V tomto článku by sme vám radi priniesli niekoľko tipov na výlet do prírody v Bratislave a jej bezprostrednom okolí. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no hlavné mesto ponúka i napriek čoraz väčšej výstavbe mnoho možností, ako sa rýchlo dostať do prírody. Lesy Malých Karpát a prítomnosť európskeho veľtoku v podobe Dunaja priamo v meste, umožňujú pohodlný prístup do prírodného prostredia ako stvoreného na každodenný relax.

Výhľady z juhozápadných svahov Devínskej Kobyly smerom na hrad Devín.Výhľady z juhozápadných svahov Devínskej Kobyly smerom na hrad Devín. Ideálne miesto na nenáročnú turistiku.

Oproti iným mestám v Európe je Bratislava v tomto smere stále bohatá. Príjemné prírodné lokality vhodné na každodenný oddych sú i priamo v meste a hodia sa obvykle pre všetky vekové a výkonnostné kategórie. Či už na pohodové prechádzky, aktívnu turistiku, ale dokonca aj na tvrdý tréning pre športovcov.

Bratislava ponúka množstvo populárnych i menej známych miest v prírode. Niektoré charakterizuje masová návštevnosť, no nájdu sa aj celkom opustené a jedinečné miesta, kde môžete načerpať pokoj. Oblasť hlavného mesta vďaka Dunaju a Malým Karpatom ponúka nespočetné množstvo možností na potulky v prírode cyklistom, turistom, vodákom a najširšej verejnosti. Každý si tu nájde to svoje miestečko. Radi by sme vás niektorými z týchto miest previedli. Prajeme príjemné čítanie!

Zaujímavosti pri vode

Vtáčia rozhľadňa pri Čunove

Vtáčia rozhľadňa pri Čunove. Vtáčia rozhľadňa pri Čunove. Z rozhľadne sú ideálne podmienky na pozorovanie vtáctva, hniezdiaceho v zdrži Hrušov na Dunaji. 

Milá atrakcia neďaleko Čunova v podobe drevenej rozhľadne s výhľadmi na zdrž Hrušov je skvelým tipom na nenáročný výlet, pokojne aj s deťmi. Ideálnym východiskovým bodom je bratislavská obec Čunovo. Následne stačí prejsť smerom k hrádzi a jednou z cestičiek vedúcich do lesa prejsť až k Dunaju. Rozhľadňa sa nachádza priamo na jeho brehu, len pár metrov od vyšľapaného chodníka, ktorý vedie paralelne s riekou.

Rozhľadňa poskytuje pekné výhľady na vtáčie ostrovčeky, ktoré sú často obsiate vtáctvom. Zdrž Hrušov, ako súčasť Dunaja je totiž významným hniezdiskom a transportným miestom pre množstvo migrujúcich vtákov. Pozorovať vtáctvo tu preto môžete pokojne aj v zime. Odporúčame pribaliť si so sebou ďalekohľad, prípadne ak sa chystáte fotiť, tak teleobjektív. Miesto je ľahko dostupné aj na bicykli, keďže sa nachádza neďaleko cyklohrádze. Počas letných dní sa tu môžete príjemne schladiť pred páliacim slnkom. Akurát si treba dávať pozor na dotierajúci hmyz, ktorý sa tu za istých okolností môže vyskytovať.

  • GPS: 48.041210, 17.205203

Zdrž Hrušov

Zdrž Hrušov a televízna veža Kamzík v pozadí.Zdrž Hrušov a televízna veža Kamzík v pozadí. Vo vodnej nádrži je množstvo drobných ostrovčekov, na ktorých sa zdržuje vtáctvo rôzneho druhu.

Zdrž Hrušov je súčasť Dunaja a Vodného diela Gabčíkovo. Skladá sa z ľavostrannej hrádze od Bratislavy (s dĺžkou 25 km) a pravostrannej hrádze od Bratislavy po hať v Čunove. Zdrž je aj významným ornitologickým miestom, vzhľadom na to, že tu hniezdi množstvo migrujúcich vtákov. Je to skvelé miesto na prechádzky, prípadne cykloturistiku. Na svoje si prídu aj fanúšikovia pozorovania vtáctva, ktorí môžu pozorovať operencov na množstve menších ostrovčekov, ktorých je v zdrži neúrekom. Na pozorovanie slúži napríklad vtáčia rozhľadňa pri Čunove o ktorej sme písali vyššie. Vtáctvo sa však dá pozorovať i priamo z Čunovskej priehrady, prípadne z poloostrovčekov, ktoré sa neďaleko nej nachádzajú.

Zdrž je Hrušov je najlepšie dostupná z Rusoviec a Čunova, ideálne na bicykli, ale pokojne aj pešo. Ak ste prišli autom, tak to môžete nechať zaparkované Rusovciach, Čunove, prípadne na Čunovskej priehrade. Vďaka neďalekej cyklotrese vedúcej po hrádzi nebude problém ani s občerstvením, pretože po pri nej je prevádzkovaných viacero bufetov. Popri brehu zdrže vedie lesná cesta, ktorá až na zopár úsekov (neďaleko Čunovskej priehrady) je dobre schodná. Takže na prechádzku sem môžete vziať i menšie deti.

  • GPS: 48.046135, 17.219154

Chorvátske rameno

Chorvátske rameno v Petržalke.Chorvátske rameno v Petržalke. Obľúbená promenáda vedúca naprieč mestskou časťou.

Chorvátske rameno vedúce naprieč veľkou častou Petržalky predstavuje akúsi promenádu pre peších a cyklistov tejto mestskej časti. Jedná sa o vodný kanál s dĺžkou niečo vyše 5 km a s výškou hladiny okolo 1,5 metra. Chorvátske rameno vytvára špecifický ekosystém, uprostred „panelákovej džungle“. Jeho stojaté vody poskytujú útočisko pre množstvo živočíchov – najmä rýb, obojživelníkov a vtáctva. Na brehoch, či vo vode rastie viacero druhov vodomilných rastlín. Po oboch stranách kanála boli vybudované chodníky, takže pokojne sa tu dá poprechádzať, dokonca aj s detský kočiarom.

Brehy sú pravidelne prepájané mostíkmi, či drevenými lávkami. Prejsť z jedného brehu na druhý preto nie je žiaden problém. Okrem prechádzok tu samozrejme môžete realizovať cyklistiku, prípadne si prísť zabehať. Na brehoch často krát stretnete rybárov. Z tohto pohľadu si tu na svoje príde naozaj každý. Mimochodom, nie každý vie, ale v oblasti za nemocnicou sv. Cyrila a Metoda nájdete na brehu Chorvátskeho ramena jeden opustený bunker.

  • GPS: 48.103486, 17.108592

Karloveské rameno

Karloveské rameno v Karlovej Vsi.Karloveské rameno v Karlovej Vsi. Mimoriadne populárna lokalita nielen na prechádzky, či posedenie pri pive, ale i na vodácke aktivity.

Obľúbená lokalita mestskej časti Karlova ves, ktorá si stále udržiava svoje nekomerčné čaro je Karloveské rameno, resp. Karloveská zátoka. Výnimočná prírodná lokalita je chráneným územím, napriek tomu, že sa nachádza neďaleko husto osídlených častí mesta. Predstavuje tak skvelé útočisko pred každodenným stresom. Je veľmi rýchlo dostupnou oázou relaxu. V súčasnosti sa sem ľahko dostanete MHDčkou, autom, ale výbornou alternatívou je zobrať sem deti na bicykli. V prípade, že ste prišli autom, parkovať môžete priamo pri zátoke, alebo pod neďalekým mostom Lafranconi.

Karloveské rameno sa môže pýšiť atraktivitami ako Karloveská lodenica, či vodárenská záhrada, ktorá je skvelým detským ihriskom i s Vodárenským múzeom. Nájdete tu legendárny minipodnik Mark Twain - parníček s priľahlým posedením a miestom na opekanie na brehu. Neďaleko je Botanická záhrada UK. Všetko je to veľmi dobre dostupné a prepojené cyklocestičkami. Prechádzať, či bicyklovať sa dá ramenom od Devínskej cesty až k Mostu Lafranconi, či ďalej po promenáde, až do mesta. Záleží len od vašej chuti. Prostredie je tiché a oddýchne si tu dieťa i dospelý. Pokiaľ budete mať šťastie uvidíte dokonca aj bobra, ktorý občas pripláva k brehu. Nám sa to už viac krát podarilo.

Sútok Moravy a Dunaja

Sútok Moravy a rieky Dunaj.Sútok Moravy a rieky Dunaj. Fotogenické miesto pod hradom Devín si užijete najviac pri západe slnka.

Ďalšou z prírodných zaujímavostí mesta Bratislava je sútok veľrieky Dunaj s prítokom Moravy pod hradom Devín. Mimoriadne ľahko prístupná lokalita v obci Devín ponúka fotogenické pohľady na tieto dve rieky, ktoré si azda najviac užijete pri západe slnka. Blatistá Morava sa tu totiž vlieva do mohutného oblúka tvoreného silným prúdom Dunaja. Je to veľmi pekné miesto a splývanie riek vedno sa dá pozorovať sediac na brehu, z mierne vyvýšeného miesta.

Okrem výhľadov a Devínskeho hradu je ďalšou z atrakcií miesta Brána slobody – pamätník obetiam komunizmu. Hneď vedľa narazíte na menšie jazierko obkolesené stromami, kde často kvákajú žaby. Ak ste sem prišli s deckami, odporúčame zbehnúť si za zvieratkami do neďalekej mini zoo. Sokoliari tu robia pravidelne program so svojimi vtáčími zverencami. K Sútoku Moravy a Dunaja sa dopravíte všetkými druhmi dopravy. Aktívnejší privítajú prístup na bicykli, pretože tade prechádza významná cyklotrasa. Najmä počas sezóny je tu cyklistov neúrekom. Peknú cyklotúru z tade môžete podniknúť popri Morave, až do Záhorskej Vsi a pokojne i ďalej.

Veľký Draždiak

Veľký Draždiak s kulisou panelákov v pozadí.Veľký Draždiak s kulisou panelákov v pozadí. Jedno z najobľúbenejších miest na letnú rekreáciu v Petržalke.

Veľký Draždiak predstavuje akýsi „Malý Jadran“ medzi panelákmi a lužným lesom v Petržalke. Tak by sa dala s miernou dávkou humoru v krátkosti charakterizovať jedna z populárnych vodných plôch v Bratislave. Jazero – bývalé štrkovisko, predstavuje oázu relaxu priamo v najväčšom sídlisku Slovenska. Je ideálne na kúpanie, prechádzky, beh, rybárčenie, ale aj ako cieľ cykloturistiky. Dostanete sa k nemu jednoducho, no jednou z najzaujímavejších variánt je priviezť sa na sem na bicykli. Popri jazere vedie cyklotrasa, ktorá je obzvlášť romantická pri Chorvátskom ramene. Dostanete sa ňou na petržalskú hrádzu, alebo na Starý most a tak si viete naplánovať zaujímavý cyklookruh so zastávkou pri Draždiaku.

Kúpanie v Draždiaku je v súčasnosti bezplatné. Kúpať sa dá takmer po celom obvode vodnej nádrže. Nájdete tu tiež viacero možností na jednoduché občerstvenie v podobe bufetov. Skočiť si môžete napríklad na obľúbený langoš a pivo. V areáli jazera narazíte tiež na ihrisko pre deti.
Neoddeliteľnou súčasťou jazera sú labute, ale aj neďaleký lužný les. Najmä labute potešia srdce nejedného mladého návštevníka. Preto tu často nájdete rodinky s malými deťmi ako kŕmia vodné vtáctvo.

  • GPS: 48.102866, 17.112181

Rameno Zuzana

Rameno Zuzana. K najkrajším miestam na Dunaji pod Bratislavou patrí i jeho sútok s ramenom Dunaja. Rameno Zuzana. K najkrajším miestam na Dunaji pod Bratislavou patrí i jeho sútok s ramenom Dunaja. Dá sa sem dobre dostať pešo i na bicykli.

Rameno Zuzana je pre väčšinu obyvateľov Bratislavy zrejme neznámym pojmom. A to aj napriek tomu, že je veľmi pekným miestom, kde sa vyplatí vybehnúť na výlet. Nachádza sa na petržalskej strane Dunaja. Na tomto mieste si môžete vychutnať krásnu prírodu hlbokých lužných lesov v kombinácii s vojenskou históriou betónového bunkra z čias druhej svetovej vojny. Konkrétne ide o bunker s názvom B-S-15 Ostrov.

