Kamzík, známy aj pod názvom Koliba, je jednou z neoddeliteľných súčastí Bratislavy. Predstavuje jeden z bratislavských symbolov, ktorý pri ceste do hlavného mesta vidno už zďaleka. Je to aj v ďaka tzv. televíznej veži, ktorá sa strmí k oblohe priamo z jeho vrcholových partíí. Pripomína raketu pred štartom z kozmodromu. Vrchol Kamzíka je jedným z pahorkov týčiacich sa nad Bratislavou a svojou nezameniteľnou siluetou a významnou rekreačnou funkciou patrí k hlavným poznávacím znakom tohto mesta.

Lokalita Koliby odjakživa priala jednoducho prístupnej forme relaxu pre Bratislavčanov. Dobrá dostupnosť, príjemné listnaté lesy, množstvo sympatických chodníčkov, v zime sneh, to sú všetko faktory pre vznik ideálneho miesta na aktívny oddych.

Na Kamzíku môžete nenáročnou formou pestovať turistiku, cyklistiku, beh na lyžiach, klasický beh, sánkovanie, lyžovanie, alebo dokonca bobovanie, či zábavu v lanovom centre. Všetko je ideálne dostupné i hocikedy behom týždňa po práci. samozrejme, ďalšou veľkou výhodou je susedstvo inej dôležitej relaxačnej zóny - Železnej studienky. Vďaka tomu si môžete aktivity veľmi dobre nakombinovať a návštevu oboch lokalít spojiť podľa vlastnej voľby. To aj množstvo ľudí využíva, pretože množstvo chodníkov, a cyklocestičiek vedie medzi týmito oblasťami.

Pohľad na Televíznu vežu na Kamzíku z diaľky.Pohľad na Televíznu vežu na Kamzíku z diaľky. 194m vysoká veža patrí k hlavným stavebným dominantám Bratislavy. Vidno už z diaľky ako sa týči nad mestom.

Ako sa dostať na Kamzík?

Hoci má Kamzík výšku 439m, je pomerne urbanizovaný. Na jeho svahoch sa rozkladá množstvo sídiel, najmä najrôznejších domčekov a viliek. Lokalita tak patrí k lukratívnejším adresám v Bratislave. Zároveň to znamená, že svahy tohto kopca sú pokryté hustou cestnou sieťou a tak nie je problém dostať sa autom až na jeho vrchol. Z tohto pohľadu má Kamzík výbornú dostupnosť. Na druhej strane, pokiaľ sa sem vyberiete počas dopravnej špičky, je možné že sa výraznejšie zdržíte, hlavne pokiaľ idete smerom z centra mesta.

Autom

Na vrchol Kamzíka vedie asfaltka, v noci osvetlená klasickým pouličným osvetlením. To z kopca robí populárnu destináciu pre cyklistov, ktorí si chcú po práci potrénovať jazdu do vrchu a následný svižný zjazd. Preto je dobré sa tu mať na pozore a brať ohľady cyklistov. Autom sa dá dostať do najvyšších častí Kamzíka, kde je možné odparkovať na viacerých parkoviskách. Asfaltka vedie aj ďalej, za bufety pri vrcholových lúkach, pokračuje strmým klesaním, no pre bežnú dopravu je uzavretá. Počas turistickej sezóny a víkendov tu môžete očakávať masy áut a mierny chaos. Podobne veselé to môže byť, keď napadne čerstvý sneh. Ak sa sem vyberiete práve v týchto časoch, pripravte sa na trocha trpezlivosti. V ostatných prípadoch je však príjazd autom na Kamzík bezproblémový.

Parkoviská a parkovanie

Všeobecne možno povedať, že lokalita Kamzíka bezprostredne v blízkom okolí pod vrcholom nebola pripravená na tak masívny nápor automobilovej dopravy, ako je tomu v súčasnosti najmä počas víkendov. Parkovať sa preto zvyklo hlavne popri príjazdových cestách neďaleko bufetov pri vrcholových lúkach. V čase najvyššej špičky tu dokázali prichádzajúce a odchádzajúce autá spôsobiť doslova blokádu, takže vznikali problémy sa kamkoľvek na úzkej ceste pohnúť. Prístup bol dokonca problematický i pre záchranarov v prípade úrazov. Parkovacie miesta na príjazdovej ceste boli riešené spôsobom pozdĺžneho státia na lesnom teréne pod listnatými stromami, čo bolo výhodou počas horúcich dní. Tieto parkovacie miesta boli zároveň situované najbližšie k centrálnej, najvyhľadávanejšej časti Kamzíka, ktorú predstavujú práve bufety a lúky pod vrcholom. Všetko to vyústilo do neúnosnej situácie, kde autá doslova kazili zážitok z pokojnej prechádzky lesom. Nakoniec došlo k zavedeniu zákazu vjazdu od spodnej križovatky tesne pod bufetmi. Posledných niekoľko sto metrov asfaltky vedúcej k nim tak už nie je k dispozícii na parkovanie, ale má slúžiť skôr ako krátka promenáda na príjemnejší peší prístup k lúkam.

Mierne vzdialenejšie parkovacie plochy však nájdete v mieste rázcestia hlavnej cesty vedúcej k bufetom a asfaltky vedúcej k televíznej veži. Nachádzajú sa po ľavej strane cesty v smere stúpania k veži. Prvé hneď pri spomínanom rázcestí, ďalšie asi 300-400m vyššie, tesne pod televíznou vežou. Nemajú však príliš veľkú kapacitu. Z oboch parkovísk budete musieť k lúkam prejsť približne 500m pešo lesom, čo však nie je nejaká tragédia. Počas pracovného týždňa je to s parkovaním logicky omnoho jednoduchšie a nemali by ste mať problém nájsť voľné miesto. Cez víkendy odporúčame zvážiť na Kamzík cestu prostredníctvom MHD. Pokiaľ Vám nevadí trocha šľapania (zhruba 15 minút), parkovať sa dá aj neďaleko konečnej trolejbusov, popri ceste smerom na Kamzík. Nachádza tu reštaurácia a väčšie parkovisko.

Takto sa kedysi parkovalo na Kamzíku.Takto sa kedysi parkovalo na Kamzíku. Tieto miesta zvykli bývať často preplnené autami, a to až tak, že tu vznikali dopravné zápchy a premávku musela riadiť polícia. V súčasnosti (2019) tu bola osadená značka zákaz vjazdu.

Kedysi autami dostupný úsek na Kamzíku pri Cvičnej lúke pod vrcholom. Kedysi autami dostupný úsek na Kamzíku pri Cvičnej lúke pod vrcholom. V súčastnosti tu platí zákaz vjazdu motorových vozidiel a záver asfaltky je k dispozícii najmä peším návštevníkom a cyklistom.

