Slovenské hory sa vyplatí spoznávať nielen pešo, ale i na bicykli. Presvedčiť sa o tom je možné aj počas cykloprechodu okolo Tatier - konkrétne okolo Západných a Vysokých. Trasa dlhá 200 km rozhodne má čo ponúknuť a vedie navyše po pomerne kvalitnom asfalte.

Okolo Tatier na bicykliPri ceste okolo Tatier si môžete dopriať prestávku v peknom zákutí.

Lákadlom spomenutej trasy sú najmä výhľady na hory a okolité doliny, strmé stúpania, ale o to veselšie zjazdy. Čerešničkou na torte je malé nakuknutie do Poľska v podobe oblasti v okolí podhorského mestečka Zakopane. V neposlednom rade sú to termálne kúpaliská a aquaparky ako Oravice, Tatralandia, alebo prírodné termálne jazierko tzv. "Kaďa" v Liptovskom Jáne.

Ako sa tam dostať?

Na štart cykloprechodu okolo Tatier je ideálne vyraziť vlakom, alebo autom. Bicykle si už dnes pohodlne môžete previezť rýhlikom, ktorý bežne premáva pod Tatry. Ak chcete mať ešte viac komfortu a absolútnu nezávislosť od verejnej dopravy, vyberte sa do Tatier autom. Bicyklom potom môžete vyštartovať z ľubovoľného bodu, pretože sa po absolvovaní okruhu znovu vrátite k autu. Ak by sa vám trasu nepodarilo prejsť, k autu sa môžete doviezť autobusom. Do väčších miest, ako aj do väčšiny podtatranských osád (patriacich do tzv. Mesta Vysoké Tatry), pravidelne jazdia spoje, alebo tatranská električka.

OravaZa Zubercom, smerom na Poľsko, sa otvárajú pekné výhľady na Oravu.

Trasa cykloprechodu okolo Tatier

Liptovský Mikuláš - Liptovské Matiašovce - Zuberec - Oravice - Suchá Hora - Witow - Zakopane - Lysa Polana - Tatranská Lomnica - Štrbské Pleso - Podbanské - Liptovský Hrádok - Liptovský Mikuláš

Trasu tejto cyklotúry je možné naplánovať na 2-3 dni, ale zdatnejším cyklistom nerobí problém ani jednodňový prechod. Pri priemernej rýchlosti 20 km/h je možné trasu v príjemnom tempe realizovať za ca. 10 hodín. Keďže trasa prechádza významnými turistickými centrami, nie je problémom nájsť ubytovanie, najesť sa, či doplniť zásoby. My sme sa podujali cykloprechod realizovať behom jedného dlhšieho dňa. Nemali sme šťastie na výhľady na Tatry, pretože zrána bolo daždivo a cez deň oblačno. Neskôr sme našli pozitívum v tom, že aspoň sme si trasu mohli vyskúšať a na chrbát nám nepieklo horúce slnko a teplota bola vskutku ideálna.

Štart

Cykloprechod okolo Tatier doporučujeme začať na Liptove v okolí Liptovského Mikuláša. Okrem toho, že v okolitých dedinkách je dostatok vhodného ubytovania, je nutné z Liptovského Mikuláša prekonať pomerne náročné stúpanie smerom na horskú obec Zuberec. Toto stúpanie však ponúka pekné výhľady na Podtatranskú kotlinu a Nízke Tatry. Po prekonaní stúpania čaká cyklistu strmší zjazd do Zuberca. Tak sa dostaneme na Oravu, ktorá ponúka nádherné pasáže mierne zvlneným terénom, kde sa každý cyklista pokochá pohľadom na výrazne vystupujúce Západné Tatry a vrch Osobitá. Cestou do týchto končín je možné zastaviť sa v Aquaparku Tatralandia a Oravice.

Z Liptovského Mikuláša do ZubercaZ Liptovského Mikuláša do Zuberca. Prvé vážne stúpanie preverí vaše odhodlanie. Podobne ako všetky stúpania sa však dá pomaly, ale isto zvládnuť.

Zakopane a Droga Oswalda Balzera

Poľská strana Tatier začína poľnohospodárskym rázom krajiny a postupne sa mení na čisto horskú scenériu s výhľadmi na Vysoké tatry. Mestečko Zakopane sa rozkladá na pomerne veľkej ploche a evokuje atmosféru obrovského trhoviska. Je možné sa tu najesť a doplniť potrebné zásoby. My sme pred týmto mestečkom dostali defekt a po krátkej oprave sme ním iba presvišťali, vynímajúc jednu krátku občerstvovaciu zastávku. Predsalen, chceli sme byť čím skôr zase na Slovensku.

Občerstvenie v ZakopanomObčerstvenie v Zakopanom. V Zakopanom sa môžete najesť aj v klasických reštauráciách.

Zo Zakopaneho je možnosť pokračovať po hlavných cestách, alebo si vybrať horskú cestu s názvom - Droga Oswalda Balzera, ktorá sa vyznačuje niekoľkými výraznejšími stúpaniami, za zmienku stojí najmä tiahle posledné stúpanie až ku kruhovému objazdu na jeho najvyššom bode. Odtiaľ už čaká zjazd na Lysu Polanu, ze ktorou je znova stúpanie. Na uvedenom úseku sa pohybujete najmä lesom po kvalitnej asfaltke.