Rameno Zuzana je miestom, kde tok Dunaja vytvára polostrov medzi hlavným tokom a uvedeným ramenom. Miestami až pralesom porastený polostrov je atraktívny územím na potulky, či už pešo, alebo na bicykli. Dostanete sa sem z tzv. Ovsištských lúk po cestičke vedúcej nábrežím a neskôr lesom. Rameno samotné je európsky významným prírodným územím a patrí pod rezerváciu Starý háj. K najkrajším miestam patrí cíp polostrova, kde sa hlavný tok Dunaja spája s ramenom Zuzana. Tu nájdete i bunker Ostrov. Výlet k ramenu Zuzana je vhodný azda pre každého, či už na pešiu minitúru, alebo na bicykli, či ako miesto vhodné na beh. Vyhnite sa azda len obdobiam, kedy sa pri Dunaji roja komáre.

  • GPS: 48.101976, 17.133825

Malý Draždiak

Pri Malom Draždiaku.Pri Malom Draždiaku. Miesto ideálne na krátke prechádzky.

Malý Draždiak je menšie z dvoch susediacich jazier. V porovnaní s Veľkým Draždiakom je o niečo viac prírodnejšie, obklopené lužným lesom, hoci jednu časť pri jazere zaberajú chatky. Jazero nie je primárne určené na kúpanie, na rozdiel od Veľkého Draždiaku. Miesto je ideálne skôr na krátke prechádzky pod stromami, prípadne na piknik na menších lúkach, ktoré sa v blízkosti jazera nachádzajú. Nájdeme tu tiež miesto na opekanie.

Jazero sa dá celé obísť po obvode, i keď kvôli prítomnosti súkromných pozemkov sa nie vždy dostanete k vode. Často tu narazíte na množstvo kvákajúcich žiab a v lete bohužiaľ často aj na dotieravé komáre. K Malému Draždiaku sa dá najlepšie dostať pešo, prípadne na bicykli – napríklad z dunajskej hrádze, alebo Dolnozemskej cesty, kade vedú cyklochodníky. Ak ste prišli autom, zaparkovať môžete na Starhradskej, alebo Antolskej a následne ísť pár minút pešo. Parkovanie je však problematické, vzhľadom na to, že Petržalka zaviedla parkovací systém + počas sezóny, najmä na Antolskej nemusí byť voľné parkovacie miesto, keďže masy ľudí sa v tom čase chodí kúpať na Veľký Draždiak.

  • GPS: 48.108950, 17.120107

Pláže na Dunaji pri moste Lafranconi

Pláže na Dunaji neďaleko mosta Lafranconi.Pláže na Dunaji neďaleko mosta Lafranconi. Lokalita je čoraz populárnejšia. Na brehu je viacero ohnísk.

Romantickým dobrodružstvom zaváňajú aj pláže na petržalskom brehu Dunaja. K tým najzaujímavejším patria šíre štrkové pláže nad Mostom Lafranconi, ktoré sa tiahnu až k hraniciam s Rakúskom. Tieto zákutia zatiaľ zostávajú relatívne nepoškvrnené neúprosnou rukou civilizácie a silne kontrastujú s náprotivným brehom, kde sa týčia sídla Bratislavy. Je to výborné miesto na vyčistenie hlavy. Môžete tu sedieť aj hodiny a ticho rozjímať v tôni lužných lesov na brehu veľrieky. Počas horúceho leta sa sem podaktorí návštevníci dokonca chodia kúpať, či opaľovať, alebo jednoducho schladiť k vode. Na plážach si možno všimnúť ohniská.

Toto miesto, ako stvorené na relax, je navyše z mesta veľmi rýchlo dostupné na bicykli, alebo pešo. No i tak máte pocit, že ste mimo civilizácie. Výlet sem sa hodí pre všetkých, čo majú radi nepoškvrnenú prírodu. Poteší len posedieť na brehu a pozorovať okolo plávajúce lode. Deti môžu mať radosť z hádzania okruhliakov do vĺn Dunaja. Sú však obdobia roka, kedy vyšší stav vody návštevu týchto pláži neumožňuje. Vtedy je obvykle dostupný len okolitý lužný les, ktorý je ale tiež jedinečný a keď sa posnažíte nájdete v ňom niekoľko bunkrov z druhej svetovej vojny, niektoré i zaujímavo sprístupnené nadšencami vojenskej histórie.

Návšteva Dunajských pláží je klasický výlet pre všetkých obyvateľov mesta, ktorí sa radi pohybujú v prírode uchránenej od výdobytkov civilizácie. Vedie sem síce užšia asfaltová cesta, ale to je tak všetko. Budete si tak môcť vychutnávať pohodový deň pri Dunaji. Zaiste je to i výborný cieľ na trávenie voľného času rodín s deťmi.

  • GPS: 48.141451, 17.070201

Les medzi Starým mostom a Prístavným mostom

Breh Dunaja neďaleko Prístavného mosta.Breh Dunaja neďaleko Prístavného mosta. Lokalita je typická lužným lesom, ale i takýmito peknými zákutiami.

K možno nie celkom známym lokalitám, ktoré sú ako stvorené na ľahké prechádzky pri vode, je i úsek lužného lesa medzi Starým mostom a Prístavným mostom. Popri Dunaji ním vedie vyšľapaný chodník. Oblasť je stále nekomerčným miestom, kde nebudete obťažovaní ruchom, ktorý sa obvykle tvorí v okolí bufetov na hrádzi a podobnými záležitosťami.

Chodníček týmto lesom začína pri Starom moste a v zásade kopíruje petržalský breh Dunaja, prechádza okolo mosta Apollo, kde sa dá znova vyjsť na hrádzu a končí pri Prístavnom moste. Popri trase sa nachádzajú i miesta vhodné na posedenie pri Dunaji. Pri niektorých sú jednoduché ohniská. V blízkosti trasy sa nachádza nerušivý areál vodáckych klubov Dunajčík a Dunajklub Bratislava. Majú tu svoje miesta na spúšťanie lodí na Dunaj. Dobre sa pri nich sedí a obdivuje tok Dunaja i panoráma Bratislavy.

Trasa uvedeným lužným lesíkom je veľmi príjemná, dlhá tak akurát na prechádzku. Je fajn i na venčenie psíka. Ak si ju chcete predĺžiť môžete do nej zaradiť i prechod niektorých mostov (pekný je okruh cez Starý most a most Apollo). Cyklisti si ju môžu prejsť na horskom bicykli a dala by sa absolvovať i s kočíkom. Tento chodníček by mohol byť vhodnou alternatívou i počas horúcich dní, keďže vedie popri vode a v tieni veľkých stromov. Tieto miesta sú i vhodnou možnosťou na beh. Nemusíte tak bežať priamo po asfalte na hrádzi.

  • GPS: 48.133914, 17.133826

Rieka Morava

Pohľad z Cyklomosta slobody na rieku Morava a masív Devínskej Kobyly.Pohľad z Cyklomosta slobody na rieku Morava a masív Devínskej Kobyly. Po Dunaji je rieka Morava druhá najvýznamnejšia rieka Bratislavy.

Rieka Morava sa nachádza na krajnom západe Slovenska a tvorí jeho prirodzenú hranicu s Rakúskom. Pre obyvateľov Bratislavy je to zároveň výborné miesto na aktívny relax. Či už ide o ľahkú turistiku, prechádzky, ale najmä cykloturistiku. Táto rieka je pokojným tokom a taká je aj atmosféra v jeho okolí. Popri Morave sa dá túlať, či už pešo, alebo na bicykli doslova celé hodiny. Krásne lesy, príjemné miestečka na brehu, ale aj prírodu v podobe vodného vtáctva. To všetko tu nájdete.

K rieke Morave to máte z mesta na skok. Stačí sa odviezť autom, MHD, alebo bicyklom až pod hrad Devín k sútoku Dunaja a Moravy, čo je samo o sebe pozoruhodná lokalita, ktorá vynikne, najmä pri pohľade z najvyššieho bodu samotného hradu. Z Devína viete podniknúť nenáročnú prechádzku popri toku Moravy smerom k Devínskej Novej Vsi. Po rovnakej trase vedie i cyklochodník. Ním sa dá dostať cez Cyklomost Slobody ponad rieku do Rakúska k populárnej pamiatke – zámku Schlosshof. Ak by ste po cyklotrase pokračovali ďalej popri rieke, po hrádzi, viete podniknúť naozaj dlhý cyklovýlet až na Záhorie. Je to veľmi pekná trasa a určite ju odporúčame, najmä ak ste zvyknutí na dlhšie výjazdy. Okrem toho tu nájdete i rôzne zaujímavosti, napríklad v podobe bunkrov vojenského opevnenia z čias druhej svetovej vojny.

Pri rieke Morave si prídu na svoje aj romantici. Bývajú tu krásne západy slnka. Tie si môžete vychutnať napríklad zo Sandbergu. Naopak, ak chcete predísť traumatickým zážitkom, určite sa rieke vyhnite v čase množenia komárov. Tento čas roka, po dažďoch za teplého počasia, je v tejto oblasti neúnosný. Komáre tu terorizujú všetko živé. Inak sú výlety k Morave vhodné naozaj pre každého.

  • GPS: 48.176485, 16.975534

Zaujímavé vrcholy, vyhliadky a rozhľadne

Kríž nad bývalým kameňolomom v Záhorskej Bystrici

Pri kríži, nad bývalým kameňolomom v Záhorskej Bystrici.Pri kríži, nad bývalým kameňolomom v Záhorskej Bystrici. Miesto je veľmi ľahko dostupné s veľmi peknými výhľadmi na časť Bratislavy a Záhorskej nížiny.

Tento kríž zaujímavého prevedenia stojí nad starým kameňolomom v Záhorskej Bystrici. Ponúka možnosť na prechádzku, či už po práci, keď sú dlhšie dni, alebo cez víkend. Ide o vyslovene nenáročný terén, ak neberieme do úvahy, kratší úsek do kopca, ktorý vlastne obchádza kameňolom zhruba po jeho okraji až na jeho najvyšší bod. Kríž nájdete ľahko, chodník je dobre prechodený. Zjavne sa sem chodí veľmi často. Zároveň však platí, že miesto sa dá vystihnúť i celkom v pokoji a vtedy si tu vychutnáte perfektné výhľady na šíry západ.

Najlepšie bude vybrať sa sem niekedy po práci, pozrieť západ slnka. Ďaleké výhľady v kombinácii so zaujímavou polohou kovového kríža priamo na okraji kameňolomu majú svoju atmosféru. Miesto je navyše dobre dostupné i pre malé deti, teoreticky aj s terénnym kočíkom. Prípadne si môžete malé deti nabaliť do nosiča. Rodič bude síce musieť do kopca trochu zamakať, netrvá to však dlho. Výstup môže byť tak na 10 minút chôdze od záveru asfalky, kde je obratisko pri miestnom učilišti, kde sa aj parkuje.

  • GPS: 48.228876, 17.049962

Malá Baňa

Zima na Malej Bani v Malých Karpatoch.Zima na Malej Bani v Malých Karpatoch. Vďačná lokalita, pomerne dobre dostupná z Rače ponúka fajn výhľady. Je tu i ohnisko, lavičky a dokonca hojdačka :)

Len 361m vysoký vrchol dokáže dosť prekvapiť. Či už krásnymi výhľadmi, peknou prírodou, alebo zaujímavosťami priamo v oblasti vrchola. Na Malú Baňu sa dostanete veľmi pohodlne, no nie celkom zadarmo, po modrej turistickej značke z Rače od Amfiteátra, kde je situované aj väčšie, zatiaľ bezplatné parkovisko.

K vrcholu Malej Bane vedie príjemný turistický chodníček, ktorý je na niekoľkých málo miestach trochu strmý. Túra na vrchol by vám však nemala trvať viac ako pol až trištvrte hodinku. I s deťmi by ste to mali zvládnuť do hodiny. Je to teda kopec vhodný na kratší výlet pre všetkých, čo majú radi prírodu, prípadne bežcov, ktorí v Malých Karpatoch hľadajú zaujímavé prírodné ciele na trase behu. Na Malú Baňu by sa mohli vybrať i horskí cyklisti, no odporúčame im vyšliapať tesne pod ňu po asfaltke od amfiteátra, ktorá vedie z veľkej časti po zelenej značke. Posledný kúsok po modrej potom bude nutné v strmom svahu vytlačiť napešo. Dá sa to však zvládnuť.

