Aj v hlavnom meste máte kus exotickej prírody doslova na dosah. Ohraničená mostom Lafranconi, Dunajom a električkovou traťou, vedúcou do Karlovej Vsi, sústreďuje Botanická záhrada vzácnu flóru do veľmi príjemného areálu o rozlohe ca. 60ha, ktorý patrí Univerzite Komenského. Okrem toho, že tu prebieha vedecký výskum, je toto miesto veľmi zaujímavé i ako cieľ najbežnejšej prechádzky.

Skoro ako v džungliSkoro ako v džungli. V skleníkoch je viacero miestností. Táto bola veľmi pekne nadizajnovaná a pripomínala tropickú džungľu

Botanická záhrada Univerzity Komenského je jediná botanická záhrada v Bratislave (o ktorej vieme). Napriek tomu, že sa v rámci Bratislavy jedna o unikát, nejedná sa o žiadnu masovku. Teda pokiaľ nie je vstup zadarmo, alebo sa tu nekoná významnejšia akcia. Miesto je veľmi pekne upravené a poskytuje skvelé podmienky na príjemný relax s prírodnou kulisou. Navyše, neďaleko sa nachádza aj Zoologická záhrada v Bratislave. Spojiť preto návštevu týchto dvoch atraktivít je viac ako skvelý nápad.

Hoci nemá botanická záhrada v Bratislave veľmi veľkú rozlohu (ako napr. Arborétum Mlyňany), na pomerne malom priestore ponúka naozaj veľa. Tešiť sa môžete hlavne na rôzne druhy rastlín, od malých kvietkov, cez veľké stromy, až po exotické rastliny a kaktusy všakovakých tvarov. Lokalitou vedú pekné chodníčky, vhodné aj pre kočíky. Pre deti je tu menšie ihrisko. V areáli botanickej záhrady je niekoľko prístreškov a posedení. Najideálnejšou voľbou však je rozložiť si deku na pekne pokosenej trávičke a relaxovať. Pri vstupe, smerom ku skleníkom je čosi ako bufet, kde s dá kúpiť aj nejaké to občerstvenie.

Zvonku areál botanickej záhrady nepôsobí nijako extra vábne, spôsobuje to najmä neatraktívne oplotenie. Kto sa však odváži dnu, ľutovať istotne nebude!

Botanická záhrada je skvelá voľba na krátke prechádzkyBotanická záhrada je skvelá voľba na krátke prechádzky. Odporúčame najmä mamičkám s kočíkom.

Vyhrievajúca sa jaštericaVyhrievajúca sa jašterica. Na skalkách sme ich zbadali hneď niekoľko

Ako sa sem dostať?

Botanická záhrada v Bratislave je všeobecne dobre dostupná. Nájdete ju v Karlovej vsi, kam sa jednoducho priveziete električkou, autobusom, alebo autom. Parkovať môžete priamo pred vchodom do záhrady, za čerpacou stanicou OMV. Je tu vybudované parkovisko. (zatiaľ bezplatné). Parkovisko však nemá dostatočnú kapacitu a väčšinou býva plné. Preto je lepšie nechať auto pod mostom Lafranconi, kde sa dá zaparkovať bez väčších ťažkostí. Spod mosta Lafranconi je to potom k vchodu botanickej záhrady len pár minút pešo.

Ak preferujete aktívnejší prístup, odporúčame pešiu prechádzku popri Dunaji z mesta, alebo smerom od Riviéry, kde sa nachádzajú krásne, prastaré lužné lesy Karloveského ramena. Tunajšie lužné lesy sú natoľko vzácne, že tu bola vybudovaná prírodná rezervácia. Ňou sa môžete vybrať i bicyklom po cyklochodníku. K záhrade je potom potrebné odbočiť v mieste karloveskej lodenice, pri miestnej minikrčme Mark Twain. Asfaltová cesta vás dovedie priamo pred vchod do botanickej záhrady.

