Jednou z túr, ktoré sa oplatí podniknúť v okolí Žiaru nad Hronom je návšteva Dolnoždanskej skaly. Skala predstavuje sympatický vrchol v pohorí Vtáčnik, núkajúci výhľady najmä smerom do Žiarskej kotliny a priľahlé pahorky Štiavnických vrchov. Nás Dolnoždanská skala oslovila aj svojou dostupnosťou, v podstate sme si na ňu vybehli ako súčasť medzizastávky, po ceste do Žiaru nad Hronom. Navyše zdolať vrchol nie je až tak náročné a preto by si na svoje mohli prísť aj tí, čo nemajú veľa kilometrov v nohách. Aj keď treba počítať s prevýšením približne 400 metrov, pokiaľ vyrážate z Dolnej Ždane, čo je ideálny východiskový bod. Fajn môže byť i výlet pre deti, ktoré prežijú približne 2 – 3 hodinovú túru tam i späť.

Vrchol Dolnoždanskej skalyVrchol Dolnoždanskej skaly. Skala ponúka veľmi pekné výhľady, najmä do Žiarskej kotliny.

Dostupnosť

Dolnoždanská skala leží na východnom úpätí pohoria Vtáčnik, severozápadným smerom od Hliníka nad Hronom. Týči sa nad obcami Dolná a Horná Ždaňa. Z týchto obcí vedú na vrchol turistické trasy. Značkovaná trasa však ide aj z obce Bzenica, ktorá leží od skaly viac južnejším smerom. Do týchto miest sa dostanete bez problémov a pomerne rýchlo autom, pretože neďaleko prechádza diaľnica smerujúca zo Žarnovice do Žiaru nad Hronom. Je už len na vás, ktorú z ponúkaných trás si zvolíte.

Smerovník na vrcholeSmerovník na vrchole. Po žltej značke sa dostanete do Dolnej Ždane, Hliníka nad Hronom, alebo Hornej Ždaňe.

Z Dolnej Ždane na Dolnoždanskú skalu

Trasa z Dolnej Ždane nám prišla najpraktickejšia a najrýchlejšia, preto sme sa ju rozhodli absolvovať. Značkovaná žltá trasa, pôvodne vedúca z Hliníka nad Hronom, začína v strede obce pri miestnom kostolíku, ktorý sa nachádza uprostred cesty. Následne sa asfaltkou a neskôr mierne rozbitou cestou dostanete až na lúky k zrejme bývalej časti družstva.

Kvôli nedostatku času sme sa rozhodli daný úsek vynechať a trasu začať až od spomínaného bývalého družstva. Tajne sme dúfali, že sa tam bude dať prísť autom. Čo sa teda aj potvrdilo, no cesta k nemu bola dosť oničom. Pár krát sme šuchli podvozok o nejaký kameň, či výmoľ a to sme sa ešte modlili aby náhodou nešiel oproti traktor. V tom čase tu totiž zbierali seno z polí. Ku družstvu sme nakoniec dorazili a zaparkovali na väčšej vybetónovanej ploche, plnej stohov slamy. Miesto bolo opustené, javilo sa nám ako skvelé miesto na natáčanie hororu. Jediné čo sme tu našli boli zvyšky akejsi budovy a niekoľko základov.

Trasa následne vedie lúkou s príjemne vyšľapaným chodníkom, popri elektrických stožiaroch. Na turistickú značku sme natrafili hneď, takže sme od družstva ani neblúdili. Hneď na začiatku sme boli svedkami zhŕňania valcovitých slamených stohov, keď tu zrazu, spoza traktora na nás vybehol dunčo, pripomínajúci psíka z večerníčka. Čím viac sa k nám blížil tým viac spomaľoval. Možno ho vystrašil kamarát, ktorý na neho robil to klasické cukríkové „ňu, ňu“. Pár metrov od nás sa totiž zháčil a odbehol preč. Bolo to práve v momente, keď sa ho kamarát snažil pohladkať. Ten smutne usúdil, že so zmenšujúcou sa vzdialenosťou klesá jeho sympatickosť. S čím sa môžeme stotožniť :).