Na vrchole si potom možno okrem výhľadu smerom k hlavnému hrebeňu užiť hojdačku, samoobslužný bufet, v ktorom nájdete keksíky, občas i pivo, či rošty na opekanie nad provizórnom ohnisku. Okrem toho tu máte k dispozícii posedenie na vrchole, aj kúsok pod skalou, či burzu kníh a množstvo rôznych vtipných vychytávok. Najlepšie to všetko vidieť naživo.:)

Veľká Baňa

Veľká Baňa je menej známym malokarpatský vrcholom.Veľká Baňa je menej známym malokarpatský vrcholom. Možno ďalší tip na objavovanie v prírode priamo nad Bratislavou.

Celkom zaujímavým cieľom na krátky výlet je vrchol Veľkej Bane s výškou 444m. Výhľady z tohto vrcholu sú obmedzené stromami, no na jeho atraktivite pridávajú stopy po dávnej banskej činnosti v podobe náznakov podpovrchového dobývania. Nájdete tu i väčšie výkopy v zemi kúsok pod vrcholom. Na vrchole sa nachádza i neoficiálne ohnisko, kde občas turisti opekajú.

Veľká Baňa sa nachádza nad Račou priamo nad populárnou lúkou Červený kríž. Výlet na toto obľúbené miesto môžete podniknúť práve cez vrchol Veľkej Bane, alebo si na ňu len odbehnúť, keď na Červenom kríži opekáte. Vrchol sa totiž nachádza na neznačenom, no dobre viditeľnom chodníku, len asi desať minúť chôdze nad Červeným krížom. Samotný Červený kríž je dostupný po turistických značkách a na vrchol Veľkej Bane odtiaľ ľahko trafíte. Veľká Baňa je dostupná lesnými chodníkmi i z Rače, odporúčame si ale vopred pozrieť príslušné mapy, prípadne vziať so sebou GPS, ktoré uľahčí hľadanie cesty k jej vrcholu.

Veľká Baňa nás zaujala najmä celkom zachovalým lesom a peknou prírodou. Toto miesto patrí k tým pokojnejším v tesnej blízkosti bratislavských sídel. Zjavne je lákadlom i pre downhillerov, ktorí z jej vrcholu pre svoje bicykle vybudovali svižnú dráhu vybavenú i skokmi. Na miesto sa dá dostať z veľkej časti i po asfaltke, ktorá vedie na Červený kríž z Rače ale aj z trasy hlavného hrebeňa. Aktívni rodičia tak majú celkom dobrú možnosť vyjsť si sem trebárs i s deťmi v kočíku, hoci posledný úsek už od Červeného kríža by museli dieťa vyniesť v nosiči a vystriedať sa v strážení kočíka. Cyklochodník pre horských cyklistov vedie až na vrchol Veľkej Bane.

  • GPS: 48.226517, 17.129275

Sakrakopec

Pomník na Sakrakopci v Malých Karpatoch.Pomník na Sakrakopci v Malých Karpatoch. V minulosti sa tu stala letecká tragédia, pri ktorej zahynulo 82 ľudí.

Sakrakopec patrí k tým turistickým cieľom Malých Karpát, ktoré majú svojej jedinečné genius loci. V tomto prípade sa jedná o pietne miesto k tragédii medzinárodného letu, ktorý za nepriaznivých poveternostných podmienok narazil do týchto miest s výsledkom extrémne tragického počtu obetí. K nehode došlo v roku 24.11. 1966 a zomrelo všetkých 82 cestujúcich.

Na Sakrakopci dnes nájdete malý pomníček s krátkym popisom celej tragédie. Hustý okolitý les miestu prepožičiava špecifickú pietnu atmosféru a rozhodne sa sem oplatí prísť pozrieť. Táto lokalita nepatrí k masovo navštevovaným a oplatí sa sem vybrať, ak hľadáte pokoj. Dostanete sa tam ľahko pešo, či bicyklom cez Biely kríž, alebo z Rače. Miesto leží na zelenej turistickej značke.

Túra na Sakrakopec sa hodí pre rodiny s deťmi, a podobne ako mnoho iných cieľov v Malých Karpatoch takmer pre všetky výkonnostné typy turistov.

  • GPS: 48.244447, 17.161573

Kráľova hora

Chodník na Kráľovej hore na Dlhých Dieloch.Chodník na Kráľovej hore na Dlhých Dieloch. Skvelé miesto na prechádzku, prípadne na venčenie psíka.

Kráľova hora je romantickým vyhliadkovým miestom a skvelou lokalitou na každodenný relax v bezprostrednom susedstve mesta. Táto pekná, rozľahlá lúka s jedinečnou faunou a flórou lúčneho typu sa nachádza priamo nad Dlhými dielmi. Veľmi pekné sú z nej predovšetkým západy slnka, ale s obľubou ju vyhľadávajú psíčkari, či deti na púšťanie šarkanov, alebo hocikto zo sídliska na bežné prechádzky. Je dostatočne veľká, aby poskytla miesto pre všetky tieto skupiny ľudí na trávenie voľného času v prírode a lesoch, ktoré lúku obklopujú.

Na Kráľovu horu sa dostanete až takmer úplne MHDčkou. Zvyšok cesty, ktorú predstavuje krátky, strmý výstup po asfalke, alebo súbežný chodníček v lese budete musieť vycupkať. Samozrejme môžete sa sem vybrať i na bicykli. Oblasť Devínskej Kobyly, kde sa táto lúka nachádza, je pretkaná cyklochodníkmi. Výlet sem je ideálny i s deťmi, dokonca i tými najmenšími, no kočík budete musieť pretlačiť krátkou strminou. Ak si kočík príliš nenaložíte, malo by to ísť. Ak si netrúfate, radšej vyneste dieťa v nosiči.

Kráľova hora je najvhodnejšia na prechádzku po práci, alebo na trávenie voľného času cez víkend. Všimli sme si tu i zopár neoficiálnych ohnísk. Okolie tejto lúky ponúka veľa možností na nenáročnú turistiku po sieti značených chodníkov, z ktorých najatraktívnejší je výstup na najvyšší vrchol Bratislavy, na Devínsku Kobylu, na ktorej stojí rozhľadňa ponúkajúca špičkové kruhové výhľady do diaľav.

Devínska Kobyla – najvyšší vrch Bratislavy a rozhľadňa

Výhľady z rozhľadne na Devínskej Kobyle.Výhľady z rozhľadne na Devínskej Kobyle. Jedná sa o jedno z najlepších výhľadových miest v Bratislave.

Devínska Kobyla je najvyšším vrcholom Bratislavy. Má 514m. So svojou unikátnou faunou a flórou patrí k najatraktívnejším miestam v prírode v Bratislave. Je veľmi dobre dostupná MHD, autom, bicyklom, ale aj pešo. Jej svahy sa rozkladajú medzi husto obývanými časťami hlavného mesta. Dostanete sa sem z Devínskej Novej Vsi, Dúbravky, Dlhých dielov, či Devína. Devínska Kobyla umožňuje kombinovať rôzne dlhé výlety vďaka veľmi dobrej sieti turistických chodníkov.

Atraktivitu Devínskej Kobyly ešte zvýšila nová rozhľadňa mierne futuristických tvarov. Tá sa navyše nachádza v areály opustenej raketovej základne z obdobia socializmu a Studenej vojny. Tá je sama osebe raritou, aj keď pohyb v týchto miestach nie je najbezpečnejší. Čo sa týka rozhľadne, poskytuje výborné, kruhové výhľady do diaľav. Je to však skutočne masová záležitosť. Výhodou je, že na Devínskej Kobyle si nájdete i tichšie zákutia, kam sa dá zatúlať. K dispozícii je napríklad i náučný chodník. K množstvu jedinečných atraktivít patrí Waitov lom, hraničné kamene z čias Tretej ríše, alebo pozostatok pravekého mora – Sandberg. K pekným miestam patrí i vyhliadka Devínska Kobyla rázcestie, z ktorej je pekný pohľad na Dunaj a malebnú krajinu v jeho okolí. Na tomto mieste je k dispozícii i turistický prístrešok. Špičkové sú tiež výhľady z južných a juhozápadných svahov Devínskej Kobyly nad Devínom.

Devínska Kobyla je vhodná na množstvo aktivít v prírode. Horskú cyklistiku, turistiku, prechádzky, no nájde sa aj miesto na lezenie v podobe Štokeravskej vápenky. V zime, ak je dostatok snehu, s obľubou sem zavítajú bežkári. Celoročne tu možno vídať bežcov i psíčkarov. Opekať sa tu dá tiež. Napríklad pri Dúbravskej studničke. Napriek tomu Devínska Kobyla, snáď s výnimkou rozhľadne na vrchole, nepôsobí dojmom preplnenosti. Je to rozhodne jedno z miest v bratislavskej prírode, ktoré sa vyplatí preskúmať.

Rozhľadňa na Americkom námestí

Rozhľadňa na Americkom námestí.Rozhľadňa na Americkom námestí. Z rozhľadne sú výhľady na časť Bratislavy. Lokalita je ľahko prístupná od Kamzíka.

K mnohým bodom, kde pribudla v poslednom období rozhľadňa, už patrí i pekná malokarpatská lúčka pod Kamzíkom známa ako Americké námestie. Toto miesto bolo skôr populárne, ako lokalita vhodná na opekanie. Teraz tu nájdete i drevenú, viacpodlažnú rozhľadňu. Tá poskytuje výhľady južným smerom. Výhľad je na niektorých miestach znemožnený lesom.

K rozhľadni vedie fajn prechádzka z oblasti vrcholu Kamzíka, kam sa dá vyviezť autom, alebo MHD. Odtiaľ to je k rozhľadni na skok. Prechádzku zvládnu aj deti. Oplatí sa sem prísť pozrieť aj v rámci relaxu po práci. Z rozhľadne sú romantické výhľady i na rozsvietené, nočné mesto. Tiež sa sem oplatí prísť na celý deň, kedy sa tu dá zašportovať na lúke a všetko spojiť s opekaním. K dispozícii je pri rozhľadni i prístrešok, či niekoľko sedení, či dokonca pingpongový stôl. Neďaleko sa v lese nachádzajú ukryté staré delostrelecké kaverny.

Výlet k rozhľadni na Americkom námestí patrí k ďalším príjemným možnostiam, ako stráviť čas v prírode v oblasti populárneho Kamzíka. Prechádzku sem, môžete spojiť s množstvom iných aktivít, ktoré táto oblasť ponúka.

Skaly nad Glavicou

Výhľad zo skál nad Glavicou smerom na Devínsku Novú Ves.Výhľad zo skál nad Glavicou smerom na Devínsku Novú Ves. Miesto je dostupné po neznačenom chodníku.

Pekné vyhliadkové miesto a pritom málo známe, leží na neznačenom chodníku nad dolinou Hlbokej dráhy pri Devínskej Novej Vsi. Miesto ponúka polkruhové výhľady smerom na Devínsku Novú Ves, priľahlé pahorky Devínskej Kobyly a čiastočne aj do Záhorskej nížiny. Dajú sa tu zažiť pekné západy slnka, najmä v letnom období, keď slnko zapadá viac na severozápad.

Výhľadové skaly sú najlepšie prístupné smerom od Tesca, prípadne Lidla v Devínskej Novej Vsi, alebo z Dúbravskej hlavice od Dúbravky. V druhom prípade je výlet sem zaujímavejší a tiež o niečo dlhší. Na skalách je dobré mať sa viac na pozore, vzhľadom na to že terén je tu viac technickejší. Najmä ak ste s malými deťmi, tak si ich treba poriadne strážiť, pretože je tu viacero miest, z ktorých sa dá spadnúť. Chodníky sem sú navyše neznačené, takže návšteva skál bude vyhovovať skôr alternatívnym turistom a dobrodruhom.

  • GPS: 48.200480,16.995455

Miesta na relax v prírode a opekanie

Kamzík

Lúka pod Kamzíkom.Lúka pod Kamzíkom. Obľúbené miesto na relax v tejto časti Bratislavy. V zime sa tu konajú masové sánkovačky.

K najľahšie dostupným miestam v prírode v Bratislave patrí Kamzík. Vrchol dobre známy vďaka výraznej televíznej veži na jeho vrchole, ktorú vidieť už zďaleka. Kamzík je extrémne populárny na bežný relax. To svoje si tu nájdu turisti, bežci, cyklisti, bežkári, rodiny s deťmi, ale aj priaznivci gastronómie a špičkových výhľadov.

