžete pozrieť Baziliku Sedembolestnej Panny Márie. Potom sme sa romantickými bočnými cestami previezli do Gbelov tunajším krásnym krajom kopaníc, cez Petrovu Ves, kde stojí za to zastaviť sa pri vodnej nádrži.

Gbely sú mimochodom významnejším mestečkom na Záhorí. Je veľmi rýchlo dostupné autom, vďaka neďalekej diaľnici, ale i vlakom, ktorý premáva po významnej trati na krajnom západe Slovenska, vedúcej do Česka.

Záhorie je celkovo vhodná oblasť na cykloturistiku a preto si sem môžete vymyslieť pekný výlet bicyklom. Ideálne nejakým terénnejším, no ak vám nevadí, že z Gbelov na Ostrý vrch by ste bicykel museli tlačiť po poľnej ceste, môžete zobrať i cestný. Za priaznivého počasia by ste sem došli azda aj na cestnom bicykli. Je však potrebné počítať s tým, že sem vedie ešte nie úplne vyšľapaná poľná cesta, ktorá býva po daždi značne rozblatená.

Objekty prístrešku a kríža na Ostrom vrchu.Objekty prístrešku a kríža na Ostrom vrchu. Takéto atraktivity dokážu vzbudiť záujem turistov i o na prvý pohľad bezvýznamné lokality.

Parkovanie v Gbeloch

Na vrchol Ostrého vrchu priamo cesta nevedie a tak budete musieť auto odparkovať kdesi v meste. V Gbeloch je možné zaparkovať v hociktorej uličke, ktorá sa vám zdá vhodná, čo najbližšie k miestnemu cintorínu. Ostrý vrch sa totiž nachádza nad ním. Aj pri samotnom cintoríne nájdete parkovisko, no ako sme mali možnosť zistiť, cez cintorín sa nedá prejsť, pretože brána na jeho opačnej strane bola zamknutá. Preto treba cintorín obísť. Vďaka tomuto malému „blúdeniu“ sme náhodne naďabili na jedinečnú Gbelskú kalváriu, ktorá je dokonca vybavená infotabuľami popisujúcimi jej históriu.

Možno ešte ideálnejšie miesto, kde zaparkovať auto, je západne od cintorína, na konci ulice Mirka Nešpora, z kade by ste už mali zbadať kopec aj s prístreškom a krížom. Cintorín i táto ulica sa nachádzajú pri hlavnej ceste vedúcej na Smolinské. Tento smer je vyznačený i na hlavnom kruhovom objazde v centre Gbelov.

Parkovisko pri Gbelskom cintoríne.Parkovisko pri Gbelskom cintoríne. Môžete odstaviť tu, ale výhodnejšie to bude priamo na konci ulice Mirka Nešpora, ktorá je kúsok odtiaľto.

Cintorín v Gbeloch.Cintorín v Gbeloch. Zaujal nás veľmi peknou kalváriou. Ak by ste mali čas, odporúčame spojiť výstup na Ostrý vrch s návštevou tohto cintorína.

Trasa na Ostrý vrch

Z ulice Mirka Nešpora, významého odporcu fašizmu, sa poľahky dostanete na polia nad Gbelmi, kde už je veľmi dobre vidno prístrešok. Cesta k nemu však nie je nijako vyznačená a možno sa vám bude zdať trochu nejasná. Je potrebné držať sa poľnej cesty vedúcej okolo cintorína.

Na konci ulice Mirka Nešpora je menšia križovatka. Jedna cesta ide rovno, druhá viac vpravo, no vy sa musíte vydať doľava cez medzu, pomedzi vysadené stromy. Prejdete tak okolo objektu, ktorý pripomína družstevnú budovu. Ďalej je cesta zjavná a vedie okolo úložiska stavebného odpadu, až hore na Ostrý vrch. Kvôli ťažbe stavebného materiálu na výrobu tehál, tu ostala v zemi terasovitá jama. Dnes sa miesto využíva ako skládka. Je tu dosť veľký neporiadok, najmä popri okrajoch tejto jamy. Ľudia tu zrejme zvyknú načierno vyhadzovať odpad.

Od miesta skládky vedie trasa už len do kopca. Ten je strmejší, no našťastie nie príliš dlhý. Po prekonaní záverečného mierne strmého stúpania, sa následne dostanete k vášmu cieľu. S orientáciou žiadny problém nebude, pretože krajina navôkol nie je zarastená stromami a výrazný kopec je tu len jeden. Navyše na ňom zreteľne zbadáte objekty kríža s prístreškom.