Na Kamzík MHDčkou

Pod vrchol Kamzíka je možné sa dostať i MHD, konkrétne trolejbusom. Ak zvolíte túto možnosť, pár záverečných sto metrov, si môžete vyšliapať lesom, po značke, alebo po asfaltke. Je to však príjemná prechádzka. Trolejbusy sem chodia z centra mesta. V zime, keď nasneží alebo je poľadovica, majú trolejbusy „sporadické“ výpadky, takže je dobré sa na to pripraviť. Ak sa nechcete príliš prechádzať, je tu taktiež možnosť z konečnej trolejbusov sa vyviezť tesne k bufetom pri lúkach linkou číslo 144. Táto linka je však k dispozícii len počas víkendov a prázdnin. Premáva v 15 minútových intervaloch.

Konečná trolejbusov pod Kamzíkom.Konečná trolejbusov pod Kamzíkom. Trolejbusy premávajú z centra mesta nahor v pravidelných intervaloch.

Autobusová zastávka na Kamzíku.Autobusová zastávka na Kamzíku. Tesne pod vrchol vás cez víkendy a prázdniny dovezie MHD. Nie je nutné brať sem auto a nervovať sa s problematickým parkovaním.

Na bickyli

Ak by ste šli na Kamzík bicyklom, buď môžete ísť asfaltkou z oblasti hlavnej vlakovej stanice, alebo zo Železnej studienky. Kto chce ísť horským chodníčkom, existuje viacero možností z každej strany kopca, ktoré sú aj hojne využívané. Vo všetkých prípadoch sa ale pripravte na pomerne výžívné stúpanie do prudšieho kopca. Na pár kilometroch totiž prekonáte prevýšenie niekoľko sto metrov. Trasa na Kamzík, čo sa týka fyzickej náročnosti, nie je preto pre každého cyklistu. Komu ale nevadí občasné tlačenie bicykla do kopca, prísť sem na bicykli určite dáva zmysel. Kamzík je totiž popretkávaný sieťou viacerých cyklotrás a teda je to ideálna voľba na realizáciu rôznych cyklovýletov.

Cyklistika na Kamzíku.Cyklistika na Kamzíku. Na svoje si tu prídu horskí i cestní cyklisti.

Na Kamzík pešo

Kamzík je samozrejme populárny i na pešie prechádzky a na jeho vrchol vedie nespočetné množstvo značených chodníkov, i lesných cestičiek, ktoré možno najrôznešimi spôsobmi kombinovať. Naprieč Kamzíkom vedie červená turistická trasa - Cesta hrdinov SNP a viacero lokálnych, značených chodníkov. Práve ňou je príjemné vybehnúť si na Kamzík, ak máte radi horský beh. Ťažko odporučiť, ktorou trasou je najlepšie sa na Kamzík vybrať. Skôr to bude závisieť od toho, z ktorých miest sem chcete prísť.

Tak napríklad pokiaľ sa vydáte na Kamzík z centra mesta, odporúčame ísť po zelenom turistickom chodníku, ponad vlakovú stanicu. Z Nového Mesta, prípadne z Rače je ideálna voľba začať výlet neďaleko Polusu a Kuchajdy, kde narazíte na modrú turistickú značku. Podobne, na modrú turistickú značku narazíte i na Kramároch v severnej časti. Viac prírodnejšie trasy sú smerom od Patrónky a Železnej studienky. V týchto prípadoch sa na Kamzík dostanete po červenej, alebo žltej turistickej trase.

Na bežkách

Na Kamzík sa dá spleťou uvedených chodníčkov v lokalite Koliby vyjsť aj na bežkách. Ak sa aj v dolu v meste sneh topí, je dosť možné, že na Kamzíku sa udrží o čosi dlhšie. Obľúbené zimné športové aktivity tak máte na dosah aj cez týždeň po práci. Najviac snehu bude pravdepodobne na východných svahoch Železnej studienky. Pokiaľ si plánujete vybehnúť Kamzík na bežkách, môžete zvoliť práve túto východziu destináciu. Je tu navyše dosť chodníkov s často s vyjazdenou stopou. Pre milovníkov dlhých zimných túr je tu možnosť vyraziť z Kamzíka až na Pezinskú Babu, prípadne opačne. Jedná sa o krásnu malokarpatskú zimnú bežkársku klasiku.

Lokalita Kamzíka – Koliby

Lokalita Kamzíka – Koliby je v súčasnosti vnímaná najmä ako priestor na aktívny relax, alebo ako miesto na pohodový oddych, ktorý si tu môžete jednoducho dopriať i cez pracovný týždeň, pretože lokalita je veľmi rýchlo dostupná. Aj to je výhodou Bratislavy, oproti iným metropolám, že do lesa je to doslova na skok. Návštevník má na Kamzíku pestré možnosti na turistiku, cyklistiku, beh, ľahké prechádzky, alebo v zime sánkovanie a bežkovanie. Špecifické čaro mu dávajú krásne bukové lesy a jedna z dominánt Bratislavy – televízna veža. Dá sa tu navyše občerstviť v miestnych bufetoch, či v reštaurácii v televíznej veži. Vďaka vyššie spomínaným možnostiam, môžeme lokalitu Kamzíka považovať za jedno z hlavných, prírodných turistických centier Bratislavy.

Čriepky z histórie

Lokalita Koliby získala svoj názov od niekdajšej spustnutej horárne. Podobne Kamzík, v minulosti tzv. Gemsenberg, získal svoj názov z nemeckého - Gemse (koza), ktoré sa tu zvykli pásť, neraz sa stratili a pobehovali po svahoch vrchu. Iné vysvetlenie pracuje rovnako s nemeckým pôvodom názvu tohto vrchu. Ide o slovíčko Gahns, označujúce kopy kamenia, navŕšené vinohradníkmi pri čistení svahov Kamzíka. Skomolením slov vznikol výsledný názov kopca. Lokalita bola v minulosti populárna práve pre vinohradníctvo, ale údajne tu žila i komunita drevorubačov a uhliarov. (Možno práve odtiaľ pochádza názov neďalekej lokality Panské uhliská).

Televízna veža na Kamzíku.Televízna veža na Kamzíku. Objekt veže je prístupný verejnosti prostredníctvom reštaurácie a baru. Ak sa tam chcete pozrieť, odporúčame si vopred dohodnúť rezerváciu.

Ako je to s názvom Koliba

Ammerovci kúpou spustnutej horárne v roku 1908 naplnili svoj zámer vybudovať v tomto objekte špičkový hostinec, čo sa im aj podarilo. Stavba mala slamenú strechu (odtiaľ jej nemecký názov Strohhutte - Slamená chata, búda) a postupne jej prischol názov Koliba. Toto pomenovanie sa zaužívalo aj pre celú, širokú oblasť vrchu Kamzík, vrátane jeho svahov. Dodnes sa takto bežne nazývajú obytné zóny pod kopcom tvorené vilovitými stavbami. Samotná Slamená búda funguje dodnes ako reštaurácia a hotel.

Televízna veža

V 70. rokoch bola na vrchole Kamzíka vybudovaná takmer 200m vysoká televízna veža, ktorá doteraz dominuje okoliu. Na slovenské pomery ide o pôsobivé architektonické dielo, ak vezmeme do úvahy dobu v ktorej bolo postavené. Televízna veža má tvar, pripomínajúci raketu, ktorá je tesne pred štartom. Vytvára tak významnú kulisu nad Bratislavou. Dá sa vyjsť až priamo pod ňu. Je prístupná aj po asfaltke autom. Pod jej objektom naplno precítite jej monumentálnosť.