Na Kamzík sa dá doviezť autom, alebo MHD, no zdatnejší sem vybehnú po niektorej z mnohých turistických značiek. Cyklisti tu s obľubou trénujú jazdu do vrchu po asfaltke dobrej kvality. Kamzík poskytuje množstvo značených i neznačených chodníčkov, medzi ktorými dominuje červená značka, ktorá je súčasťou Cesty hrdinov SNP. Tá vedie naprieč celým Slovenskom.

Kamzík charakterizuje spomínaná televízna veža, dve výrazné lúky rozkladajúce sa pod vyhľadávanými bufetmi. V zime sú populárnym miestom sánkovačky. V lete je k dispozícii bobová, či lanová dráha. Bežci si tu môžu dosýta zabehať po spleti chodníkov. Bežkári tu nájdu stopu v prípade, že sa zima vydarí. Tesne pod vrchol sem vedie i lanovka, jazda ktorou je pekným zážitkom, no využívajú ju i horskí cyklisti na vývoz bicyklov. Na tých potom svištia dolu Rohatkou, downhillovou traťou.

Milovníci výhľadov a jedla si ich môžu vychutnať v reštaurácii televíznej veže, ktorá zaujímavo rotuje a vy tak uvidíte šíre okolie ako na dlani. Super zážitok! Tí, čo radi opekajú, nájdu na Kamzíku množstvo ohnísk. Cez víkendy je po nich zároveň veľký dopyt a je to tu skutočne masová záležitosť.

Kamzík je lokalitou vhodnou na všeobecný oddych v prírode. Či už v aktívnejšej forme, alebo formou pohodových prechádzok, či posedenia v bufete pri jednom chladenom. Každý si tu nájde to svoje.

Sad Janka Kráľa

Sad Janka Kráľa v Petržalke.Sad Janka Kráľa v Petržalke. Obľúbené miesto na relax, športovanie, či piknik na rozľahlej lúke.

Kúsok prírody priamo ,,pod nosom“ má každý obyvateľ Bratislavy k dispozícii i v podobe veľmi pekného a zatiaľ aj nekomerčne ladeného Sadu Janka Kráľa. Ide o zelený kúsok Bratislavy neďaleko centra mesta. Konkrétne na petržalskej strane Dunaja medzi Mostom SNP a Starým mostom. Tento mestský park je plný nádherných starých stromov, rozľahlých trávnatých plôch, kvetinových záhonov a sympatických chodníčkov. Nájde sa i reštaurácia, detské ihrisko a historická zaujímavosť v podobe starej veže Františkánskeho kostola.

Sad Janka Kráľa máte na dosah MHD, autom i pešo z mesta priamo cez niektorý z uvedených mostov. Prechádzka najmä po Starom moste môže ponúknuť pekné výhľady. V samotnom parku sa dá prežiť voľný čas aktívnejšie aj úplne oddychovo. Môžete sa tu príjemne poprechádzať, zabehať si, posedieť na lavičkách, pozrieť si fontánu, či niekdajšiu zastávku bratislavskej električky. Zašportovať sa dá na trávnikoch. Veľmi sa hodia na loptové hry, hádzanie lietajúceho taniera, no stretnete tu i trénujúcich milovníkov bojových umení, či historického šermu. Občas sa tu konajú podujatia pre verejnosť ako napríklad rekonštrukcie bitiek z čias Napoleóna, ktorého časy dodnes pripomína tunajší protinapoleónsky val.

Príroda v Sade Janka Kráľa poteší vždy. Je pekná za každého ročného obdobia. Návšteva parku poteší všetkých, a vďaka rýchlej dostupnosti sem môžete prísť doplniť energiu i behom pracovného týždňa. Prístup je sem z pochopiteľných dôvodov obmedzený len psíčkarom.

Líščie údolie a Park SNP

Park SNP v Líščom údolí v Karlovej vsi.Park SNP v Líščom údolí v Karlovej vsi. Ideálne miesto na prechádzky a športové vyžitie.

Karlova ves by sa mohla zdať čisto panelákovou džungľou. Našťastie aj tu sa podarilo zachovať kúsok na oddych tak dôležitej prírody v podobe sviežeho lesa. Líščie údolie, ktorého súčasťou je park SNP, je zónou oddychu, ktorú poznajú najmä obyvatelia uvedeného sídliska. Ak však nie je iná možnosť, ani výlet do tejto časti Bratislavy nemusí byť zlou voľbou. Líščie údolie je veľmi dobre dostupné a vhodné na návštevu pre kohokoľvek. Zabavia sa tu deti i dospelí.

Líščie údolie tvorí asfaltka, kam ale nesmú autá a často ju využívajú cyklisti. Asfaltku z jednej strany ohraničuje lúka a z druhej svah porastený lesom. Popri asfaltke vedie aj chodník. Dá sa tu behať, výborne kočíkovať, či len prechádzať. Takisto si môžete zacvičiť na jednoduchých pomôckach, či zaliezť na menšej umelej stene. K dispozícii je dokonca prístrešok a ohnisko na opekanie. Zvyknú sa tu konať i kultúrne podujatia v podobe hodov.

Na beh, či ľahučkú turistiku sa hodí priľahlý les, ktorým vedie červená turistická značka, populárna Cesta hrdinov SNP. Okrem nej tu nájdete množstvo neznačených chodníčkov, po ktorých sa dá túlať. Je to ideálne miesto na prvé turistické krôčiky s deťmi, alebo sem môžete zobrať na prechádzku svoju babičku. :)

  • GPS: 48.161882, 17.054952

Kačín

Oddychový areál na Kačíne.Oddychový areál na Kačíne. Pri neďalekej lúke sa dá i občerstviť.

K najpríjemnejším miestam v prírode pri Bratislave patrí aj Kačín. Ide o miesto rozkladajúce sa v lesoch, v oblasti horárne Kačín, dobre známe rozľahlými lúkami. Návšteva tohto miesta je ideálnym tipom na rodinný výlet i s najmenšími deťmi, alebo ľahkú turistiku. Dá sa sem totiž dostať celkom pohodlne z Lamača, či zo Železnej studničky dokonca aj s kočíkom. Ak vám teda nevadí, že miestami ho budete po asfaltke musieť tlačiť i do kopca. Nejde však o príliš dlhé úseky. To praje i cyklistom obľubujúcim pohodovú cyklistiku, alebo rodinám s cyklovozíkmi. Na Kačín taktiež vedú pekné lesné trasy pre horských cyklistov.

Na Kačíne je i viacero možností na opekanie vrátane praktických prístreškov. Pri horárni sa nachádza detské ihrisko a na susednej lúke aj bufet. Výhodou Kačína je, že hoci patrí k populárnym miestam, nie je až tak preplnený ako je to v prípade Železnej studničky. V okolí Kačína si na svoje prídu i bežci. Je tu mnoho pekných chodníkov, vhodných na tento šport.

Najrýchlejšie sa sem dostanete z Lamača po turisticky značených i neznačených asfaltkách a množstve turistických chodníčkov. Hlavnou značkou, ktorá vedie na Kačín, je červená. Na ňu sa napájajú viaceré chodníky a ďalšie značené trasy. Možností ako si sem nakombinovať výlet je teda viacero. Mala by sem taktiež premávať MHD. Odporúčame pozrieť si vopred platné cestovné poriadky.

Kačín je veľmi príjemným miestom na oddych. Prostredie v okolí horárne je upokojujúcou kombináciou lúk a lesa. Možno je to však aj vďaka nemožnosti doviezť sa sem autom. Máte tak pocit, že ste naozaj v prírode. Z blízkych cieľov môže zaujať Písaný kameň, prameň Malej Vydrice, alebo drevené domy na stromoch pri horárni u Hrocha.

  • GPS: 48.213558, 17.067296

Malý Slavín

Pomník na Malom Slavíne.Pomník na Malom Slavíne. Okrem pomníka tu nájdeme i prístrešok s ohniskom a prameň s vodou.

Malý Slavín v sebe kombinuje turisticky zaujímavý cieľ v podobe histórie, s nádherným miestom uprostred malokarpatských lesov vhodným na opekanie. Nájdete tu totiž zaujímavý kamenný pomník dvom ruským vojakom, ktorí padli počas druhej svetovej vojny. Okrem toho sa tu rozprestiera lúka s veľkým prístreškom a množstvom ohnísk. K praktickým veciam, ktoré príroda na Malom Slavíne poskytuje, je aj lesná studnička.

Malý Slavín je dobre dostupný pešo i bicyklom. Predstavuje križovatku cyklistických i turistických chodníkov. Najzaujímavejšou trasou, ktorá sem vedie je azda tá z Marianky. Môžete si na nej vychutnať peknú, lesnú kalváriu priamo v Marianke, lúku Stánisko, ale aj roztomilé Vilmošove vodopády, ktoré však ležia na potoku Drmolez mimo turistickej značky.

Na Malom Slavíne sa dá zahrať futbal, frisbee alebo hocijaká hra, ktorá sa dá hrať na horskej lúčke. Výhodou je, že ohniská sú situované v tesnej blízkosti prístrešku a tak vás tu počas opekania neprekvapí ani dážď. Ak ale radšej opekáte osamote, zrejme to nebude najlepšie miesto pre vás. Prístrešok je skôr vhodný pre veľké partie, jedine ak by ste ho vystihli prázdny počas pracovného týždňa. Malý Slavín patrí k lokalitám, ktoré sú ideálne na pohodové rodinné výlety. V súčasnosti (2021) sa areál Malého Slavína rekonštruuje, vznikne nový altánok a zrevitalizuje sa okolie pamätníka.

  • GPS: 48.234793, 17.102838

Pánova lúka

Rozľahlá trávnatá plocha na Pánovej lúke.Rozľahlá trávnatá plocha na Pánovej lúke. Obľúbené miesto je osadené prístreškom, nájdeme tu i ohnisko.

Pánova lúka sa nachádza v lesoch nad Račou a plným právom patrí k najkrajším miestam Malých Karpát. Lúka má na pomery tohto pohoria veľkú rozlohu a jej čaro vytvára príjemný trávnatý povrch v kombinácii s krásnymi, košatými stromami. Návštevník tu nájde viacero ohnísk ohradených kameňmi i turistický prístrešok.

Pánova lúka predstavuje križovatku turistických značiek. Veľmi pekná je sem najmä trasa cez Malý Slavín, alebo výstup z Rače od amfiteátra. Nie je to úplne ľahká prechádzka, keďže sa táto lúka nachádza v najvyššie položených miestach v tejto oblasti. Musíte teda vystúpať až do úrovne hlavného hrebeňa Malých Karpát. Zároveň to však nie je vyslovene fyzicky ťažká túra. Hodí sa i pre priemerne zdatných turistov, ktorí ak prispôsobia tempo, mali by ju v pohode zvládnuť.

Na Pánovej lúke okrem veľmi peknej prírody listnatých lesov, nájdete fajn prostredie na opekanie, či rôzne hry, ktoré sa dajú hrať na takomto type terénu. Lúka sa na jednom konci zvažuje do svahu, čo sa v zime zvykne využívať na sánkovanie. Miernou nevýhodou je, že tu nie je prameň a preto si budete musieť vodu doniesť na chrbte. Prameň nájdete najbližšie pri neďalekom Malom Slavíne, čo je zhruba 15 minút chôdze. Všetko však vyvažuje fakt, že lúka nie je až tak masovo navštevovaná, ako iné lokality vhodné na opekanie. Máte tak šancu, že si tu užijete trochu pokojnejší deň. Pánovu lúku možno odporučiť medzi tie zaujímavejšie túry pre rodiny s deťmi, ktoré môžu v Malých Karpatoch podniknúť.

  • GPS: 48.232411, 17.110413

Dolný Červený kríž

Lokalita Červeného kríža s vybudovaným prístreškom.Lokalita Červeného kríža s vybudovaným prístreškom. Miesto predstavuje významnú turistickú a cykloturistickú križovatku.

Červený kríž leží priamo pri červenej turistickej značke na hlavnom hrebeni Malých Karpát. Miesto patrí k najsympatickejším lúkam v tomto pohorí, no jedná sa o hromadne navštevovanú lokalitu, spravidla za účelom opekania. Nachádza sa tu totiž veľký, kvalitný prístrešok, ktorý umožňuje opekanie na krytom grilovacom mieste. Okrem toho sa tu nachádza viacero menších ohnísk. Pri lúke sú vybudované i jednoduché toalety v podobe latríny. Trochu ďalej po červenej značke sa nachádza i prameň Zbojníčka, takže tu máte k dispozícii i zdroj vody.

