Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

4.83333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (6 Votes)

Korlátsky hrad je jeden z viacerých hradov, ktorý nájdete v Malých Karpatoch. Tento konkrétne sa nachádza pri obci Cerová v časti Rozbehy, na západnej strane Malých Karpát. Hrad sa rozprestiera na krátkom skalnatom výstupku v nadmorskej výške 455m. Z hradu postaveného v 13.storočí však dodnes zostali už len ruiny.

Hrad Korlátko je skvelým tipom na výlet pokiaľ máte málo času, prípadne cestujete niekde po okolí, tak si sem môžete narýchlo odbehnúť. Vhodný je vďaka svojej vynikajúcej dostupnosti a nenáročnosti pre všetky vekové kategórie. My sme sem napr. skočili počas nášho krátkeho road-tripu po zaujímavostiach okolo Malých Karpát. Na celý výlet sme mali len pol dňa, takže hodinová návšteva na hrade aj s okolím bola tak akurát.

Hrad KorlátkoTakýto pohľad sa vám naskytne tesne pred vtsupom na zrúcaninu hradu

Dostupnosť hradu Korlátko

Dostať sa na zrúcaninu hradu Korlátko je veľmi jednoduché. Ak nie ste moc turistický typ, alebo máte problémy s mobilitou, tak dobrou správou je, že autom môžete zaparkovať pár minút od hradu. Stačí keď z obce Cerová pôjdete smerom na časť Rozbehy a na križovatke v Rozbehoch odbočíte doprava. Následne pôjdete stále rovno až ku koncu obce, kde nájdete menšie parkovisko kúsok za cintorínom.

Smerom na hradSmerom na hrad. K hradu Korlátko vás navedie od hlavnej cesty smerovník

Z tade je to potom už len pár minút pešo. Nachádza sa tam aj smerovník, ktorý vás odnaviguje správnym smerom. Prejdete úzkym pásom lesa za ktorým sa nachádza lúka a v pozadí už uvidíte samotný hrad Korlátko. Cestou nás zarazil prehradený vstup s nápisom súkromný pozemok, avšak môžete ísť smelo ďalej, keďže hrad sa nachádza hneď za ním.

V okolí hradu Korlátka je niekoľko turistických ciest a teda viacero možností ako sa sem dostať. Tak napríklad ak máte viac času, môžete si spraviť pekný výlet na hrad buď z obce Prievaly, alebo Jablonica, stačí keď budete nasledovať žltú značku. Môžete sa vybrať tiež po modrej značenej ceste od vodnej nádrže Buková. Z obce Buková sem smeruje aj zelená značená cesta, ktorá sa potom v Rozbehoch otáča smerom na východ. Všetky cesty sa následne stretávajú práve neďaleko hradu Korlátko pri rozhľadni, ktorá leží na križovatke ciest pred hradom.

Ruiny hradu Korlátko

Ruiny hradu pôsobia melancholickým dojmom a žijú už len spomienkami na zašlú slávu. Niet sa čomu diviť, hrad od 18.storočia totiž pustne. Našťastie sa opravy hradu chytili dobrovoľníci a hrad sa postupne dostáva do lepšej kondície. Aj v čase nášho príchodu na hrade pracovalo niekoľko ľudí.

Pred vstupom na hrad sa nachádza informačná tabuľa, kde si môžete prečítať informácie o histórii Korlátskeho hradu. Nájdete tu aj popis jednotlivých častí hradu s nákresom a pôdorysom hradu. Informácie dopĺňa zopár dobových fotografií hradu Korlátka.

Hrad je dobre priechodný, hoci je mierne zarastený trávou (leto 2014), čo môže trochu kaziť dojem z prechádzky hradom. Našťastie sú tu vybudované cestičky, po ktorých sa dá vcelku bez problémov prejsť. Treba si však zvyknúť na to, že terén na hrade je členitejší, takže raz pôjdete kopčekom hore a raz dole. Pozor si preto dávajte, ak je cesta príliš prašná, aby ste sa nešmykli. Vybudovanie schodíkov na niektorých miestach by preto isto prišlo vhod.

Pohľad na nádvoriePohľad na nádvorie. V minulosti tu bolo nádvorie a niekoľko hospodárskych budov.

Prehliadka ruín Korlátskeho hradu je vcelku príjemným zážitkom. Na hrade sa mi páčila taká mierne depresívna atmosféra, ktorú vytvárali zvyšky hradných múrov do ktorých sa okrem rastlín zahryzol aj zub času. Depresiu dotváralo aj zamračené počasie a akýsi „voľný priestor“ medzi stenami hradu. Ruiny hradu totiž netvoria kompaktný súvislý celok (ako je tomu v prípade zachovalejších zrúcanín), ale sú viac roztrúsené po priestore a hrad teda pôsobí otvorenejším dojmom.

Treba tiež spomenúť, že vďaka okrajovej polohe hradu je z tade pekný výhľad, najmä smerom na západ, na obec Cerovú a okolie. V podstate celú Borskú nížinu tu máte ako na dlani.

Výhľad z hraduVýhľad z hradu. Z hradu je pekne vidieť na Borskú nížinu. Pod hradom sa nachádza obec Cerová.