Nám celkovo trvala cesta z parkoviska pri cintoríne na Ostrý vrch, približne 15 minút. Pokiaľ by sme však zaparkovali auto, na konci ulice Mirka Nešpora, pri odbočke na pole, minivýlet by netrval ani 10 minút. V konečnom dôsledku sme však boli radi, že sme navštívili aj cintorín, pretože je naozaj zaujímavý a oplatí sa ho pozrieť.

Začiatok výstupu ulicou Mirka Nešpora.Začiatok výstupu ulicou Mirka Nešpora. Ak by ste parkovali pri Gbelskom cintoríne, je potrebné vydať sa na Ostrý vrch ulicou Mirka Nešpora, ktoré je len zopár desiatok metrov pod cintorínom.

Ulicou Mirka Nešpora.Ulicou Mirka Nešpora. Mirko Nešpor, rodený Skaličan, bol významným antifašistom, účastníkom SNP. Popravili ho príslušníci Hlinkovej gardy a dnes sú po ňom pomenované ulice vo viacerých mestách Slovenska. Pochovaný je v Slávičom údolí v Bratislave. Tak o tom všetkom sme na začiatku nášho výletu vôbec netušili.

Rázcestie.Rázcestie. V závere obce je potrebné vydať sa z ulice Mirka Nešpora smerom doľava, pomedzi stromy, do svahu, kde vidno prístrešok.

Výstup k prístrešku.Výstup k prístrešku. Vľavo je budova, pripomínajúca poľnohospodársku stavbu, možno kravín. Nad ňou je oplotenie gbelského cintorína.

Poľnou cestou.Poľnou cestou. Poliami budete mať príjemnú prechádzku. My sme tu mali veternejšie počasie. Cesta k prístrešku je neznačená, no zrejmá.

Skládka.Skládka. Počas výstupu sme nečakane objavili túto skládku stavebného odpadu.

Gbelská bukolika.Gbelská bukolika. Mali sme trošku „šedivé“ podmienky.

Na Ostrý vrch s deťmi a náročnosť výstupu

Prechádzku na Ostrý vrch by mala určite do pol hodiny zvládnuť i rodinka s menšími deťmi, alebo menej fyzicky zdatný turista. A to ešte započítavame veľkú rezervu v prípade detí. Je to ideálny cieľ práve pre tieto skupiny. Ostatní sa na vrchol dostanú aj za polovičný čas.

Napriek menším nárokom na kondíciu, by mohol výlet sem uspokojiť i tých zdatnejších, pretože ponúka atraktívny kruhový výhľad na široké okolie. Čo nám trocha vadilo, bola cesta vedúca na vrchol. Tá nie je nijakým spôsobom spevnená a v podstate sa jedná len o vyšľapaný chodník. Po daždi či snehu tu zvykne byť dosť blata, ale dá sa to obísť tak, že pôjdete viac po poli, ako po samotnej ceste. Rovnakou škodou je i chýbajúce značenie, prípadne napojenie na značené turistické, či cykloturistické trasy.

Terén.Terén. Môže sa stať, že trasu výstupu nájdete v takýchto podmienkach.

Záver výstupu na Ostrý vrch.Záver výstupu na Ostrý vrch. Posledný úsek je trochu strmší. No zvládnu ho i deti, alebo sviatočnejší turisti.

Objekt prístrešku a kríž

Prístrešok na Ostrom vrchu predstavuje drevenú stavbu obdĺžnikového charakteru so šikmou škridlovou strechou. Je takmer kompletne obitý latami, okrem voľných častí, slúžiacich miesto okien na poskytnutie výhľadu. Jedna z týchto častí predstavuje vchod do objektu. Dvere tu nie sú. Prístrešok pôsobil novým dojmom a mal príjemnú povrchovú úpravu. Pod strechou sme objavili menšie podkrovie, ktoré by ale núdzovo poskytlo nocľah približne dvom-trom ľuďom.

Keď sme vychádzali na Ostrý vrch, zastihol nás tu silný vietor. Keďže ide o lokalitu, ktorá svojou výškou prevyšuje okolie, je to aj pochopiteľné. V tomto prípade je prítomnosť prístrešku ozajstným požehnaním a mal by vás dobre ochrániť pred nepriazňou počasia.