Kruhový objazd na Droge Oswalda BalzeraKruhový objazd na Droge Oswalda Balzera. Mnoho úsekov trasy má naozaj kvalitný povrch.

Cykloprechod slovenskej strany Tatier

Za týmto úsekom nasleduje oblasť v okolí obce Ždiar, ktorá je znovu mierne zvlnená a ponúka pekné výhľady na kontrastnú krajinu pasienkov a vysokých hôr. V tejto malebnej dedinke si možete napríklad spraviť krátky oddych a navštíviť múzeum Ždiarsky dom. Ďalším míľnikom trasy je Tatranská Lomnica, do ktorej vedie pomerne mierne ale dlhé stúpanie. Po dosiahnutí tejto obce sa dostávame na trasu podtatranských dediniek, ktoré sa tiahnu popod slovenské Vysoké Tatry až po obec Podbanské. Najmä úsek po Štrbské Pleso je však prevažne stúpavý, hoci len mierne.

Podtatranské obce v okolí hlavnej cesty sú centrami turistického ruchu (Starý Smokovec, Nový Smokovec, Štrbské Pleso atď.) a je možné sa tu ubytovať, najesť a doplniť zásoby. Na prenocovanie počas cykloprechodu Tatier sa zvykne využívať napríklad kemp v Starej Lesnej. Ak máte štastie na počasie, počas celej tejto etapy budete mať hodnotné výhľady na Tatry i kotlinu pod vami až po Nízke Tatry.

Z Podbanského do Liptovského Mikuláša má trasa veľmi rýchly charakter, jedná sa v podstate o non-stop mierny zjazd, takže pokiaľ nefúka protivietor, kilometre budete ukrajovať veľmi rýchlo. Nezabudnite sa pri tom obzrieť späť na východ. Možno uvidíte majestátny Kriváň - parádnu bodku za vašim cykloputovaním.

Odmena na záverOdmena na záver. Počas nášho cykloprechodu okolo Tatier sme mali daždivé počasie. Za odmenu nám na záver prechodu takto zamával Kriváň.

Doporučená výbava a výstroj

Keďže sa jedná o dlhšiu trasu v horách vo vyššej nadmorskej výške, doporučujeme pozrieť si predpoveď počasia a nasledovnú výbavu:

  • rezervné oblečenie s dlhými rukávmi (nepremokavá bunda, cyklonávleky na topánky, šatka resp. čiapka)
  • základné cyklonáradie, rezervná duša resp. lepiaca súprava
  • zvážiť použitie blatníkov, ak ich bežne nenosíte
  • nezabudnúť na prilbu, rukavice, reflexné prvky a svetlá (na mnohých úsekoch sú rýchle zjazdy a automobilová doprava)
  • naplánovať potrebný príjem jedla a tekutín (je možné priebežne dopĺňať na trase)
  • Zlote - ak plánujete nakupovať v Poľsku, vezmite si miestnu menu

Čo si pozrieť v okolí?

Ak pôjdete bicyklom do Tatier, budete mať na dosah extrémne množstvo atraktivít. Či už z pohľadu wellness služieb, turistiky, alebo gastronómie. Stačí si len vybrať, čo vás láka najviac.

  • Prírodný wellness v Kadi - ponorte sa do termálneho prameňa v Liptovskom Jáne, má liečivé účinky, príjemne vás osvieži a je zadarmo!
  • Výstup na Gerlach - vyberte sa na najvyšší vrch Slovenska, aspoň raz by sem mal vystúpiť každý turista, či lezec
  • Výstup na Bystrú - pozrite sa na okolie z najvyššieho štítu Západných Tatier, Bystrá je prosto nádherný vrchol, kde nestretnete masy
  • Salaš Krajinka - kúsok za Ružomberkom sa môžete výborne najesť halušiek, alebo baranieho gulášu, ak už netušíte ako vyzerá živé domáce zviera, môžete si ich pozrieť práve na tomto mieste
  • Stanišovská jaskyňa - menšia, sympatická jaskyňa pri Liptovskom Jáne, kam nechodia masy, a odporúčame ju navštíviť rodinám s deťmi,
  • Prechod Bielovodskej a Javorovej doliny - výborná turistika v ľudopráznych tatranských dolinách, ktoré evokujú pravú divočinu
  • Aquapark Oravice - ponúka kúpanie v termálnej vode
  • Aquapark Tatralandia - jeden z najväčších aquaparkov Európy nájdete pri Liptovskej Mare
  • Štrbské Pleso - jedno z hlavných centier cestovného ruchu priamo pod Tatrami, okrem toho, že odtiaľto vychádza mnoho túr, zabavíte sa i tejto lokalite samotnej
  • Tatranská Lomnica - pekná, historická, s citom zrekonštruovaná podhorská osada
  • Výstup do Lomnického sedla - putovanie okolo Tatier na bicykli je možné skombinovať s turistickou odbočkou do Lomnického sedla, kam vás vyvezie lanovka

Fotografie z cyklovýletu okolo Tatier