Počas prechádzky lúkou sa nič ďalšie zaujímavé nedialo. Možno tak môžeme spomenúť menší prístrešok ktorý sme si tu všimli. Naše zraky ešte upútal areál s vysokou koncentráciou stožiarov a elektrických zariadení, ktorý sa nachádzal obďaleč cesty. A samozrejme sa nám pred očami začala vynárať samotná Dolnoždanská skala, ktorá vykukovala spoza vrcholkov stromov.

Posledný a určite najzložitejší úsek trasy vedie lesom. Doteraz mala trasa len mierny sklon, od vstupu do lesa sa však sklon rapidne zvýšil. Ide o vcelku slušný stupák, ktorého zdolanie trvá približne 20-30 minút. Tesne pred vrcholom sa lesný terén zmení na skalný a následne si môžete začať vychutnávať výhľady. Pred tým než dorazíte na vrchol si zrejme všimnete, jednu menšiu vyhliadku, resp. skalu s výhľadmi, na ktorú sa môžete vyštverať.

Zostatky, zrejme bývalého družstvaZostatky, zrejme bývalého družstva. Na tomto mieste môžete odparkovať auto.

Prehliadka "ruiny" družstvaPrehliadka "ruiny" družstva. Z pôvodných budov tu takmer nič nezostalo.

Práca na poliPráca na poli. Počas výstupu nám robil spoločnosť traktor, zvážajúci stohy slamy.

PesPes. Snažili sme sa ho privolať, no pár metrov pred nami si to rozmyslel a zutekal kade ľahšie.

Prístrešok na polcestePrístrešok na polceste. Nie je to žiadna sláva, ale ako núdzovka môže byť.

Cesta popod elektrické stožiareCesta popod elektrické stožiare. Tých nájdete v tejto lokalite viacero, keďže sa neďaleko nachádza akási elektrická transformačná stanica.

TrafostanicaTrafostanica. Budete okolo nej prechádzať.

Pohľad zospodu na Dolnoždanskú skaluPohľad zospodu na Dolnoždanskú skalu. Posledný kilometer trasy z Dolnej Ždane pôjdete lesom.

V leseV lese. Cestička lesom je v pohode, no do kopca. Cestou dole sa na suchom štrku mierne šmýkalo.

Prvé výhľady zo skalyPrvé výhľady zo skaly. V tomto prípade sa jedná o výhľad na továreň v Žiari nad Hronom.

Vyhliadka tesne pod vrcholomVyhliadka tesne pod vrcholom. Sú z tade podobné výhľady ako z vrcholu.

Na vrchole

Vrchol Dolnoždanskej skaly predstavuje skalnú plošinu, do ktorej je primontovaný kríž. Ten tvorí hlavnú dominantu celej skaly. A hoci je nevysoký, je vidieť z väčšej diaľky. My sme si ho všimli už z lúky za družstvom. Je osadený bodovými svetlami, takže by ste na ňom mali vidieť svietiť svetielka aj v noci. Je napájaný zrejme zo solárneho panela, ktorý sa nachádza obďaleč. Na kríži je pripevnená pamätná tabuľa, venovanú Petrovi Kozárovi.

Dobre priechodné vrcholové plató je rozľahlejšie, takže sa na neho vtesná viacero ľudí. My sme mimochodom počas celého výletu stretli len jeden párik osôb v strednom veku. Oveľa viac sme stretli otravného hmyzu, ktorý nás, najmä na vrchole permanentne otravoval, až kým nezapadlo slnko.

Keďže sa pomaly blížila tma, vrchol sme nemali možnosť až tak dopodrobna obhliadnuť. Natrafili sme tu však na jedno ohnisko, ukryté v závetrí pod nevysokou skalou. Z negatív potom môžeme spomenúť porozhadzované špaky od cigariet. Hlúpi ľudia sa zrejme dostanú všade. Ináč je pohyb po skale príjemný a jednoduchý. Len si treba dávať pozor, aby človek nezletel dole, keďže tu nie je žiadne zábradlie.

