Ak by ste si chceli vychutnať romantiku prehľadávania opustenej ruiny hradu v hlbokom lese, na Slovensku je na to množstvo príležitostí. Táto krajina je naozaj obdarená množstvom starých hradov a ich zvyškov. Jedným z nich je Dobrovodský hrad v Malých Karpatoch. Hrad sa nachádza medzi územím významných sídel Nové Mesto nad Váhom, Senica, Jablonica a Trnava. Leží blízko obce Dobrá Voda v severovýchodnej časti Malých Karpát.

Hrad Dobrá VodaHrad Dobrá Voda. Pomerne rozľahlý hrad Dobrá voda nájdete pri obci s rovnakým názvom. Cestou v lese narazíte aj na pozostatky židovského cintorína. V obci Dobrá Voda sa nachádza aj ďalšia zaujímavosť - dom Jána Hollého.

Hrad Dobrá Voda je ruina dobre ukrytá v lese. Nejedná sa teda o ten typ hradu, ktorý je vidieť na kilometre široko-ďaleko. Netvorí preto až tak výraznú dominantu miestnej krajiny, tak ako je to pri iných hradoch. Výhľad na hrad je hlavne z Dobrej Vody, nie však šíreho okolia. Jeho čaro spočíva práve v jeho lesnom charaktere. Hrad je navyše vcelku rozsiahly a na to že sa uprostred lesa dochoval v takej podobe aká je, je to vcelku zázrak.

V prípade, že ste sa na Dobrovodský hrad vybrali, môžete sa tešiť na jeho intimitu. Kvantum turistov tu pravdepodobne nestretnete. Výhľady z hradu sú, najmä smerom na Dobrú Vodu, nečakajte však nič bombastické. To ale nevadí. Atmosféra hradu je práve to, čo nám učarovalo a čo je jeho hlavným lákadlom. Miesto medzi stromami pôsobí opusteným, ponurým, až melancholickým dojmom. A nám sa to páči :).

Širšie okolie hradu ponúka viacero turistických zaujímavostí, ktoré sa oplatí navštíviť. Dobrovodský hrad môže byť preto dobrou voľbou na kratšiu medzizastávku. Hrad je totiž dobre dostupný z Dobrej Vody v okolí ktorej je viacero atraktivít. Túra sem trvá približne 30 minút, čo nie je až tak veľa. Navštíviť hrad môžete aj s deťmi, keďže sa jedná o vcelku príjemnú prechádzku lesom.

Bočná strana hraduBočná strana hradu. Niektoré obvodové múry sú zachovalejšie. Ohrozovať ich však môžu korene stromov, keďže stromy sú často dosť blízko múrov.

Prístup na hrad Dobrá Voda

Na túto ruinu je bezproblémový prístup, teda pokiaľ vám nohy slúžia. Z obce Dobrá Voda to je len krátka prechádzka po turistickom chodníku, ktorý je komfortný a dobre značený. Ide o červenú značku, ktorá je časťou Cesty hrdinov SNP, pričom posledný úsek predstavuje výstup až na hrad krátko za odbočkou, z uvedenej trasy.

Do samotnej Dobrej Vody je najlepšie vybrať sa autom, ale môžete prísť aj autobusom. Ak ste na túre v okolí, môžete hrad na spestrenie zaradiť do vašej trasy. Dobrá Voda leží uprostred Malých Karpát a je to aj konečná hlavnej cesty. Dostanete sa sem z Dechtíc, kde treba sledovať odbočku. Zaparkovať môžete pred miestnym kostolom, resp. pri krčme, kde je zopár parkovacích miest. S parkovaním sme tu nikdy problém nemali. Kostol s krčmou nájdete skoro na konci dediny, pri akomsi „námestíčku“ v strede ktorého je pomník a socha. V týchto miestach je aj autobusová zastávka.

