Ostrva (1984m) predstavuje jeden z nižších vrcholov Vysokých Tatier, ktorý ohraničuje juhovýchodnú stranu Popradského plesa. A hoc je vrchol Ostrvy nevysoký, je medzi turistami značne obľúbený. Je to vďaka jeho výbornej dostupnosti, relatívnej nenáročnosti a tak isto úžasným výhľadom do Mengusovskej doliny okolo Popradského plesa a na priľahlé kopce.

Výhľad zo Sedla pod OstrvouVýhľad zo Sedla pod Ostrvou. Vidno Mengusovskú a Zlomiskovú dolinu s priľahlými štítmi.

Na vrchol Ostrvy je v porovnaní s inými tatranskými vrcholmi pomerne pohodový výšľap, bez výrazne náročnejších úsekov. Preto je vrchol prístupný aj o niečo menej zdatným turistom. Nejaká kondícia je však nevyhnutná, predsa len ide o vrchol v nadmorskej výške takmer 2000 metrov. Na vrchol môžete vyraziť napríklad zo Štrbského plesa, čo je asi najpopulárnejšia varianta. Výlet môžeme odporučiť i deťom, čo majú aspoň nejakú kondíciu a dlhé chodenie im príliš nevadí.

Ešte by sme chceli podotknúť, že vrchol samotnej Ostrvy je nepochopiteľne mimo značených turistických chodníkov. Oficiálna cesta končí pri Sedle pod Ostrvou, ktoré je len pár minút pešo pod vrcholom. Pokiaľ sa teda vydáte na samotný vrchol, ktorý nie je nijak špeciálne značený, majte na pamäti že ste mimo turistickej trasy a idete sem na vlastnú zodpovednosť. Väčšina turistov to pochopiteľne ignoruje a idú až na vrchol, kde s obľubou posedávajú a kochajú sa výhľadmi.

Vpravo Ostrva - cieľ nášho výletuVpravo Ostrva - cieľ nášho výletu. Vľavo pekne vidno vrchol Tupej.

Tesne pod vrcholom OstrvyTesne pod vrcholom Ostrvy. Chodník vás zavedie do Sedla Ostrvy (v strede), vrch samotný je potom ten kopček vpravo.

Z kade vyraziť na Ostrvu?

Väčšina ľudí vyrazí na Ostrvu pravdepodobne zo Štrbského plesa, kam sa dá pohodlne dostať autom, tatranskou električkou, prípadne autobusom. Z tade vedú turistické trasy k Popradskému plesu a následne do Sedla pod Ostrvou. Podobne sa na Popradské pleso dostanete aj z električkovej zastávky Popradské pleso. Vzdialenostne sú obe varianty na tom podobne. Možno túra zo zastávky Popradského plesa zaberie o pár minút menej času. My sme absolvovali oba varianty, pričom prístup zo zastávky Popradské pleso vedie rovnobežne s trasou zo Štrbského plesa, až na to, že pôjdete po mierne stúpajúcej asfaltke. Obe trasy sa potom spájajú na Popradskom plese a k Ostrve už je trasa spoločná.

Na doplnenie možno spomenúť, že na Ostrvu sa dá dostať i po Tatranskej magistrále – červená turistická značka. Preto, ak by ste Tatry prechádzali pozdĺžnym smerom, je možnosť Ostrvu si do trasy rôznym spôsobom nakombinovať.

Červenou značkouČervenou značkou. Červená vás povedie až do Sedla pod Ostrvou.

Na Ostrvu zo zastávky Popradské pleso

Túto možnosť by sme odporučili záujemcom, ktorí by sa k Popradskému plesu dostali radšej po pohodlnej asfaltke, ktorá má o niečo miernejší sklon. Vedená je lesom, no žiaľ nie je to idylický horský chodníček ako zo Štrbského plesa. Na ňom sú zase na oplátku miestami pohádzané servítky použité pri potrebe rôzneho druhu :). Z električkovej zastávky Popradské pleso je cesta vhodná napríklad pre cyklistov. V tomto smere by sme radi upozornili ľudí, ktorí by sa sem vybrali s kočíkom, aby sa mali na pozore, pretože nie každý cyklista je ohľaduplný k peším a môže mať myseľ zatemnenú svižným zjazdom z Popradského plesa.

Táto trasa začína zhruba na úrovni Štrbského plesa a preto nie je oveľa rýchlejšia. Na jej začiatok sa môžete priviezť i autom. Je tu zriadené parkovisko. To je v sezóne spoplatnené. V lete tu zvykne parkovať množstvo áut. Predsa len, tieto končiny sú východiskom k populárnym výstupom ku končiarom ako Rysy, či Kôprovský štít. Ohľadne asfaltky k Popradskému plesu nie je veľmi, čo opisovať. Je to len jedna z možností, ktorú si pri túre na Ostrvu môžete vybrať. Každopádne táto trasa je značená modrou značkou, pričom v jej závere, si môžete žltou značkou odbočiť k Symbolickému cintorínu pod stenou Ostrvy.