Pri krížiPri kríži. Dominantu skaly tvorí niekoľko metrov vysoký kríž. Okom je viditeľný z väčšej diaľky. Vďaka osvetleniu jeho obrysy badať i za tmy.

Tmavo sfarbené skalné braloTmavo sfarbené skalné bralo. Podľa farby a štruktúry sa dá usúdiť, že sa jedná o skalu sopečného pôvodu.

Ohnisko na vrcholeOhnisko na vrchole. Ohnisko sa nachádzalo za vyvýšeným kameňom, v miernom závetrí. V prípade núdze by mohlo slúžiť ako zdroj tepla.

Vrcholové plató Dolnoždanskej skalyVrcholové plató Dolnoždanskej skaly. Vrchné partie sú dobré priechodné, s občasným porastom.

Výhľady zo skaly

Skala ponúka znamenité výhľady a to najmä smerom na Žiar nad Hornom. Výhľady síce nie sú kruhové, no to nám až tak nevadilo. Na mieste je viacero menších vyhliadok. Ničím nekryté sú výhľady na východ, čiastočne kryté smerom na juh a ešte ako tak je čo-to vidieť západným smerom, v závislosti od toho, z ktorej vyhliadky sa pozeráte. Výhľady na sever, kvôli bujarej vegetácii už takmer nie sú.

Každopádne, najkrajší pohľad je jednoznačne na východ, na takmer celú Žiarsku kotlinu. Tá je tu doslova ako na dlani, obkolesená okolitými sopečnými pohoriami v podobe Štiavnických a Kremnických vrchov. Ak máte možnosť, vezmite si ďalekohľad, prípadne objektív s veľkým zoomom. Môžete si tak prezrieť jednotlivé obce v kotline a Žiar nad Hronom s jeho rozsiahlou továrňou, ktorej dominujú vysoké komíny.

Juh a západ je čiastočne krytý lesom, no z jednej z vyhliadok sme dovideli až k severnej časti Žarnovice – k Revištskému Podzámčiu. Nad ním sa týči zrúcanina hradu Revište. Škoda, že sme tu boli až na večer a výhľady sa pomaly strácali v nočnom šere. Na druhej strane, posledné lúče slnka nad Štiavnickými vrchmi vytvárali vcelku zaujímavé scenérie.

Výhľad do Žiarskej kotlinyVýhľad do Žiarskej kotliny. V úzadí si možno všimnúť komíny továrne pri Žiari nad Hronom. Vpredu zas zariadenie na spracovanie a rozvod elektriny.

Výhľad z vyhliadky smerom na juhVýhľad z vyhliadky smerom na juh. Ak máte veľmi dobrý zrak, zbadáte stade ruinu hradu Revište.

Výhľady na Dolnú Ždaňu, Hliník nad Hronom a Lehôtku pod BrehmiVýhľady na Dolnú Ždaňu, Hliník nad Hronom a Lehôtku pod Brehmi. V pozadí robia peknú kulisu pahorky Štiavnických vrchov.

Ďalšia z vyhliadok na skaleĎalšia z vyhliadok na skale. Na vrchole je viacero miest z ktorých si užijete pekné výhľady.

Náročnosť a dĺžka trasy z Dolnej Ždane

Trasa z Dolnej Ždane na vrchol určite nepredstavuje extrémnu turistiku. Nám prišiel výlet pohodový, aj keď je pravda, že sme si ho mierne skrátili, pretože sme vyrážali od bývalého družstva. Celkovo nám výlet zabral niečo cez 2,5 hodiny veľmi pohodovou chôdzou aj s častým fotením. Ak by ste vyrazili z centra Dolnej Ždane, tak počítajte s približne 1,5 hodinou smerom na vrchol, naspäť to bude o niečo menej. Tým že vyrazíte od družstva ušetríte zhruba 2x1 kilometer.