Gbelčania vybrali výborné miesto na postavenie prístrešku. Stojí na krajinársky peknom mieste, ktoré okrem výhľadu na Gbely a okolie, ponúka i možnosť opekania. Pred prístreškom je veľké ohnisko. Drevo si ale bude treba nazbierať, čo bude možno problémom, pretože v bezprostrednej blízkosti nie je žiaden poriadny les. Ten je síce na dohľad, no chvíľku potrvá, kým si z neho dostatok dreva dotiahnete.

K pozitívam prístrešku možno pripočítať i to, že je pri ňom umiestnená nádoba na odpadky. O ich odvoz sa prevdepodobne niekto stará, pretože lokalita bola čistá, čo je veľmi fajn. Neporiadok sme žiaľ našli priamo popri výstupovej ceste. V prístrešku sa nájdu i jednoduché drevené lavičky a veľké drevené kláty, ktoré by mohli poslúžiť ako stôl. Podlaha prístrešku je tvorená zámkovou dlažbou.

Vedľa prístrešku je postavený veľký drevený dvojkríkriž. Odhadom môže mať výšku 4-5m. Kto bol autorom, naznačuje nápis, vyrytý na jeho zvislom ramene. „Gbelskí strýci“ hlása. Pravdepodobne teda ide o dielo miestnych gbelských nadšencov, možno farníkov. Z dátumov 863 - 2013 vytesaných na väčšom z priečnych ramien, je zrejmé, že prostredníctvom tohto kríža mienili pripomenúť 1150 výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy.

Spodná časť kríža je zafixovaná skalami. Spolu s prístreškom tvoria harmonický celok a spolu s okolitými prírodnými podmienkami vytvárajú priam ideálne miesto na pokojnú kontempláciu. Aj z tohto pohľadu môže byť miesto vďačným cieľom výletu.

Možnosti opekania, či vatier zvrchovanosti.Možnosti opekania, či vatier zvrchovanosti. Či už uprednostňujete jedno, alebo druhé, nájdete si tu v tomto smere to svoje.:)

Prízemie prístrešku.Prízemie prístrešku. Podlaha je tvorená dlažbou. Interiér prístrešku je čiastočne chránený latami a kvalitnou strechou.

Odvoz a likvidácia odpadu.Odvoz a likvidácia odpadu. Hodnotíme kladne, že správca prístrešku myslel i na tento podstatný detail.

Kríž na Ostrom vrchu.Kríž na Ostrom vrchu. Drevený kríž predstavuje spomienku na 1150 výročie príchodu Cyrila a Metoda na tunajšie územie.

Možnosti prespatia v prístrešku

V prístrešku nad Gbelmi sme objavili menšie podkrovie, ktoré je dobre kryté proti vetru a dažďu. Menšou nevýhodou je fakt, že tu chýba možnosť pohodlne sa doň vyštverať. Nenašli sme žiaden rebrík, ani schodíky, ktoré by to uľahčovali. Dalo by sa postaviť na lavičku, alebo drevený klát, ktorý sme tu našli a tak sa skúsiť vytiahnuť nahor. Ak sa vám to podarí, čaká vás pekná plocha, z hobľovaných drevených dosiek. Istotne sa sem zmestia aspoň dve dospelé osoby.

Ak by bolo nocľažníkov viac, prenocovať by mohli i na dlážke v spodnej časti prístrešku. Priestoru je tam dostatok pre menšiu skupinu. V prípade dobrého počasia sa dá pohodlne prebivakovať na okolitej lúke. Ide o rovné priestranstvo bez hrboľov. Za búrky to však asi nebude najbezpečnejšie miesto, pretože je najvyššie na okolí. Je dosť možné, že priťahuje blesky.

Podkrovie.Podkrovie. Ideálne miesto na prenocovanie dvojice. Možno však nie celkom bezpečné počas búrky.

Detail podkrovia.Detail podkrovia. Trochu nedoriešený zostal prístup. Chýba pohodlnejšia možnosť výstupu v podobe rebríka, alebo schodov.

