Malé Karpaty ponúkajú výborné podmienky na horskú cyklistiku. Prostredie je priam stvorené na budovanie trailov, ktoré sa vinú hustým lesným porastom ako stuha. Tešia sa veľkej obľube. A na scéne sa našťastie objavuje čoraz viac staviteľov takýchto trás.

Charakteristický malokarpatský trail. Lesy Malých Karpát sú skvelým terénom pre všetkých horských bajkerov. Nájdete tu širokú škálu trailov rôznych obtiažností.

Posledné roky pribudlo množstvo nových cyklotrás v Malých Karpatoch, predovšetkým v bratislavskom lesoparku. K dispozícii sú ľahšie i ťažšie varianty. Niektoré sú pohodové, iné si vyžadujú pokročilé zručnosti, vďaka ktorým zvládnete nástrahy terénu, či umelo vybudované prekážky, napríklad v podobe skokov a podobne.

Výsledkom čulého budovateľského ruchu a snaženia v malokarpatskej bučine je množstvo kratších, i dlhších trailov rôznej náročnosti, z ktorých si podľa schopností i časových možností vyberie azda každý bajker. Podnikať sa dajú celodenné výlety, alebo kratšie, no dostatočne "výživné" výpady hocikedy po práci. Neraz na nich stretnete cyklistov i po zotmení. Poďme si teda pozrieť náš výber malokarpatských cyklotrás, ktoré sme mali možnosť vyskúšať, a ktoré sa nám najviac páčili.

Väčšina z nich patrí ku klasike toho, čo sa v Malých Karpatoch zvykne jazdiť. Na väčšinu tu vybraných trás nám stačil hardtail horský bicykel s trošku slušnejšou výbavou. Na opísané traily by sme neodporúčali vybrať sa s úplne lowcostovým bicyklom, zároveň však nepotrebujete nadpriemerne drahý stroj. Zároveň však myslite na to, že pri jazdení na trailoch hrozí nebezpečný úraz a všetko jazdenie je na vlastné nebezpečenstvo. Výhodou Malých Karpát je, že sa tu stále niekto potuluje a hoci sa na to nedá spoliehať, stále máte celkom dobrú šancu, že vám niekto v prípade problémov pomôže. Spoliehajte sa ale predovšetkým sami na seba a nezabudnite ani na náradíčko, s ktorým zvládnete aspoň základné opravy. Lekárnička doma v skrinke nemusí byť najrozumnejší nápad. Nejakú menšiu si vezmite so sebou. Možno aj vy pomôžete nejakému cyklistovy v problémoch.

Pri objavovaní najkrajších malokarpatských cyklotrás a trailov sa veľmi hodí GPS prístroj, hodinky s GPS a mapou, fajn poslúži i dobrá mapa v mobile s dostatočnou kapacitou batérie. Pri hľadaní na internete s veľkou pravdepodobnosťou narazíte na výbornú aplikáciu Trailforks. Ľahšie tak nájdete začiatok trailu, ktorý býva často mimo turistických značených chodníkov. Tiež sa ľahšie zorientujete na trase, ktorá za určitých okolností nemusí byť dobre viditeľná. Napríklad ak je zapadaná lístím. Charakter trás sa taktiež mení podľa poveternostných podmienok. Nepríjemné až nebezpečné môže byť napríklad mazľavé blato, či hrubá vrstva lístia, ktorá v týchto končinách vôbec nie je neobvyklá. Zároveň to však umožňuje zažiť rovnaký trail v rôznych podmienkach a s rôznou náročnosťou. Nezabudnite si poriadne skontrolovať a nastaviť bicykel. Prípadne to nechajte na osvedčený servis a potom už môžete vyraziť objavovať malokarpatské traily.

Päťbojársky trail

Na singletracku Paťbojársky trail.Na singletracku Paťbojársky trail. Tento trail stíhate pojazdiť aj cez pracovný týždeň.

Táto cyklotrasa začína tesne pod populárnym bratislavským kopcom - Kamzík. Presnejšie pri besiedke neďaleko rázcestia Pod Chlmcom. Trail začína odbočením z asfaltky vedúcej na Kamzík. Je značený žltou značkou. Hneď po vhupnutí do lesného porastu sa otvára veľmi pekný cyklochodník vedúci bučinou. Trasa je poväčšine mierne zvlnená, s občasnými skalami a koreňmi. V prevežnej miere sa však jedná o tvrdú, hladkú, ujazdenú hlinu v podobe pekného singletracku. Záverečný úsek je tvorený širšou lesnou cestou pokrytou šotolinou. Tento cyklotrail je v podstate veľmi mierne stúpajúcou vrstevnicou vedenou popod hlavný hrebeň Malých Karpát, ktorý je neďaleko. Chodník využívajú i bežci, tak pri jazde nezaškodí myslieť aj na tento fakt. Najmä počas kratších zjazdíkov, alebo zákrut, keď celkom nevidíte za roh. Miestami sa v rýchlosti nie je veľmi kde vyhnúť. Bonusom trasy je pár pekných miest. Napríklad sympatický zhluk skál pod Malým Peprovcom, alebo menšia pozorovateľňa zveri priamo pri cyklotrase. Výhľady z nej potešia.

Päťbojársky trail sa v závere napája krátkym, strmým stupákom na hrebeňovú trasu. Po nej sa dá pohodlne doviezť až k miestu Pekná cesta, Spariská. Tu sa využíva častá možnosť napojenia sa na Krasňanský trail, ktorý je logickým pokračovaním Päťbojárskeho trailu. Spojením oboch cyklotrás vznikol výborný trailový okruh, ktorý končí práve v mieste, z ktorého ste začínali Päťbojársky trail. Päťbojársky trail je možné prejsť i v opačnom smere. Ak ho však spájate s Krasňanským trailom, zdá sa nám výhodnejšie ísť ho v popísanom smere, od Kamzíka. Z oblasti nad Spariskami totiž plynule prejdete do svižného zjazdu s rôznymi skokmi a klopenými zatáčkami. Päťbojársky trail je pomerne svižná trasa, ktorú prejdete do polhodinky. Aj keď sa zdá krátka, ako výpad po práci, alebo súčasť Krasňanského trailu, či ľubovoľnej inej trasy je ideálna.

  • GPS: 48.19001,17.10211

Krasňanský trail

Úvodná časť Krasňanského trailu.Úvodná časť Krasňanského trailu. Singletrack začína pri bufete U Slivu a privedie vás až na Kamzík.

Voľným pokračovaním Pätbojárskeho trailu je Krasňanský trail. Spája ich krátky úsek hrebeňovej trasy, pričom na Krasňanský trail sa napojíte v bode Pekná cesta, Spariská. Ak si chcete prejsť kompletný Krasňanský trail, je potrebné zísť po asfaltke ešte krátky úsek k bufetu U Slivu. Krasňanský trail je značený žlto a začína miernou strminou lesom vo svahu nad spomínaným bufetom a údolím Vydrice. Svah sa prekonáva po serpentínovitom traily, ktorý prekvapivo vyústi do nádherných pasáží s vysokou trávou. Keď sme šli tento trail prvýkrát, dojmy z tejto časti boli super. Trail sa vynie v single formáte, takže je potrebná patričná opatrnosť z dôvodu možných protijazdcov. Po úvodnej časti nasleduje presun z bodu Pekná cesta, Spariská znova sympatickým singletrackom cez odlesnenú časť až k zjazdu smerom na Krasňany. Táto časť predstavuje technickejšie jazdenie s niekoľkými vlnami v teréne. My sme tu patrične pribrzdili, ale borci sa tu určite vyhrajú. Samotný zjazd už ponúka viacero skokov, klopených zatáčiek. Je to vyslovene technický zjazd pre skúsenejších, no za sucha to tu zvládne aj priemerne skúsený bajker. Časti, na ktoré si netrúfate sa dajú obísť, alebo prejsť pomalšie. Je to vcelku zábava a pre tých, čo to vedia, určite jedna z najlepších častí Krasňanského trailu.