Čo sa týka mestskej hromadnej dopravy, tak dostupnosť sem je veľmi dobrá takmer zo všetkých mestských častí, okrem Petržalky a okrajovejších lokalít ako Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Lamač a pod. (kde musíte aspoň raz prestupovať). Priamo pri botanickej záhrade, pod nadchodom sú zastávky MHD. Bez problémov sa sem dostanete električkou (4,5,6,9), či už smerom zo Starého mesta, Rače, Ružinova, prípadne z Dúbravky. Využiť môžete aj autobusy (28,29,32), ktoré idú od Eurovei, z Devínskej Novej Vsi či Hlavnej stanice.

Veľmi netradičný mostíkVeľmi netradičný mostík. Pekné spojenie dreva a prírody.

Menšie jazero v juhovýchodnej časti botanickej záhradyMenšie jazero v juhovýchodnej časti botanickej záhrady. V odraze vodnej hladiny si možno všimnúť pútač pri diaľničnom obchvate. Diaľnicu tu máte takmer nad hlavou.

História

Botanickú záhradu začal v roku 1942 budovať prof. František Nábělek. Bol prednostom botanického ústavu. Záhrada mala ideálnu polohu, pretože bola dobre dostupná verejnosti, laickej i odbornej. Zároveň tu bolo dostatok vody na zavlažovanie. Po druhej svetovej vojne došlo k vybudovaniu skleníkov. Vysadených bolo okolo tritisíc druhov rastlín, čo tvorilo pomerne slušný základ na lokalitu zaujímavú i pre rekreačné účely. V tejto forme môžete záhradu vidieť dodnes. A rozhodne to stojí za to!

SkalkySkalky. Botanickú záhradu sa oplatí navštíviť najmä na jar, keď všetko nádherne kvitne

Čo sa skrýva v záhrade?

Z pohľadu laika, botanická záhrada ponúka predovšetkým možnosť neobvyklej prechádzky prírodou v pomerne silno urbanizovanom okolí. Po zaplatení vstupného sa ocitnete na príjemných chodníčkoch, vedúcich pod jedinečnými drevinami, okolo jazierok, alebo posedení medzi kvetmi. Prejsť sa v tieni záhrady je obzvlášť príjemné v lete, alebo na jar, keď stromy a kvety kvitnú. Obzvlášť práve na jar je miesto nádherné, keď čerstvo rozkvitnuté kvietky hýria pestrými farbami. Veľmi zaujímavým spestrením je v tom čase rozkvitnutá čerešňa, pod ktorou je ružová lavička. Ideálne miesto pre zaľúbencov a nejaké to selfiečko k tomu. My sme tiež neodolali a spravili si tu zopár fotiek.

Návšteva Botanickej záhrady UK môže byť dobrým tipom na kočíkovanie, keď chcete uspať dieťa, ale zároveň sa chcete počas prechádzky občerstviť pohľadom na peknú prírodu. Jedinou nevýhodou je, ak sa počas leta vyskytnú komáre. Môže za to blízkosť Dunaja, pričom komáre sa v tunajšom ramene radi množia. Radosť z prechádzky môže trochu kaziť ruch z diaľnice, ktorá prechádza cez most Lafranconi, pri ktorom botanická záhrada leží. Z našich skúsenosti však môžeme povedať, že zvuk áut veľmi rýchlo prestanete vnímať. Skôr zaujmú zvuky prírody, ktoré sú tu prekvapivo vcelku intenzívne.

Úžasná čerešňa v jarnom rozkveteÚžasná čerešňa v jarnom rozkvete. Ak vystihnete moment, v botanickej záhrade nájdete takúto rozkvitnutú čerešňu. Skvelý nápad aj s ružovou lavičkou. Keď sme tu boli, bol o lavičku pomerne veľký záujem. :)

Celkovo je záhrada veľmi príjemne riešená. Nič tu nepôsobí násilne. Je to skrátka príjemný priestor. V botanickej záhrade by sme rastlinstvo mohli rozdeliť na vonkajšie a skleníkové. Nachádzajú sa tu obrovské stromy, kríky, ale i kvety, ako napríklad ruže (umiestnené v rozáriu) a mnohé ďalšie rastlinky. Zaujmú rôzne druhy skalničiek, reprezentujúce určitý druh podložia - žulové, vápencové, rašelinisko a podobne. Nájsť tu možno i skupiny rastlín reprezentujúce japonskú záhradu, alebo stredomorskú flóru. Všetko je to veľmi milé, najmä v čase rozkvetu.

