Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

Chvojnická pahorkatina je nevysoké, takmer šestometrov vysoké pohorie, ktoré sa rozkladá medzi Skalicou a Chvojnicou v oblasti česko-slovenského pohraničia. Ide o pohorie typických trávnatých kopaníc, charakteristické množstvom lúk, krásnych ovocných sadov a roztrúsených samôt.

Čo sa týka horstiev slovenska, jednoznačný primát v návštevnosti majú kopce vysokohorského pásma. Je na škodu, že menšie pohoria sú opomínané, najmä ak nie sú v blízkosti väčších sídel. Podobne to je aj v prípade Chvojnickej pahorkatiny. Kto sa pri výbere návštevy pohoria riadi nadmorskou výškou, pripraví sa o návštevu tohto krásneho miesta Slovenka.

Výhoda je potom v tom, že tí, čo sa sem odhodlajú zájsť, si môžu vychutnávať opustený kraj nádherných kopaníc plných sliviek, obrovských lúk a krásnych lesov. Jedinečných stromov je tu naozaj množstvo. Sú to akoby živé bytosti bdejúce nad tunajšou prírodou.

chvojnicka pahorkatina 02

Ako sa tam dostať?

Do Chvojnickej pahorkatiny je výhodné cestovať autobusom zo Senice a prechod pohoria nasmerovať do Skalice. Túra začína žltou značkou v mieste Chvojnica Sifflovci resp. zelená v obci Lopačov, pričom obe sa neskôr napájajú na červenú. Prechod je ideálny na dva dni, ak si chcete užiť tulácku romantiku. Celá trasa, najmä však časť po najvyšší vrch pohoria Čupy 574m., je tvorená klasickými kopanicami. Kraj predstavujú pasienky, husté lesy a množstvo slivkových sadov. Nič také bežne na Slovensku neuvidíte. Putovať  tadiaľto je vyslovene pôžitok, všetko si môžete vychutnávať a trasa nie je fyzicky náročná.

Skalica na záver

Mesto Skalica predstavuje dôstojní cieľ prechodu Chvojnickej pahorkatiny. Je to pokojné historické mestečko, pričom hlavnú atraktivitu predstavuje pôvodne románska Rotunda Sv. Juraja. Táto stavba z prelomu 12. a 13- storočia jedinečnosťou vyčnieva z radu pamätihodností. Jej návštevou môžete ideálne spojiť potulky v prírode s objavovaním histórie.

Čo si pozrieť v okoli?

  • Žalostiná - fotogenický, trávnatý vrchol s rozhľadňou na vrchole, je najvyšším v tejto oblasti
  • Pecková - typický kopaničiarsky vrchol s dobrým výhľadom
  • Kaštieľ v Holíči - mestečko Holíč je zaujímavé najmä tunajším obrovským kaštieľom
  • Kačenáreň pri obci Kopčany - pozrite si tunajšiu kačenáreň, z ktorej zostali už len ruiny
  • Sobotište - obec známa množstvom historických, no chátrajúcich kaštieľov
  • Hrad Branč - ruina hradu z perfektným výhľadom, nájdete ju neďaleko Senice
  • Chrám Sv. Margity Antiochijskej - nesmierne fotogenický kostolík uprostred polí pri Kočanoch, rozhodne ide o top lokalitu na výlet

inzercia

Roy.sk - Outdoorový obchod