V jej vnútri sa zase môžete uchýliť do reštaurácie, či baru a okrem jedla si vychutnať i neobvyklé výhľady na Bratislavu. Na mieste súčasnej veže stála pôvodná veža, z 50. rokov, ktorá bola pre nedostatočné vysielacie parametre nahradená.

Pohľad zblízka na Televíznu vežu na Kamzíku.Pohľad zblízka na Televíznu vežu na Kamzíku. Tento objekt ponúka verejnosti z tamojšej reštaurácie plný kruhový výhľad na Bratislavu a šíre okolie.

Televízna veža na Kamzíku - najlepší výhľad na Bratislavu šíre okolie

Televízna veža na Kamzíku okrem toho, že je snáď najvýraznejšou dominantou Bratislavy, pretože ju vidno už zďaleka, ponúka okrem čisto technickej, i rekreačné funkcie. Tie predstavujú predovšetkým možnosti najesť sa v prostredí s takmer dokonalým výhľadom v tunajšej reštaurácii Altitude a brasserii.

Reštaurácia v televíznej veži na Kamzíku patrí k neobvyklým zaujímavostiam Bratislavy. Reštaurácia nie je príliš veľká a hoci, v jej blízkosti nenarazíte na žiadne davy, nemusíte sa do nej dostať, pretože je často beznádejne vybúkovaná. Ponúka totiž bezkonkurenčne najlepší výhľad na Bratislavu a šíre okolie. Preto bude najlepšie, ak si do reštaurácie zavoláte a rezervujete si stôl. Tiež je výhodnejšie vybrať sa sem mimo piatkov a víkendov. To máte najlepšiu šancu výhľady si v pokoji vychutnať. Pri našej prvej návšteve reštaurácie, na ktorú sme sa podujali práve v piatok podvečer, sme na voľné miesto nemali šťastie. Nebola voľná ani brasseria. V čase po práci a za pekného počasia je to tu naozaj dosť nabité. O to lepšie už dopadol náš druhý pokus kedy sme si asi polhodinku pred návštevou rezervovali stôl. Takisto sme vybrali iný deń týždňa. Konkrétne pondelok. Reštaurácia bola takmer prázdna. Na doplnenie - reštaurácia Altitude má svoju webstránku, kde si môžete pozrieť potrebné kontakty.

Zážitky z návštevy reštaurácie Altitude

Po rezervovaní stola už nič nestálo v ceste vychutnania si výhľadov z najvyššej veže vrámci Slovenska. Na recepcii na prízemí nás informovali o použití výťahu do reštaurácie. Vyviezli sme sa ním priamo to interiéru tohto gastrozariadenia. Prvé, čo sa zjavilo po otvorení dverí výťahu, bol úžasný výhľad na Bratislavu. Nebol tu však nik, kto by nás odviedol k nášmu stolu a tak trochu váhavo sme sa obzerali, ktorým smerom sa vydať. Po vystúpení z výťahu sa návštevník ocitne uprostred reštaurácie kruhového charakteru a tak nevidí všetky stoly, ale len časť celého priestoru. O chvíľku sa objavil čašník, ktorý si nás prísne premeral a okamžite nás upozornil na nevhodné oblečenie. Bolo príliš športové. Nuž šli sme z krátkej prechádzky lesom a navyše bolo dosť teplo. Dovolíme si preto upozorniť, že reštaurácia je mierne nóbl a tak sa treba vhodnejšie obliecť. Okrem toho, ak ste s deťmi, je vhodnejšie ísť do brasserie, kde majú údajne k dispozícii aj detský kútik. Nakoniec to však dobre dopadlo a dostali sme sa k vytúženému stolu.

V reštaurácii je stolov viacero, no najviac sa ich nachádza na kruhovom páse, ktorý v priestore rotuje okolo osi veže. Deje sa to rýchlosťou približne 45min na jedno kompletné otočenie. Hosť má tak možnosť užiť si 360-stupňový pohľad na Bratislavu počas jedenia. Jedlo tu je mimochodom chutné a za primeranú cenu, hoci budete musieť siahnuť do vrecka trochu hlbšie. Čo je zaujímavé, pri rotácii stola vám môže prísť nevoľno. Slečna z personálu nám vyrozprávala historky, ako prišlo zle návštevníkom, ktorí sedeli chrbtom k smeru otáčania. Takisto mali mierne závrate z pomerne vzdušného pohľadu na mesto. Údajne návštevu lepšie znášajú deti ako dospelí. My sme tu žiadne vážnejšie komplikácie nepociťovali. Samotná reštaurácia je príjemná, ponuka jedál nie je prehnane široká. Možno ju odporučiť ako miesto vhodné na netradičný obed, či večeru.

Posedenie v reštaurácii Altitude v televíznej veži.Posedenie v reštaurácii Altitude v televíznej veži. Pred návštevou je dobré sa informovať, či nie sú stoly obsadené. Tak isto sa nezabudnite obliecť slušnejšie, vyhnete sa tak napomínaniu zo strany personálu.

Výhľady z reštaurácie v televíznej veži na Kamzíku

Výhľady z reštaurécie Altitude sú 360-stupňové. Predstavujú krásny pohľad na hlavné mesto Slovenska a široké okolie. Záleží samozrejme aj od počasia. My sme tu mali nešťastie na výrazný opar, ktorý výhľady obmedzoval. Návštevník tu má možnosť si počas rotácie stola, pri ktorom sedí, prezrieť všetky časti Bratislavy a zaiste ľahko spozná jej hlavné dominanty. Výhľad naozaj kvalitný. V Bratislave sa mu vyrovná azda len výhľad z reštaurácie nad Mostom SNP. Z výhľadu zaujme i pohľad na hlavný hrebeň Malých Karpát. Dokonalý výhľad mierne znehodnocujú nie celkom čisté okná. Z reštaurácie nie je verejnosti umožnený výstup do exteriéru, hoci sme si všimli akésy minibalkóniky po obvode, na ktoré sa zrejme dá dostať, ale zdá sa, že slúžia na údržbu. Čo sa týka fotenia, bolo nám umožnené fotiť a bolo to bezplatné.

Návštevu reštaurácie v televíznej veži na Kamzíku určite odporúčame, hoci to nebude zadarmo. Pohľady na Bratislavu sú z tohto miesta naozaj nádherné. Odporúčame si dobre premyslieť najlepší čas na návštevu, aj s ohľadom na predpoklad obsadenosti, či vhodnosť počasia na pozorovanie výhľadov.

Výhľad na Bratislavu z reštaurácieVýhľad na Bratislavu z reštaurácie. Výhľady a fotenie do značnej miery znehodnocujú odlesky z okien. Ak si chcete výhľady čo najviac užiť, musíte vystihnúť špecifické svetelné podmienky a eliminovať tak nežiaduce odrazy.