Po tejto "akčnejšej" vsuvke nasleduje kvázi diaľkový presun lesom po klasickom zvlnenom singláči smerom pod Kamzík. Je to najmä čistý pôžitok zo svižnej jazdy prírodou. Nájdu sa tu kratšie stupáčiky, ale aj pekné zjazdíky, či prekročenie menšieho potôčika. Jazde to pridáva na zaujímavosti. Inak je tento úsek technicky nenáročný, tvorený ujazdenou lesnou pôdou. Prevažne sa jedná o vrstevnicu. V konečnom dôsledku vás táto cyklotrasa dovedie k turistickému rázcestiu Pod Chlmcom. Nasleduje kúsoček jazdy po žltej značke na asfaltku vedúcu na Kamzík, ktorá vás dovedie k začiatočnému bodu Päťbojárskeho trailu, čo zároveň predstavuje ukončenie kompletného okruhu, ktorý vzniká spojením týchto dvoch trailov. V prípade záujmu, existuje viacero možností ako sa dostať na samotný Kamzík, k bufetom. Či už po asfaltke samotnej, alebo strmým trailom z rázcestia Pod Chlmcom. Druhou možnosťou, je zjazd po asfaltke do oblasti Železnej studničky. Krasňanský trail spolu s Päťbojárskym trailom stíhate v pohode zajazdiť i po práci, keď sú už dni dlhšie.

  • GPS: 48.22262,17.10476

Koziarka

Trail Koziarka je pomerne krátky, no o to krajší.Trail Koziarka je pomerne krátky, no o to krajší. Užijete si tu dobrý flow a peknú prírodu.

Podľa nášho názoru patrí Koziarka k najkrajším singletrackom na Kamzíku. Je to len krátky, nenáročný trail, ktorý sa ťahá zo sympatického, tienistého údolia potoka Drieňovka, z miest kde končí trail Krivé jarky. Štart je v mieste, v doline pod vrcholom Koziarka, ako už názov trailu naznačuje. Krásne sa vinie lesom, až kým sa nenapojí na záver Krasňanského trailu, ktorý vás v konečnom dôsledku vyvedie k rázcestiu pod Chlmcom. Takže ak idete z opačného smeru, môžete začať zjazd práve tu. Koziarka je vyjazdený trail. Keď správne trafíte jeho štart, nie je veľmi kde zablúdiť.

  • GPS: 48.18900,17.11519

Drieňovská hrebeňovka

Drieňovská hrebeňovka.Drieňovská hrebeňovka. Radíme ju k najkrajším cyklotrasám v Malých Karpatoch nad Bratislavou, ktorá je vhodná na výjazd, keď máte pomenej času.

Drieňovská hrebeňovka je lesná cyklotrasa radiaca sa k tým, ktoré sa hodia, keď je menej voľného času, prípadne ako súčasť kombinácie viacerých cyklotrás. Spája Železnú studničku s Kačínom. Názov je odvodený od vrcholov Malý a Hrubý Drieňovec, okolo ktorých prebieha. Je to veľmi príjemná, pohodová trasa lesom, hoci najskôr na ňu musíte vyšliapať. Strmé je to najmä zo smeru od Železnej studničky. Keď sa vyškriabete hore od kaplnky pri Druhom rybníku, dostanete sa na lesnú cestu, ktorá vo forme vrstevnice obchádza oba Drieňovce. Cyklotrasa vás privedie až k rázcestiu Za Kačínom, odkiaľ môžete zísť turistickým chodníkom, alebo singletrackom veľmi rýchlo na samotný Kačín. Tam je možné dopriať si pohody v bufete.

Drieňovská hrebeňovka je orientačne nenáročná. Z veľkej časti je totožná so žltou turistickou značkou. Turistov by ste ohroziť nemali. Lesná cesta je dosť priestranná pre všetkých. Zaujímavosťou popri trase je prameň Malej Vydrice, kde si môžete v prípade potreby doplniť vodu. Alternatívne sa z miest pri tomto prameni môžete spustiť na Kačín i po súbežnej lesnej ceste s názvom Michalský chodník. Podobne, pri prejazde smerom na Železnú studničku, môžete tesne pred Hrubým Drieňovcom krátkym zjazdom zamieriť na záverečnú časť Cerovej dráhy. Je to zaujímavá alternatíva, ako ukončiť Drieňovskú hrebeňovku. Užijete si tak aj kúsok z tohto pekného singláča.

  • GPS: 48.2190,17.0705

Cerová dráha

Na traili Cerová dráha.Na traily Cerová dráha. Tento trail právom patrí k tomu najkrajšiemu v Malých Karpatoch. Spája oblasť Železnej studničky s Malým Slavínom.

Cerová dráha je naša srdcovka. Jeden z najkrajších trailov, ktoré môžete v oblasti bratislavských Malých Karpát pojazdiť. Je zaujímavý aj svojou dĺžkou. Podľa nášho názoru je táto cyklotrasa dostatočne dlhá na to, aby sa tu bajker dosýta vyšantil. Podľa chuti a časových možností, si ju môžete rozdeliť na dve časti, alebo ju ísť komplet celú. Dá sa stihnúť prejsť i počas pracovného týždňa, vrámci popracovného relaxu, ak ste dostatočne svižní. V opačnom prípade si na prejazd tohto trailu vyhraďte pol dňa, aby ste si celú trasu v pohode vychutnali. Cerová dráha ako prebudovaný, starý poľovnícky chodník, predstavuje krásne sa kľukatiaci singletrack hustou bučinou.

Nie je technicky priveľmi náročný, no menej skúsení z neho môžu ľahko "vyletieť" dolu svahom. Trasa je kombinovaná, nájdu sa krátke stúpania, svižné zjazdy, ale poväčšine sa vinie po vrstevnici. Neopakovateľné čaro má na jar. Vtedy sa cyklotrasa krásne hadí pomedzi lesný porast a vy si jazdu patrične vychutnáte. Flow je fajn. Tento trail je tvorený tvrdou lesnou pôdou, podobne ako mnoho ďalších malokarpatských cyklotrás. Teda pokiaľ nie je šmykľavé blato po dažďoch. To si radšej počkajte kým terén obschne. Nájdu sa tu i úseky s nepríjemnými koreňmi, kameňmi, alebo rôzne prvky na spestrenie, ako miniskoky, alebo drevené mostíky, či klopené zatáčky. Nie je to nič ťažkého a ak sa na to necítite, skoky ľahko obídete. Počas jazdy na Cerovej dráhe je potrebné pozorovať protismer, keďže trasa je obojsmerná.

Cerovú dráhu môžete začať na Železnej studničke, pri Druhom rybníku, za Rotundou. Obídete kaplnku pri jazere a zatočíte, krátko za ňou vpravo, na Drieňovskú hrebeňovku. Strmo nastúpate po kamenistej lesnej ceste a na rázcestí Pod Hrubím Drieňovcom sa už odpája nádherný singletrack, ktorý je presne vaša trasa. Na Cerovej dráhe nie je veľmi kde zablúdiť. Prvá výraznejšia križovatka sa nachádza v bode Pod Hrubým vrchom. Ide o križovatku s asfaltkou vedúcou na Kačín. Tá zároveň delí Cerovú dráhu na dva kratšie úseky. Jazdu môžete ukončiť aj tu a pokračovať ľubovoľnou cestou ďalej. Prípadne je možné prísť sem po asfaltke a vrátiť sa Cerovou dráhou na Železnú studničku. Ak by ste pokračovali ďalej po Cerovej dráhe, prevedie vás ďalšími romantickými zákutiami bratislavského lesoparku až na populárnu lesnú lúčku s prístreškom - Malý Slavín. Prejazd cyklotrasy môžete ukončiť aj tu, alebo po nej ešte pokračovať smerom do lokality Údolie Vydrice. Máte potom viacero pekných možností ako sa vrátiť na Železnú studničku. Najrýchlejšie to bude zjazdom popri horskej riečke Vydrica až na Cestu mládeže a po nej ďalej smerom do Bratislavy.

