Skalný hríb Čertova skala (465 m.n.m.) je ojedinelý prírodný úkaz nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. Jedná sa o balvan s objemom približne 6,5m³ a hmotnosťou 17 ton, ktorý leží na malej vztykovej ploche podložia s rozmermi len 58x38cm.

Čertova skalaSkalný hríb Čertova skala (465 m.n.m.) je ojedinelý prírodný úkaz nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe.

Návštevu tejto atrakcie určite odporúčam, aj keď cesta k nej nie je vyslovene záživná. I keď Vám cestu na skalu spríjemňujú občasné informačné tabule, keďže tade vedie náučný chodník, veľkú časť cesty nemáte po čom pozerať. Navyše časť trasy, ak ste sa vybrali z obce Budča vedie šikmým kopcovitým terénom. Našlapujete tak na šikmú zem, čo nie je moc príjemné. Cestička je tiež úzka a dole hneď vedľa nej je strmší zráz. Ak idete s menšími deťmi, pripravte sa na to že ich bude treba strážiť, prípadne si vypočuť občasné sťažnosti, s typickou otázkou, kedy tam už budeme? :)

Každopádne, ak vám mierne nepohodlie počas niektorých častí túry nevadí, tak si to vcelku užijete. Na konci výletu navyše budete odmenení týmto skutočne zaujímavým prírodným úkazom s pekným výhľadom do okolia. A samozrejme si môžete spraviť zopár bláznivých fotografií, napr. ako vám padá tento ozrutný balvan na hlavu :)

17 ton kameňaVerili by ste, že tento balvan má 17 ton?

Na Čertovu skalu

Na Čertovu skalu sa dá najrýchlejšie dostať tak, že odbočíte z diaľnice smerom na Budču a pred obcou je potom odbočka na starú cestu. Dá sa tam odparkovať auto. To sa nachádzate už na zelenej turistickej značke. V turistických mapách nájdete toto miesto pod názvom Budča, Sietno. Samozrejme môžete vyraziť aj z centra obce Budča z kade začína zelená značka. V tomto prípade si cestu predĺžite o približne 30 minút.

Cesta od Sietna potom vedie šikmejším svahom popri diaľnici, čo môže kaziť dojem z prechádzky, pretože je počuť diaľničný hluk. Počas cesty vás bude sprevádzať viacero informačných tabúľ, kde si môžete prečítať zaujímavosti o miestnych prírodných pomeroch. Táto prvá časť cesty má skôr rovný charakter bez výraznejších prevýšení. Idete v podstate po vrstevnici, s minimálnym stúpaním, až pokým nevyjdete z lesa.

ZrázZráz. Trasa na Čertovu skalu vedie prevažne po vrstevnici na šikmejšom svahu. Vedľa cestičky je už len zráz dole, tak si občas treba dávať pozor.

Druhá – kratšia, avšak aj strmejšia časť trasy začína za lesom. Tu sa môžete pokochať výhľadmi do okolia. Neskôr sa opäť vrátite do lesa, kde sa začne terén viac prevyšovať. Pri výstupe do kopca v poslednej časti cesty bolo na turistickom chodníku vyvrátených viacero stromov, ktoré bolo treba obchádzať. V svahovitom teréne, ktorý sa navyše dosť šmýka kvôli suchému štrku to preto chcelo neraz kúsok akrobacie. Takže pokiaľ sa vyberiete na výlet s kočíkom, alebo príliš malými deťmi, môžete si užiť vcelku dosť zábavy.

Posledná časť trasyPosledná časť trasy na Čertovu skalu vedie aj po odlesnenom kopci, čo je príjemné spestrenie. Môžete sa po ceste pokochať aj okolitou krajinou.

Skalný hríb

Ak ste prešli celú cestu a vyšľapali posledné metre do kopca, dorazíte na odlesnenú skalu s pekným výhľadom. Do očí Vám hneď udrie prazvláštny objekt v tvare zdeformovaného vajca o priemere približne 1,5 - 2 metre. Toto zdeformované vajce, odborne nazývané balvan sa nachádza na zúženom podloží a z diaľky celý objekt pôsobí veľmi netradične. Pripomína hríb, navyše má človek pocit, že sa balvan každú chvíľu môže zrútiť.

Posledné metre...Posledné metre... Skalný hríb sa nachádza hneď za touto odbočkou

Prvé čo asi spravíte je to, že si poviete že tu chcete fotku! A tak začnete premýšľať ako sa pod tým balvanom umiestniť, aby ste mali peknú fotku, ktorú si potom zavesíte na facebook, alebo instagram :) Nápaditosti sa medze nekladú, avšak treba mať v prvom rade na pamäti bezpečnosť, nielen Vašu, ale aj prírodného útvaru. Predsa len, nechceme aby sa balvan aj spolu s Vami skotúľal dole do doliny. Hoci podľa analýz je celý objekt veľmi stabilný a aktuálne nehrozí jeho zrútenie. Veľa vtipných a inšpirujúcich fotiek na pózovanie nájdete aj na internete, stačí zadať do googlu Čertova skala a popozerať obrázky.