Výhľady z Ostrého vrchu

Miesto vybudovania prístrešku nad Gbelmi je priam geniálne. Vlastne je jediné, ktoré je tu k dispozícii a tak rozhodovanie staviteľov nebolo zložité. Tešíme sa, že sa odhodlali k jeho postaveniu, pretože z miesta sú výborné výhľady do diaľav. Na Záhorie, ale i na západ. Gbely máte samozrejme ako na dlani.

Nám prišlo, že najlepší pohľad je práve na sever, smerom na Gbely, pretože tu sa svah viac zvažuje. Ostatné časti boli viac lesnaté a menej zaujímavé. Výhľad na mestečko Gbely je polkruhový, od západu, cez sever, až po východ. Výhľad je skôr rovinatý, resp. pahorkatinový. Treba si uvedomiť, že tu sa nachádzate na nížine, preto nečakajte, že zočíte vysoké pahorky horstiev, ako je tomu v iných častiach Slovenska. Na druhej strane, výhľady, ktoré Ostrý vrch ponúka sa nám páčili. Ešte sme premýšľali, že by sme sa sem v budúcnosti vrátili v špecifický čas. Istotne by stálo zato prísť sem počas letnej noci, či počas západu, alebo východu slnka.

Ostrý vrch, na ktorom prístrešok stojí, bol zaiste odjakživa skvelým vyhliadkovým bodom, ale práve stavba prístrešku, miestu pridáva na turistickej atraktivite. Predsa len je kde posedieť, spraviť si ohník a kým sa budete občerstvovať, môžete si popozerať šíre okolie. Kto by to povedal, že z tak nízkeho vrcholu, budú výhľady až na ďaleký horizont. Menšie vylepšenie by snáď mohlo prísť v podobe tabuľky s presnejším popisom výhľadu. Aby aj neznalí pútnici zďaleka mali poňatie, na čo sa pozerajú.

Pohľady na Gbely z Ostrého vrchu.Pohľady na Gbely z Ostrého vrchu. Naozaj ideálne miesto na pozorovanie okolitej krajiny.

Výstupová poľná cesta.Výstupová poľná cesta. Takto vyzerá výstup z Gbelov na Ostrý vrch, k prístrešku.

Interiér prístrešku na Ostrom vrchu.Interiér prístrešku na Ostrom vrchu. Prístrešok ponúka dobré možnosti na núdzové prenocovania pre viac turistov. Bonusom sú takéto výhľady.

Tipy na výlet a zaujímavosti v okolí Ostrého vrchu nad Gbelmi

  • Prístav v Gbeloch - nachádza sa na rieke Morave, ponúka možnosť výletov loďou
  • Naftárske múzeum - prístupné po telefonickej dohode vopred
  • Vtáčia rozhľadňa pri Adamovských rybníkoch - vyhliadka na jazerá, ktoré sú významným vtáčím hniezdiskom
  • Vodná nádrž Petrova Ves - vodná plocha poslúži ako cieľ príjemnej prechádzky, v lete tu zažijete pekné západy slnka
  • Bahno - málo známa mokraď, je súčasťou rezervácie Orlovské vŕšky
  • Zvyšky liehovaru a škrobárne pri Studienke - rozpadajúca sa stavba, ktorá je súčasťou miestnej technickej histórie, chátra a vstup do nej neodporúčame
  • Rieka Rudava - jedna z významnejších lokálnych riek
  • Vodná nádrž Horná Studená voda a chatová oblasť Tomky - kedysi veľmi populárna rekreačná oblasť, dnes vie ponúknuť najmä pohodové prechádzky, kúpanie, či cykloturistiky
  • Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne - keď už ste tu, pozrite si i jednu z našich najvýznamnejších sakrálnych stavieb
  • Rekreačné stredisko Gazárka - jazero s chatkami, patrí k rekreačným možnostiam lokálneho významu
  • Ságelská studnička a rodný dom Jána Hollého v Borskom Mikuláši - pekné ciele napríklad počas cykloturistiky, na prehliadku rodného domu je potrebné sa objednať na miestnom úrade
  • Habány - dnes už len chalupárska osada, v minulosti útočisko protestantských Habánov
  • Kaplnka sv. Magdalény pri Bílkovych Humencoch - sakrálna stavba v peknom prírodnom prostredí, oplatí sa vidieť

Pamätný kríž nad Gbelmi.Pamätný kríž nad Gbelmi. Miesto ponúka i dobré možnosti na prípadné rozjímanie.:)

Fotografie z Ostrého vrchu