Veľká homoľa (709m) sa pokojne rozkladá nad ešte pokojnejším, pitoreskným vinárskym krajom pod juhovýchodnými, viničom zarastenými svahmi roztomilého pohoria Malých Karpát. Vrch čnie nad okolité kopce. Je situovaný na juhovýchodnom okraji pohoria. Korunovaný je drevenou, 20,4m vysokou rozhľadňou, ktorá tvorí hlavnú turistickú atrakciu.

Mestečká Modra a Pezinok postavili v roku 2018 na vrchole Veľkej homole novú rozhľadňu, veľmi podobnú tej predošlej. Výhľady z nej sú  rovnako dobré, pričom vzrástla bezpečnosť. Drevené piliere predošlej rozhľadne totiž už mali nevyhovujúci stav a preto došlo k jej zbúraniu.

Výlet na Veľkú homoľu je jeden z tých „rýchlejších“. Zo Zochovej Chaty, čo je najbližší východiskový bod sa dá zvládnuť zhruba za hodinku. Ďalšie, dlhšie varianty sú napríklad z mestečka Modra, z Harmónie, alebo z Pezinka. Túra je technicky nenáročná, potrápi skôr strmšie stúpanie v závere. Trasa vedie lesom a cestu si môžete spestriť napríklad návštevou Tisových skál v začiatkoch trasy, či areálu hvezdárne zhruba v polovici trasy. Obľúbeným miestom výletov neďaleko vrchu Veľká homoľa sú Traja jazdci.

Rozhľadňa na Veľkej Homoli vo výške 709 m.n.m.Stará rozhľadňa na Veľkej Homoli vo výške 709 m.n.m. Veľká homola je zároveň jeden z 11 malokarpatských vrcholov, ktoré presahujú výšku 700m.

Kopcovité výhľady z rozhľadneKopcovité výhľady z rozhľadne. Celé okolie tu máte doslova ako na dlani

Kadiaľ na Veľkú homoľu?

Veľká homoľa je vrchol dostupný z viacerých smerov. Takisto existuje viacero kombinácií, ako tento vrch začleniť do vašej trasy vášho výletu. Najrýchlejší a najpriamejší výstup na tento kopec vedie z parkoviska na Zochovej chate nad Modrou, ktoré je pohodlne dostupné, autom, autobusom, alebo bicyklom.

Ak pôjdete zo Zochovej chaty, čo je jedna z miestnych častí Modry (oficiálne nazývaná Piesok), vyberte sa po červenej značke, čo je jednoznačne najkratšia varianta. Dá sa zvládnuť cca za 1 hodinku. Samozrejme aj zo Zochovej chaty je viacero možností ako si výlet naplánovať. Môžete si napríklad spraviť okruh cez zaujímavú Čermákovu lúku, s odbočkou na prvotriedny vyhliadkový vrch Skalnatá. Je to len na vašej kondičke a nálade.

Ďalšou z možností, pokiaľ by ste šli pešo, je trasa priamo z centra Modry. Môžete si tu vybrať viacero značených variánt. Najkratší výstup z tohto mestečka však bude po modrej značke. Môžete sa vybrať aj trasou z Harmónie, čo je jedna z mestských častí Modry. Tu budete mať tiež niekoľko možností výberu trasy. Výstupy z Modry, podľa toho akú trasu si zvolíte, budú trvať približne 2-3 hodiny.

Na Veľkú homoľu vedie značená trasa aj z Pezinka, po červenej turistickej značke. Je to však najdlhšia varianta, ktorá je časovo najnáročnejšia. Zaberie 3-4 hodiny času. Je však na Vás akú možnosť si zvolíte. Možností je naozaj veľa. Aj z tohto pohľadu môžeme Veľkú homoľu aj spolu s rozhľadňou považovať za dobre dostupné miesto.

Spätný pohľad smerom na Zochovu chatuSpätný pohľad smerom na Zochovu chatu (Mestská časť Modry - Piesok). Zochova chata je obľúbená turistická destinácia. Križuje ju množstvo turistických chodníkov. Je to aj ideálne východiskové miesto pre výlet na Veľkú homoľu.

Ktorým smerom?Ktorým smerom? Na Veľkú homoľu zo Zochovej chaty vedie červená, značená turistická trasa

Výstup zo Zochovej chaty (Piesok)

Výstup zo Zochovej chaty na vrchol Veľkej homole je bežnou malokarpatskou túrou zväčša po lesných cestičkách. Svedčí o tom aj množstvo turistov, ktorých tu bežne stretnete, a to hlavne počas slnečných voľných dní. Ide o veľmi príjemnú prechádzku, hoci s kratšími stupákmi, ktoré sú najmä v závere výstupu. Celkovo však túra zo Zochovej chaty nie je náročná a môžeme ju odporučiť aj menším deťom.