Dohady o názve hradu

Hrad v minulosti prešiel viacerými zmenami názvu - Korlátsky hrad, Korlátko, Korlátky, Cerovský zámok, Konrádov kameň, Korlathkeu, Korlathkw, Kunradstayn, Koratowe Kameny, Kunradi Lapide, Karlátkó, Konradstein. Dnes sa však najviac používa názov hrad Korlátka, Korlátko, alebo Korlátsky hrad.

Názov hradu pôvodne pochádza z maďarského slova Korlatkö, v preklade hradné opevnenie, alebo hradba. Z neho sa potom odvodili názvy ako Korlátko, alebo Korlátka. Údajne najsprávnejší by však mal byť výraz hrad Korlát, od ktorého bol aj maďarský názov odvodený (pridaním kö), prípadne Korlátsky hrad. Miestni obyvatelia častokrát nazývajú hrad aj ako Cerovský hrad, podľa názvu obce Cerová, ktorá leží pod hradom.

Cestička na hrad

Z histórie hradu

Prvá zmienka o hrade Korlátko pochádza z roku 1289 i keď je možné že hrad je ešte o niečo starší a preto sa jeho vznik väčšinou datuje od polovice 13.storočia. Niektorí historici dokonca datujú vznik hradu ešte do starších čias, keď rôzne listiny dokazujú že základy hradu boli postavené už v roku 1041. Ak by to bola pravda, Korlátsky hrad by tak bol jedným z najstarších písomne doložených hradov na Slovensku.

Na úpätí pohoria, na ktorom sa hrad nachádza v minulosti viedla starodávna obchodná cesta z Prieval do Bukovského priesmyku. Hrad mal preto dôležitú úlohu pri kontrole vstupu do tohto priesmyku, ktorým v tom čase prechádzala najvýznamnejšia česká cesta spájajúca stredoveké Čechy a Uhorsko.

Vstup do palácaVstup do paláca. Kto by bol povedal, že touto cestou do paláca kedysi kráčal sám Žigmund Luxemburský

Ako to už býva zvykom, aj tento hrad spravovalo viacero vlastníkov. Tak v roku 1289 sa spomína ako majetok Uhrina, v 14.storočí bol hrad v rukách rakúskeho šľachtica Ulvinga z Harzendorfu. V roku 1394 ho od Žigmunda Luxembuského na 40 rokov získal Ctibor zo Ctiboríc. Po smrti jeho syna prepadá hrad opäť Žigmundovi.

Z ďalších významnejších panovníkov ktorí hrad vlastnili možno spomenúť Mateja I. Korvína, ktorý ho v roku 1485 predal za 6000 zlatých. V roku 1578 bol spolumajiteľom hradu Gašpar Pongrácz a jeho brat Ján z Oponíc. Do roku 1700 sa tu vystriedali rody Pongrácovcov i Appóniovcov. Postupne však hrad strácal svoju funkciu a začal byť využívaný skôr na hospodárske účely. Po roku 1740 zostal hrad úplne opustený až kým sa nezmenil na ruinu.

RuinyRuiny hradu pôsobia melancholickým dojmom a žijú už len spomienkami na zašlú slávu.

Kam v okolí

Po návšteve, alebo pred návštevou ruín hradu Korlátko môžete skočiť na miestnu rozhľadňu, ktorá sa týči niekoľko metrov nad zemou a je z nej o trochu lepší výhľad ako keď ste pod ňou. Neďaleko sú tiež postavené veterné elektrárne, takže môžete si spraviť vychádzku aj k nim.

Čo sa týka výletov do širšieho okolia, tak spomenúť môžeme napr. pekný výlet na vodnú nádrž Buková a prípadne na hrad Ostrý kameň, ktorý sa týči nad vodnou nádržou (3-4 hodiny chôdze). Prípadne sa môžete vydať opačným smerom, na Dobrú vodu (4-5 hodín). Jedná sa však o dlhšie výlety, tak sa treba na to pripraviť.

Čo si ešte pozrieť?

 • Veľký Petrklín - vrchol s krásnymi kruhovými výhľadmi, okrem iného ponúka neobvyklé pohľady na Vápennú a Vysokú
 • Mohyla M.R. Štefánika - miesto nájdete na kopci nad Brezovou pod Bradlom
 • Záruby - najvyššia malokarpatská sedemstovka
 • Plavecký hrad - ruina hradu so špičkovými výhľadmi
 • Ságelská studnička - idylická studnička v Borskom Mikuláši
 • Rodný dom Jána Hollého - nájdete ho v centre obce Borský Mikuláš, prehliadku je nutné dohodnúť si na miestnom úrade
 • Kaplnka sv. Márie Magdalény - romantické pútnicke miesto medzi Bílkovymi Humencami a Borským Mikulášom
 • Habáni - zvyšky habánskeho osídlenia, dnes veľmi pekná chatová osada pri Bílkovych Humencoch
 • Vápenná - malokarpatská sedemstovka s krásnymi výhľadmi, jedna z najobľúbenejších
 • Vysoká - druhá najvyššia malokarpatská sedemstovka, výstup na ňu je povinnou jazdou
 • Rohožnícke rybníky - málo známa vodná plocha
 • Konopiská - bývalá ťažobná jama so super výhľadmi
 • Kršlenica - prekrásna skalná oblasť

Fotografie z návštevy hradu

 

contentmap_plugin
TOPlist TOPlist