Bufety a občerstvenie

Možno nijako extra príťažlivou, no dlhoročnou kulisou Kamzíka sú bufety v jeho vrcholových partiách, pri lyžiarskej lúke. Sú to klasické bufety s bežnou ponukou, teplých a studených nápojov a jednoduchým občerstvením. Napriek tomu pravidelne praskajú vo švíkoch. Najmä počas víkendov. V tom čase je tu takmer nemožné zaparkovať.

Množstvo Bratislavčanov, ale i mimomestských turistov totiž priam miluje doviezť sa čo najbližšie autom, dať si malú prechádzku a potom sa uvelebiť v jednom z bufetov. Je to možno neobvyklé, ale posedenie v takomto bufete v tieni lesa, má svoju atmosféru, hoci by ste možno povedali, že v skutočnosti, sú to iba obyčajné „grcbúdy“.

Okrem grcbúd je možnosť dopriať si hodnotnejší gastronomický zážitok a navštíviť reštaurácie v televíznej veži, prípadne navštíviť kolíbku pri lanovke, ktorá vedie zo Železnej studničky. V prípade, že sa chystáte do reštaurácie do televíznej veže, je dobré si rezervovať miesto. Ak si chcete byť naozaj istí, či sa do reštaurácie dostanete, je lepšie tam zavolať a spraviť si rezerváciu. Najmä v čase dobrého počasia býva beznádejne vybookovaná.

Bufety pod vrcholom Kamzíka.Bufety pod vrcholom Kamzíka. Bufety sú ľahko dostupné autom, bicyklom i pešo. Ponuka je klasická - pivo, nealko a niečo drobné pod zub.

Bunkre a kaverny v oblasti Kamzíka

Minulosť tohto vrchu je nerozlučne spojená s viacerými vojnovými udalosťami. Dodnes tu môžete obdivovať delostrelecké kaverny z I. svetovej vojny, ktoré mali za úlohu chrániť Bratislavu a v konečnom dôsledku i Viedeň. Niektoré sa podarilo zrekonštruovať a sprístupniť, čo logicky zvýšilo atraktivitu celej lokality. Najbližší takýto bunker sa nachádza priamo pri vrcholovej stanici lanovky na Kamzíku. Ďalší zrekonštruovaný bunker je potom dole, na Železnej studienke, neďaleko Partizánskej lúky.

Menšie delostrelecké kaverny sú potom roztrúsené vo svahoch Kamzíka. Zväčša je možné ich navštíviť, no sú zapadané lístím a nečistotami. Interiér navyše vyzerá dosť havarijne a preto nie všetky kaverny sú priechodné. Mapa rozmiestnenia jednotlivých bunkrov by sa mala nachádzať na jednom z informačných panelov pri zrekonštruovanom bunkri.

Zrekonštruovaná kaverna na vrchole kamzíka.Zrekonštruovaná kaverna na vrchole kamzíka. Ďalší zrekonštruovaný bunker nájdete na Železnej studničke. Okrem iného sa vo svahoch Kamzíka nachádza mnoho ďalších kavern, ktoré sú však horšie prístupné.

Pamätníky

V oblasti vrcholu Kamzíka je možné nájsť niekoľko pamätníkov, pripomínajúcich rôzne udalosti, ako vpád Turkov. Takýto pamätník sa nachádza v sedle pod Kamzíkom. Koniec bojov medzi Pruskom a Rakúskom pripomína stĺp s dátumom bitky z júla 1866. Nájdete ho pri jednom z parkovísk neďaleko televíznej veže.

Pamätník Prusko-rakúskej vojny na Kamzíku.Pamätník Prusko-rakúskej vojny na Kamzíku. Vojna vrcholila v roku 1866 a dnes ju pripomína tento pomník pri parkovisku tesne pod vrcholom Kamzíka.

Lanovka na Kamzík

Atraktivitu Koliby výrazne zvýšilo otvorenie lanovky. Zo Železnej studienky sa k vrcholu Kamzíka vyveziete za pár minút. Alebo si môžete naplánovať opačný smer. Vyjsť na Kamzík pešo a zviesť sa dolu lanovkou. Je to rozhodne príjemné spestrenie aktivít, ktoré tu môžete podniknúť. Chodníček pod lanovkou je populárny aj medzi bežcami. Prekonať čo najrýchlejšie stúpanie medzi stanicami lanovky je výzvou počas bežeckého tréningu. Ak je lanovka spustená, môžete súťažiť, či ju dokopca predbehnete.

Lanovka na Kamzík.Lanovka na Kamzík. Lanovka sa po zrekonštruovaní stala novou atrakciou tohto kopca.

Filmové štúdiá Koliba

Po druhej svetovej vojne boli v oblasti Kamzíka vybudované známe filmové ateliéry. Stalo sa to konkrétne v roku 1949. Nájdete ich veľmi ľahko pri konečnej trolejbusov, kúsok od hlavnej cesty na Kamzík. Neodmysliteľne patria k oblasti Kamzíka, hoci nie každý o nich tuší, pretože ich sláva značne upadla. Napriek tomu je bilancia týchto štúdií na slovenské pomery ohromujúca. Je to taký slovenský mini-hollywood. Vyprodukovalo sa tu viac ako 400 celovečerných filmov, cez 4000 dokumentárnych, či animovaných filmov, pričom úplne prvým z nich bol film V piatok trinásteho od Pavla Bielika. Vznikol v roku 1953. Mnohé ďalšie z týchto filmov patria k najslávnejším slovenským filmom. Patria k nim napríklad Tisícročná včela, Perinbaba, či dokonca zahraničná rozprávka Fantaghiro.

V roku 1996 došlo k privatizácii týchto ateliérov akciovou spoločnosťou Štúdio Koliba. Kedysi na tomto mieste boli pohromade filmová produkcia, laboratóriá, zvukové ateliéry, sklady, z ktorých veľmi kvalitne vybavené boli sklady kostýmov a nábytku. Filmári údajne obľubovali štúdiá na Kamzíku, pretože tu boli všetky zložky potrebné k produkcii filmov situované na jednom mieste. V súčasnosti tieto štúdia chátrajú a hoci sa tu ešte menšej miere produkuje, uvažuje sa na miestnych pozemkoch i obytnými projektami.

Vstup do areálu filmových štúdií Koliba. Vstup do areálu filmových štúdií Koliba. V súčasnosti štúdiá fungujú iba vo veľmi obmedzenej miere.

Bobová dráha

Na lúke pri bufetoch na Kamzíku, tesne pod televíznou vežou, si istotne všimnete dráhu veľmi podobnú tej sankárskej, známej zo zimných olympiád. Tá na Kamzíku je určená na použitie mimo zimy. Patrí k tunajším najznámejším atraktivitám. Zároveň ide o prvú letnú bobovú dráhu Slovenska. Postavili ju v roku 1996. Jedná sa o letný druh dráhy, kde sa môžete spustiť na boboch. Dráha je vhodná pre dospelých, ale aj rodiny s deťmi. Samozrejme je nutné jazdiť podľa svojich schopností, pretože v opačnom prípade môže hroziť vážny úraz.