  • GPS: 48.19658,17.09135

Trojstrom trail

Trojstrom trailTrojstrom trail. Užijú si ho všetky úrovne bajkerov. Nájdete tu vlny, klopky, skoky.

Tento trail predstavuje pomerne krátku, svižnú zábavku v oblasti Kačína. Oplatí sa ako vsuvka na nejakom vašom pojazde lesom v tejto oblasti. Je to super spestrenie. Alebo sa sem môžete vybrať a zajazdiť si Trojstrom viackrát. Vyšliapať naň po zjazde nie je až taká námaha. Nám sa tento trail veľmi páčil, aj keď ako začiatočníci sme ho jazdili istotne veľmi pomaly. Trojstrom trail nájdete celkom ľahko blízko turistického rázcestníka Za Kačínom. V smere na Borinku je potrebné odbočiť na prvú lesnú cestu vľavo, čo kúsoček od rázcestníka. Cesta vás takmer ihneď dovedie pod stĺpy vysokého napätia, kde sa na najvyššom bode lesného chrbta začína Trojstrom trail. Pozor susedí s Bystrickým žľabom, čo je trail vedúci skôr po ľavej strane tohto chrbta. Trojstrom sa tiahne viac doprava, začína výraznou kopou navŕšenej hliny takmer hneď pod stĺpami vysokého napätia. Tá slúži ako rampa na rozjazd. Potom už to ide doslova z kopca. Zatáčky, menšie skoky, vlny vynúce sa pomedzi stromy, tvoria krásny singletrack, ktorý je vo vyššej rýchlosti vcelku technický, ale pomalšie ho zvládne i začiatočník bez toho, aby mal smrť v očiach. Takéto jazdenie nám pripomínalo zjazd na lyžiach vo voľnom teréne. Samotný trail sa zasa ponáša na lezecké cesty na skalkách, keď si vymyslíte vlastnú líniu a potom ju preleziete.

Trail nie je dlhý, ale aj tak stojí za to. Hlavne keď to dáte bez úrazu. Trojstrom bol navyše v dobrom stave. Nebol problém nájsť správny smer. Okrem záveru. Tu sa trasa viacnásobne vetvila na rôzne technickejšie varianty. Možno sme koniec netrafili úplne presne, no singláč nás priviedol až na okraj Záhorskej Bystrice. Tu sme využili možnosť napojiť sa na žlto značenú Mariánsku cyklotrasu, ktorou sme sa dostali znova na Kačín. Ide o relatívne príjemný výšľap a tak si môžete dať Trojstrom v pohodičke ešte raz.

  • GPS: 48.2194,17.0694

Dubečky trail

Celkom pekný trail vhodný na tréning pre začiatočníkov, nachádzajúci sa v lesoch nad Záhorskou Bystricou. Začiatok trailu nájdete na križovatke neznačenej lesnej cesty, prichádzajúcej od vrchu Cimbal a červeno značeného turistického chodníka, ktorý vedie z Kačína. Toto miesto sa nachádza v oblasti Písaného kameňa. Veľme dobre ho označuje svätý obrázok na strome. Takže sa môžete prežehnať a vyraziť priamo dolu kopcom. Trail nie je príliš náročný, nenájdete tu skoky, alebo ťažké prekážky. Miestami flow spomalia pedálovacie pasáže, kde sa mihne i pekný výhľad. Terén nie strmý, preskúša vás pasáž so switch-backmi, kde je potrebný kúsok obratnosti.

Terén nie strmý, preskúša vás pasáž so switch-backmi, kde je potrebný kúsok obratnosti. Dubečky trail je primerane dlhý, pre úplneho začiatočníka až až. Má dĺžku 2,1 km. V závere sa sklon zostrmí, takže sa pekne preletíte priamo cez potok Salabov jarok vo finishi.

  • GPS: 48.2250,17.0702

Trail údolím Vydrice

Trail údolím Vydrice v oblasti Bieleho kríža.Trail údolím Vydrice v oblasti Bieleho kríža. Nádherná cyklotrasa popri koryte Vydrice poteší azda každého bajkera.

Vydrica je azda najznámejším horským potokom, ba možno až riečkou v Malých Karpatoch. Romanticky sa vinie lesmi z oblasti Bieleho kríža až napokon vyústi do Dunaja v Bratislave. V zalesnenej časti medzi Bielym krížom a Chatou u Slivu pozvoľne klesá v údolí spomínaného potoka trailík i lesná cesta. Vedú tu súbežne viaceré cyklotrasy a konkrétne v bode Údolie Vydrice začína Singletrack Vydrica, v mapách sme sa stretli i s názvom 3 jamy. Po prvotnom zjazde z Bieleho kríža sa môžete napojiť i naň a U Slivu pokračovať ním až na Železnú studničku. Od Slivu vedie skôr ako vrstevnica lesom ponad údolie, ktorým Vydrica tečie. Tento trail sa nazýva i Vydrický trail. Od Slivu si môžete v prípade potreby zjazd zrýchliť po asfaltke.

Názvy trailov nie sú až tak dôležité. Cestičky vedú v podstate súbežne s tokom Vydrice. Je na vás ako si ich nakombinujete. Ľahší variant je ísť bližšie ku korytu potoka. Tam jazdíte po lesnej ceste. Singláč vedie viac ponad dolinu. V každom prípade je to zážitok. Ideálne trasa najmä na teplejšie dni, keďže je v lesnej tôni. Jedná sa o dlhšiu trasu, pričom najskôr si musíte vyšliapať na Biely kríž. Je množstvo možností ako sa tam dostať, preto je len na vás, akú trasu si naplánujete. Ak pôjdete zo Železnej studničky azda najrýchlejšie je to po asfaltke s názvom Cesta mládeže. V blízkosti Vydrice je však viacero ďalších trailov, s ktorými si viete trasu ozvláštniť. Ide napríklad o Boris trail a Cerovú dráhu, alebo Dva brody. Nemusíte tak jazdiť zakaždým po tej istej trase. Údolie Vydrice patrí k cyklovýletom ideálnym na jazdenie keď je viac času.

  • GPS: 48.2231,17.1050

Svätý vrch trail

Svätý vrch trail.Svätý vrch trail. Tento singletrack sa vinie medzi Svätým vrchom a Bielym Krížom.

Pekný kúsok trailu sa nachádza aj v oblasti nad Borinkou medzi Svätým vrchom a Bielym Krížom. Môžete sa naň dostať po rôznych cyklotrasách z Marianky, Borinky, alebo z Rače a podobne. Svätý vrch trail vedie v podobe zvlnenej vrstevnice kúsoček pod oblým hrebeňom tiahnucim sa od vrcholu Svätého vrchu. Orientačne to nie je problém. Ide o dobre viditeľný singletrack, ktorý je zjavne často jazdený. Technicky je to pohoda. Pocitovo tiež paráda. Prechádza peknými zákutiami. Tento trail nie je veľmi dlhý, takže sa hodí ako spestrenie výletu, alebo alternatíva súbežne vedúcej Marianskej cyklotrasy.

  • GPS: 48.2490,17.1430

Green Bike tour

Na diaľkovej malokarpatskej cyklotrase Green Bike tour.Na diaľkovej malokarpatskej cyklotrase Green Bike tour. Predstavuje krásne povozenie po príťažlivých zákutiach Malých Karpát.

Green Bike tour je klasikou. Okruh pre hltačov kilometrov tvorený prevažne lesnými cestami v širokej oblasti medzi Bratislavou a Pezinskou babou. Táto trasa predstavuje krásne povozenie rôznymi atraktívnymi lokalitami Malých Karpát. Jedna časť tohto okruhu sa viac kľukatí bučinou, kým druhá predstavuje prevažne pohyb po hlavnom hrebeni Malých Karpát a je priamejšia. Je na vás, ktorým smerom sa vyberiete najskôr. My sme začali zo Železnej studničky smerom popod hrebeň, pričom sme sa vracali práve priamejšou cestou. Pokiaľ detailne nepoznáte kratšie úseky tejto cyklotrasy, je super nahrať si trasu do GPS zariadenia s mapou. Pokiaľ sme si správne všimli, táto trasa viedla zväčša po modro značenom cyklochodníku. Na hlavnom hrebeni problém s orientáciou nebol, skôr bolo potrebné sledovať rôzne rázcestia a odbočky.