Červený kríž je dobre dostupný z Rače po turistických značených i neznačených chodníčkoch, alebo po asfaltke. Hodí sa teda na návštevu i na bicykli, hoci cesta je do kopca. Miesto sa hodí na návštevu rodín s deťmi. Dá sa tu stráviť pekný deň, ktorý si môžete zatraktívniť výstupom na neďaleký vrchol Veľká Baňa. Ten sa nachádza asi 10-15 minút chôdze nad Červeným krížom.

Túru na Červený kríž zvládnu i deti, prípadne sem dokážete vytlačiť i kočík, či potiahnuť dieťa v cyklovozíku. Je to lokalita ideálna na víkendové výlety do prírody.

  • GPS: 48.229435, 17.126771

Lúka Severka

Na lúku Severku značka nevedie.Na lúku Severku značka nevedie. Nájdete tu rozľahlé trávnaté priestranstvo, prameň, ohniská, prístrešky a pokoj.

Lúka Severka s prameňom Chladná patrí k tým najlepším miestam na opeknie a trávenie voľného času v mestských lesoch Bratislavy. Nevedie sem síce žiadna turistická značka, miesto je však dobre dostupné a s trochou štúdia mapy a zapojením GPS ho poľahky nájdete.

Severka je zaznačená vo viacerých mapách i na internete. Nachádza sa neďaleko Haluzického pomníka, od ktorého k nej vedie chodníček. Prípadne môžete využiť modrú značku, vedúcu na Biely kríž, z ktorej odbočíte doprava v miestach kde vedie lesná od prameňa Šenkárka. Táto lesná cesta pokračuje k Severke. Opísaný prístup po značke je vhodný i pre cykloturistov.

Na lúke samotnej nájdete veľké trávnaté priestranstvo s ohniskami, prístreškami a všimli sme si tu dokonca aj latríny. Veľkou výhodou je prameň. Lúka je vhodná na hranie loptových hier a podobne. Ide o miesto ukryté v lese, kde sa dá stráviť pekný deň najmä opekačkou.

  • GPS: 48.236775, 17.148239

Biely kríž

Biely kríž je križovatkou viacerých turistických ciest.Biely kríž je križovatkou viacerých turistických ciest. Je mimoriadne populárny, no stále si zachováva auru príjemného miesta na relax v prírode.

Ak sa povie výlet do prírody v Bratislave, jedným z miest ktoré mnohým napadne medzi prvými je Biely kríž. Ide o miesto križovania viacerých turistických značiek, peknú lesnú lúku s bufetmi i ubytovacími kapacitami. V poslednej dobe sa tu vďaka jeho celoročnej masovej obľúbenosti stále čosi mení. Biely kríž je populárny medzi turistami, bežcami, horskými i cestnými cyklistami, v zime bežkármi, ale aj medzi širokou verejnosťou ako cieľ ľahkých prechádzok.

Výstup na Biely kríž je najpraktickejší z Rače. Preverí kondíciu cyklistu, bežca aj turistu, ale zase nie natoľko, aby vás úplne zničil. Za odmenu je potom krásne posedenie na lúke, s jedným chladeným v ruke. Bufety tu ponúkajú i čosi jednoduché pod zub. Na lúke sa zvykne sedieť len tak, na tráve, čo je príjemné počas teplejších dní. Nájdete tu však i posedenia s lavicami. Najnovšie sa v bývalej horárni u Kocmudu, na okraji lúky, ponúka i možnosť ubytovania. Na Bielom kríži sa nachádza i ohrada, kde sa občasne vyskytujú zvieratá, ktoré sú samozrejme veľkou atraktivitou pre deti.

Na Biely kríž vedú kratšie i dlhšie túry zo všetkých strán Malých Karpát. Cyklisti milujú zjazd z Bieleho kríža, či už po asfaltke, alebo niektorom zo singletrackov, ktorých tu tiež pribudlo viacero. Výlet na Biely kríž si môžete doplniť o návštevu Sakrakopca, prameňa Vydrice, alebo Haluzického pamätníka, o ktorých sa tiež dočítate v tomto článku.

  • GPS: 48.248534, 17.144005

Horský park

Potulky v Horskom parku.Potulky v Horskom parku. Obľúbená lokalita Bratislavčanov skrýva viacero zaujímavostí.

K najlepšie dostupným prírodným miestam v Bratislave patrí i Horský park. V skutočnosti je pozostatkom malokarpatských lesov. Je to miesto pohodlne dostupné MHD, autom, bicyklom i pešo a napriek svojej neveľkej rozlohe plne postačuje na načerpanie pokoja a príjemné športové vyžitie, či nenáročný relax.

Horský park sa nachádza neďaleko Slavína, čo je oblasť ako stvorená na prechádzky vilovými štvrťami s množstvom architektonicky zaujímavých stavieb. Pešia prechádzka k Horskému parku je preto sama osebe fajn voľbou. Samotný park ponúka výborné možnosti na prechádzanie po spleti chodníčkov v pod košatými stromami v lesnej tôni a chládku, ktorý zaiste oceníte s deťmi aj v lete. Túto lokalitu spopularizovala aj miestna horáreň, kde sa dá posedieť pri menšom občerstvení. Deti sa tu môžu zahrať na ihrisku a dokonca si pozrieť živé zvieratká. Tento park je fajn miesto na bežecký tréning. Bežci obľubujú výbeh po tunajších strmých schodoch. Takisto tu stretnete psíčkarov venčiť svojich miláčikov. Napriek umiestneniu lokality v tesnej blízkosti sídel nemáte pocit, že by bola preplnená. Väčšinou je tu veľmi príjemne. Najviac ľudí sa koncentruje v spomínanej horárni.

Návšteva Horského parku je dobrou voľbou, ak sa vám zacnie vyraziť do prírody počas pracovného týždňa. Hodí sa pre rodinky, i dôchodcov, no tunajšie terény ocenia i športovci, predovšetkým bežci.

  • GPS: 48.157953, 17.090615

Biele skaly

Veľké ohnisko v lokalite Biele skaly, neďaleko vrchola Devínskej Kobyly.Veľké ohnisko v lokalite Biele skaly, neďaleko vrcholu Devínskej Kobyly. Zaujímavosťou miesta sú i trampské totemy, či tváre vytesané do skál.

Biele skaly predstavujú trampskú lokalitu s viacerými ohniskami a totemami, ktorá je v poslednom období čoraz populárnejšia. Stále viac ľudí sa tu zastaví počas výletu na rozhľadňu na Devínskej Kobyle, keďže miesto sa nachádza neďaleko cesty, ktorá k rozhľadni vedie z Dúbravskej hlavice. Kedysi pokojné miesto je tak čoraz častejšie zaplnené turistami a rodinami s deťmi, čo si sem prišli opekať špekáčky a iné dobroty.

Areál Bielych skál je vcelku rozsiahly, obkolesený nevysokými skalnými stenami. Je tu viacero ohnísk a nejaké to posedenie. Zaujímavosťou sú niekoľko metrov vysoké totemy a tváre, pripomínajúce ufónov, vytesané do jednej zo skalných stien. V lete sa tu dá dobre schovať pred páliacim slnkom. V prípade, že je tu viac ľudí, môže nastať problém so zháňaním dreva, pokiaľ ste si sem prišli opekať. V tomto smere je miesto fakt dôkladne vyčistené od popadaných konárov :)

  • GPS: 48.191240, 17.003504

Trampská lúka Stánisko nad Mariankou

Stánisko, alebo Savana je legendárna trampská lúka i pokojné miesto na opekanie.Stánisko, alebo Savana je legendárna trampská lúka i pokojné miesto na opekanie. Nájdete tu viacero ohnísk i prameň.

Lúka Stánisko sa nachádza nad Mariankou a patrí k najkrajším turistickým cieľom v oblasti Bratislavy. V minulosti bola populárna medzi trampami, ktorí ju nazývali Savana. V súčasnosti tu má jedna z trampských osád stále svoju búdu. Názov osady je Jaskováci a okrem iného sa zaslúžili i o rekonštrukciu prameňa kúsok pod lúkou.

Samotná lúka je nádherná, celkom rozľahlá a plná krásnych stromov. Okrem toho tu nájdete i niekoľko jednoduchých ohnísk. V blízkosti lúky potom možno odporučiť návštevu Vilmošovych vodopádov, čo je rozkošná vodná kaskáda na potoku Drmolez, alebo Velatické hradisko v oblasti miestneho kameňolomu.

Stánisko je veľmi dobre dostupné po modrej značke z Marianky. Hodí sa na peší i bicyklový výlet. Je to ideálny cieľ i pre rodiny, ktoré majú malé deti. Dá sa tu opekať a pokojne polihovať, či sa na lúke zahrať rôzne hry. Istotne oceníte, že hneď na okraji lúky je k dispozícii upravený prameň. Vďaka týmto podmienkam sa dá na Stánisku stráviť nádherný deň.

  • GPS: 48.238873, 17.082968

Borinský kras – opekanie pod Dračím hrádkom

Ľahko dostupné miesto na opekanie priamo pri potoku sa nachádza nad obcou Borinka. Ľahko dostupné miesto na opekanie priamo pri potoku sa nachádza nad obcou Borinka. Je vhodné pre všetkých, ktorým sa nechce, alebo nemôžu dlhšie pochodovať.

Ak patríte k ľuďom, ktorí z rôznych dôvodov odmietajú dlhé šliapanie za opekaním, vyberte sa opekať pod Dračí hrádok nad Borinkou. Asfaltka vás priamo z obce dovedie k provizórnemu parkovisku pri potoku, pod ruinou Dračieho hrádku, ktorý je zároveň ďalším zaujímavým miestom, ktoré si v tejto oblasti môžete pozrieť. Pri potoku sa nachádza lúka súčasťou ktorej sú i ohniská. Od parkoviska tak stačí prekročiť lávku ponad tento vodný tok a ste na mieste. Odpadá tak nutnosť prenášať všetko vybavenie na chrbte príliš ďaleko.

Pre upresnenie, táto lúka sa nachádza na rázcestí žltej, modrej a zelenej turistickej značky. Je po okraji lemovaná stromami, ktorých tieň v lete zaiste oceníte. Takisto deti si istotne radi zašantia v potoku. Prameň tu síce nie je, ale potrebnú vodu si ľahko doveziete autom. Nie je nutné vláčiť ju ďaleko, takže tieto starosti odpadajú.

Opekanie pod Dračím hrádkom sa hodí pre rodiny s malými deťmi, alebo ak máte v skupine imobilnejších dôchodcov, ktorých by ste radi zobrali do prírody. Musia byť však v stave prejsť aspoň po lávke cez potok. Jedná sa totiž o užšiu drevenú lávku. V okolí je celkom pekná príroda, scenériu trošku narúšajú stožiare vysokého napätia ktoré sa tiahnu opodiaľ. Z hľadiska dostupnosti však patrí toto miesto k najpohodlnejšie dostupným miestam na opekanie pri Bratislave.

  • GPS: 48.252533, 17.112481

Zaujímavosti v prírode

Sandberg

Pohľad na Sadberg – pieskovcovú horu.Pohľad na Sadberg – pieskovcovú horu. Jedná z najvýraznejších zaujímavostí Devínskej Kobyly.

Sandberg by sme mohli zaradiť k najvýnimočnejším zaujímavostiam prírody v Bratislave. Máloktoré mesto sa totiž môže popýšiť zvyškami pravekého mora a fosíliami, ktoré driemu v tamojšom piesku tisíce rokov. Je to taký menší unikát, ktorý je verejnosti prístupný bezplatne a celoročne. Okrem toho je to pekné miesto na prechádzku. Vychutnáte si odtiaľ i veľmi dobré výhľady na západ a špeciálne krásne západy slnka.

Sandberg sa nachádza priamo nad Devínskou Novou Vsou. Veľmi blízko sa dostanete i autom. Odporúčame však zaparkovať nižšie a krátky výstup absolvovať pešo, prípadne sa sem vybrať na bicykli. Uličky priamo pri Sandbergu sú úzke a parkovanie značne obmedzené. Samotný Sandberg je dnes z dôvodu jeho ochrany ohradený a vstup až priamo k nemu je zakázaný. Medzi fosíliami sa okrem schránok mäkkýšov našli údajne i žraločie zuby, čo samozrejme lákalo mnohých, hrabať sa v pozostatkoch vzácnej oblasti. To ju značne narúšalo a isté obmedzenia boli nutné. I pozorovanie z odstupu však stojí za to.