V krčme – pohostinstve sa dá mimochodom najesť. Nečakajte však 5 hviezdičkovú reštauráciu. My sme sa tu najedli do sýta za veľmi rozumný peniaz. Ako bonus navyše si k nám prisadol zrejme miestny štamgast, ktorý sa pozastavil nad tým prečo jeden z nás pije nealkoholické pivo. Že to je žbrnda, ako to môžem piť. To, že šoféri piť alkohol nesmú, sa mu nedalo vysvetliť :D

Cestou z hraduCestou z hradu. Posledné metre na hrad (alebo z hradu) pôjdete touto príjemnou lesnou cestičkou

Cesta na hrad z Dobrej Vody

Z Dobrej Vody od tunajšieho pohostinstva pri kostole vedie červená turistická značka priamo na hrad. S orientáciou by nemal byť problém. Že ste na správnej ceste, spoznáte aj podľa toho, že miniete dva cintoríny. Prvý je na konci obce a trasa vedie práve skrze neho. Z tade vedie už cesta lesom a po vašej ľavici sa čoskoro objavia zvyšky druhého, čisto židovského cintorína. Ten pôsobí strašidelným dojmom, a vyzerá to tak, že čoskoro z neho nezostane vôbec nič. Hroby sú výrazne poškodené zubom času, či vandalmi. Mnoho z nich malo vyvrátené pomníky. Prišlo nám však, že cintorín je aspoň trochu „pokosený“. Ťažko povedať, či sa o toto miesto pravidelne niekto stará.

Chvíľu za židovským cintorínom je križovatka s odbočkou z hlavnej trasy. Ide tiež o červeno značený chodník až priamo do útrob ruiny. V týchto miestach nezabudnite odbočiť vpravo. Následne pôjdete príjemným lesíkom, kde na stromoch už uvidíte červenú značku hradu, ktorá vás privedie k samotnej zrúcanine Dobrovodského hradu.

Výstup z Dobrej Vody by ste mali zvládnuť približne za pol hodinku normálnym tempom. Pokiaľ sa plánujete zastaviť po ceste na židovskom cintoríne, tak pripočítajte pár minút navyše. Návštevu hradu môžete spojiť s návštevou pamätnej izby J. Hollého, ktorá je neďaleko kostola (je potrebné objednať sa telefonicky). Na výlet k zrúcanine hradu môžete zobrať i deti, strmších úsekov je tu minimálne.

Čo sa týka samotného prístupu, krajinársky najzaujímavejšia sa javí časť výstupu v borovicovom lesíku, so zaujímavým šotolinovým podkladom. Na Malé Karpaty ide o neobvyklý, doslova lokálny typ krajiny. Nejde teda o, pre Malé Karpaty tak bežný a často až monotónny výstup bukovým lesom. Borovicový lesík predstavuje príjemné krajinárske osvieženie na ceste k Dobrovodskému hradu. Samotný hrad sa nachádza na vyvýšenine v listnatom lese, v prírodnej rezervácii Slopy.

Cintorín v Dobrej VodeCintorín v Dobrej Vode. Pokiaľ ste sa vybrali na Dobrovodský hrad z Dobrej Vody, po červenej značke, budete ním určite prechádzať.

Židovský cintorín na ktorý narazíte zhruba v polovici trasy medzi Dobrou Vodou a Dobrovodským hradomŽidovský cintorín na ktorý narazíte zhruba v polovici trasy medzi Dobrou Vodou a Dobrovodským hradom. Cintorín je v dosť biednom stave. Našťastie nebol zarastený. Kto vie, či sa o miesto niekto stará.

Jediná križovatka na ceste k hraduJediná križovatka na ceste k hradu. Na hrad potom treba odbočiť vpravo a o pár minút ste pri ňom.

Na Dobrovodskom hrade

Hrad sa Vám pred očami vynorí až posledných pár sto metrov pred cieľom. Ruina je schovaná v lese a tak pomedzi stromy je ťažké ho vidieť z väčšej diaľky. Nás prekvapila jeho rozloha. Jedná sa o vcelku rozľahlý hrad, kde je jasne oddelená vnútorná a vonkajšia časť hradu. Niektoré časti hradieb ostali vo vcelku zachovalom stave. Pri vstupe narazíte na baštu a zaujímavý je aj palác s okolitými vežami v hornej časti hradu. Postavených tu bolo aj niekoľko informačných tabúľ, takže pokiaľ dychtíte po informáciách, čo-to sa tu dočítate. Mohlo by toho však byť aj o čosi viac :).

