Na poli, medzi okrajom bratislavského sídliska Petržalka a hranicou s Rakúskom sa nachádza väčšie zoskupenie objektov patriaceho do sústavy bratislavských bunkrov z obdobia prvej Československej republiky. V prvom rade je to masívny bunker B-S-8 Hřbitov s priľahlým vojenským cintorínom, menšie palebné postavenia v poli (3 objekty), protitanková priekopa v lesíku medzi bunkrom B-S-7 a B-S-8, tehlová maketa tanku a bunker B-S-7 Cvičiště. Posledné štyri si predstavíme v tomto článku. Návšteva týchto objektov je dobrým cieľom na krátky cyklovýlet.

Výhľad na poleVýhľad na pole. Maketa tanku je situovaná na kraji poľa a tak je z nej výborný výhľad aj na strelecké postavenia a bunkre Hřbitov a Cvičiště.

Maketa tanku a výhľad na ďalšie objekty opevnenia

Maketa tanku sa nachádza v poli, do 50 metrov od asfaltovej cesty vedúcej popri hraniciach s Rakúskom. Zjavne za socializmu slúžila hraničiarskym hliadkam, ktoré tu patrolovali. Najrýchlejšie sa sem dostanete z hraničného priechodu Berg. Prístup je možný aj z Petržalky. Neďaleko makety parkovalo niekoľko automobilov - známka možnosti príjazdu aj touto formou.

Maketa tankuMaketa tanku. Maketa tanku pri bunkri B-S-7 Cvičiště sa zachovala v takejto podobe.

Maketu by ste mali nájsť ľahko, problém by mohol nastať, ak je na poli vysoká kukurica. Objekt je však dostatočne viditeľný. Vybudovaný je z tehál a betónu. Dominuje mu napodobenina otočnej tankovej veže s oceľovou hlavňou. Hlaveň je na ľavej strane narezaná. Nie je isté ako k tomuto poškodeniu došlo. Do vnútra ,,tanku" sa dá vliezť a takisto aj vyliezť na jeho vežu. Tá poskytuje výborný rozhľad na tunajšie polia. Vďaka tomu môžete ľahšie identifikovať ďalšie objekty opevnenia.

Strelecké postavenieStrelecké postavenie. Toto palebné postavenie sa nachádza najbližšie k makete tanku. Je jedným z troch, ktoré sa na tomto poli nachádzajú.

Niekoľko desiatok metrov vľavo - súbežne s asfaltkou sa nachádza múrik zrejme palebného postavenia. Je ukryté v kroví. Toto krovie tvorí ostrovček zelene v poli, ale samotné postavenie neuvidíte, ak je krovie v rozkvete. Vpravo od hlavne, približne sto metrov na obzore, sa nachádza objekt bunkra B-S-7 Cvičiště a ďalšie dve palebné postavenia.

Palebné postavenie č. 2Palebné postavenie č. 2. Toto palebné postavenie sa nachádza v smere pochodu od bunkra Cvičiště k bunkru Hřbitov.

Na konci tejto linke je akoby v rohu poľa situovaný vojenský cintorín a bunker B-S-8 Hřbitov. Pred cintorínom a bunkrom je protitanková priekopa. Situovaná je v lesíku. Okrem nej je ďalšia priekopa za bunkrom B-S-8. Týmto spôsobom je teda možné jednoducho identifikovať všetky ciele tejto prechádzky. Preto odporúčame začať prehliadku práve objektom tanku.

Bunker B-S-8 HřbitovBunker B-S-8 Hřbitov. Bunker je zrekonštruovaný a je v ňom zriadená expozícia. V zadu za bunkrom sa nachádza vojenský cintorín.

Čo sa týka samotnej makety, predpokladá sa, že podobne ako všetky objekty v tejto lokalite, okrem bunkra Hřbitov, slúžil na výcvik vojska. Konkrétne nácvik streľby z protitankových kanónov a výcvik pechoty v boji proti tankom. Tento názor podporuje aj samotný názov bunkra B-S-7 Cvičiště. Okrem toho boli bunkre pomerne dobre zachované aj po odsune nemeckých vojsk, čo nahráva uvedenej teórii. Z iných bunkrov bolo totiž veľmi rýchlo odvezené všetko hodnotné vybavenie.

Útroby tankuÚtroby tanku. Nepotrvá dlho a maketa zrejme spadne pod vlastnou váhou.

Objekt bunkra Cvičiště

Objekt v súčasnosti tvorí v podstate stavba v tvare kvádra s troma strieľňami, resp. dvoma strieľňami a jedným pozorovacím výrezom. Nebolo jasné načo táto úzka škára slúžila. Dá sa doň vojsť i naň vyliezť. Bunker je vybavený vojenskou kamuflážou. Nie je isté, či je pôvodná, ale zrejme nie. Priamo pri bunkri sa nachádza betónová priekopa.

Objekt bunkra B-S-7 CvičištěObjekt bunkra B-S-7 Cvičiště. Tento bunker sa takmer vôbec nepodobá na ostatné bratislavské bunkre.

Bunker Cvičiště sa vzhľadovo neponáša na iné bunkre v okolí Bratislavy, hoci vnútorné priestory ich pripomínajú. Vybavenie bunkre, ako i akékoľvek dvere ,,zmizli". Z lokality tohto bunkra by ste mali ľahko uvidieť ďalšie dve palebné postavenia ležiace na trase k bunkru B-S-8 Hřbitov.

Interiér bunkra B-S-7 CvičištěInteriér bunkra B-S-7 Cvičiště. Vnútro tohto bunkra je podobné iným bunkrom v okolí. Tvorí ho klasický železobetón a holé steny.

Palebné postavenie v okolí bunkra B-S-7

Tieto palebné postavenie predstavujú masívne betónové múriky so štvorcovým prierezom uprostred, v ktorom bola osadená zbraň. Zrejme kanón. Kanóny sú v súčasnosti demontované, múriky sú takmer neporušené. Na poli v okolí bunkra Cvičiště sme identifikovali tri takéto palebné postavenia. Ich poloha je uvedená v predošlom texte ako aj v GPS súradniciach pri daných fotkách k článku. V teréne ich však nájdete pomerne jednoducho, najmä ak na poli nič nerastie. Múriky majú výšku približne meter, takže ich môže vegetácia na poli v určitom období skrývať.

Palpost pri bunkri HřbitovPalpost pri bunkri Hřbitov. Masívny múr a strieľňa, určená zrejme pre kanón.

Protitanková priekopa

V lesíku, ktorý sa nachádza tesne pred bunkrom B-S-8 Hřbitov je situovaný betónový múrik. Domievame sa, že ide o druhú protitankovú priekopu v tejto oblasti. Prvá sa nachádza za rovnakým bunkrom.

Tanková priekopaTanková priekopa. V lesíku pri bunkri Hřbitov sa ukrýva táto protitanková priekopa.

Návšteva uvedených objektov vojenskej histórie môže byť zaujímavou ,,zábavkou" na spestrenie voľného času, keď práve nemáte celý deň voľno. Prieskum môžete spojiť s návštevou bunkra Hřbitov, ktorý je zrekonštruovaný a cez víkendy tu prebiehajú prehliadky spojené s výkladom o histórii bratislavských bunkrov.

Demonštrácia zákopovDemonštrácia zákopov. Pri bunkri Hřbitov sa nachádza aj ukážka zákopov.

Fotografie z okolia Bunkra B-S-7 Cvičiště