Green Bike tour je výborná trasa na celodenný cyklovýlet. Zašliapete si dosýta, ale užijete si aj zjazdy. Úseky šliapania a zjazdov sa neustále striedajú. Zo Železnej studničky sa postupne presuniete cez oblasť Kačína, Bieleho kríža až na hlavný hrebeň Malých Karpát. Nasleduje hadiaca sa vrstevnica, až na začiatok svižného zjazdu Medveďou dolinou do Limbachu, zakončeného nepríjemnou betónkou. Z Limbachu poctivo nastúpate cez romantické Slnečné údolia až na Pezinskú Babu. Tam môžete posedieť v chate Korenný vrch. Nasleduje návrat na Kamzík zväčša po hlavnom hrebeni s obídením najvyššieho kopca tejto časti Malých Karpát - Somára. Po prejazde priamo cez Biely Kríž, kde sa dá taktiež zastaviť na jedno, nasleduje zjazd ďalšou pohľadnou pasážou - údolím Vydrice. Prevažne stále po hrebeni sa napokon vrátite až na Kamzík. Z neho nasleduje záverečný zjazd do východzieho bodu a pekný, fyzicky náročný deň plný ďalších zážitkov máte za sebou. Vrele odporúčame.

  • GPS: 48.1757,17.0775

Štefánikova cyklomagistrála

Štefánikova cyklomagistrála je výzvou v podobe cyklotrasy tiahnucej sa Malými Karpatmi z bratislavského Kamzíka až do obce Košariská, ktorá sa nachádza pod pietnym miestom, kde je v kamennej mohyle uložené telo M.R. Štefánika. Patrí k najznámejším lokalitám Slovenska a nazýva sa Bradlo. Zároveň platí, že Štefánik sa narodil práve v obci Košariská. Miesto jeho tragickej smrti sa zase nacházda pri bratislavskom Letisku M.R. Štefánika. Štefánikova magistrála teda symbolicky spája tieto oblasti. Je značená červenou cykloznačkou. Ako fyzicky náročná línia pre horské bicykle predstavuje dôstojnú poctu spomínanej, dosť húževnatej slovenskej osobnosti. Štefánikova cyklomagistrála to je približne sto kilometrov jazdy s takmer tritisíc metrami stúpania, na ktorých si užijete variabilný terén od asfaltiek, lesných ciest, až po lesné chodníky a traily. Na mnohých miestach sa síce zhoduje s turistickou červenou značkou, no prevedie vás i množstvom nových, ktoré stoja za spoznanie. Štefánikova cyklomagistrála je taktiež veľmi zaujímavé cyklodobrodružstvo v krásnej malokarpatskej prírode, ktoré môžu zdatní cyklisti zvládnuť aj behom jedného dňa. Tí, ktorí majú chuť na dlhšie potulky týmto pohorím, si ju môžu pokojne rozložiť na dva, prípadne aj viac dní. V takom prípade je možnosť využiť viaceré miesta na prespatie, opekanie, či občerstvenie. Najznámejšou časťou tejto cyklotrasy je úsek Kamzík - Pezinská Baba.

  • GPS: 48.1840,17.0992

MTB cyklohrebeňovka Kamzík-Pezinská Baba-Kamzík

Oddych na MTB hrebeňovke z Kamzíka na Pezinskú Babu.Oddych na MTB hrebeňovke z Kamzíka na Pezinskú Babu. Biely kríž patrí k najobľúbenejšej zastávke na tejto trase.

K najkrajším cykloturistickým trasám rozhodne patrí i hlavný hrebeň Malých Karpát v úseku medzi Kamzíkom a Pezinskou Babou. Táto trasa je poväčšine spoločná s turistickým chodníkom. Ten je dostatočne široký na to, aby sa tu pri troche ohľaduplnosti zmestili peší aj cyklisti. Cyklovýlet na Pezinskú Babu a späť je fajn jednodňová akcia s možnosťou zastaviť sa na chate Korenný vrch, alebo sa pohodlne rozložiť na peknej lesnej lúke na Bielom kríži. Zamakáte si však aj v samotnom sedle.

Táto cyklotúra dá zabrať, no striedajú sa na nej kratšie výšľapy s fajn zjazdami. Terén je mierne zvlnený, až na pár krátkych strmín. Celý hrebeň má charakter lesného povrchu. Trasa prechádza bukovým porastom s niekoľkými miestami s výhľadom. Vrch Somár, ležiaci na hrebeni, sa obchádza po vrstevnici. Orientačne nejde o nič komplikované. Trasa je z veľkej časti spoločná s červenou turistickou značkou. Táto cyklohrebeňovka je dobrou prípravou na iné dlhé výpravy v teréne. Určite si ju dajte.

  • GPS: 48.1840,17.0992

Baťkuf járek rockgarden

Baťkúf trail a jeho highlight.Baťkúf trail a jeho highlight. Prejazd popod kmeň vyvráteného stromu.

Aktivita staviteľov trailov nad Lozornom je zjavne vysoká. V pomerne odľahlej oblasti vzniklo viacero krátkych trailov rôznej obtiažnosti, ktoré sa rozhodne vyplatí pojazdiť. My sme sa trochu rozpačito rozhodli vyskúšať jeden z tých najťažších - Baťkuf járek. S neistou vierou, že to telo i bicykel vydržia, sme sa spustili dobre znateľným trailíkom z vrcholu kopca Strmok. Musíme pochvaľne skonštatovať, že autor tohto trailu mal vcelku nabudenú fantáziu. Nájdete tu totiž všelijaké terénne chuťovky, či už prirodzené, ako úzky prejazd pomedzi stromy, alebo umelo vytvorené v podobe prejazdu po kmeni vyplnenom šutrami, či rôznych kamenných pasáži, skokov, dropov a podobne. Zjazd začína celkom nevinne miernym svahom v hustom lese, no už od prvých metrov je poriadne kľukatý a všeličo sa vás snaží zhodiť z bajku. Trasa je zjavne jazdená, pretože bola bez nežiadúcich prekážok a výborne viditeľná. Po daždi miestami blatistá, čo sa veľmi nehodilo.

Na zahriatie sme schytali pár ostrých zákrut a prejazdov pomedzi stromy, kde nám to skoro odtrhlo pedále. Ale aj také sú začiatky. Čoskoro začal poriadny adrenalín v koryte Baťkufovho járku. V pamäti nám ako začiatočníkom utkvel najmä drop do akejsi jamy. Psychologicky to vypadá husto, aspoň pre nás, hoci pri pohľade zpod tohto zošupu sa terén zdal celkom nevinný. Drop vás strmo pošle rovno na okraj strminy vedúcej ku dnu jarku. Cestička zjazdu sa vlní hore-dole popri tomto žľabe ponúkajúc viaceré dropy do krutej zatáčky. Bonusom však je mnoho pasáži s veľkými šutrami, čo z trasy robí tzv. rockgarden. Na to sme nemali natrénované a potupne sme zosadli. Nie je to nič pre bajkerov so slabou technikou. Túto trasu taktiež treba trochu lepšie spoznať. Jednotlivé komplikované pasáže nasledujú veľmi rýchlo po sebe, čo je pre skúsených zaiste balzam na ich adrenalínovú dušu. Najpamätnejším bodom trasy, za ktorú by sme jej staviteľa určite pochválili, je prejazd menším tunelom priamo popod vyvrátený megastrom. Takisto mnoho iných častí trate veľmi zaujímavo využíva to, čo ponúka samotný les. Baťkuf járek má i kopec neodškriepiteľnej prírodnej krásy, ktorú by sme zrejme inak nemali šancu objaviť. Preto sa sem radi vrátime a odporúčame trasu všetkým, čo si trúfajú na niečo podobné. No v tomto prípade je potrebné mať riadne natrénované.