Bobová dráha je otvorená v letnom období denne, no odporúčame si pozrieť detaily prevádzkovej doby na stránke prevádzkovateľa - http://www.bobodraha.sk. Ceny sú odstupňované podľa počtu jázd. Čím viac jázd podniknete, tým je to výhodnejšie. Z videí z bobovej dráhy to vyzerá, že letné bobovanie v peknej prírode Kamzíka, môže byť celkom zaujímavá zábavka. Istotne poteší aj fakt, že naspäť na kopec vás v boboch vytiahne vlek.:)

Bobová dráha na Kamzíku.Bobová dráha na Kamzíku. Dráha začína pri bufetoch a po spustení vás nahor vytiahne lyžiarsky vlek. Dráha je spoplatnená.

Beh

Oblasť Kamzíka je priam ideálnou, rýchlo dostupnou lokalitou na pestovanie rekreačnej formy behu, ale aj poctivý, tvrdý tréning pre vytrvalcov v kopcoch. Nájdete tu množstvo značených aj neznačených chodníčkov so sklonmi najrôznejšej úrovne. Stačí si len vybrať. Určite si tu nájdete svoje obľúbené trasy. Beh v listnatých lesoch Kamzíka ponúka naozaj pekný bežecký zážitok v každom ročnom období no špeciálne na jar a jeseň.

Najpopulárnejšou bežeckou trasou v tejto oblasti je azda červená turistická značka. Tá je mierne zvlnená s občasnými, kratšími, no vcelku tvrdými stúpaniami. Naozaj výživnú strminu pre nadšencov behu do vrchu ponúka úsek červenej značky z Kramárov na vrchol Kamzíka, ale predovšetkým náročný chodník, vedúci popod lanovku rovnako na vrchol spomínaného kopca. Je častým cieľom ťažkých bežeckých tréningov a v poslednej dobe i bežeckých, či v zime dokonca skialpinistickách súťaží. Toto stúpanie je obzvlášť zaujímavé absolvovať, keď je lanovka spustená a vy sa môžete pretekať s jej sedačkami.

Behanie v oblasti Kamzíka.Behanie v oblasti Kamzíka. Nadšenci behu tu nájdu nespočetné množstvo prekrásnych lesných chodníčkov vhodných na relaxačné behanie, ale aj tvrdý tréning.

Cyklistika a cyklistické trasy

Kamzík je v hľadáčiku cestných i horských cyklistov. Je ideálnym na tréning šliapania do kopca. Buď sa sem môžete vybrať po asfaltke od Hlavnej stanice, alebo zo Železnej studničky, prípadne na horskom bicykli rôznou kombináciou turistických značiek a chodníčkov. Všetky trasy na Kamzík sú však celkom strmé a vhodnejšie skôr na tréning špecifickej vytrvalosti v kopcoch. Odmenou je potom svižný zjazd. Cyklisti sa okrem zjazdu radi osviežujú i v bufetoch hore na Kamzíku.

Ak by ste si sem chceli vyjsť na pohodový rodinný cyklovýlet s deťmi, tak Kamzík nie je ideálnym cieľom. Strmý výšľap by deti mohol rýchlo odradiť. Ak sú deti skúsenejšie a vytrvalejšie, môžete sem s nimi skúsiť vyjsť vrámci cyklotúry cez Železnú studničku. V takom prípade odporúčame využiť asfaltku vedúcu zo Snežienky. Je strmá, no aspoň po nej nepremávajú autá. Prípadne môžete na vrchol Kamzíka prísť autom, vybaliť bicykle a následne voliť cyklotrasy podľa ľubovôle. V prípade že máte menšie deti je to asi najpraktickejšie riešenie. Vyhnete sa tak únavnému šľapaniu do strmého kopca.

Cyklo smerovník na Kamzíku.Cyklo smerovník na Kamzíku. Možno si všimnúť, že Kamzík predstavuje dobre značenú oblasť pre cyklistov, turistov, bežcov i bežkárov.

Turistika

Celá oblasť v okolí Kamzíka je ako stvorená na turistické radovánky. Svedčí o tom i množstvo turistických trás, ktoré Kamzík križujú. Dá sa povedať, že Kamzík predstavuje jednu z hlavných východzích destinácií na turistiku v oblasti bratislavských Malých Karpát.

Z hľadiska nenáročnej turistky sú populárne trasy vedúce na Železnú studničku a Snežienku, napríklad aj s využitím lanovky. Chodníkov medzi týmito destináciami je neúrekom a nie vždy je preto nutné držať sa oficiálnych značených trás. Skvelým spestrením výletu na Železnú studienku je návšteva rozhľadne na Americkom námestí, len pár minút pešo od budovy televízneho vysielača. Veľmi zaujímavý, no trocha náročnejší je napríklad okruh Kamzík – Železná studienka – Kačín – Snežienka – Kamzík.

Ostrieľaní turisti sa však často vydávajú i ďalej, po červeno značenom hlavnom hrebeni Malých Karpát. Môžete sa po ňom vybrať pešo, alebo na bicykli. Veľmi populárny je úsek Kamzík - Pezinská Baba po hlavnom hrebeni. Či už behom, na bežkách, alebo na bicykli. Jedná sa o veľmi príjemnú trasu lesom, s niekoľkými výhľadmi. Táto trasa má približne 30km a mnoho ľudí na ňu počas víkendov pravidelne vyráža. Trasu si môžete spestriť zastavením sa na populárnom Červenom, alebo Bielom Kríži.

Terén v oblasti Kamzíka je vlnitejší, no nie extrémne náročný. Náročnejší je azda len samotný výstup na Kamzík napríklad zo Starého Mesta, Rače, alebo zo Železnej studienky. Samotný hrebeň, ktorým vedie červená turistická značke je už pomerne pohodový, vhodný pre sviatočného turistu, či na prechádzky s deťmi

Zimné prechádzky na Kamzíku.Zimné prechádzky na Kamzíku. Ak sa vyskytnú zimné podmienky, je tu naozaj nádherne, neváhajte vyraziť, sneh sa zvykne rýchlo roztopiť.

Náučný chodník Kamzík

Návštevníci lesov v okolí Kamzíka majú zaujímavú možnosť, absolvovať náučný chodník Červený most – Železná studnička – Kamzík, ktorý vybudovala správa Mestských lesov Bratislava. Chodníček na trase v celkovej dĺžke 4km ponúka 18 infozastávok. Trasa predstavuje prevýšenie 210m. Infopanely na tomto zeleno značenom chodníku ponúkajú informácie o histórii objektov na tomto území, ako sú napríklad Červený most a niekdajšie kúpele, ale aj fakty o miestnych živočíchoch, rastlinách a poľovníctve, lesníctve a ekológii. Chodník je možné zvládnuť prejsť behom 2,5 hodiny a výhodou je aj jeho dobrá dostupnosť z neďalekej zastávky MHD.

Náučný chodník v oblasti Kamzíka.Náučný chodník v oblasti Kamzíka. Vedie od Červeného mosta na začiatku Železnej studničky až pod vrchol tohto kopca.