Ak ste ešte na Sandbergu neboli, návštevu vrele odporúčame. Mohutné pieskové steny, čoby zvyšky prastarého mora sú naozaj čosi unikátne. Navyše návšteva lokality je fajn prechádzkou pre všetkých. Romantické duše potešia výhľady ďaleko na rieku Moravu i ďaleký západ.

  • GPS: 48.201209, 16.973716

Psie skaly

Psie skaly pod Devínskou Kobylou.Psie skaly pod Devínskou Kobylou. Miesto je obľúbené medzi boulderistami, je tu však možné i posedieť. Nájdeme tu dokonca ohnisko.

Jednou zo zaujímavostí na ktorú sa dá naraziť počas potuliek v oblasti severnej strany masívu Devínskej Kobyly sú Psie skaly. Jedná sa o skalné bralo skryté uprostred lesa, dobré dostupné pešo či na bicykli z Dúbravskej hlavice. Skaly sú atraktívne nielen pre turistov, ale aj pre boulderistov, na ktorých tu často narazíte, ako sa snažia zdolať skalnú stenu. Pod skalami je navyše ohnisko a menšie posedenie. Vrchol skál, neposkytuje žiadne výhľady, vzhľadom na to, že sú všade okolo stromy. Zaujímavý je možno tak pohľad smerom dole zo skaly.

Psie skaly ležia neďaleko cyklotrasy, ktorá vedie z Dúbravky až do Devínskej Novej Vsi. Zastaviť sa tu preto na krátky oddych na bicykli, počas cyklotúry medzi týmito mestskými časťami je viac ako dobrý nápad. Lokalita leží zhruba na polcesty. Ak však preferujete peší pohyb, z Dúbravskej hlavice sa sem dá podstúpiť veľmi pekná prechádzka. Na jar navyše okorenená rozľahlými pásmi divorastúceho medvedieho cesnaku.

  • GPS: 48.196919, 17.002305

Hrad Pajštún

Vstupná brána na hrad Pajštún.Vstupná brána na hrad Pajštún. Hrad ponúka veľmi pekné výhľady.

Hrad Pajštún je obľúbeným miestom turistických výletov, ktoré nezaberú mnoho času. Nachádza sa totiž neďaleko Bratislavy, nad obcou Borinka. Táto destinácia ponúka okrem turistiky v peknom lese, aj možnosť spoznávať históriu, alebo možnosť aktívne si zašportovať formou skalného lezenia. Pajštún totiž historicky patrí k najvýznamnejším a najrýchlejšie dostupným lezeckým lokalitám pri Bratislave. Vďačí za to predovšetkým výraznému vápencovému bralu, na ktorom stoja jeho zvyšky. Mnohí trávnaté priestranstvo za niekdajšími hradbami využívajú aj ako miesto na opekanie.

Na hrad Pajštún vedie viacero turistických značiek, najkratšie to však budete mať po červenej z Borinky. Táto túra nie je dlhá, no dá zabrať, pretože je takmer celá do kopca. Kopec pod Pajštúnom je strmý no do trištvrte hodinky by ste výstup na hrad mali zvládnuť. Výhodou tohto výstupu je aj to, že vedie v tieni lesa, čo oceníte v lete. Aby sme nezabudli na prístup do Borinky, cesta autom je sem rýchla, no nie je veľmi kde parkovať. Najpraktickejšie je zastaviť pri kostole, no parkovisko je veľmi malé a pri súčasnom nápore návštevníkov už nepostačuje. Možno je výhodnejšie prísť autobusom, ktorý sem jazdí pomerne často aj cez víkendy.

Výlet na hrad Pajštún je typickým tipom na výlet pre rodiny s deťmi. Zvládnu to aj tie menšie, ak im nevadí zhruba hodinové stúpanie do kopca, prípadne ich môžete vyniesť v nosiči. S prestávkami kopec zvládnete i s takouto záťažou. Za odmenu potešia pekné výhľady z hradu, pri troche šťastia až na rakúsky Schneeberg.

Kameňolom Prepadlé pri Borinke

Spodná časť kameňolomu Prepadlé.Spodná časť kameňolomu Prepadlé. V tejto časti nájdete i vodopád.

Bývalý kameňolom a lezecká lokalita neďaleko Borinky je skvelým miestom na nielen krátku prechádzku, ale i niekoľko hodinovú túru, ak máte radi výhľady. Kameňolom leží pri bývalej osade Medené Hámre, ktorá spustla po zrušení ťažby v kameňolome. Miestnu dolinu formoval Stupavský potok, ktorý tu vytvoril zaujímavé prírodné prostredie. Zaujímavosťou miesta je viacero jaskýň nachádzajúcich sa neďaleko kameňolomu, či vodopád, ktorý v kameňolome vzniká počas dažďov. V zime na stenách kameňolomu za ideálnych podmienok vznikajú ľadopády. Ten najväčší má vyše 10 metrov. Neraz sme tu videli zdolávať ľadopád lezcov ľadov. Čo je dá sa povedať unikát v týchto kútoch Slovenska.

Fanúšikov výhľadov isto poteší, že z najvrchnejšieho poschodia kameňolomu sú veľmi pekné výhľady do doliny Stupavského potoka a okolitých kopcov. Kvôli výhľadom však treba podstúpiť túru, či už cez Dračí hrádok smerom na Staré Hájne a následne použiť bočné chodníky, prípadne sa vybrať smerom na Košarisko a prostredníctvom značených a neznačených chodníkov vyjsť na kameňolom. V tomto prípade sa zaisto zíde mapa, alebo najlepšie GPS navigácia. Vrchol kameňolomu sa dá vyliezť aj strmými svahmi z doliny, čo však určite neodporúčame, najmä ak máte so sebou deti.

  • GPS: 48.267000, 17.118817

Waitov lom

V kameňolome Waitov lom.V kameňolome Waitov lom. Jednou z jeho zaujímavostí sú bludiská, vystavané z kameňov.

Waitov lom patrí k pozostatkom búrlivej priemyselnej činnosti na južných svahoch Devínskej Kobyly. Dnes už zarastený a čiastočne skultúrnený, pôsobí ako skutočná zaujímavosť v prírode. K hlavným lákadlám bývalého lomu patrili výborné výhľady na západ, do Rakúska, ale aj na povodie Dunaja a Moravy. V súčasnosti je však výstup na jednotlivé terasy lomu, kvôli prítomnosti prírodnej rezervácie zakázaný. Kúsok nad kameňolomom však turistický chodník, tak si výhľady užijete aspoň z neho. Waitov lom je ľahko dostupný po turistickom chodníku.

Z Waitovho lomu možno sledovať skutočne prekrásne západy slnka, no možno ešte trochu viac zaujme neobvyklý labyrint vybudovaný na jeho dne. Tvorí ho celkom veľký kruh, a hoci siaha len do výšky niekoľkých centimetrov nad povrch, aj tak ide o niečo naozaj pozoruhodné. Nie je nám známe, kto tento labyrint z štrkovo-pieskovej pôdy vytvoril. Ide o čosi ako neobvyklé umelecké dielko.

Okolo lomu vedie i náučný chodník oboznamujúci návštevníkov o jedinečnej faune a flóre Devínskej Kobyly. Sú to predovšetkým jedinečné rastliny a hmyz, ktorý sa hemží na južných svahoch najvyššieho vrchu Bratislavy. Niektoré druhy hmyzu si tu môžete všimnúť v podobe veľkých drevených modelov. Predstavujú zaujímavý spôsob spoznávania prírody tohto kopca pre malých i veľkých návštevníkov.

  • GPS: 48.194029, 16.979505

Štokeravská vápenka

Výhľad zo Štokeravskej Vápenky.Výhľad zo Štokeravskej Vápenky. Prírodná rezervácia ponúka netradičné výhľady na severnú časť Bratislavy a pohľady do Záhorskej Nížiny a predhorie Malých Karpát.

Unikátna prírodná rezervácia, ponúka neopozerané výhľady na severnú časť Devínskej Kobyly, časť Dúbravky, Devínskej Novej Vsi a rozľahlé plochy Záhorskej nížiny. Z tohto pohľadu sa jedná o jedno z najzaujímavejších výhľadových miest v Bratislave. Celá lokalita je tiež ľahko prístupná, ideálne od chát, ktoré ležia za bytovkami pri Technickom skle (Agátová ulica).

Prírodnú rezerváciu tvorí viacero skál a každá z nich ponúka iný výhľad. Prvé výhľadové miesto je nad Dúbravkou, veľmi ľahko dostupné od chát pri Technickom skle. Po ceste narazíte na menšiu jaskyňu. Táto časť je dobre prístupná aj pre deti. Ďalšie výhľadové miesto predstavuje skala, populárna medzi skalolezcami, ktorá leží v najsevernejšej časti Štokeravskej vápenky. Na skalu sa však kvôli výhľadom treba vyškriabať, nie je to nič náročné, na druhej strane, nie každému to je po vôli. Najzaujímavejšie výhľady Štokeravskej vápenky ponúka západná skalná stena nad areálom vápenky. Často tu narazíte na paraglajdistov, ktorí z tade vzlietavajú.

  • GPS: 48.203333, 17.003357

Delostrelecké kaverny na Devínskej Kobyle a Kamzíku

Jeden z mnohých bunkrov a delostreleckých kavern v oblasti Kamzíka.Jeden z mnohých bunkrov a delostreleckých kavern v oblasti Kamzíka. Tento sa nachádza pri Železnej studničke.

O niekdajších delostreleckých kavernách v lesoch nad Bratislavou tuší len málokto, hoci možno už na ne mnohí narazili, ale netušili o čo sa jedná. Podivné betónové diery a vchody v teréne na prvý pohľad nemusia pripomínať niekdajšie vojenské palebné postavenia delostrelectva. V súčasnosti už však na spopularizovaní tejto časti histórie hlavného mesta pracujú nadšenci, ktorí niektoré z kavern a bunkrov zrevitalizovali a sprístupnili verejnosti.

Mnohé kaverny sa dajú nájsť na Kamzíku neďaleko hornej stanice lanovky, pričom k nim vedú i smerovníky, ktoré osadili dobrovoľníci pracujúci na ich sprístupnení. Iné nájdete na Devínskej kobyle. Pomôžu k tomu špeciálne mapy, ktoré nájdete i na internete. Niektoré kaverny sú stále schátrané a často i nebezpečné, pretože ich otvory neprekryté, nenápadne vyčnievajú v teréne. Ľahko do nich možno spadnúť, čo môže mať za následok vážne zranenia. Zrekonštruované kaverny majú naopak svoje pravidlá vstupu, pričom je ponúkaná i návšteva s odborným výkladom.

Návšteva kavern môže byť zaujímavým tipom na výlet pre nadšencov dejín Bratislavy. Ich objavovanie v teréne môže byť zaujímavým spestrením výletu. Cieľov na hľadanie je v tomto smere neúrekom. Je však potrebné dodržať náležitú opatrnosť. Do podozrivých objektov radšej nevstupujte, hrozia vážne následky na zdraví. Opustené kaverny nikto nekontroluje a môžu byť vo veľmi zlom technickom stave. Vstúpiť do nich je na vlastné riziko a vstup neodporúčame. Bezpečnejšie je pozrieť si opravené kaverny aj so sprievodcom, ktorý vás zaiste obohatí i množstvom zaujímavej histórie týkajúcej sa týchto objektov.

Brichtov kríž

Brichtov križ nájdete pri peknom vrchole Malá Baňa.Brichtov križ nájdete pri peknom vrchole Malá Baňa. K tomuto miestu sa viaže zaujímavá príhoda.

Brichtov kríž je podobným murovaným krížom, ako množstvo iných v malokarpatskej oblasti. Tento je však zaujímavý tým, že popisuje nepríjemný príbeh, ktorý sa tu odohral. Išlo o tragickú smrť istého Brichtu, ktorého na tomto mieste prešiel voz a priamo tu aj zomrel. Nehoda je priamo na kríži zdokumentovaná slovami i maľovaným vyobrazením. Kríž tu bol postavený nielen ako pietne miesto, ale azda aj pre pokojný spánok tohto nešťastníka a zároveň ako ochrana pred podobnými udalosťami v tamojších lesoch.

Brichtov kríž sa nachádza na modrej turistickej značke nad Račou pri vrchole Malá Baňa. Kríž nájdete kúsok ďalej cestou po značke smerom k hlavnému hrebeňu Malých Karpát priamo pri chodníku naľavo. Nie je to ďaleko od parkoviska pri amfiteátri, a tak máte na dosah dva zaujímavé turistické ciele. Vrchol Malej Bane totiž patrí k obľúbeným miestam na výlet, kde nájdete i ohnisko a hlavne krásny výhľad. Okrem pešej túry sa ku krížu dá naplánovať i výlet bicyklom, no ten je vhodnejšie podniknúť po asfaltke od amfiteátra. Modrá značka je pre cyklistov dosť nevhodná.

