Milujete históriu, prírodu, krásne panoramatické výhľady a túlate sa blízko Humenného? V tom prípade si pridajte do výletného plánu aj návštevu hradu Brekov - jedného z najstarších hradov na východnom Slovensku.

Návšteva ruín Brekovského hradu je príjemným zážitkom a určite Vám spestrí deň. Nie len z toho dôvodu, že je hrad výborne dostupný, ale aj preto, že hrad je pekne upravený. Bonusom je aj to, že sa tu konajú viaceré kultúrno-spoločenské akcie. Ak nemáte radi historickú turistiku, oplatí sa sem prísť minimálne z toho dôvodu, že je odtiaľ pekný pohľad na okolitú krajinu. Je to tiež skvelé miesto na prechádzku, či už s deťmi, alebo v romantickej nálade so svojím partnerom :)

Brekovská panorámaBrekovská panoráma. Hrad Brekov sa týči na vyvýšenom bradle a preto máte celé okolie ako na dlani.

Hrad Brekov bol vybudovaný na vápencovom kopci, neďaleko rieky Laborec. Pôvodne mal ochrannú funkciu, keďže strážil severo-južnú cestu údolím. Jeho vek sa datuje už od polovice 13. storočia, avšak história tejto oblasti siaha až do neolitu. V minulosti tu stálo aj slovanské opevnenie, ktoré bolo neskôr prestavané na hrad.

Neďaleko hradu narazíte aj na viacero jaskýň. Najznámejšia je jaskyňa Veľká Artajama. Ide o veľký jaskynný komplex, ktorý sa tiahne pravdepodobne aj popod koryto rieky Laborec. Traduje sa, že v minulosti, počas vojny s Turkami sem hádzali tureckých zajatcov. Veľká Artajama bola kedysi nazývaná aj ako Sovia jaskyňa, keďže obraz sovy bol za starých čias často používaný na pečatiach miestnych brekovských richtárov.

Trochu z histórie...Hrad Brekov bol vybudovaný už v 13. storočí a patril do sústavy hradov, ktorá bola vybudovaná na ochranu uhorsko-poľskej cesty.

Dostupnosť

Hrad Brekov leží na zalesnenom kopci Ondavskej vrchoviny, len 4 km od Humenného smerom na Strážske v obci Brekov. Hradné múry vidieť už z hlavnej cesty, keďže hrad sa nachádza priamo nad obcou.

Na hrad sa môžete dostať viacerými cestami, aj tými neoznačenými keďže sa tu nedá zablúdiť (ani ľudia s talentom zablúdiť vždy a všade :)). Buď sa na hrad vyberiete z južnej časti obce neoznačenou cestičkou alebo sa napojíte na žltú turistickú značku. Tú nájdete v strede obce, popri hlavnej ceste, od ktorej je to na hrad približne 30 minút. Viete si ale túto trasu skrátiť a časť cesty popri rodinných domoch prejsť autom. Je tam aj menšie parkovisko. Z neho je to na hrad už len približne 10-15 minút do menšieho kopca.

Ak sa rozhodnete prísť do Brekova vlakom či autobusom, určite natrafíte na žltú značku, ktorá Vás dovedie až na hrad. Stúpanie je minimálne a prechádzka sa dá absolvovať aj s kočíkom či bicyklom po poľnej ceste, nie je to nič náročné.

Cesta na hradNa hrad sa dá pohodlne dostať z obce Brekov po štrkovej ceste. Trvá to len pár minút.

Cesta na hrad

Cesta na hrad je síce krátka, no o to môže byť zaujímavejšia. Tak napríklad pri našej prvej návšteve hradu nás čakalo pod hradbami veľké prekvapenie. Nádherné stádo koní, ktoré sa voľne popásalo v bezprostrednom okolí hradu. Kone boli veľmi zvedavé, či náhodou niekde neukrývame jablko alebo mrkvu. Chvíľu nám a našim vreckám venovali pozornosť a potom sa sklamané otočili a už si nás nevšímali. Pre menej odvážnych a ak sa bojíte koní preto odporúčam inú prístupovú cestu ako po žltej značke. Kone tam ale nie sú celoročne, skôr štatisticky náhodne! Pri našej poslednej návšteve tam napríklad kone neboli, naopak sme stretli na lúke pred hradom rodinku opaľujúcich sa nemecky hovoriacich turistov :)

Hradná strážHradná stráž. Pred hradnou bránou nás privítala hradná stráž - stádo koní. Vstup si musíte zaplatiť - jablkom :)

Pri výstupe na zrúcaninu narazíte aj na drevený informačný panel so základnými informáciami o hradnom vrchu a jaskyniach, ktoré sa nachádzajú neďaleko. Stráži ho pekne vyrezaná drevená sovička. Takýchto informačných panelov je po ceste niekoľko a obohatia Vás o množstvo informácií o hrade a jeho okolí a to nielen v slovenskom, ale i anglickom jazyku. Dozviete sa napríklad aj to, že popri súčasnej ceste na hrad bola vysadená dubová aleja Mateja Korvína. Uhorský kráľ Matej Korvín totiž zimoval na hrade na prelome rokov 1473-1474. Bol teda najvýznamnejšou osobnosťou, ktorá tento hrad obývala.