Prechádzky

Keď nie je veľa času na poriadne dobrodružstvá, určite z Kamzíka neodídete sklamaní. Deň si totiž môžete spríjemniť prechádzkami čisto v oblasti Koliby. Tipom na výlet môže byť prechádzka z Kamzíka na Americké námestie - lúku, kde sa nachádza vyhliadková veža. Ak by ste sa chceli prejsť viac, môžete z Kamzíka vyraziť k ďalšiemu monumentu Bratislavy - k Slavínu. Dostanete sa tam rovnako. Po červeno značenom chodníku. Jedná sa však o dlhšiu trasu s výraznejším stúpaním a klesaním. Na kratšie prechádzky bohato postačí hrebeň vrcholu, čo s obľubou využívajú napríklad psíčkari, alebo rodiny s deťmi. Súčasťou prechádzky je potom zväčša zástavka v miestnych bufetoch. Výhodou potuliek v týchto miestach je tiež to, že sa väčšinou budete nachádzať v lese a v lete vám tak nebude pražiť slnko nad hlavou.

Čaro lesov na Kamzíku.Čaro lesov na Kamzíku. Kamzík ponúka ľahko dostupné, duchovné pookriatie v pokoji lesa neďaleko rušného hlavného mesta.

Na Kamzík so psom

Kamzík ako príjemný lesný areál, ktorý je navyše rýchlo dostupný z mesta, logicky láka i majiteľov psov. Často ich tu stretnete na prechádzke. Prechádzky je možné voliť podľa chuti. Ak nemáte chuť šliapať príliš dlho do kopca, môžete sa sem so psom doviezť MHD, alebo autom. Ideálne je lokalitu si popozerať a nájsť najvhodnejšie miesta na venčenie. Možností je neúrekom a v snahe vyhnúť sa konfliktom s bežcami, deťmi, či ľudmi na prechádzke, odporúčame vyhnúť sa najkoncentrovanejším častiam Kamzíka, ako sú najmä lúky, či detské ihrisko pri bufetoch. Ideálne je sem prísť počas pracovného týždňa, napríklad na podvečer, alebo hocikedy skoro ráno. Vtedy tu nebýva veľa ľudí. Každopádne, treba vždy počítať s tým, že Vám zo zákruty môže vyletieť bežec, alebo cyklista. Je lepšie mať preto psa pre istotu na vôdzke, hlavne ak ste na frekventovanejších chodníkoch.

Kamzík – lúka

Najpopulárnejšou časťou Kamzíka, čisto podľa počtu návštevníkov, sú jednoznačne lúky priamo pri bufetoch pod samotným vrcholom. Kedysi, za tuhších zím, boli lúky populárne na nácvik lyžovania. Dnes je to lokalita obľúbená najmä na sánkovanie, alebo suchý lyžiarsky tréning na tráve. Rovnako obľúbená je aj na opekanie, pretože sa tu nachádza viacero prístreškov a ohnísk. Zaujímavou činnosťou, ktorú tu môžete vykonávať je napríklad púšťanie šarkanov. Návštevníkov sem samozrejme lákajú i bufety, kde je možné skočiť na pivo, ale aj bobová dráha, lanové centrum a detské ihrisko. Takmer až k lúkam sa dá vyviezť autom, čo ich popularitu ešte zvyšuje. Dá sa tu príjemne poprechádzať a je to miesto vhodné na vyvenčenie vašich ratolestí. Najväčší nátresk je tu samozrejme počas víkendov, kedy je vážny problém tu zaparkovať.

Lúky ponúkajú i čiastočne výhľady, najmä na rozľahlú Podunajskú nížinu. Výhľady sú však mierne vzdialené a bezpochyby uvidíte viac, ak si vezmete ďalekohľad, alebo teleobjektív. Pomerne zaujímavou činnosťou je tu „sledovať“ zapadanie slnka (ktoré paradoxne neuvidíte, keďže zapadá presne na opačnej strane ako sú výhľady) a popri tom popíjať pivo, alebo víno z miestnych bufetov. A hoci samotný západ neuvidíte, obloha sa aspoň zahalí do fialovej farby. Navyše s tým alkoholom to fakt má svoje špecifické čaro :).

Lyžiarska lúka na Kamzíku.Lyžiarska lúka na Kamzíku. Kedysi populárne lyžiarske stredisko, dnes skôr miesto na sánkovanie a prechádzky.

Výhľady z Kamzíka

Vrchol Kamzíka sám o sebe neponúka žiadne dychberúce výhľady. Obmedzené výhľady na východ sú z tunajších lúk pri bufetoch. Vidno ďaleko do Podunajskej nížiny. Za oveľa lepšími výhľadmi je potrebné vyjsť do reštaurácie v útrobách televíznej veže na Kamzíku, alebo na verejnosti bezplatne prístupnú rozhľadňu na Americkokm námestí. Tá sa nachádza kúsok pod vrcholom Kamzíka na červenej značke. Výhľady z nej sú polkruhové, orientované smerom na juh. Pôsobivé sú najmä v noci, keď je mesto vysvietené.

Najlepšie výhľady sú zo spomínanej reštaurácie v televíznej veži, kde je možné vychutnávať si kruhové výhľady z výšky 75m. Zaujímavosťou je, že podlaha podniku sa pomaly otáča, takže môžete jesť a vychutnávať jedlo i výhľady naraz. Veža poskytuje aj výhľady z väčšej výšky – 180m, no prístup nie je verejnosti umožnený v dôsledku silného elektromagnetického žiarenia.

Rozhľadňa na Americkom námestí

Pokusom o ďalšie zatraktívne Kamzíka bolo vybudovanie rozhľadne na červeno značenom turistickom chodníku, v mieste Amerického námestia, menšej lesnej lúčky. Ani tento vrchol tak neobišla silná vlna budovania rozhľadní na Slovensku. Miesto možno nebolo vybrané najšťastnejšie, pretože výhľady sú obmedzené len na južnú stranu Malých Karpát, smerom na Bratislavu a Podunajskú nížinu. Širšiemu rozhľadu bráni les. Rozhľadňa je drevená a môže byť vhodným cieľom výletu spojeného s opekaním na tunajšej lúke, kde nájdete i ohniská. Na lúke je zbudovaný prístrešok, ktorý vás ochráni od nepriazne počasia. Lúku pod rozhľadňou mimochodom občas navštívia diviaci. Neraz sme tu našli výrazne rozrytú zem. Ak budete mať šťastie, možno narazíte aj na tieto stvorenia.

Rozhľadňa na Americkom námestí na červenej značke vedúcej z Kamzíka.Rozhľadňa na Americkom námestí na červenej značke vedúcej z Kamzíka. Dovedie vás sem krátka prechádzka, no výhľady z veže sú len obmedzené.