V spodnej časti nájdete zopár zvyškov bývalých hospodárskych budov. Našli sme tu aj čosi ako základy pôvodnej kaplnky. Ťažko povedať, či základy sú tiež pôvodné, alebo kamene tu boli nanosené len pre lepšiu ilustráciu. Počas našej prítomnosti si tu postarší párik opekal špekáčky, keďže neďaleko vstupu je ohnisko. Na jedno ohnisko sme potom ešte narazili v útrobách hradu.

Zaujímavou časťou hradu je jeho najvyšší vrch, kde v minulosti stál palác a dve veže. Dnes sa dochovali len zbytky múrov. Hore sa dostanete po vybudovaných schodíkoch. Z vrchu si môžete z výšky pozrieť samotný hrad a je z tade aj niekoľko výhľadov. Aj keď vo výhľade občas zavadzajú koruny stromov. Z tohto miesta sa potom cez otvor v stene (kde v minulosti mohli byť dvere) pomocou rebríka dostanete do najvýchodnejšej časti hradu. Táto lokalita je chránená zo všetkých strán stenou, takže tu bolo príjemné bezvetrie v inak značne veterný deň. Tak isto sa jedná o trávnatú rovinku s ohniskom, preto východná časť hradu vyzerá byť ako ideálne miesto kde je možné núdzovo prespať. Hoci bez prístrešku nad hlavou, avšak aspoň s akou-takou ochranou pred vetrom.

Pod hradomPod hradom. Areál vonkajšieho hradu je typický ochrannými hradbami a niekoľkými baštami. Mali by sa tu nachádzať aj pozostatky hospodárskych budov a zvyšky kaplnky

Horný hradHorný hrad. Miesto ohraničuje západná a východná veža. Medzi nimi stál kedysi palác.

Východný sektor hradu ešte ponúka výhľad smerom na juh, na Dobrú Vodu a okolie. Nie sú to síce bombastické kruhové výhľady, ale tak lepšie než nič :) Vo výhľade nám čiastočne bránili koruny stromov, lístie však bolo opadané, takže to nebola až taká katastrofa. V lete to však môže byť s výhľadom o niečo horšie. Z východného hradu sa dá prejsť potom opäť do spodnej časti, keďže v stene je dosť veľká diera. Je možné, že sa tu v minulosti nachádzala menšia brána.

Počas našej poslednej návštevy (jeseň 2015) bol hrad dobre priechodný a vyzeral byť v rámci možností upravený. Celkovo na nás pôsobil asi tak, ako keby sa tu v minulosti robili úpravy a čistenie areálu, avšak v súčasnosti sa tu už nič také dramatické nedeje. Počas našich potuliek Slovenskom sme totiž zvyknutí skôr na to, že aktuálne (r. 2015-2017) sa hrady často opravujú a typickým znakom je všadeprítomné lešenie a množstvo stavebného materiálu. Tu po stavebných úpravách ostal tak možno rozpadnutý fúrik, hrdzavý sud a nejaké to drevo a rozsypané kamene. Na internete sme sa ale dočítali, že na hrade sa aj v súčasnosti organizujú brigády a realizujú sa konzervačné práce na niektorých miestach. Je to dobrá správa, že sa o hrad niekto stará a v tomto patrí všetkým dobrovoľníkom veľké uznanie!

Areál východného hraduAreál východného hradu. V tejto časti hradu sme našli polorozpadnutý fúrik. Okrem iného tu bol v minulosti zbudovaný východný palác.

Výhľad z Dobrovodského hraduVýhľad z Dobrovodského hradu. Z hradu sú najlepšie výhľady na juh. Vidieť obec Dobrá voda a okolité pahorky Malých Karpát. Dole si možno všimnúť cestu, ktorá vedie z hradu na Dobrú Vodu. Nejedná sa však o značenú turistickú trasu.

Kúsok z histórie...

Dobrovodský hrad bol v minulosti známy pod takýmito názvami: Joku, Bona Aqua, Dobra Woda, alebo aj Jókő, či Guttenstein. Čo sa názvu týka, k zaujímavostiam patrí, že vznikol z maďarského slova Jókő, teda Dobrý Kameň. Neskôr prevzal meno obce ležiacej pod ním, ktorá sa nazývala podľa tunajšieho hojného prameňa vody.

