Prameň Sama Chalupku sa nachádza na strednom Slovensku medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou oblasťou Krpáčovo. Radi by sme tento cieľ, resp. príjemnú zastávku na túre trochu predstavili. Tento prameň je totiž výborným cieľom na ľahkú pešiu túru, alebo cyklovýlet v pokojnom prostredí a krásnej prírode v podhorí Nízkych Tatier.

Pohľad na objekt prameňa Sama Chalupku. Prameň je veľmi výdatný a obvykle plný čerstvej vody.Pohľad na objekt prameňa Sama Chalupku. Prameň je veľmi výdatný a obvykle plný čerstvej vody.

Vybrať sa sem môžete pokojne aj s deťmi. Je to niečo pre turistov obľubujúcich túlanie sa mimo masovo navštevovaných lokalít. Prameň Sama Chalupku by mohol nadchnúť i fanúšikov trailového behania, ktorí sa tu môžu osviežiť a zabehnúť si pekný okruh napríklad cez Krpáčovo a Hornú Lehotu.

Doprava do blízkosti prameňa nie je príliš problematická. Ak by ste chceli vyraziť z Hornej Lehoty, alebo Krpáčova, obe oblasti sú dostupné autobusovou dopravou. Ak pôjdete z Krpáčova praktickejšie to bude autom z Dolnej Lehoty, z ktorej tam vedie dobrá asfaltka. Záleží od vašej konkrétnej situácie, no dá sa sem vymyslieť i rôzne dlhý cyklovýlet po cyklotrasách.

Pešiu túru môžete začať z konečnej zastávky autobusu v Hornej Lehote, alebo z parkoviska na Krpáčove. Parkovanie na Krpáčove je možné napríklad pri schátranom hoteli Junior. Z Hornej Lehoty i z Krpáčova sa k prameňu dostanete po žltej turistickej značke resp. po žltej a zelenej cyklotrase.

Odporúčame pozrieť si všetko vopred v mapách, no orientačne nejde o nič náročné. Je možné si spraviť turistický okruh chodníkom Sama Chalupku, ktorý vedie prekrásnymi lúkami a lesíkmi s výhľadmi na Nízke Tatry.

Prameň Sama Chalupku je menšia, no dobre viditeľná stavba pri lesnej ceste vedúcej popri potoku Hnusné. Nachádza sa pri horskej lúčke obkolesenej strmými lesnými svahmi, pokrytými hustým ihličnatým lesom. Prameň samotný pripomína významného slovenského, štúrovského básnika Sama Chalupku, ktorý sa narodil v obci Horná Lehota, kde aj pôsobil ako evanjelický farár. V obci si môžete prezrieť i jeho hrob na evanjelickom cintoríne.

Prameň sa odjakživa vyznačuje veľmi vysokou výdatnosťou, pričom jeho voda je príjemne chladivá a osviežujúca. Je presne taká, akú by ste od horského prameňa očakávali. Prameň sa nachádza v peknej prírode a dá sa tu stráviť i dlhšia chvíľa. Deti sa tu môžu zahrať v potoku. Kto je zdatnejší, môže si vyjsť na blízky kopec Hrádok a vydať sa po stopách Keltov na Horehroní, ktorí tam údajne mali svoje hradisko.

Túra, alebo cyklovýlet k prameňu Sama Chalupku je v zásade ľahký výlet, ktorý môžete naplánovať ako celodennú, alebo kratšiu aktivitu. Je to ideálny cieľ na prvé kroky detí v horách. Cyklotúru si sem viete takisto vymyslieť rôzne náročnú. Pekný cyklookruh po cyklotrasách ahŕňajúci tento prameň je trasa prepájaúca Hornú a Dolnú Lehotu s Krpáčovom, kde sa dá prezrieť vodná nádrž a občerstviť v bufete. Podobne príjemná pešia túra je už spomínaný okruh cez lúky chodníkom Sama Chalupku. Trasu zvládnu i dôchodcovia a hodí sa i na prechádzku so psom.