  • GPS: 48.31198,17.09696

Trail Borisa Veľkého - Granada

Charakter cyklochodníka Boris Trail, alebo Granada.Charakter cyklochodníka Boris Trail, alebo Granada. Trasa predstavuje veľmi peknú alternatívu, ako sa dostať na Biely kríž.

Trail Borisa Veľkého, alebo Granada, či Bystrické jarky ak chcete, je ďalší malokarpatský trail, podľa iných možno skôr lesná zvážnica, vhodná na jazdenie, keď je pomenej času. Hodí sa ako skvelé ozvláštnenie vašich cyklopotuliek popri Vydrici, čo je sama o sebe krásna lokalita. Tento trail začína na turistickom rázcestí Údolie Vydrice na menšej lúke. Len čo pretne horský potok Vydrica, ihneď sa vnorí do hustého lesa. Je teda ideálny, aj keď praží slnko. Zo začiatku tento trail pôsobí ako singletrack, neskôr sa trochu rozšíri. Je to veľmi pekné pojazdenie popri potoku Bystrické jarky, ktoré predstavuje mierne stúpajúcu trasu. Je fajn i na svižný zjazd, no nejaké prvky zábavy typu vybudovaných skokov tu nečakajte. Skôr ide o veľmi peknú alternatívnu trasu v oblasti neďaleko Bieleho kríža. Záver, resp. začiatok zjazdu na tejto trase sa nachádza neďaleko prameňa Bystrických Jarkov medzi turistickými rázcestiami Svätý vrch a Bystrické.

  • GPS: 48.2373,17.1088

Trail Strmok

Skok na traily Strmok.Skok na traily Strmok. Trail je kratší, no vyhráte sa tu dostatočne na množstve rôznych terénnych prekážok. K dispozícii sú skoky, vlny, klopky.

Trail Strmok patrí k sústave singletrackov v oblasti vrchu Strmok nad Lozornom. Začiatok nájdete ľahko. Nachádza sa priamo na vrchole, kde je štartovací bod tiež pre trail Močiarna a Baťkuf járek. Ide o približne kilometrový trail. Je veľmi hravý, nájdete tu vlnky, klopky, skoky a rôzne drobné prekážky. V spodnej časti lavíruje v užšom žľabe. Pochvala autorom, že nápadite využili možnosti terénu. Prekážky a skoky viete podľa chuti resp. nechuti obchádzať a dať si len to, na čo sa cítite. Trail je trochu kratší a tak nám miesny borec odporučil nakombinovať si Strmok s trasou Baťkuf járek, trailom Banské a na návrat do Lozorna využiť trail Močiarna. Upozorňujeme, že Baťkúf járek a Banské sú ťažké, no zároveň plné super nápadov v teréne. Ak chcete Strmok trail nakombinovať s niečím ľahším, skúste trail Močiarna, alebo kombináciu s trailom Saláma. Na výber je tu toho nadočakávanie mnoho a dá sa tu stráviť pekný deň v málo opozeranej časti Malých Karpát.

  • GPS: 48.3119,17.0970

Trail Močiarna

Trail Močiarna.Trail Močiarna. Ľahší singletrack vedúci parádnou húštinou z vrchu Strmok k Lozornu.

Trail Močiarna patrí k menšej, no o to zábavnejšej sieti pekných singletrackov nad obcou Lozorno. Podobne ako všetky ostatné tunajšie traily sa vyplatí zajazdiť si ho ako kombináciu, prípadne si trail viackrát zopakovať. Môžete spraviť, aj to, že si ho vložíte do nejakej dlhšej cyklotrasy ako neobvyklú vsuvku. Rozhodne sa to oplatí. Veď v blízkosti je viacero zaujímavých cykloturistických cieľov, ako vodná nádrž nad Lozornom, Červený domček, vrchol Skala a mnohé iné. Trail Močiarna predstavuje veľmi hravý trail so štartom na vrchole Strmok neďaleko Červeného domčeka. Tento singletrack vedie naozaj hustou lesnou džungľou, miestami, kam by ste asi, nebyť trailu, vôbec nezavítali. Trail nie je ťažký, až na jeden variant, ktorý vedie lesným žľabom. Ten môžete obísť, alebo si ho naplno vychutnať, čo však vyžaduje vyšší level jazdeckých schopností. Pre nás to bolo najskôr už na pohľad priťažké. Trúfli sme si do žľabu, no hneď v úvode nás odradil prvý strmý prejazd naprieč žľabom. Vychutnávali sme radšej umelo vytvorené vlnky v teréne, menšie skoky a tesné prejazdy pomedzi stromy.  Pri jednej z ďalších návštev tohto trailu, sme sa o niečo skúsenejší konečne odvážili vhupnúť do vĺn žľabu Močiarnej. Je to fakt super. Poriadna húsenková dráha s veľkou kompresiou. Akoby na jazdca pri prejazde vlny pôsobilo niekoľko G preťaženia. Trošku ťažšie je pre začiatočníka ideálne vybočiť v otočke do ďalšej vlny. V jednom mieste žľabu nám cestu zatarasil obrovitý spadnutý strom. Inak to bolo fakt super a po nabratí skúseností, prejazd žľabom vrele odporúčame. V spodnej časti trailu sme narazili na romantickú lesnú lúku, čo okrem nepreniknuteľnej húštiny pridáva tomuto singletracku na príťažlivosti. Trail Močiarna končí tesne nad vodnou nádžou Lozorno, kde sa oplatí zastaviť. Nádrž zatiaľ nie je zasiahnutá komerciou. Je to pekné miesto, kde sa môžete na vlastné riziko aj okúpať. Kombináciou asfaltky a lesných ciest sa pomerne ľahko dostanete znova na Strmok, kde štartuje taktiež trail Strmok a ťažší rockgarden Baťkuf járek. V blízkosti Červeného domčeka je to potom Trail Ohek, alebo originálny, no ťažký trail Banské vedúci z rovnomenného vrcholu.

  • GPS: 48.3119,17.0970

Trail Banské – malokarpatská chuťovka pomedzi skaly

Krivoľaký, úzky trail Banské.Krivoľaký, úzky trail Banské. Na lokálne malokarpatské pomery naozaj zaujímavý singletrack, plný super nápadov, ako využiť, čo tunajší terén ponúka.

Za tento nápaditý a ťažký trail možno staviteľov z oblasti Lozorna len a len pochváliť. Našli prírodne zaujímavé miesto ukryté hlboko v krásnom lese, kde už prístupová cesta poteší dušu bajkera. Pekná je najmä lesná cesta vedúca akýmsi hrebeňom tiahnúcim sa z Košariska pomedzi vrcholy Banské a Volhovisko smerom ku Skale. Je tu navyše obrovský kľud. Ľudí tu stretnete zrejme minumum, ak vôbec niekoho. Ak idete od Lozorna, môžete zvoliť prístup po asfaltke od vodnej nádrže Lozorno. Z nej potom odbočíte v oblasti ranča, pri vodnej nádrži Lozorno I. po lesnej ceste smerom na Skalu. Je potrebné dostať sa na vrchol Banské. GPS navigácia sa určite hodí, ak to tu nepoznáte. Vrchol je skrytý v lese, no je označený geodetickou tyčou a kamennou kótou. Tu začína i samotný trail Banské. Upozorňujeme, že ide o ťažký a pre bežných bajkerov až nebezpečný trail, kde hrozia vážne úrazy. Jazda je ako vždy na vlastné riziko. Trail Banské začína najskôr len nevinne vyzerajúcim singláčom medzi stromami s pár preskokmi popadaných stromov.