Hrad bol postavený v 13. storočí, neskôr ho prestavali a od 19. storočia sa postupne rozpadával. Hlavnou funkciou hradu bola ochrana horského priesmyku v tejto časti Karpát. S jeho založením sa spája meno Abu Veľkého. Ako to už býva zvykom, hrad striedal majiteľov a medzi najznámejších patril Matúš Čák Trenčiansky, či Ctibor zo Ctiboríc. Počas tureckých vpádov hrad výrazne opevnili Orságovci - postavili delovú baštu a barbakan. Hrad vlastnili i Erdődyovci, ktorí patrili k najznámejším rodom našej histórie.

Hrad v roku 1762 zachvátil požiar a nepodarilo sa ho už obnoviť. Podobne ako množstvo iných ruín v Malých Karpatoch sa pomaly rozpadáva. Dnes je tu možné stále vidieť najvýraznejšie architektonické črty tejto stavby - väčšia, štvorhranná veža a menšia veža. Okrem toho sú tu badateľné zvyšky rôznych hospodárskych budov.

Pohľad pravdepodobne na východnú vežu horného hraduPohľad pravdepodobne na východnú vežu horného hradu. Tvorí jednu z dominánt hradu. Zub času sa však na nej dosť výrazne podpísal.

Jesenné potulky hradom

Hrad sme mali možnosť navštíviť niekoľko krát na jeseň. Prvý krát (už je tomu nejaký čas) bola hmla a vidieť bolo doslova na pár metrov. Po ceste z Dobrej Vody na hrad preto pôsobilo všetko dramaticky. Židovský cintorín sme si skoro ani nevšimli, navyše bol značne zarastený. Tak isto sme minuli odbočku, preto sme sa museli vracať. Našťastie sme to zistili skoro a veľa sme nezachádzali. Hrad pôsobil zas trochu hororovo a kvôli zlej viditeľnosti sme viac menej ani nevedeli, na čo sa pozeráme.

Pri ceste naspäť sme pre zmenu trasu úplne doplietli a po chvíli blúdenia sme sa ocitli na akejsi asfaltke, ktorá našťastie tiež končila na Dobrej Vode. Neskôr sme si uvedomili, že z hradu sme nešli naspäť po červenej značke, ktorá ide juhozápadným smerom od hradu, ale išli sme nejakým spôsobom na severovýchod. Ešteže to nakoniec dobre dopadlo. Počas výletu sme teda kvôli hmle nič nevideli a navyše sa dvakrát stratili. Skvelá bilancia! :)

Hrad Dobrá Voda je schovaný uprostred lesaHrad Dobrá Voda je schovaný uprostred lesa. Takto sa Vám vyjaví z turistického chodníka

Naopak druhá návšteva Dobrovodského hradu bola úplne o niečom inom. A hlavne bola dobrá viditeľnosť! V Dobrej Vode sme najprv išli pozrieť pamätnú izbu J.Hollého. Bohužiaľ tam nikto nebol a ani sme sa nedovolali na uvedené číslo (asi obedňajšia prestávka), tak sme sa hneď pobrali k hradu. Najprv sme prešli veľmi zaujímavým cintorínom na konci obce, kde sme si obzreli niektoré náhrobné kamene. Hneď za cintorínom začína pekný les, ktorým sme si rezkým tempom kráčali. Je to až pozoruhodné, ako odlišne táto cesta pôsobila počas hmly a teraz, za krásneho slnečného dňa. Ako by sme boli na mieste prvý krát.

Zhruba v polovici trasy je opustený židovský cintorín. Miesto má zvláštnu atmosféru. Na zemi ležia vyvrátené náhrobné kamene, niektoré však stále stoja, iné sa prehýbajú. Okolo je borovicový les, ktorý je na túto oblasť dosť neobvyklý. Ani sme si nevšimli, kedy sa listnatý porast zmenil na borovice. Každopádne, bolo to vcelku milé prekvapenie. Na cintoríne sme si tak pripadali, ako v malom borovicovom hájiku.

Vyberáme sa ďalej. Míňame križovatku, kde sa cestička na hrad odpája od hlavnej turistickej trasy a čochvíľa sme pred hradom. Hrad je najprv ťažko rozoznateľný pomedzi stromy, avšak čím sme bližšie, tým viac vidíme jeho kontúry. Tesne pred hradom sme ohromený jeho rozlohou. V lese sme niečo také nečakali. A hlavne keď sme tu boli za hmly, zďaleka sme si neuvedomili že hrad je až taký rozsiahly.