Oba tieto ciele sa oplatí spojiť do nenáročnej vychádzky, vhodnej i pre rodiny s menšími deťmi. Brichtov kríž je takou menšou zaujímavosťou Malých Karpát nad Račou. Poteší všetkých, čo radi objavujú podobné drobnosti v prírode.

  • GPS: 48.219077, 17.125360

Haluzického pomník

Haluzického pomník patrí k najkrajším pomníkom i miestam Malých Karpát.Haluzického pomník patrí k najkrajším pomníkom i miestam Malých Karpát. Má svoje špecifickú atmosféru.

Haluzického pomník je jedným z pietnych miest Malých Karpát, ktoré pripomínajú tragickú udalosť. V tomto prípade šlo o zavraždenie poľovníka Viktora Haluzického pytliakom Štefanom Skalom. Naozaj pekný, kamenný pomník, stojaci medzi dvoma obrovitými kmeňmi stromov, nájdete na dobre priechodnej, no neznačenej lesnej ceste v oblasti Piesky nad Račou.

K pomníku sa dá dostať pešo priamo od parkoviska, len je potrebné si trocha naštudovať mapu a správne nastúpiť na lesnú cestu. Začína odbočením z asfaltky napravo, tesne nad parkoviskom. Okrem toho sa k pomníku dostane i po modrej značke, ktorá vedie na Biely kríž. Je z nej potrebné neskôr odbočiť na spomínanú lesnú cestu. Týmto spôsobom prídete ku krížu zhora. Táto cesta je vhodná i pre cyklistov.

Haluzického pomník je miestom, ktoré ocenia najmä fanúšikovia vyhľadávania lokálnych zaujímavostí, ktoré sú späté so starými príbehmi. Túru k pomníčku zvládnu azda všetci bežní turisti vrátane menších detí. Ak budete mať šťastie, možno si domov odnesiete i výbornú pochúťku. Počas hubárskej sezóny tu totiž zvykne rásť množstvo bedlí.

  • GPS: 48.233903, 17.151629

Kamenné tváre nad Račou

Ku kamenným tváram nad Račou sa viažu rôzne legendy.Ku kamenným tváram nad Račou sa viažu rôzne legendy. Možno sú vymyslené, no to nič neuberá na jedinečnosti tohto miesta.

Kamenné tváre nad Račou sú skutočnou prírodnou zaujímavosťou a zároveň fajn cieľ na ľahkú prechádzku. Ide o zvláštne tvarované zoskupenie, zrejme žulových skál, ktoré môžu pripomínať hlavy. Nájdete ich na kopci nad vodnou nádržou Vajspeter, ktorá je sama o sebe pekným miestom na vychádzku.

Kamenné hlavy sú celkom romantickým miestom a dostanete sa k nim od závodu Slovenskej grafie odbočením doprava, do vinohradov, kde pri menšom gazdovstve zahnete doľava na poľnú cestu, vedúcu k spomínanej vodnej nádrži. Nádrž obídete sprava a lesnou cestou pokračujete pod kopec na pravej strane, na ktorý odbáča znateľný chodníček. Ten vás privedie krátkym strmým stúpaním až k hlavám. Najlepšie je vyhľadať si to v mape. Priamo v teréne nejde o nič komplikované, no zároveň platí, že cesta nie je nijako označená a budete sa musieť spoľahnúť na vlastné navigátorské schopnosti. Možno aj v tom je čaro tohto výletu.

Výstup ku kamenným hlavám je vhodný pre všetkých turistov, vrátane tých najmenších. Priamo k hlavám sa dá dostať i na bicykloch, no v takom prípade je dobre zvoliť cestu zhora, z asfaltky ktorá tvorí akúsi dlhú vrstevnicu pozdĺž račianskych Malých Karpát. Ak sa vyberiete ku Kamenným hlavám deti sa určite potešia i spomínaným atraktivitám popri trase, ako je gazdovský dvor s domácimi zvieratami, alebo jazierku Vajspeter. Zaujať dokážu i okolité vinohrady.

  • GPS: 48.210908, 17.125975

Písaný kameň

Písaný kameň v malokarpatských lesoch.Písaný kameň v malokarpatských lesoch. Netradičná atraktivita v podobe rozmerného hraničného kameňa.

K atraktivitám, ktoré boli donedávna azda úplne neznáme pre väčšinu Bratislavčanov, možno zaradiť i Písaný kameň. Ide o jedinečný hraničný kameň pri Kačíne. Patrí do línie hraničných kameňov, ktorých zvyšky možno dodnes obdivovať v lesoch nad Bratislavou. Písaný kameň sa však vyznačuje svojou masívnosťou. Je to poriadny balvan, ktorý bol ale pred mnohými rokmi zvalený. Tak zostal dodnes, čakajúc na svoje objavenie. Vytvára tak pomerne lákavý cieľ pre deti, ale aj dospelých. Blízko pri ňom sa nachádza i menšie neoficiálne ohnisko.

K Písanému kameňu vedie červená značka z Kačína, no neskôr k nemu treba odbočiť. Našťastie jeho poloha je v mapách zaznamenaná dosť presne. Dovedie vás tam pohodlná lesná cesta. Ak máte mapu s polohou kameňa aj v mobile, nebude problém ho nájsť. Cesta až k nemu nie je značená, takže GPS navigácia bude fajn.

Obtiažnosť takéhoto výletu je ľahká. Z Kačína by ste mohli byť pri kameni behom polhodinky. Bez problémov, môžete vyraziť i na bicykli vhodnom na lesnú cestu. Strmé stúpania tu nie sú. Cesta je mierne zvlnená. Celkovo by sa dalo zhodnotiť, že tento výlet sa hodí pre rodiny s deťmi a všetkých fanúšikov histórie.

Kameňolomy pri Marianke

Výhľad z kameňolomu na vrchole Bazgovič.Výhľad z kameňolomu na vrchole Bazgovič. Jedná sa o jeden z dvoch kameňolomov, ktoré sa nachádzajú pri Marianke.

Opustené kameňolomy pri Marianke sú niečo pre záujemcov o priemyselnú históriu na úpätí Malých Karpát, hľadačov netradičných zaujímavostí, ale aj milovníkov histórie, či pekných výhľadov v prírode. Čo sa týka histórie zaujmú najmä zvyšky v podobe valov Velatického hradiska v lesnom teréne pri väčšom kameňolome. Pôvod hradiska spadá do obdobia až 1000 rokov pred Kristom.

Marianské kameňolomy sa nachádzajú na okraji obce, medzi žltou a modrou turistickou značkou. Vedie k nim asfaltka. Dostanete sa sem ľahko. Menší kameňolom je naľavo od cesty a ten väčší presne na opačnej strane. Menší kameňolom zaujme jazierkom na jeho dne. Okrajom veľkého kameňolomu sa dá vystúpať až na jeho najvyšší bod, odkiaľ sú rozsiahle a veľmi pekné výhľady na Malé Karpaty. Všimnúť si možno napríklad hrad Pajštún, ale dobre z tohto miesta vynikne aj veľká rozloha malokarpatských lesov.

Skúmanie týchto kameňolomov je mierne rizikové. Predsa len ide o nebezpečnú, opustenú priemyselnú lokalitu. Pri ceste za výhľadmi majte na mysli, že okraj veľkého kameňolomu nie je nijako zabezpečený a hrozí riziko vážneho pádu. Pohybujte sa tu preto nanajvýš opatrne. Zaujímavosťou kameňolomov je, že sa tu v minulosti natáčali niektoré pasáže z filmu Dračie srdce.

Mangánové bane nad Borinkou

Mangánové bane nad Borinkou si takmer nevšimnete. Mangánové bane nad Borinkou si takmer nevšimnete. Nachádzajú sa pri žltej značne, pod Dračím hrádkom.

Pomerne málo známou lokalitou v prírode v blízkosti Bratislave sú aj pozostatky po ťažbe mangánu pri Borinke. Nájdete ich naľavo od výstupového chodníka na ruinu Dračieho hrádku. V súčasnosti opustené bane spoznáte podľa hlbokých jám v teréne. Celý svah je nimi doslova preoraný. Miesto je označené taktiež infotabuľou, ktorá stručne popisuje časy, keď sa tu ťažilo, takže sa dozviete i čo to z histórie. Môžete si sem tak spraviť pekný poznávací výlet.

K mangánovým baniam sa dostanete tak, že budete sledovať asfaltku vedúcu z Borinky smerom na Košarisko. V miestach, kde začína žltá značka a výstup na Dračí hrádok, je možné odparkovať auto. Do Borinky jazdí i pravidelná autobusová linka, tak môžete využiť aj tento spôsob, hoci vám to pochod trochu predĺži.

Výlet k mangánovým baniam sa hodí na krátky výpad do prírody s deťmi. Ide o kratučkú túru, ktorú môžete realizovať aj po práci. Ak by ste sem šli cez víkend, vyplatí sa pozrieť aj Dračí hrádok. Neďaleko v údolí, pri potoku, sa nachádza aj dobré miesto na opekanie.

  • GPS: 48.254612, 17.110053

Horáreň Dujnič a Pamätník zosnulých trampov pri Košariskách

Pre tých, ktorí hľadajú ticho a pokoj v prírode, možno odporučiť ako tip na výlet pietne miesto zosnulých trampov. Pre tých, ktorí hľadajú ticho a pokoj v prírode, možno odporučiť ako tip na výlet pietne miesto zosnulých trampov. Nachádza sa pri Košarisku.

Lokalita Košarísk, ukrytá v lesoch Malých Karpát je ďalším miestom ktoré stojí za preskúmanie. Nachádzajú sa tu dve zaujímavosti, ktoré sú vhodné pre všetkých, ktorí hľadajú krátky, nenáročný cieľ na výlet do prírody pri Bratislave. Košariská boli kedysi minimálne civilizovanou časťou Malých Karpát, čo postupne zmenilo vybudovanie asfaltiek a prílev chatárov. Stále je to však celkom pokojná oblasť kde sa dá priviezť autom (cesta je na zopár miestach dosť poškodená), bicyklom, alebo prísť peši napríklad z Borinky a pozrieť si zaujímavosti v podobe starej horárne Dujnič, alebo pamätník zosnulých trampov.

Košariská, kedysi značne izolovaná oblasť s prekrásnou prírodou, bola vyhľadávaná trampami. Už v tých časoch tu stála krásna historická horáreň Pálffyovcov. Naposledy ju mal na starosti Imrich Dujnič. Zachovala sa dodnes, žiaľ značne znehodnotená necitlivou prestavbou. Oko poteší aspoň sympatické jazierko a prameň priamo pri nej. Horáreň nájdete na modrej turistickej značke vedúcej Košariskami.

Na rovnakej značke približne 10 minút pešo z Košarísk smerom do lesa nájdete i pamätník zosnulých trampov. Veľmi pekné pietne miesto v lone prírody, ktoré pripomína všetky podstatné mená trampov, ktorí žili v oblasti Bratislavy a víkend, čo víkend trávili poväčšine v Malých Karpatoch, alebo v jedinečnej oblasti dunajských ramien, z ktorej veľká časť už dnes neexistuje. Túto dôležitú časť histórie viažucej sa k bratislavskej prírode, pripomína i tento kamenný pamätník s tabuľkami. Sú na nich vygravírované mená trampov i trampských osád. Pri pamätníku je k dispozícii aj skromné sedenie.

  • GPS: 48.280128, 17.135302

Turisticky zaujímavé pramene

Prameň Vydrice 

Pri prameni Vydrice, neďaleko Bieleho kríža.Pri prameni Vydrice, neďaleko Bieleho kríža. Prameň leží uprostred lesa a dá sa jednoducho nájsť, stačí sa vybrať proti prúdu Vydrice. Odbočiť sem môžete z červenej alebo modrej turistickej značky.

Možno si to hneď neuvedomíte, ale potok, ktorý ste istotne videli pretekať okolo ZOO Bratislava, alebo cez Železnú studničku, je v skutočnosti azda najvýznamnejším tokom bratislavských lesov. Odvodňuje veľkú časť Malých Karpát a tiahne sa od Bieleho kríža až k Dunaju, do ktorého ústí. Výlet k prameňu Vydrice môžeme odporučiť ako tip na výlet, ako cieľ, ktorý nie je až tak známy, no z hľadiska hydrológie patrí k najvýznamnejším v oblasti hlavného mesta.