Pri drevenej sovePri drevenej sove. Cestou na hrad narazíte aj na netradičný informačný panel z dreva. Stráži ho drevená sova :)

Tesne pred vstupom do hradu, pri hlavnej bráne si budete môcť v budove hradného múzea kúpiť suveníry, na ktoré poukazuje šípka na strome. Počas našej minuloročnej návštevy (koniec augusta 2015) bolo múzeum zatvorené. Múzeum by však malo byť sprevádzkované v priebehu roka 2016.

Suveníry a múzeumPred vstupom do hradu si budete môcť kúpiť suveníry. Plánovaná je tu aj výstavba hradného múzea. Dokončená by mohla byť v priebehu roka 2016.

Rekonštrukcia hradu

Brekovský hrad je od roku 1698 neobývaný a odvtedy postupne chátral a rozpadal sa. Až v ostatných rokoch sa našlo zopár dobrovoľníkov, ktorí nečakali a pustili sa do záchrany hradu. Na Lietavskom hrade sa zaúčali do tajov záchrany hradov, čo neskôr využili pri prácach na Brekovskom hrade.

Obnova v zmysle tradíciíObnova v zmysle tradícií. Pri obnove hradu sa používa malta vyrobená stredovekým spôsobom a to z vápna a riečneho piesku.

Postupne sa pridávalo čoraz viac nadšencov a Združenie na záchranu Brekovského hradu začalo organizovať rôzne akcie, napríklad brigády na hrade, silvestrovský výstup na hrad či medzinárodný workshop a medzinárodný dobrovoľnícky tábor. Udalostí aj záujemcov o hrad pribúdalo. A tak sa pomaly chradnúci hrad opäť prebudil k životu a jeho rozpadávajúce sa múry sú na mnohých miestach opäť pevné vďaka usilovnej práci mnohých šľachetných ľudí.

Rekonštrukcia hraduNa hrade prebieha rekonštrukcia, takže tu občas narazíte aj na takéto zákutia.

Pri obnove hradných múrov sa používa malta vyrábaná stredovekým spôsobom, a to z kusového vápna a riečneho piesku.

V roku 2012 dostal hrad šancu napredovať v obnove rýchlejšie. Brekovský hrad bol zaradený do projektu obnovy slovenských hradov a získal tak 40 000 eur na archeologický výskum a stabilizáciu hradných múrov. Do opráv sa na pol roka pustilo 30 ľudí z blízkeho okolia. Tento projekt odvtedy pokračuje každý rok a hrad stále viac ožíva. Preto ak ste už na tomto hrade niekedy boli, odporúčam Vám ďalšiu návštevu. Za pár rokov sa tu odviedlo kusisko práce a je čo obdivovať.

Pohľad do minulostiPohľad do minulosti. Prvá vstupná brána pred rekonštrukciou.

Na Brekovskom hrade

Hrad Brekov Vás privíta veľkou vstupnou bránou, cez ktorú prechádza prašná cesta, ktorá sa postupne zmení na užší chodníček. Ním sa popri kopčeku, na ktorom sa týčia hradné múry do výšky až troch podlaží dostanete do samotného areálu hradu.

Hradné múryHradné múry. Na Brekove sa zachovala táto mohutná hradná stena s niekoľkými podlažiami.

Hrad nie je príliš rozľahlý a pôsobí skôr kompaktnejším dojmom. Jeho prehliadka Vám preto nezaberie veľa času. Je škoda, že sa z neho nezachovalo o čosi viac. Napriek tomu tu môžete vidieť viacero zachovaných hradných múrov a brán. Narazíte aj na pivnice. Nachádza sa tu aj kuchyňa s dymovodom a zvyšky krbu. V minulosti bola na hrade aj kaplnka, ktorá sa však nezachovala.

Severná časť hradu ponúka výhľad na obec Brekov a široké okolie. Je vidieť v podstate celú obec a okolité pahorky. Ako to už býva zvykom na podobných miestach, aj tu sme našli zopár zaľúbencov, ktorí sedeli na múriku a sledovali okolie. Takže aj napriek tomu, že sme tu nestretli veľa návštevníkov, museli sme si chvíľu počkať kým odišli a spravili zopár výhľadových fotografií.