Po úvodnom miernom zjazde z vrcholu nasleduje krkolomný slalom prvou skupinou skál. Takýchto zoskupení nižších skál je v približne prvej polke trailu hneď niekoľko. Pre nás to bolo ťažké, no boli sme dosť zvedaví, aby sme do trailu nastúpili. Na jazdenie úzkymi chodníčkami v strmých skalách sme nemali, zároveň to však boli veľmi pekné miesta a vedenie trasy sa nám ohromne páčilo. Autori využili všetky atraktivity terénu, ktorý by inak zostal absolútne nepovšimnutý. Trail plný kameňov a šotoliny sa divoko krúti v jednotlivých skalnatých sekciách. Kraľuje tomu obrovitý drop priamo dole po skale. Celkom husté. Pre tých, čo to s bajkom v neúprosnej strmine vedia, asi absolútne blaho. Táto náročná pasáž sa dá obísť o niečo menej náročnou po úzkom singláči. V spodnej časti trailu nasleduje viacero skokov z veľkých balvanov. Poriadna jazda, kde sa dá natrénovať jazdenie ťažších vecí. Trail Banské budete mať rýchlo za sebou, aj keď pri niektorých najťažších pasážach zosadnete ako my. Občas sme mali pocit, že nám skaly úzkeho trailu ošľahajú členky celkom na kašu. O to viac to láka naučiť sa jazdiť lepšie a užiť si i takéto ťažké chuťovky. Trail Banské môžete skúsiť pojazdiť v kombinácii so susednými singletrackami Saláma a Skala. Rátajte s tým, že nemusia byť aktuálne kompletne prejazdné. Samotný trail Banské bol zjazdný veľmi dobre a nebol žiaden problém ani s hľadaním správnej trasy.

  • GPS: 48.3142,17.1303

Slalomka

Hlavné lákadlo na singletracku Slalomka.Hlavné lákadlo na singletracku Slalomka. Asi meter vysoký drop. Tak dropni to!

Popis tohto trailu vznikol ešte v omamnom adrenalínovom opare z jeho prejazdu. Slalomka patrí k najčastejšie jazdeným singletrackom v Malých Karpatoch. Nečudo. Je rýchlo dostupný a ponúka dostatok zábavy skoro ako na húsenkovej dráhe. A tak sme do Slalomky nastúpili aj my. Tento singletrack začína na Červenom kríži, čo je obľúbené miesto na opekanie s veľkým prístreškom. Celkom rýchlo sa k trailheadu dá vyšliapať z parkoviska nad Račou. Na začiatku trailu je smerovník, takže by ste to mali ľahko nájsť. Slalomka je modro značená, v spodnej časti s downhillovou čiernou variantou odpájajúcou sa do strminy naľavo. Nám prišiel celý trail dosť technický. Autori Slalomku okorenili množstvom umelo vybudovaných prekážok. Najmä skokmi a klopkami. Niektoré časti vedú po šutroch. Highlightom Slalomky je asi metrový drop, s dlhším nájazdom vybudovaným z kmeňa stromu. Super vecička, ale my sme to obišli. Holt, treba mať natrénované.

Celkovo, Slalomka nie je len také pohodové povozenie po úzkom chodníčku. Singletrack je svižný s neustálym prílevom prekážok. Boľavé úrazy tu určite hrozia. Takže nasaďte chrániče. V spodnej časti sa na Slalomke oddeľuje variant predstavujúci strmý zjazd. Toto rázcestie je označené smerovníkom. My sme šli ľahšou, no vôbec nie nudnou verziou až dole, kde nás čakalo pár skokov a zaujímavých vlniek. Po prejazde asfaltky zostáva ešte celkom svižný záver, kde sme obúchali spodok rámu o vyčnievajúce šutre. Ale to je najmenej pokiaľ kosti vydržia pokope. Čo sa týka prírodných lákadiel. Slalomka spočiatku vedie priamo po hrebeni s výhľadom na Veľkú Baňu napravo. Nižšie sa nájde i miesto s ohniskom a lavičkami priamo pri traili. V spodnej časti trailu je pekný les. Je to fajn miesto, takže ak budete stíhať, bude načo pozerať aj v blízkosti tohto singletracku.

  • GPS: 48.22970,17.12669

Trail Saláma (Malokarpatská)

Záver trailu Saláma (Malokarpatská).Záver trailu Saláma (Malokarpatská). Tento trail má super flow, páčil sa nám. Zdal sa nám vhodný pre začiatočníkov.

Trail Saláma patrí k tomu najkrajšiemu, čo môže začiatočník v oblasti lozornských Malých Karpát podniknúť. Na svojej trase ponúka, všetky príjemnosti, tak, aby to nebolo úplne jednoduché, ale zároveň to nie je nervydrásajúce. Trail je hodnotený ako strene náročný. Je dosť veľká šanca, že Salámu dáte bez crashu. Podľa nášho názoru veľmi hodnotný je už prístup k trailheadu. Vedie od objektu priamo nad Košariskom smerom k vrcholu Spálenisko. Les je v týchto miestach nádherný a relatívne opustený. Tesne za vrcholom Spáleniska už začína očakávaný zjazd. Nasleduje séria klopeniek, switchbakov a menších skokov. Všetko sa nám to zdalo v pohode, prípadne vhodné na začiatočnícky nácvik prejazdu takýchto feauturiek. Trail Saláma vyniká tým, že má super flow a nemusíte ani nervózne stláčať brzdové páčky. Záver singláča ešte poteší prejazdom viacerých vlniek. My sme to išli tzv. „na oči“, čo je údajne bajkerský termín pre panenskú jazdu bez predošlého tréningu. Trail Saláma radíme medzi top, čo do zábavy v Malých Karpatoch nad Lozornom. Nie je úplne krátky, no i tak sa vyplatí skombinovať ho najlepšie s niektorým z trailov, vedúcich z neďalekého vrcholu Strmok. Posledný prejazd (júl 2022) žiaľ v hornej polovici trailu prebiehala ťažba a trasa bola úplne zničená a plná pováľaných stromov. Správca, resp. miestny nadšenec na webke trailforks.com uviedol, že trail po ukončení ťažby opäť sprejazdnia. To sa tešíme. Tak snáď žiadne strachy a všetko bude znova OK. Spodná polko Salámy je stále jazditeľná a možnože sa oplatí spojiť ju s nadväzujúcim trailom Močiarna, Baťkuf járek, alebo Strmok trail ku ktorým vedie krátke stúpanie na vrchol Strmok.

  • GPS: 48.3005,17.1134

Stupavský trail

Stupavský trail.Stupavský trail. Najzaujímavejšia feauturka v podobne masívneho kmeňa stromu.

Svieži technický trail nad Lozornom neďaleko Červeného domčeka, ktorý sa vyplatí jazdiť spolu s ďalšími trailami v blízkosti. Napríklad trailom Ohek, Močiarna, či Strmok. Na výber je tu toho dosť. Aj keď je potrebné sa medzi trailami trošku presúvať. Na začiatok trailu vás dovedie modrá značka. Po krátkom presune sa dostanete na začiatok zjazdu. Spoznáte to podľa viacerých vĺn v tesnom slede za sebou. Stupavský trail je super. Prevedie vás krásnymi lesnými zákutiami, ktoré by ste inak s veľkou pravdepodobnosťou neobjavili. Tento singletrack je strednej náročnosti a plný prekážok nasledujúcich s relatívne malými odstupmi. Najväčším lákadlom je azda prejazd obrovským spadnutým kmeňom stromu. V cyklistických tretrách s biednou rovnováhou nás kmeň zhodil dole. Šikovnejší to dajú isto bez problémov. Stupavský trail je dobrý na trénovanie ľahších skokov. V spodnej časti už umelých prekážok ubúda. Ide skôr o prekonávanie prirodzených terénnych nástrah. Bajker sa môže pokochať prejazdom veľmi pekných lesných úsekov, miestami aj s hustým porastom, kde takmer nepresvitá svetlo. V rámci prieskumu nás tento trail ešte raz povláčil po zemi tesne pred koncom. Držkopád do pŕhľavy na záver bude pamätný. :-)

  • GPS: 48.3020,17.0701

Trail Skala

Začiatok trailu Skala.Začiatok trailu Skala. Začína zjazdom tesne spod vrcholu, neskôr trochu blúdi lesom a vo finále predstavuje strmý technický záver.