Z miesta uvidíte pekne aj na južnú svetovú stranu, na protiľahlé pahorky, pod ktorými tečie rieka Hron. Idylku Vám bude trochu kaziť ruch z diaľnice, ktorá je priamo pod kopcom. Na vrchu okrem iného nájdete ešte aj ceduľku so základnými informáciami o Čertovej skale s výstrahou, aby ste nenarúšali jej stabilitu.

Skalný hríbTento skalný hríb vznikol rozdielnym zvetrávaním nadložia a podložia. Balvan je navyše z iného materiálu ako podložie na ktorom stojí.

O vzniku Čertovej skaly

Netradičnosť tohto objektu bola v minulosti dôvodom pre vznik viacerých povestí o vzniku tejto zaujímavostí. Ľudia častokrát pripisovali nevysvetliteľným javom nadprirodzené až biblické vysvetlenia a tak aj tejto geologickej byzardnosti prischol názov Čertova skala. Za jej vznikom teda stál čert. Na internete nájdete veľa „čertovských“ vysvetlení a ak sa Vás náhodou budú vaše deti pýtať ako vznikol tento útvar, môžete použiť niektorú z povestí.

Samozrejme môžete deťom vysvetliť aj odbornejšiu verziu. Tak napríklad im povedzte, že skalný hríb Čertova skala vznikol rozdielnym zvetrávaním nadložnej skaly a podložia. Dodajte tiež, že samotný balvan, odborne nazývaný aj ako sopečná bomba (váži približne 17 ton) je tvorený andezitovou horninou, jeho podložie je zas tvorené tufom. Keďže tuf zvetráva rýchlejšie ako andezit, na mieste ich spojenia vznikla práve táto zúženina. A keď sa spýtajú, čo je to tuf, alebo andezit, tak pravdepodobne máte zvedavé dieťa a možno raz z neho bude geológ :)

Čertov výtvor?Čertov výtvor? Čertova skala je opradená rôznymi mýtmi a povesťami. Mýtických výkladov o vzniku tohto prírodného útvaru je viacero..

Prírodná rezervácia a náučný chodník Boky

Čertova skala je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Boky, ktorá tu bola vyhlásená v roku 1964. Predmetom ochrany prírody sú rôzne teplomilné a suchomilné rastliny a živočíchy veľkej rozmanitosti. Významné sú tiež rôzne geologické a geomorfologické útvary, akými sú kamenné moria, sute a samozrejme skalný hríb Čertova skala. Na území nájdeme lesné porasty s dubom cerovým, ktoré majú charakter pôvodného lesa. Tieto porasty patria medzi najstaršie svojho druhu na Slovensku (sú staré až 250 rokov).

Kamenné moreKamenné more. Po ceste narazíte aj na kamenné moria. V tomto prípade popadané kamene križovali lesný chodníček.

Prírodnú rezerváciu Boky môžete spoznávať pomocou náučného chodníka, ktorý sa tiahne veľkou časťou rezervácie. Chodník je súčasťou zelenej turistickej značky ktorá vychádza z obce Budča. Chodník má dĺžku približne 5km a tešiť sa môžete na 13 zastávok pri informačných paneloch. Na každom si môžete prečítať zaujímavosti a odborné informácie o miestnej prírode.

Národná prírodná rezervácia BokyNárodná prírodná rezervácia Boky. Čertova skala leží v NPR Boky. Chránené sú rôzne teplomilné a suchomilné rastliny a živočíchy, či rôzne geomorfologické útvary.

Zaujímavosti v okolí

  • Turovský vodopád – 15m vysoký vodopád neďaleko obce Turová
  • Zrúcanina Pustého hradu – pomerne rozsiahly hrad, taktiež nazývaný ako Zvolenský hrad. Ruiny hradu nájdete hneď pri meste Zvolen.
  • Mesto Zvolen – mesto s viacerými atraktivitami (Zvolenský zámok, Pancierový vlak Hurban, Lesnícke a drevárske múzeum a pod.)
  • Hrad Šášov – zvyšky hradu neďaleko Žiaru nad Hronom. Hrad je veľmi dobre dostupný zo Šášovského Podhradia.
  • Kaštieľ Ostrolúckych – kaštieľ v ktorom kedysi žila Adela Ostrolúcka. Kaštieľ nájdete v obci Ostrá Lúka, neďaleko Budče smerom na juh.

Fotografie z výletu na Čertovu skalu