Vonkajšie priestory sú často tematicky ladené. Chodníčky tu prechádzajú rôznymi lokalitami. Na mnohých miestach nájdete aj ceduľky s názvom rastlín. V strednej časti je jazierko, okolo ktorého sú menšie lúky + čosi ako altánok bez strechy, kde sa dá ukryť pred slnkom. Z jazierka občas počuť kvákanie žiab :). Ďalšie jazierko je v juhovýchodnej časti, kde si s kľudom plávajú kačky. Trochu ďalej je detské ihrisko. Všetky tieto časti sú popretkávané rozmanitou flórou, niekde viac nahusto inde menej. Celkovo to však vo Vás zanechá dobrý dojem.

Pri jazierku, v tieni stromovPri jazierku, v tieni stromov. Veľmi príjemné miesto, ktorému dominuje idylické mini-jazierko zarastené leknom

AltánokAltánok. Kde-tu nájdete prístrešok, kde sa môžete v prípade dažďa schovať

V prípade skleníkov, tak skleníkové druhy rastlín reprezentujú tropické, subtropické rastliny, ale aj austrálsky typ flóry, palmy, fikusy, sukulenty v podobe kaktusov, či exotické rastliny a orchideje. Práve skleníky sú pre našinca špecificky zaujímavé. Prednostne tu sa napĺňa jedno z hlavných poslaní botanickej záhrady - sprostredkovať informácie z botaniky širokej verejnosti.

Interiéry skleníkov sú pekné a nás aj trochu chytili za srdce. Hlavne rôzne netradičné druhy exotických rastlín, či kaktusy rôznych tvarov. V niektorých skleníkoch nájdete menšie bazény obrastené zeleňou. V bazénoch plávajú akvarijné rybky a povrch hladiny pokrývajú lekná. Celkovo sme odchádzali zo skleníkov s pozitívnymi dojmami. Po pravde sme veľa neočakávali, avšak boli sme milo prekvapení. Škoda len, že tých skleníkov nie je v botanickej záhrade viac. Na limitovanom priestore botanickej záhrady to však asi ani nie je možné.

V bratislavskej botanickej záhrade sa občas organizujú rôzne akcie, kde si môžete zakúpiť všakovaké druhy rastlín. My sme si tiež nakúpili zopár rastliniek s predstavou, že ich niekde zasadíme na záhrade, či balkóne a nezahynú. Vtipná bola historka, keď známa išla kúpiť rastlinu, ktorá sa v našich zemepisných šírkach vôbec nevyskytuje. Pri otázke, či ju dokáže dopestovať na záhrade pod Vysokými Tatrami, dostala odpoveď, že to je vo hviezdach. S najväčšou pravdepodobnosťou však bude aspoň jediná, ktorá sa o to v oblasti Tatier pokúsi :)

Pohľad do jedného zo skleníkovPohľad do jedného zo skleníkov. Okolo cestičky sú nahusto vysadené rôzne druhy rastlín

Rybka v jazierkuRybka v jazierku. V skleníkových jazierkach často zbadáte rôzne druhy akvarijných rýb

Poslanie Botanickej záhrady Univerzity Komenského

Okrem vzdelávania verejnosti, sa v záhrade realizuje aj vedecký výskum. Je totiž vedeckým pracoviskom univerzity. Robia sa tu napríklad pokusy s adaptáciou rastlín na určité podmienky, čo má za cieľ ich úspešné nasadenie v lesníctve a sadovníctve. Botanická záhrada okrem vyššie spomenutých činností uchováva a zväčšuje zbierky rastlinstva. Botanická záhrada dokonca poriada rôzne súťaže v oblasti flóry.