Ďalší zo celkom bohatej studnice trailov nad Lozornom. Trail Skala je trošku odľahlejší, stredne ťažký trail, ktorý ktorý vás zavedie do krásnych malokarpatských lesných častí v oblasti vrchola Skala. Obvykle sa tu pohybuje minimum ľudí. Vlastne sú to dosť ľudoprázdne končiny. My sme hornú časť trailu našli pomerne zanedbanú, čo momentálne predstavuje hlavnú nevýhodu trailu. Jazdiť sa dalo, no trail bolo potrebné hľadať najmä pod vrcholom Skaly. Oplatí sa tu mať so sebou navigáciu vybavenú napríklad apkou Trailforks, ktorá dosť pomohla. Námahu s hľadaním a trošku nezáživný začiatok trailu vám môže vynahradiť pekný pohľad z vŕšku Skaly. Tam si ale musíte urobiť kratučkú zachádzku. Trail totiž vrchol obchádza. Oveľa lepšie to už bolo v druhej polovici trasy v oblasti Žľaby. Tá bola zjavne pravidelne jazdená a orientačne jasná. Trail je tu dosť technický a miestami strmý, ale je to tu konečne zábavné. Ideálne na tréning. Na záver sa nám páčil kratší slalom v lesnom žlabe so záverom v podobe prejazdu potoka. Z trailu Skala môžete byť o pár minút na kopci Strmok, kde začína viacero ďalších trailov. Odporúčame dať si napríklad trail Močiarna. Pre skúsenejších borcov je k dispozícii Baťkuf járek.

  • GPS: 48.31798,17.13101

Flow trail Ohek s predĺžením Oharek

Prvý skok na flow traili Ohek.Prvý skok na flow traili Ohek. Skokov a gapov si na tejto trase nacvičíte dosýtosti. Možnosťou je plynule sa napojiť na ľahší trail Oharek.

Flow trail Ohek je rýchlo prístupný trail nad Lozornom. Tento trail patrí k trailom v blízkosti Červeného domčeka. Je ideálny na trénig rôznych skokov, gapov a jazdy klopiek. Je celkom svižný, dá sa tu nabrať rýchlosť a skoky si poriadne užiť. Trail vyzeral často jazdený a skoky udržiavané. Trail Ohek sa oplatí dať si viackrát, keďže skoky sa dajú rôzne voliť. Vo vrchnej časti je zaujímavý drop z drevenej lavice. Všetky featurky, ktoré na ktoré sa necítite, sa dajú aj obísť a tak si tu môže zatrénovať i začiatočník. Flow trail Ohek je ideálne spojiť s ľahkým ale o to svižnejším trailom Oharek, ktorý končí v tesnej blízkosti vodnej nádrže Lozorno.

  • GPS: 48.30674,17.07294

Trail Krivé jarky

Klopenky trailu Krivé jarky.Klopenky trailu Krivé jarky. Niektoré z nich sú riadne strmé.

Tento trail predstavuje poctivý čierny trail. Všetky možné chrániče aj anjelov strážnych si určite zoberte. Má približne 2 km a užijete si na ňom dosť srandičiek. Tou hlavnou je pre začiatočníka zaiste brutálne pôsobiaci drop. Trail Krivé jarky začína pri tzv. Skautskej besiedke na vrchole cvičnej lyžiarskej lúky na Kamzíku v bratislavskom lesoparku. Patrí k trailom tunajšieho bikeparku. Je preto často jazdený a orientačne jasný.

Celý trail je charakteristický množstvom najrôznejších klopeniek. Ich prvá séria začína hneď po štarte a je to zábava. Neskôr, v spodnej časti trate, sa nájdu i naozaj strmé klopenky. Sú dosť zatočené a okrem toho majú poriadne strmý spád. Menej skúsený jazdec sa tu má čo učiť. Trail je charakterický aj tým, že sa na ňom nájde zopár prepájajúcich medzipasáži, kedy musíte šliapať k ďalšej downhillovej časti. Nie sú príliš dlhé, no mierne narúšajú flow trate. Na druhej strane si na nej môžete trochu oddýchnuť od ťažkého zjazdu.

Po úvodnej časti s klopenkami nasleduje práve takáto prepájacia časť, aby sa následne napojila na časť s množstvom menších gapov, ktoré sú ale pre začiatočníkov, ako sme my, dostatočne odstrašujúce. Dajú sa obísť, čím si ale znížite obtiažnosť zjazdu. Na druhej strane, je to dostatok možností natrénovať si práve skákanie gapov. Okrem toho v tejto časti nájdete akrobatické fíčurky v podobe jazdy po úzkych kmeňoch, ktoré preveria vašu rovnováhu. Samozrejme nechýbajú ani ďalšie klopenky.

Ďalej nasleduje časť, ktorá je highlightom trialu Krivé jarky. Z okraja lesa skokom križujete lesnú cestu, za ktorou sa už obkolesený húštinou škerí megadrop, kde samozrejme vôbec nevidíte dopad. Skáčete takpovediac do úplného neznáma. Spadnúť tu, to proste nechcete. Drop sa dá obísť, hoci aj to je riadna strmina, kde sa dá vyletieť z trate. Tento skok hrozí začiatočníkovi škaredým úrazom. Znalí veci sa naopak takejto prekážke zrejme potešia.

Zo zvyšku trate si pamätáme hlavne strmé klopenky a miestami i šutrovité pasáže ako aj ďalšiu šliapaciu časť. Celkovo je trasa plná klopeniek, skokov, hlavne gapov. Je tu čo trénovať. Keď natrénujete, tento trail si určite poriadne užijete. Je fajn. Ak sa cítite slabí, choďte radšej pojazdiť neďaleký Blue trail.

GPS: 48.18182,17.10002

Blue trail Kamzík

Jedna z nekonečného množstva klopiek na Blue traili v bike parku Koliba.Jedna z nekonečného množstva klopiek na Blue traili v bike parku Koliba. Trail má strednú náročnosť.

Blue trail patrí k singletrackom bike parku Koliba na Kamzíku. Bike park je bezplatný. Blue trail začína podobne ako ďalšie traily priamo pri vrcholovej stanici lanovky. Môžete sa sem teda aj s bicyklom poľahky vyviezť, alebo vyšliapať po asfaltke „za svoje“. Jazda lanovkoku je relatívne pomalá, takže je na zváženie, či sa chcete zviezť alebo potrénovať a na začiatok trailu vyšliapať. Tento trail je v miestnom bike parku najľahším, so strednou náročnosťou. Je to azda najvlnkovatejší trail v šírom okolí aký sme jazdili. V našom prípade sme to šli ,,na oči“, po dažďoch. Dalo sa to prejsť, ale opatrne. Vlnky sú vertikálne v podobe menších skokov, alebo fíčuriek v štýle pumptracku, ale aj horizontálne, v podobne klopiek a switchbackov. Rôzne vlnky sú tu odhora až dole. Je to super zábavný trail, hoci rýchlo ubehne a je vhodný najmä na tréning jazdeckých zručností. Je veľmi dobre udržiavaný a orientačne nenáročný. Na svoje si tu prídu azda všetci bajkeri. Mali by to prejsť i začiatočníci, hoci aj pomaly. Rýchly prejazd trailu zvádza skombinovať ho so zjazdom ďalších, s ktorými susedí. To je však alternatíva len pre dobrých jazdcov. Sú to ťažké trasy. Namiesto toho sa dá pojazdiť množstvo iných trás lesmi v okolí. Odporúčame napríklad Krasňanský, alebo Paťbojársky trail.

  • GPS: 48.18549,17.09673

Pajštúnsky trail - Maják s variantom Salamandra

Zaujímavá featurka v hronej časti Pajštúnskeho trialu.Zaujímavá featurka v hornej časti Pajštúnskeho trailu. Prejazd obrovskou jamou. Pre začiatočníka je toto miesto vcelku odstrašujúce.