Kamzík v zime

Zimné obdobie v Bratislave je značne kolísavé, no ak sa vydarí, Kamzík je jedným z mála miest v hlavnom meste, kde sa sneh udrží dlhšiu dobu a stáva sa, že aj keď dole v meste prší, na Kamzíku sneží. Zima je tu obvykle veľmi romantická a tak pri prvom náznaku výdatnejšieho sneženia môžete očakávať nápor nedočkavých bežkárov. V zime sa na zasnežených chodníkoch dá pravidelne naraziť na bežkársku stopu. Bolo by preto fajn, ak by do nej peší turisti nezasahovali. Zasnežený les na Kamzíku ďalej ponúka krásne prechádzky, zimný beh, bežkovanie, ale predovšetkým skvelú sánkovačku. Ak teda neviete kam v zime s deťmi, Kamzík je skvelá voľba.

Zimné prechody okolím kamzíka sú bezproblémové. Hlavné trasy sa relatívne rýchlo vyšľapú a po udupanom snehu nie je problém chodiť, prípadne tlačiť sánky. Vedľajšie cestičky však prechodené nemusia byť. Je preto určite lepšie mať vyššie topánky. Pozor si treba dávať aj keď je námraza na chodníkoch. Ak je teplejšie, vyšľapané chodníky totiž dosť kĺžu. Na rovinke to až tak nevadí, ale vo svahovitom teréne to je dosť nepríjemné.

Sánkovačka na Kamzíku.Sánkovačka na Kamzíku. Svah pod televíznou vežou je na sánkovanie ideálny. Cez víkendy je však totálne preplnený.

Lyžovanie

Lyžoavanie na Kamzíku zažívalo svoj rozmach najmä v polovici 20. storočia. V tomto období tu bolo vybudovaných viacero zjazdoviek, z ktorých sú dodnes badateľné zvyšky. Bývalé zjazdovky zbadáte hneď po príchode na Kamzík v podobe rozľahlých lúk. Na ďalšiu narazíte smerom do Železnej studienky, neďaleko lanovky. Perličkou bola existencia skokanského mostíka, na ktorý chodili trénovať dokonca skokani zo susedného Rakúska. Neskôr v roku 1972 tu bola navyše vybudovaná lanovka, ktorej prevádzka bola prerušená a v súčasnosti je znovu oživená.

Z pomerne populárneho lyžiarskeho strediska v dôsledku zhoršenia klimatických podmienok žiaľ veľa nezostalo. Zimy bez snehu mali za následok jeho likvidáciu. Dodnes možno na svahu cvičnej lyžiarskej lúky vidieť chátrajúce chatky, či vleky, ktoré doň patrili. Každopádne, každoročne sa nájde aspoň zopár dní s väčším množstvom snehu. Je tu preto možný nácvik lyžovania, prípadne skialpinistických techník. Dôkazom bola nedávna organizácia skialpinistických pretekov na svahu pod spomínanou lanovkou. Prezatiaľ však Kamzík s občasnou snehovou pokrývkou zostáva populárnym skôr pre bežkárov a sánkarov.

Sánkarsky raj na Kamzíku. Pohľad na jednu z bývalých zjazdoviek, vedúcich na Železnú studienku.Sánkarsky raj na Kamzíku. Pohľad na jednu z bývalých zjazdoviek, vedúcich na Železnú studienku. Ďalšie svahy sa nachádzajú pri bufetoch pod Kamzíkom. Tie sú obľúbeným miestom zimných radovánok na sánkach, hoci ideálne snehové podmienky sú čoraz zriedkavejšie.

Sánkovanie

Kamzík je veľmi obľúbenou lokalitou na klasické rodinné sánkovanie. Svahy sú tu dostatočne dlhé a priestranné, aby poňali i väčšie množstvo náruživých sánkarov z hlavného mesta. Napriek tomu to tu býva miestami dosť napratané. Najvyhľadávanejšou sánkarskou lokalitou sú lúky pri bufetoch, ku ktorým sa dá ľahko dopraviť. Občas sa stáva, že svahy zmrznú a pokryje ich ľadová kôra. Vtedy je sánkovanie dosť nebezpečné, pretože na dlhom kopci sa dá nabrať naozaj veľká rýchlosť. Na podvečer alebo skoro ráno býva na zjazdovke o niečo menej sánkarov. Takže pokiaľ si chcete užiť viac voľnej plochy pre seba, príďte v týchto časoch.

Bývalá lyžiarska lúka na Kamzíku.Bývalá lyžiarska lúka na Kamzíku. V súčasnosti je využívaná najmä na sánkovanie. Dá sa k nej pohodlne dopraviť autom.

Bežkovanie

Kamzík je pravým rajom bežkovania. Vedie naň mnoho zaujímavých trás, ktoré počas vhodných snehových podmienok ponúkajú krásne zimné zážitky. Pritom sa vyplatí vybrať sa sem aj hocikedy po práci. K najpopulárnejším trasám, kde nájdete aj dobrú bežkársku stopu, patrí trasa červenej turistickej značky. Najvášnivejší bežkári ňou putujú až na Biely Kríž, alebo často opačne z Pezinskej Baby kĺžu až na Kamzík.

Zimná rozprávka cestou na Kamzík.Zimná rozprávka cestou na Kamzík. Bežkárska trasa Pezinská Baba - Kamzík je najvyhľadávanejšou v pohorí Malých Karpát. Samozrejme, keď sa pošťastí na vhodné snehové podmienky.

Na Kamzík s deťmi

Kamzík je ideálnou lokalitou pre rodiny s deťmi, čo potvrdzuje obrovský záujem o toto pekné miesto v prírode najmä počas víkendov. Kamzík sa hodí na organizovanie jednoduchých rodinných výletov a prvých nenáročných túr v prírode. Dá sa tu opekať, zviezť sa na bobovej dráhe, alebo sa zahrať na detskom ihrisku. V zime patrí k najatraktívnejším detským činnostiam sánkovanie na cvičnej lúke. K tomu všetkému prispieva jednoduchá dostupnosť, takže deti nemusia cestou do lesa absolvovať nekonečný pochod. Nevýhodou je častá preplnenosť lokality, čo nie každému vyhovuje.

S deťmi tu môžete podniknúť jednoduché turistické výlety. Škoda len, že tu nie je viac výhľadových miest, ak nerátame rozhľadňu na Americkom námestí, či výhľady z televíznej veže. Deti môže zaujať i lanovka z Kamzíka na Snežienku. V súvislosti s deťmi je ešte dobre spomenúť, že na Kamzíku je viacero cyklotrás, po ktorých sa cyklisti premávajú často vyššími rýchlosťami. Ak sa na niektorej z nich nachádzate, nepúšťajte, najmä celkom malé deti ďaleko od seba.

S deťmi na Kamzík.S deťmi na Kamzík. Lokalita je ideálna pre rodinné mini výlety. Dá sa tu opekať, prechádzať, alebo vyraziť na detské ihrisko v prírode.