Skalné mestečkoSkalné mestečko. V areáli botanickej záhrady sme našli aj toto zaujímave miesto

Štátnice a botanická záhrada UK v Bratislave

Ako študenti prírodovedeckej fakulty UK sme mali vstup do botanickej záhrady zadarmo. Na našu škodu sme to nevyužívali až tak často. Počas skúškového obdobia sme sa však rozhodli miesto navštíviť. Hlavná idea spočívala v tom, že sme nudné bytové a internátne priestory chceli vymeniť za trochu prírodnejšiu kulisu, kde by sme sa mohli učiť. Tak sme sa vždy ráno, keď už rosa pomaly vysychala, rozložili na cukrovo-zelenej trávičke botanickej záhrady a išli sa biflovať. Samozrejme, učenie tvorilo cca 40% času, tých zvyšných 60% sme prekecali :)

Doobedňajšie hodiny boli v botanickej záhrade veľmi pokojné. Sem-tam nás obehla mamička s kočíkom, či starenky na prechádzke. Niekedy zo stromov zliezli zvedavé veveričky a chvíľu pobehovali po tráve. Vždy keď sme sa trochu pohli, splašene vybehli opäť na strom. Našim pohľadom tiež neunikli zatúlané kačky, ktoré sa trochu vzdialili od jazierka, ktoré leží v juhovýchodnej časti botanickej záhrady. Zvukovú kulisu tvoril bzukot včiel a spev operencov, ktorý sa ozýval z korún stromov. Človek hneď zabudol, že pár sto metrov obďaleč vedie diaľnica s hustou premávkou. Je to až na počudovanie, ale diaľničný ruch sa akosi stratil v tejto umelo vybudovanej prírodnej oáze.

Takto sme strávili asi týždeň. Učilo sa nám veľmi dobre. Koniec koncov, tie štátnice sme aj nakoniec vcelku úspešne porobili. Učenie v botanickej záhrade sme zvykli zaklincovať návštevou neďalekej internátnej reštaurácie na Družbe. Klasicky sme si dali vyprážaný syr s hranolkami a tatárskou omáčkou, keďže sa jednalo o najlacnejšie jedlo :)

Nuž aj takto sa dá stráviť čas v botanickej záhrade. Doteraz ma udivuje, ako málo študentov takúto možnosť využíva.

Trávička zelená..Trávička zelená.. Botanická záhrada UK je veľmi pekne udržiavaná. Tráva je pokosená takmer pravítkovo. Skvelé miesto na piknik!

Čakanie na GodotaČakanie na Godota. Bohužiaľ neprišiel..

Čo si pozrieť v okolí botanickej záhrady?

  • Karloveské rameno - rameno Dunaja pri husto osídlenej mestskej časti, slúži na relax v podobe kanoistiky, cyklistiky, prechádzok a nachádza sa v ňom populárna bratislavská lodenica
  • Vodárenská záhrada - krásne zrevitalizovaný areál, vhodný pre rodiny s deťmi
  • Bratislavský hrad - jedna z dominánt Bratislavy
  • Kamzík - významný vrchol nad Bratislavou, je jedným z centier relaxu a stojí na ňom populárny symbol mesta - televízna veža. Odporúčame navštíviť aj miestnu rozhľadňu pod Kamzíkom s pekným výhľadom na Bratislavu
  • Železná studienka - beh, cyklistika, prechádzky, rybolov, turistika, to všetko ponúka táto lokalita
  • Líščie údolie - údolíčko v Karlovej Vsi, ideálne na popracovný relax
  • Devínska kobyla - najvyšší vrch Bratislavy s peknou vyhliadkou a opustenou raketovou základňou
  • Hrad Devín - ruina hradu nad mestskou časťou Devín, ponúka krásne výhľady a kus dôležitej histórie Slovenska
  • Sútok Dunaja a Moravy - pod hradom Devín sa Morava vlieva do Dunaja a charakteristicky ho sfarbuje, je to miesto populárne na prechádzky a môžete si tu pozrieť i pamätník obetiam komunizmu
  • Staré mesto Bratislavy - ak sa vyberiete na výlet do hlavného mesta, botanická záhrada a historického centrum sú na skok vzdialené

Podčerešňová depresia...Podčerešňová depresia... Láska sa údajne rodí pod čerešňou. Nuž a kto nemá s kým, ostanú mu oči pre plač :D

Ubytovanie v okolí Botanickej záhrady, Karlovej Vsi

Booking.com

Fotografie z Botanickej záhrady UK v Bratislave