Z hľadiska času by ste mali na Veľkú homoľu zo Zochovej chaty doraziť približne za hodinku. Záleží však na kondícii a ako rýchlo vyjdete hore. Aj v prípade, že by ste si chceli robiť častejšie zastávky behom maximálne hodinky a pol by ste mali na kopec vystúpiť. Najstrmších je posledných pár metrov výstupu, po niečom, čo pripomína priesek v lese. Na jeho konci sa týčila drevená rozhľadňa. Tá bola hlavným lákadlom tohto kopca, ktorým dúfame, v blízkej budúcnosti, budete môcť znova presvedčiť deti, aby vydržali výstup až do konca. Rozhľadňa by mala čoskoro znovu stáť. Väčšina trasy vedie lesom s dobre prechodenými turistickými chodníkmi. Ak je však po daždi, viaceré miesta môžu byť rozblatené, čo trochu znepríjemňuje chodenie.

Cestou na Veľkú homoľu budete prechádzať okolo observatória. Lokalita ma názov Pri hvezdárni a v princípe sa jedná o oddychovú zónu a križovatku viacerých turistických chodníkov. Je tu menšie jazierko a ohnisko okolo ktorého je zopár klátikových lavičiek. Čo sa týka samotnej hvezdárne, tak sa jedná o astronomické a geofyzikálne observatórium, vedecko-výskumného a vzdelávacieho pracoviska Univerzity Komenského. V budove sa nachádza starý, avšak moderne zrenovovaný funkčný ďalekohľad vyrobený v roku 1925. Okrem toho sa kúsok nad hvezdárňou (na červenej značke) nachádza klasický kruhovitý prístrešok, akých je v Malých Karpatoch množstvo.

Chodníčkom na Veľkú HomoľuChodníčkom na Veľkú homoľu. Väčšina trasy vedie po lesnom chodníku. Nájdu sa však aj takéto miesta.

Astronomické a geofyzikálne observatórium, vedecko -výskumného a vzdelávacieho pracoviska Univerzity KomenskéhoAstronomické a geofyzikálne observatórium, vedecko -výskumného a vzdelávacieho pracoviska Univerzity Komenského. V observatóriu sa nachádza zrkadlový ďalekohľad Zeiss z roku 1925, ktorý prešiel renováciou

Vrchol Veľkej homole

Veľká homoľa je jeden z vyšších vrcholov v rámci Malých Karpát s výškou cez 700m. Je tak jedným z 11 malokarpatských vrcholov, ktorý presahuje túto hranicu. Samotnému vrcholu dominovala rozhľadňa. Okolo nej boli vybudované menšie „turistické zariadenia“, ako je napríklad prístrešok, kde sa môžete schovať v prípade núdze. Je však z jednej strany otvorený, takže ak fúka vietor nesprávnym smerom, až tak sa pred ním neschováte. Postavených tu bolo tiež zopár lavičiek a stolík.

Vrchol samotný nie je výhľadový, keďže je obklopený lesom. Za peknými výhľadmi sa dalo vyštverať na rozhľadňu. Kúsok za Veľkou homoľou, po červenej značke narazíte potom na lokalitu Traja jazdci – zaujímave zoskupenie skál, vyčnievajúce ponad vrcholky stromov.

Posledné metre na vrchol Veľkej HomolePosledné metre na vrchol Veľkej Homole. K rozhľadni sa "štverajú" poslední turisti, ktorých sme v ten deň stretli.

Vrchol Veľkej homoleVrchol Veľkej homole. Okrem rozhľadne tu nájdete nejaké to posedenie, prístrešok a smerovník. Miestom vedie niekoľko značených trás, takže môžete smelo pokračovať ďalej za novými dobrodružstvami.

Nová rozhľadňa na Veľkej homoli

Netrvalo to príliš dlho a na potešenie celej turistickej komunity sa podarilo zdarne vybudovať novú drevenú rozhľadňu na Veľkej homoli. Sprístupnená bola koncom roka 2018, konkrétne 03.11.2018. Vzhľadovo je veľmi podobná predošlej rozhľadni. Stojí na rovnakom mieste. Rozdielom je, že už nie je kotvená charakteristickými oceľovými lanami. Výškovo je na tom taktiež veľmi podobne ako jej predchodkyňa. Má 20,4m a pôdorys 4,5 na 4,5m. Z rozhľadne si v prípade ideálneho počasia môžete naďalej dopriať výhľady na ďaleký horizont. Na Malé Karpaty, Podunajskú nížinu, východnú časť Álp, Moravu, dolnú časť Považia ba až Strážov.