Opekanie

Opekanie na Kamzíku je veľmi obľúbenou aktivitou. Nájdete tu niekoľko ohnísk i s prístreškami, no nevýhodou je, že tie sa zvyknú veľmi rýchlo zaplniť. Ak máte radi opekanie vo väčšom kľude, toto nebude tá pravá lokalita pre vás. Odporúčame preto vybrať sa ďalej po trase červenej značky a nájsť opustenejšie ohnisko, prípadne sa poobzerať v oblasti neďalekej Železnej studničky v smere na Biely kríž. V oblasti sa nájdu i nejaké pramene, no lepšie bude zobrať si so sebou dostatok vody. Niekoľko prístreškov v oblasti Kamzíka, pri ktorých sa zväčša nachádza aj ohnisko, je možné nájsť zaznačené vo viacerých turistických mapách. Nájsť drevo na pálenie by nemal byť až taký problém, pretože v lese nájdete popadané konáre.

Počas suchých a teplých dní, môže byť v mestských lesoch vydaný zákaz zakladania ohňa. Platí to aj pre oficiálne ohniská. Ak sa teda rozhodnete opekať, je na mieste rešpektovať občasné obmedzenia kladenia ohňa v dôsledku sucha, čo býva na najobľúbenejších miestach zväčša vyznačené aktuálnym oznamom.

Opekanie na Kamzíku.Opekanie na Kamzíku. Vyberať si možno z viacerých ohnísk, niektorých i s prístreškom. Cez víkend však lokalita býva extrémne preplnená.

Prístrešky

Turisti veľmi obľubujú všakovaké prístrešky. Na Kamzíku počas opekačky, alebo hľadania miesta na rozloženie doma nabaleného občerstvenia, dobre poslúži hneď niekoľko z nich. Zväčša ide o drevené prístrešky s lavičkami a stolom uprostred. Nejaké sa nájdu na lúkach pri bufetoch pod vrcholom Kamzíka a niektoré ďalšie sú roztrúsené voľne po lesoparku, popri najvýznamnejších turistických trasách. Napríklad popri červenej značke, alebo asfaltke na Železnú studničku.

Prístrešky sú poväčšine v dobrom stave, niekedy pri nich nájdete i kôš na odhodenie odpadkov. Prameň nie je obvyklý, no ohnisko nájdete snáď pri každom z prístreškov. Nemusí to však byť pravidlom. Čiže ak na nejaký prístrešok narazíte, nemusí to nutne znamenať, že sa pri ňom dá založiť oheň. Zväčša pri prístreškoch ale ohnisko nájdete. V mnohých prístreškoch sa núdzovo dá rozložiť aj karimatka a prespať, čo sme neraz vyskúšali.

Jeden z mnohých klasických prístreškov v oblasti Kamzíka.Jeden z mnohých klasických prístreškov v oblasti Kamzíka. Často pri nich nájdete taktiež ohnisko na opekanie.

Železná studnička

Lokalita Železnej studničky je nemenej populárna ako Kamzík. V rámci Slovenska je málo známa, no pre Bratislavčanov predstavuje azda rovnako významné miesto relaxu, ako pre Newyorčanov Central park. Dá sa tu behať, bicyklovať, prechýdzať, chytať ryby, opekať a na svoje si prídu vo veľkom i deti, pretože tu nájdu veľké ihrisko s hradmi, hojdačkami a preliezkami. Celú oblasť doslova oživuje horská riečka Vydrica, na ktorej ležala sústava historických mlynov, z ktorých dodnes zaujme najmä Klepáč. Celá oblasť leží príjemnej tôni lesa a tak je výborným cieľom na kočíkovanie počas horúcich letných dní v meste.

Kamzík je so Železnou studienkou prepojený systémom lesných chodníkov a lanovkou. V závislosti od toho, kde sa nachádzate vám bude cesta na Železnú studienku z Kamzíka trvať cca 20-60 minút. Dajú sa tu spraviť pekné turistické okruhy napríklad z Kamzíka, cez Americké námestie na Železnú studničku a následne cez Snežienku pešo, alebo lanovkou opäť na Kamzík. Možností je naozaj veľa. V zime navyše býva svah medzi Kamzíkom a Snežinkou často zasnežený a sneh sa tam drží pomerne dobre. Čo dáva dobré predpoklady na zimnú, nenáročnú turistiku. V týchto miestach tiež nájdete viacero vojenských bunkrov.

Riečka Vydrica a jeden z historických mlynov pod Kamzíkom.Riečka Vydrica a jeden z historických mlynov pod Kamzíkom. Sústava mlynov je situovaná pod spomínaným vrchom v údolí Železnej studienky.

Lanoland – Lanové centrum

Ak máte radi vzdušné radovánky a pohyb po visutých prekážkach, lanové centrum na Kamzíku by vás mohlo zaujať. Nachádza sa priamo pri bufetoch v tesnej blízkosti vrcholu Kamzíka. Lanové centrum sa otvára spravidla od jari a vy sa môžete rozhodnúť pre niektorý z viacerých okruhov, ktoré sú tu vybudované v korunách stromov. Lanové centrum ponúka i možnosť organizovania tímbildingov. Otvorené je denne, okrem pondelkov.

Lanové centrum na Kamzíku nájdete pri bufetoch pod jeho vrcholom.Lanové centrum na Kamzíku nájdete pri bufetoch pod jeho vrcholom. Vyšantiť sa môžete na prekážkach v korunách stromov.

Tipy na výlet a zaujímavosti v okolí

  • Železná studienka - populárna lokalita obyvateľov Bratislavy pre aktívny oddych
  • Vyhliadková veža na Americkom námestí - nedávno vybudovaná (2016) drevená rozhľadňa na lúčke pod Kamzíkom, ponúka obmedzené výhľady na Bratislavu až po Vodné dielo Gabčíkovo.
  • Rohatka - downhillova cyklotrať, štart má pri vrcholovej stanici lanovky, nie je to nič pre rekreačných cyklistov
  • Cerová dráha – idylická cyklotrasa uprostred lesa, určená všetkým fanúšikom horskej cyklistiky
  • Biely Kríž - lúka s príjemným bufetom, populárna križovatka turistických a cyklistických chodníčkov
  • Písaný kameň a hraničné kamene starej Bratislavy - v lesoch neďaleko Kamzíka sú roztrúsené zaujímavé historické kamene vytyčujúce hranice mesta
  • Hydrometeorologický ústav - svahy Kamzíka poslúžili ako ideálne miesto pre vybudovanie sídla tejto inštitúcie zaoberajúcej sa predpoveďami počasia. Ústav občasne poriada akcie pre verejnosť a jeho budovu nájdete neďaleko konečnej trolejbusov v obytnej zóne.
  • Filmové štúdiá Koliba - Po druhej svetovej vojne boli v oblasti Kamzíka vybudované známe filmové štúdiá. Funkčné sú do dnešných čias.
  • Slavín – vojnový pamätník, na ktorý sa dostanete z Kamzíka po červenej turistickej značke
  • Kačín – veľmi obľúbené oddychové miesto neďaleko Železnej studienky s prístreškami, ohniskami a bufetom

Fotografie z Kamzíka

Informácie o článku

  • Kedy sme lokality navštívili: pravidelne, každý rok
  • Fotografie sú z obdobia: 2015 - 2019
  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.