Pajštúnsky trail vás povodí po neobvyklých, príťažlivých, bežne nedostupných miestach v oblasti hradu Pajštún. Stojí za to ich vidieť. Pajštúnsky trail patrí k najkrajším, ale aj najťažším malokarpatským trailom. Tak si vopred poriadne skontrolujte bajk a svoje schopnosti. Ak sem vyrazíte, zoberte kvalitnú prilbu a chrániče. Potom si už môžete užívať jeden z najdlhších a najvydarenejších trailov v tomto pohorí. Má dĺžku cca. 3 km. Pajštúnsky trail, známy aj ako Maják sa nachádza v oblasti ruiny hradu Pajštún nad Borinkou so štartom na vrchole Kozlisko. Tam sa dostanete pohodlnou lesnou cestou, najlepšie zo Stupavy. Cesta stúpa nonstop, ale potom už príde vytúžený zjazd, ktorý je naozaj zábavný. Je plný prírodne zaujímavých miest, ale aj fíčuriek v podobe väčších, či menších skokov, dropov, klopiek a podobne. Trasa takisto ukrýva super nápady v podobe prejazdu rôznych prirodzených terénnych prekážok. Napríklad hneď po miernej, úvodnej časti lesom sa dostanete k jame s výraznou kompresiou. Neskôr nabehnete na kamenistý zráz priamo popod zvyšky hradných múrov Pajštúna. V tejto časti sú pekné výhľady na šíre okolie. Konkrétne tento zjazd po šutroch je celkom náročný, no pre skúsených s dobrým bicyklom je to zrejme pohodička. V ďalšej časti zaujme prejazd po akejsi lavici, či veľké skoky, ktoré však z dôvodu popadaných stromov neboli zjazdné. Bycikel tu bolo potrebné prenášať. Údajne je v tomto úseku už sprevádzkovaná obchádzka. Zaujala i séria klopeniek v peknom lesnom prostredí, preskok ponad lesnú cestu a na záver trailu skvelá jazda množstvom menších switchbakov cez jarok. Trail Maják si najviac vychutnajú zruční bajkeri, no prejdú to i tí slabší. Prekážky, na ktoré si netrúfate, sa dajú obchádzať.

Počas jazdy týmto trailom buďte obozretní pri križovaní lesnej cesty. Hrad Pajštún je totiž dosť populárny a tak sa tu zvykne pohybovať veľa výletníkov. V spodnej čast Pajštúnskeho trailu sa dá alternatívne odbočiť na trail Salamandra, ktorý má rovnaký cieľ. Pri neskoršom študovaní prejdenej trasy, sme zistili, že aj my sme odbočili práve sem. V teréne, v rýchlosti je dosť pravdepodbné, že tam skončite, čo ale vôbec nevadí. Zábava pokračuje aj na Salamandre. Po prejdení tohto trailu sme mali pocit, že niekedy dokáže poriadne vyšťaviť aj jazda dole kopcom. Námahu však kompenzuje množstvo zážitkov. Tak si aj vy vybehnite užiť jazdu na Pajštúnskom traili. Určite ju odporúčame.

  • GPS: 48.2727,17.0959

Trail Biely kríž 1&2

Označenie trailheadu Biely kríž 2.Označenie trailheadu Biely kríž 1. Jednotlivé traily v oblasti Bieleho kríža tvoria sieť a nadväzujú na seba.

K najčastejšie jazdeným trailom v Malých Karpatoch v blízkosti Bratislavy patria aj singletracky v oblasti Bieleho kríža nad Račou. Ten patrí sám o sebe k najpopulárnejším bajkerským lokalitám v tomto pohorí. Radi sem vyrážajú cestní i horskí cyklisti všetkých kategórií. Tunajšie traily sú veľmi rýchlo dostupné a oplatí sa sem vybehnúť zajazdiť i počas pracovného týždňa. Ak si bajk priveziete autom, dá sa parkovať na miniparkovisku pri konečnej autobusu. Parkovisko je bezplatné ale v obľúbených časoch beznádejne plné. Tu začína i výstup k trailhedu Bieleho kríža 1 a 2. Buď po asfaltke alebo lesom cez lokalitu kopca Piesky.

Trail Biely kríž 2 logicky nadväzuje na jednotku, na ktorú sa dostanete odbočením z asfaltky tesne pod Bielym krížom smerom doľava. Hodí sa mapa v mobile. Dajte pozor, aby ste nenabehli na turistický chodník, ktorý sa nachádza v blízkosti. Trail heady obchoch signláčov sú pekne označené tabuľkou a nemali by ste na nich zablúdiť. Sú veľmi dobre viditeľné.

Trail Biely kríž 1 má ľahkú obtiažnosť a Biely kríž je stredne náročný. Nám sa zdalo, že ani jednotka nebola úplne ľahká a hodí sa mať trošku natrénované. Na oboch týchto singletrackoch sa dá všeobecne fajn natrénovať a zlepšiť si jazdecké schopnosti. Oba vedú v peknom lese, sú svižné, a vyznačujú sa vysokou koncentráciou rôznych fíčuriek. Ide predovšetkým o veľké množstvo klopeniek a skokov rozdielnej obtiažnosti. V rýchlosti sme si všimli i jeden poriadny gap pre veľkých chlapcov a dievčatá. S rešpektom sme mu odboku zamávali. Na ozvláštnenie i pre lepší tréning sa na trase nachádza i niekoľko jednoduchších rockgardenov. Takže si trocha zajazdíde aj po šutroch. Trail Biely kríž 2 končí tesne nad parkoviskom strmým zjazdom korunovaným skokom na rozlúčku. Oba traily sú super, no môžete ich jazdiť i separátne. Obligátne pivo si môžete dopriať na Bielom kríži, čo ale znamená ďalší výšľap nahor ;-P

  • GPS: 48.24362,17.14247

Húštiny trails

Nad Lamačom, neďaleko Kačína, presnejšie v lokalite ohraničenej červenou značkou, vrcholom Klanec a Chrenovou lúkou sme narazili na čosi ako veľmi pekný tréningový areál v lese. Buduje ho partia nadšencov. Húštiny nemajú príliš veľkú rozlohu, pravdupovediac sú relatívne malé. Napriek tomu sa tu dá dosýta zatrénovať. Výborné je, že si môžete vyberať ako si zjazd nakombinujete. Najskôr vyšliapete asfaltkou nahor a potom sa spustíte lesom neuveriteľnou spleťou cestičiek, skokov, gapov, menších klopeniek. Dá sa tu vyšantiť. Odpadá nutnosť dlhého výšľapu na začiatok trailov. Ideálne miesto na jazdenie hocikedy po škole, či práci. Veľmi dobre dostupné z Lamača. Chválime stavačov, že sa na to dali a vybudovali peknú trailovú lokalitu. Húštiny sa hodia i ako vsuvka na oživanie dlhšieho výjazdu po lesoparku. Odporúčame napasovať si ich do itenerára vašej trasy.

  • GPS: 48.19455,17.06682

Trail Písaný kameň

Nenáročný, esíčkovitý trail kúsok nad malokarpatským Kačínom. Ideálny trail na kombináciu vrámci dlhšieho výjazdu. Trail začína pri červenej turistickej značke nad Kačínom v lokalite hraničného kameňa, ktorý mu dal názov. Písaný kameň sám osebe sa oplatí vidieť. Je to dosť monumentálny kus kameňa so zaujímavou históriou. Prečítať si o ňom možno viac v ďalšom našom článku. Samotný trail sa dosť kľukatí lesom, najskôr mierne stúpa, potom klesá. Je krátky, ale zabaví. Zjazdom sa dostanete na trail Cerová dráha. Práve s ňou je ideálne tento trail skombinovať. Môžete pokračovať na Malý Slavín, alebo to stočiť smerom na Železnú studienku. Oba varianty sú pekné. Ak by ste zbehli Trailom Písaný kameň popri Líščom jarku, dostatnete sa na asfaltku smerujúcu späť na Kačín. Ztade sa môžete vybrať napríklad na Húštiny trails.

  • GPS: 48.22212,17.06979

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.