Na rozhľadňu je bezproblémový výstup. Schody pôsobia bezpečne a výstup po nich by mali zvládnuť deti aj najrôznejšie kategórie turistov. Samotná vyhliadková plošina nie je krytá, preto sa pripravte na miernu nepohodu v prípade nepokojných živlov. My sme tu zažili jedno zimné doobedie, síce s krásnymi výhľadmi, no zároveň s veľmi dotieravým vetriskom, ktorý nász rozhľadne zahnal dolu.

Stará rozhľadňa na Veľkej Homoli

Pôvodná, 20 metrov vysoká rozhľadňa na Veľkej homoli z roku 2001, umožňovala výhľady z vrcholu, ktorý je inak pod úrovňou stromov, takže by boli za normálnych okolností veľmi obmedzené. Práve vďaka rozhľadni existovala možnosť zažiť pekné, ďaleké kruhové výhľady. Pri dobrom počasí sa dalo údajne vidieť až do vzdialenosti 150 kilometrov, a to nielen na Slovensko, ale i do Čiech, Rakúska či Maďarska. Na rozhľadni boli tabuľky so šípkami, ktoré označovali vrcholy v diaľke na obzore. Tak ste si mohli aspoň v duchu predstaviť, čo sa skrýva za závojom hmly.

Rozhľadňa mala drevenú konštrukciu a niekoľko poschodí. Aj napriek vetru, ktorý tu je niekedy značný, pôsobila stabilným dojmom. Správa o údajnom zrušení rozhľadne nás preto nemilo prekvapila. Všetko má však svoju životnosť, rovnako ako táto rozhľadňa, ktorá bola vybudovaná koncom roka 2001. Predstavovala symbol dobrej spolupráce mesta Modry a Pezinka. Zaujímavosťou je, že v minulosti tu stála ešte jedna rozhľadňa, postavená už v roku 1894 Modranským turistickým spolkom.

Konštrukcia rozhľadneKonštrukcia starej rozhľadne. Rozhľadňa z roku 2001 bola celá z dreva.

Severné výhľadySeverné výhľady. Pohľad z výšky na prístupovú cestu k rozhľadni

Zimný výstup na vrchol Veľkej homole

V zime záleží od konkrétnych podmienok, aký výstup na Veľkú homolu zažijete. My sme mali šťastie na veľmi pekne zasneženú prírodu, čistú oblohu, no krutý ľadový vietor. Výstup lesom zo Zochovej chaty bol bezproblémový. Bol však omnoho záživnejší, ako keď je len obvyklá šedivá zima bez snehu. Cestou po červenej značke sme tesne pod finálnym výstupom k rozhľadni nový prístrešok. Nový bol aspoň pre nás. Možno je tu už nejaký ten čas. Každopádne dokáže poskytnúť dostatočný komfort aj pri väčšej nepohode. Je prekrytý i z troch bočných strán a ponúka sedenie so stolom a lavicami. Nachádzal sa na pravej strane chodníka. Trochu nepríjemnejší bol strmý záverečný výstup k rozhľadni, ale ešte nepríjemnejší neskorší zostup touto strminou. Sneh bol šmykľavý a ukrýval nepríjemné, voľné kamene.

Na samotnej rozhľadni to bola doslova paráda. Krásne výhľady na ďalekú zimnú krajinu. Zjavil sa tu len jeden turista.Fučalo riadne. A tak sme na novej rozhľadni nepobudli veľmi dlho. Viac asi prezradia ilustračné fotky. No a samozrejme osobná návšteva Veľkej homole, ktorú vám naozaj odporúčame.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Traja jazdci - zoskupenie kremencových skál je známou lokalitou pre začínajúcich lezcov, ktorí sa tu môžu vyšantiť, ide taktiež o turisticky zaujímavý prírodný výtvor
  • Medvedia skala - skala ukrytá v lese neďaleko Zochovej chaty, slúži pre začiatočníkov v lezení ako cvičný terén
  • Kukla - vrchol s výškou 564m je známy ďalšou rozhľadňou s kruhovým výhľadom
  • Hrad Červený Kameň - populárny cieľ na výlet, hrad je zrekonštruovaný a ponúka mnohé atraktivity, okrem prehliadky interiéru napríklad aj sokoliarsku šou
  • Čermákova lúka - obľúbená lúka na výlety, opekanie a táborenie, nachádza sa na hlavnom hrebeni Malých Karpát
  • Skalnatá - jedna z malokarpatských sedemstoviek (704m), sú z nej krásne výhľady, užiť si tu môžete východy i západy slnka
  • Vysoká - túru na Homoľu môžu spojiť kondične zdatnejší turisti s výstupom na Vysokú 754m
  • Fúgelka - rekreačné stredisko
  • Papiernička - je tu situované účelové zariadenie kancelárie Národnej rady SR

Pohľad dolePohľad dole. Rozhľadňa na Veľkej homoli má výšku okolo 20 metrov, takže pohľad smerom dole stojí tiež za to.

Fotografie z Veľkej homole