Najnáročnejšia časť trasy je určite tá posledná, za vstupom do lesa, keď budete na kratšom úseku musieť prekonať väčšie prevýšenie. V týchto miestach sa zapotí aj skúsenejší jedinec. Zhruba kilometrový úsek budú musieť menej zdatní jedinci jednoducho prežiť. Celkovo sa ale nejedná o nič hrôzostrašné, je to len pár desiatok minút utrpenia :). Aj z tohto dôvodu je trasa vhodná pre ľudí s horšou kondičkou, ktorí sa neboja menších výziev.

Technických úsekov je tu minimum. Možno tak v strmších partiách treba chodiť obozretne aby ste sa nepošmykli. Kamarát mal napríklad zlé topánky a tak sa mu cestou dole dosť šmýkalo. Preto odporúčame si so sebou zobrať turistické paličky ak máte. Ak je mokro, výstup môže byť nepríjemný a hlavne ku koncu či na vrchole sa môže šmýkať.

Tesne pod vrcholom sa lesný terén zmení na skalnatejší s čím treba počítať. Nie je to ale nič hrozné. Na vrchole je potom pohyb bezproblémový.

StupákStupák. Čím viac sa budete približovať k vrcholu, tým väčšie prevýšenie budete prekonávať. Strmý kopec dá zabrať, no našťastie to netrvá dlho.

Posledné pasáže sú viac kamenisté.Posledné pasáže sú viac kamenisté. V týchto miestach je dobré zvýšiť pozornosť, hlavne ak sem prišli s malými deťmi.

Na Dolnoždanskú skalu s deťmi

Výstup na skalu je vhodný pre deti, ktoré majú aspoň nejakú kondíciu. Maličkým deťom zrejme bude robiť problém posledný kilometer výstupu, takže je lepšie sem vyraziť aj s nosičom. Na vrchole si potom treba deti strážiť, aby nezleteli zo skaly. Nie sú tu žiadne zábradlia, preto ich treba mať pod drobnohľadom. Tak isto tu môže výraznejšie fúkať, tak pre istotu deťom pribaľte niečo teplé. Nám napríklad celú cestu nefúkalo ale na vrchole sme sa museli obliecť, pretože sa tu zdvihol prudký vietor. Kúsok nižšie po vetre nebolo ani stopy.

Na skale môže byť dosť veterno.Na skale môže byť dosť veterno. Pre istotu vyťahujeme bundy.

Tipy na výlet a zaujímavosti v okolí Dolnoždanskej skaly

  • Kalvária v Hliníku nad Hronom – kalvária nad obcou s kaplnkami a kostolom na vrchu
  • Szabóova skala – dobre dostupná a obľúbená geologická lokalita s peknými výhľadmi do Žiarskej kotliny.
  • Prírodná rezervácia Bralce – ďalšia vyhľadávaná geologická lokalita s viacerými zaujímavými skalnými formami
  • Pomník starých mládencov nad Prestavlkmi – milá atrakcia s ohniskom, lavičkami a výhľadmi
  • Vtáčnik – najvyšší vrch pohoria Vtáčnik
  • Kláštorská skala – pozoruhodné zoskupenie skál, na ktoré sa s trochou šikovnosti dá vyliezť
  • Hvezdáreň v Žiari nad Hronom – známa hvezdáreň, kde môžete sledovať hviezdy, prípadne sa zúčastniť rôznych podujatí, týkajúcich sa astronómie
  • Kamenné more vo Vyhniach – zaujímavý geomorfologický úkaz, ktorý je typický nahromadením veľmi veľkého množstva kameňov a menších skál
  • Hrad Revište – ruina nad Revištským Podzámčím, kde sa voľne pohybujú kozičky
  • Horné Opatovce – zaniknutá obec so smutnou históriou, po ktorej ostal už len cintorín, kostol a pietne miesto
  • Šibeničný vrch – vrchol, ktorý ponúka asi najkrajšie výhľady na mesto Žiar nad Hronom

Fotografie z výletu na Dolnoždanskú skalu

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2017
  • Fotografie sú z obdobia: jún 2017
  • Autor článku: Václav Sulek
  • Autori fotografií: Václav Sulek, Peter Máňa

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.