Obec BrekovZo zrúcaniny brekovského hradu sa Vám naskytnú pekné výhľady, najmä na obec Brekov a okolitú krajinu. Všimnúť si môžete aj neďaleké mesto Humenné.

Celkovo možno skonštatovať, že hrad je pekne upravený a dobre priechodný. Rekonštrukcia tu však stále pokračuje a často budete narážať napríklad na lešenie, náradie či stavebný materiál. V roku 2016 má byť pred vstupom na hrad otvorené hradné múzeum.

Okrem hradu, treba spomenúť aj samotný hradný vrch, na ktorom sa zrúcanina nachádza. Ten sa totiž zaradil medzi navrhované územia európskeho významu NATURA 2000. Ak sa tu budete prechádzať, tak narazíte na množstvo zaujímavých rastlín a živočíchov. Nájdete tu hlavne suchomilné rastliny a viacero druhov vzácnych netopierov.

Hradný vrchBrekovský hrad leží na vápencovom hradnom vrchu. Zaujímavý je aj tým, že bol zaradený medzi územia európskeho významu NATURA 2000. Nájdete tu množstvo suchomilných rastlín a viacero vzácnych druhov netopierov.

Z histórie

Strategická poloha na hradnom návrší zaujala našich predkov Slovanov už pred mnohými storočiami. Najskôr tu stálo slovanské hradisko opevnené zemnými valmi. Po jeho zániku sa na tomto mieste vystaval v 2. polovici 13.storočia kamenný hrad. Hrad bol súčasťou sústavy strážnych pevností na starobylej uhorsko-poľskej obchodnej ceste Via publica, ktorá čoraz viac naberala na význame a s ňou aj brekovské panstvo.

Slovanské hradiskoPôvodne na tomto mieste stálo slovanské hradisko. Po jeho zániku bol na jeho základoch vybudovaný Brekovský hrad.

V priebehu desaťročí sa menili majitelia hradu aj jeho veľkosť a obranyschopnosť. Keďže stál pri dôležitej vojenskej ceste, Brekov sa zúčastnil mnohých dejinných udalostí a bol svedkom mnohých bojov a pádov mocných pánov. Keď posledného mužského potomka mocného rodu Drugetovcov sťali, spolu s ním sa spečatil aj osud Brekovského hradu keď Tokolyho vzbúrenci hrad zbúrali. Odvtedy sa život z neho vytratil a hrad pomaly chátral, kým sa na jeho záchranu nepodujali dobrovoľníci.

Sídlil tu aj uhorský kráľ!Sídlil tu aj uhorský kráľ! Najvýznamnejšou osobou, ktorá sídlila na hrade bol uhorský kráľ Matej Korvín. V minulosti tu totiž zimoval na rozhraní rokov 1473-1474.

Legenda na záver :)

S hradom Brekov sa spája niekoľko povestí, vybrali sme pre Vás túto, spájajúcu sa so vznikom hradu:

„Po prehratej bitke s Tatármi v 13.storočí sa kráľ Belo IV. prebil z obkľúčenia a smerom na sever údolím Laborca unikol z bojiska. Ukryl sa v tmavej jaskyni pri Brekove, kde ho vysileného počas poľovačky so svojím sokolom objavil mladý muž. Postaral sa o neznámeho, obviazal mu rany, vyliečil mu ich a priniesol jedlo. Keď sa kráľ zotavil natoľko, že bol schopný vziať meč do ruky a vysadnúť na koňa, zdôveril sa mladému mužovi, že je jeho kráľ a poprosil ho, aby po svojom vtákovi poslal správu do Budína o jeho súčasnom pobyte. Kráľovský dvor poslal pre panovníka najlepších rytierov kráľovstva. Zatiaľ si kráľ veľmi obľúbil kraj a dobrých ľudí v Brekove a na svojich dobrodincov nezabudol. Nad osadou dal vybudovať hrad a ľudí, ktorí mu preukázali službu, odmenil erbom, v strede ktorého bol zlatý vták.“

Legenda ožíva..O hrade sa dočítate viacero legiend. Napríklad o kráľovi Belovi IV, ktorý bol neďaleko hradu v miestnej jaskyni zachránený mladým poľovníkom.

Odporúčame

Pre viac informácií o hrade Brekov odporúčame navštíviť webovú stránku Brekovského hradu, prípadne fanúšikovskú stránku na facebooku. Dozviete sa tam mnoho aktuálnych informácií o hrade, rekonštrukcii a prebiehajúcich akciách.

  • web: http://www.brekov.eu
  • facebook: https://www.facebook.com/brekovsky
  • email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Fotografie z návštevy hradu Brekov