Litmanová je známe pútnické miesto, nachádzajúce sa v v blízkosti rovnomennej obce na severovýchode Slovenska neďaleko Starej Ľubovne. Púte sa konajú na Hore Zvir, ktorá je od uvedenej dediny vzdialená asi 3,5 km, pričom je potrebné vystúpiť do výšky 820 m n. m.

Príchod na Mariánske pútnické miesto na hore Zvir v Litmanovej.

Litmanová sa stala pútnickým miestom na základe zjavení Panny Márie v drevenom zrube rodiny Vasiľa Korčáka. Tá sa zjavovala v rokoch 1990 – 1995 deťom Ivete Korčákovej a Kataríne Česelkovej.

Táto lokalita sa nachádza vo veľmi peknej prírode, v ktorej sa môžete oddať duchovnému rozjímaniu, no zároveň poteší každého fanúšika outdoorových potuliek. Či už sa sem vyberiete pešo, alebo na bicykli, táto lokalita nesklame.

Cesta do Litmanovej

Cesta do Litmanovej je pre západniarov trošku komplikovanejšia. Východniari to zas budú mať bližšie. V každom prípade sa sem viete dostať autom, alebo autobusom. My sme volili cestu autom, čo malo výhodu v rýchlom prístupe pod horu nad Litmanovou.

Z miesta vhodného na parkovanie sme sa vybrali nahor naprieč lúkami popri krížovej ceste smerom k vrcholu Hory Zvir. Môžete sa však vyviezť i vyššie, až priamo navrch, kde je rovnako možné parkovanie. Je to vhodnejšie pre menej mobilných návštevníkov, pre tých ostatných je škoda vynechať prechádzku popri zaujímavej krížovej ceste.

Prehliadka pútnického areálu

V centre pútnického miesta na vrchole stúpania sa nachádzajú viaceré sakrálne objekty. Ten hlavný, Kaplnka nepoškvrneného počatia Presvätej Bohorodičky, je charakteristický vysokou drevenou vežou a viacerými ikonami. Pravidelne sa tu koná liturgia.

Nachádza sa tu i Kaplnka zjavenia a rozľahlá trávnatá lúka vrátane priestranstva umožňujúceho sedenie. Zaujímavosťou je Spovedný dom. Do areálu patrí i Sviečková kaplnka a Dom sv. Jozefa. Pútnici hojne navštevujú i blízky Prameň sv. Jána Krstiteľa, kde sa dá načerpať čerstvá voda.

Na Hore Zvir môžete takisto navštíviť Joža, akéhosi domestifikovaného pútnika, ktorý má v lese nad pútnickým miestom svoje jednoduché obydlie. Cestu k nemu nájdete ľahko. Vedie lesným chodníčkom ponad tunajšiu lúku. Istotne sa oplatí podebatovať s ním o tom, ako sa mu podarilo zakoreniť na tomto mieste. Nám sa ho zastihnúť nepodarilo.

V blízkosti ešte môžete navštíviť Eliášovku, čo je vrchol z vyhliadkovou vežou na hraniciach s Poľskom.

Návšteva pútnického miesta na Hore Zvir nad Litmanovou je vhodná pre deti i dôchodcov. Aj keď sa práve neplánujete modliť, nájdete tu zaujímavé miesto v prírode, vhodné na nenáročnú prechádzku.