Prameň Vydrice je vcelku romantickým miestom uprostred lesov, neďaleko hlavného hrebeňa Malých Karpát, za Bielym krížom. Postačí, ak pôjdete z Bieleho kríža po červenej značke smerom na Pezinskú Babu a do približne 15-20 minút by ste mali byť pri prameni. Na turistickej mape je zreteľné, kde je potrebné značený chodník opustiť a zahnúť doľava k prameňu. Môžete postupovať aj tak, že od Bieleho kríža budete postupovať proti smeru prúdu Vydrice až k prameňu. Prameň Vydrice je dobre dostupný z Rače pešo, ale aj na horskom bicykli, hoci budete musieť vyšliapať kopec na hlavný hrebeň.

Výlet k prameňu Vydrice patrí k príjemným malokarpatským túram. Nie je to nič ťažkého. Čaro objavovania prameňa istotne zaujme aj deti. Ak budete dobre hľadať, dostanete sa k drobnej drevenej búdke, kde je ukrytý samotný prameň. Miesto však neposkytuje oficiálne možnosti na táborenie, alebo zakladanie ohňa. Na to je vhodnejšia lúka na Bielom kríži, kde sú k dispozícii i bufety.

  • GPS: 48.251071, 17.145272

Prameň Malej Vydrice

K množstvu prameňov v Malých Karpatoch patrí i prameň Malej Vydrice. K množstvu prameňov v Malých Karpatoch patrí i prameň Malej Vydrice. Je ideálnym tipom na výlet, pre tých, čo sa radi túlajú lesmi.

Prameň Malej Vydrice (označovanej aj ako Bystrička) predstavuje tip na výlet po málo známych chodníčkoch v Malých Karpatoch. Je to miesto pre tých, ktorí sa radi túlajú lesmi po menej prebádaných končinách, kde je minimum komerčných vymožeností. Cestička k Malej Vydrici je presne takou. Mnoho ľudí tu zrejme nestretnete a tak si môžete vychutnať pokoj v peknej prírode.

Uvedený prameň sa nachádza dobre ukrytý v lesoch v oblasti Kačína, z ktorého k nemu vedie žltá značka. Pri pozornom sledovaní trasy si na strome možno všimnúť odbočku k prameňu smerom doprava (pri pochode z Kačína). K prameňu vedie vyšliapaný chodníček, no počas snehovej pokrývky si nemusíte všimnúť. Prameň Malej Vydrice bol vtesnaný do veľkej betónovej kocky, z ktorej vyteká. Je skrytý v akejsi terénnej preliačine a je veľmi zle viditeľný. Trasa po žltej značke sa hodí na pešiu prechádzku, ale aj výlet na horských bicykloch.

Inou, oveľa romantickejšou možnosťou je prísť sem chodníčkom, ktorý začína taktiež pri Kačíne a vedie okolo tzv. chaty u Hrocha. Nachádzajú sa tu i populárne domčeky na strome. Chodník vás prevedie popri samotnom toku Malej Vydrice až k prameňu. Je to veľmi pekná prechádzka. Od prameňa potom môžete pokračovať žltou značkou, či už na Kačín, alebo na Železnú studničku.

Výlet k prameňu Malej Vydrice je ľahkou turistikou, avšak leží v odľahlejších kútoch za Železnou studničkou a Kačínom. Ak sa sem vyberiete, vyplatí sa preto zobrať vlastnú poživeň, alebo sa môžete občerstviť v bufete na Kačíne, či Železnej studničke. Priamo pri prameni nie je k dispozícii žiadne posedenie ani ohnisko.

  • GPS: 48.218464, 17.076057

Prameň Zbojníčka 

Prameň Zbojníčky neďaleko Červeného kríža.Prameň Zbojníčky neďaleko Červeného kríža. Prameň leží poniže cyklochodníka.

Prameň Zbojníčky patrí k známejším prameňom v Malých Karpatoch. Prameň sa totiž nachádza priamo pri populárnej asfaltke, ktorá vedie na Biely kríž. Po tejto ceste takisto prechádza i stará hrebeňová červená značka. Toto miesto je vybavené posedením, ale aj ohniskom, takže ak máte šťastie, môžete si sem prísť aj opekať.

Prameň Zbojníčka sa nachádza na križovatke červenej a zelenej turistickej značky. Celkom rýchlo sa sem dá dostať z Rače od amfiteátra a to či už pešo alebo na bicykli. Trasa po zelenej značke však predstavuje neustále stúpanie až k studničke. Cestným bicyklom sa po kvalitnom asfalte dostanete k Zbojníčke i zo Železnej studničke.

Zbojníčka je príjemným miestom, ktoré by ste nemali na svojich potulkách Malými Karpatami obísť. Je vhodným cieľom na krátku túru, no dá sa vhodne zakomponovať i do dlhšej trasy.

  • GPS: 48.229321, 17.123360

Svätá studňa pri kaplnke v Marianke

Tipom na nenáročný výlet môže byť pohodová prechádzka v oblasti Svätej studne v Marianke. Tipom na nenáročný výlet môže byť pohodová prechádzka v oblasti Svätej studne v Marianke. Táto lokalita je krásna a dobre si tu oddýchnete od každodenného stresu.

Svätá studňa a jej okolie ponúka možnosti na ľahkú prechádzku do prekrásneho prostredia lesa, ktoré navyše dopĺňajú sakrálne stavby tohto významného pútnického miesta. Ide o tunajšiu baziliku, ale aj veľmi peknú krížovú cestu. Nájdete tu dokonca starú štôlňu, v ktorej sa kedysi dolovala bridlica.

Marianka v tejto časti ponúka veľmi príjemné prostredie na pokoj a oddych, či kontempláciu a psychický oddych. Môžete sem vyraziť hocikedy, ak túžite po relaxe v tôni lesa. Rýchlo sa sem dostanete aj cez týždeň, či už autom, alebo autobusom. Od parkoviska sa k studničke dostanete behom piatich minút, alebo aj rýchlejšie. Mnohí ľudia si do tohto, dnes už moderne upraveného prameňa, chodia nabrať vodu. Práve tento prameň predstavuje najdôležitejšie náboženské miesto, celej oblasti. Vode z neho sa totiž zvykli pripisovať zázračné a uzdravujúce účinky. Či už je to pôsobením vyššej moci, alebo nie, s istotou možno povedať, že ak posedíte v blízkosti tejto studničky, naozaj vás tunajšie prostredie upokojí od každodenného stresu.

Telesný oddych tu možno dosiahnuť aj počas horúcich letných dní, keďže prameň je situovaný v údolí plnom vysokých, starých stromov. Celé oplýva špecifickou klímou, a spolu s pokojom, ktoré vyžarujú žiariace sviečky miestnej kalvárie blahodarne pôsobí na celkové upokojenie duše.

Prechádzka k Svätej studni v Marianke je vhodná naozaj pre každého. Hektickejšia atmosféra tu môže panovať počas konania pútí, keď sa Marianka stretáva s náporom veriacich.

  • GPS: 48.247453, 17.068739

Dúbravská studnička

Dúbravská studnička sa nachádza neďaleko vrcholu Devínskej Kobyly. Je ľahko dostupná a dá sa tu i opekať.Dúbravská studnička sa nachádza neďaleko vrcholu Devínskej Kobyly. Je ľahko dostupná a dá sa tu i opekať.

Dúbravská studnička je prameň pod Devínskou Kobylou. Nachádza vpravo od asfaltovej cesty vedúcej do areálu bývalej raketovej základne približne v polovici cesty od Dúbravskej hlavice. Miesto je vhodné na krátky odpočinok, ale aj na opekanie. Okrem prameňa tu totiž nájdete i jednoduché ohnisko a novší prístrešok.

Návštevu Dúbravskej studničky môžete spojiť s potulkami v oblasti vrchola Devínskej Kobyly, kde sa nachádza veľmi populárna rozhľadňa. Z tohto pohľadu je poloha prameňa trochu nevýhodná. Obvykle sa v jej blízkosti totiž presúvajú masy návštevníkov smerujúcich práve na najvyšší vrch Bratislavy. Ak by ste sem chceli ísť opekať, je otázne, či sa vám podarí obsadiť si miesto včas. V okolí prameňa je dostatok miesta na opekačku tak pre jednu partiu. Výhodou je zase to, že sa do blízkosti studničky dostanete veľmi blízko autom. Parkuje sa na Dúbravskej hlavici. Zatiaľ bezplatne. Dá sa sem však prísť pohodlne aj pešo, alebo na bicykloch, či už cez les po červenej značke, alebo po asfaltke, ktorá sem vedie z Dúbravky. Je to však vcelku strmý kopec. Pekná prechádzka je sem po značkách z Dlhých dielov, z konečnej MHD.

Výlet k Dúbravskej studničke sa hodí pre rodiny s deťmi i seniorov vďaka tomu, že si možno naplánovať i kratšiu trasu. Autom sa doveziete naozaj blízko a zvyšok po asfaltke,alebo po súbežnom lesnom chodníku, po značke, je len mierne do kopca. Ak by ste chceli opekať, je žiaľ dosť lotéria, či vystihnete studničku voľnú. Odporúčame nechodiť sem v lete, v časoch po dažďoch, pretože sa tu vyskytujú mračná komárov.

  • GPS: 48.188660, 17.003990

Pozoruhodné lesné územia

Jarovská bažantnica

Barokový most v Jarovskej bažantnici.Barokový most v Jarovskej bažantnici. Lokalita sa nachádza medzi Petržalkou a Jarovcami.

Nie príliš známe lesné územie – bývalú bažantnicu nájdeme medzi Petržalkou a Jarovcami. Tento netradičný chránený areál ešte dodnes odoláva masám návštevníkom a tak sa tu dajú podniknúť prechádzky, či cyklovýlety v relatívnom pokoji (otázne do kedy). K Jarovskej bažantnici vedie asfaltová prístupová cesta smerom od petržalských Slnečníc, na ktorú sa napája asfaltka z Panónskej cesty. Aj preto sa dá k bažantnici prísť autom, čo návštevníci sporadicky využívajú. Pešo, či na bicykli sa sem dá dostať po rovnakej ceste. Jedná sa o fajn nenáročnú prechádzku po rovine, pokojne aj s detským kočiarom. Pokiaľ nie je blato, s kočiarom (ideálne terénnejším) sa dá pohybovať aj po bažantnici.

Samotná bažantnica predstavuje hustý les, ktorého križujú rovné lesné cesty, stretávajúce sa uprostred celého areálu. Jedným z lákadlom miesta je pôvodný barokový most, ktorý v súčasnosti sčasti zarastá popínavými rastlinami. Na jeseň to pôsobí veľmi fotogenicky. Návštevu Jarovskej bažantnice odporúčame všetkým, čo majú radi rovinatý terén, svieži les a pokojné prechádzky. Oplatí sa sem zobrať deti, prípadne prísť na horskom bicykli.

  • GPS: 48.082429, 17.086481

Kopáčsky ostrov

Borovice na Ostrove Kopáč.Borovice na Ostrove Kopáč. Kopáčsky ostrov je od roku 1976 vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu.

Kopáčsky ostrov je chránená prírodná rezervácia v Podunajských Biskupiciach, južne od Vlčieho hrdla. Pre prírodnú rezerváciu sú charakteristické špecifické stepné a lesostepné spoločenstvá v kombinácii s lužnými porastami. Inak povedané ide o akýsi mix lúk s občasným výskytom často zakrpatených stromov, obkolesené hustým lužným lesom. V súčasnosti slúži miesto okrem rekreácie aj na vedecko-výskúmné a náučné ciele.

Naprieč lokalitou vedie chodník, ktorý sa dá prejsť aj na bicykli prípadne s terénnejším detským kočiarom. Dá sa tu podniknúť pekná prechádzka od Micherovej zátoky až po novovybudovaný diaľničný Lužný most. Tiež je možnosť spraviť si menší okruh a od Lužného mostu pokračovať ďalej k Biskupickej zátoke a následne popri hrádzi k východiskovému bodu.

Ku Kopáčskemu ostrovu sa ľahko dostanete aj autom. Ľudia zvyknú parkovať na ceste Micherová zátoka, ktorá vedie od Vlčieho hrdla až po neďalekú dunajskú hrádzu. Poslednú dobu tu však zvykne byť dosť chaos, keďže cesta je úzka a návštevníkov hlavne počas víkendov pribúda.

  • GPS: 48.099395, 17.160695

Informácie o článku

  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Martin Kiňo, Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.