V úvode nás zdraví postarší párik, ktorý si sem prišiel opekať. Vôňa špekáčkov a cibule(a možno aj slaniny) preniká ovzduším a nám mierne dráždi naše čuchové zmysly. V platonickom, gastronomickom opojení objavujeme zákutia Dobrovodského hradu. Prechádzame ho z dola, z hora, robíme si fotografie. Narazili sme na fúrik, ktorý nemal koleso a jednu rúčku, robíme si pri ňom vtipné fotografie. Zhruba po polhodinke máme hrad dokonale pochodený. Na záver sa ešte zastavíme na vyhliadke, z ktorej ako-tak sú nejaké výhľady a pomaly sa poberáme naspäť. Ešte nás totiž čaká návšteva kláštora v Katarínke, ktorú chceme stihnúť za svetla...

Vstup do lesa za cintorínom na Dobrej VodeVstup do lesa za cintorínom na Dobrej Vode. Z tohto miesta je to na hrad približne 20 minút.

Vrcholové partie hraduVrcholové partie hradu. Vo vrchnej časti nájdete viacero pozostatkov vyšších veží, paláca a múrov

Čo si pozrieť v okolí hradu Dobrá Voda?

Okolie hradu Dobrá Voda je priam posiate lokálnymi zaujímavosťami, ale i atraktivitami národného významu.

  • Pamätná izba Jána Hollého - na tunajšej fare sa nachádza izba pripomínajúca život významnej slovenskej osobnosti, bernolákovského básnika, ktorý tu pôsobil ako kňaz.
  • Cintorín v Dobrej Vode a hrob Jána Hollého - zaujímavý je svojim pomníkom, s charakteristickými kamennými knihami, s názvami autorových známych diel.
  • Židovský cintorín za Dobrou Vodou - strašidelne pôsobiace zvyšky židovského cintorína nájdete po ľavej strane na výstupovej trase na hrad Dobrá Voda
  • Kúpalisko Dobrá Voda - nachádza sa v tunajšej rekreačnej oblasti
  • Katarínka - mimoriadne zaujímavá ruina františkánskeho kláštora nad obcou Naháč, v súčasnosti sprístupnená zaujímavou formou. Vedľa kláštora je aj funkčná miniželeznička.
  • Štefánikova mohyla na Bradle a Košariská - miesto odpočinku a rodisko M.R.Štefánika. V Košariskách je zriadené múzeum tejto významnej slovenskej osobnosti
  • Pamätný dom Juraja Fándlyho - nachádza sa v obci Naháč
  • Pamätná izba Dušana Jurkoviča - popredný slovenský architekt, izbu nájdete v Brezovej pod Bradlom
  • Kaštieľ Chtelnica - pôvodne renesančný, neskôr barokový kaštieľ, mohutná, obdivuhodná stavba, ktorá stojí za návštevu, hoci nie je udržiavaná, preto šup-šup na výlet k nej, kým sa nerozpadne
  • Čachtický hrad - pozoruhodná ruina hradu, známa predovšetkým vďaka povesti o krvavej grófke Alžbete Bathory
  • Ruina hradu Korlátka - ďalšia zo zaujímavej plejády ruín kamenných hradoch v Malých Karpatoch, nájdete ju nad obcou Cerová
  • Záruby - najvyšší vrch Malých Karpát
  • Jaskyňa Driny - ideálne miesto, kde sa ukryť pre letným teplom a prípadnou nudou, prehliadka je vskutku zaujímavá, jaskyňu nájdete pri Smoleniciach
  • Jablonica - prekrásny kaštieľ s parkom, pochádza zo 16. storočia

Vnútorné priestory hradu Dobrá Voda v novembri 2015Vnútorné priestory hradu Dobrá Voda v novembri 2015. V minulosti sa na hrade muselo určite "upratovať", pretože nebol zarastený náletovými krovinami.

Ubytovanie v oblasti Dobrej Vody

Booking.com

Fotografie z ruín Dobrovodského hradu