Žltá značka vás taktiež napokon dovedie k Popradskému plesu, odkiaľ môžete pokračovať do sedla Ostrvy, prípadne ďalej k jej vrcholu. Celkovo by vám variant po modrej značke k Popradskému plesu mal zabrať niečo cez hodinu šliapania. Táto trasa, podobne ako trasa zo Štrbského plesa, je v sezóne pomerne frekventovaná.

Trasou z Popradského plesa na Ostrvu sa budeme venovať v nasledujúcom odseku. Vzhľadom na to, že na Popradskom plese sa trasa zo zastávky Popradské pleso, stretáva s trasou zo Štrbského plesa a spoločne vedie následne na vrchol Ostrvy, nemá zmysel ju popisovať 2x :).

Na Ostrvu zo Štrbského plesa

Výlet zo Štrbského plesa na Ostrvu môžeme rozdeliť na dva úseky. Ten prvý je zo Štrbského plesa smerom na Popradské pleso. Úsek môžeme označiť ako pohodový a slúži na zahriatie svalov. Druhý úsek je oveľa náročnejší so strmým stúpaním. Začína sa na Popradskom plese a končí v Sedle pod Ostrvou (na vrchol je to potom len pár sto metrov).

Túra Štrbské pleso - Popradské pleso

Štrbské pleso je jedna z turistických destinácií Vysokých Tatier, z kade sa dajú robiť početné túry. Práve odtiaľto vedie jedna z možností výstupu na populárne Rysy, ale aj Kôprovský štít. V našom prípade to bol výlet práve na Ostrvu. Tiež si tu môžete v zime dosýta zalyžovať a celkovo zrelaxovať. Areál je prešpikovaný turistickými zariadeniami v podobe ubytovania s reštauráciami, wellness, či stánkami so všakovakým tovarom.

Miesto je dostupné autom, kde môžete využiť veľké platené parkovisko priamo na Štrbskom plese. Parkovanie je riešené automatizovaným systémom, ktorý vám vypočíta sumu v závislosti ako dlho parkujete. Mnoho návštevníkov však radšej nechá auto doma a využije železnicu, ktorá sem vedie z lokalít ako je Poprad, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, prípadne smerom zo Štrby. Na Štrbské pleso sa samozrejme dá dostať aj autobusom (túto možnosť sme zatiaľ neskúšali).

Prvé kroky vedúce zo Štrbského plesa na Ostrvu budete musieť nasmerovať po červenej značke smerom na Popradské pleso. Na Štrbskom plese prejdete okolo skupinky stánkov, lemujúcich hlavnú cestu a následne sa dostanete do lesa. Nemali by ste sa stratiť, pretože je trasa dobre značená a na Štrbskom plese je viacero smerovníkov, ktoré vás odnavigujú správnym smerom.

Lesná cesta je spočiatku strmšia, no stúpanie sa pozvoľna zmierňuje. Neskôr je trasa rovinatá, takže by ste sa nemali ani moc zapotiť. Ani nie v polovici trasy je rázcestie, kde môžete zvoliť alternatívnu trasu po zelenej značke. Nám sa viac páčila túra červenou trasou, pretože poskytuje aj niekoľko pekných polkruhových výhľadov na Tatry. Na rázcestí nás pobavil samoobslužný súdok s medovinou za 2 EURá.

Dobre schodný chodník potom pokračuje až k Popradskému plesu. Ešte pred Popradským plesom prejdete cez mostík ponad Hincov potok. Potom kúsok pri Popradskom plese narazíte na náklady pripravené na vynesenie na nosičských krošnách. Tie sú tu len pre dobrovoľníkov, ktorí by si radi vyskúšali nosičské remeslo a chceli by ich skúsiť vyniesť na Rysy.

Celý úsek zo Štrbského plesa na Popradské pleso sa dá zvládnuť v rozmedzí 1 hodiny až 1:30, podľa vašich schopností a možností. Nám prišla trasa ako veľká pohodovka.

Trasa medzi Štrbským a Popradským plesom je mimoriadne obľúbená a dalo by sa povedať, že sa jedná o tatranskú klasiku. Chodník je veľmi frekventovaný. Inak povedané, je to jedna z masoviek Vysokých Tatier. Návalu turistov sa v sezóne vyhnete, ak si privstane a vyrazíte sem skoro ráno. Rozhodli sme sa, že tejto trase sa budeme špeciálne venovať v samostatnom článku, ktorý si môžete prečítať TU.

Rázcestník na Štrbskom pleseRázcestník na Štrbskom plese. K Popradskému plesu je udávaný čas 1:10.

Trasa za Štrbským plesomTrasa za Štrbským plesom. Vaše prvé kroky budú smerovať mierne do kopca, príjemným lesíkom.

Most cez Hincov potokMost cez Hincov potok. Nájdete ho neďaleko Popradského plesa.

Túra Popradské pleso - Ostrva

Druhá časť trasy smerom na Ostrvu začína na Popradskom plese. Popradské pleso je nádherné vysokotatranské pleso, ktorému dominuje horský hotel obsiaty masou ľudí. Ak si chcete užiť skutočnú pohodu na plese, snažte sa vyhnúť poludňajším hodinám. My sme tu boli práve v tom čase a išli sme z tade čo najskôr preč :). Zdržali sme sa tu neskôr na podvečer, po ceste z Ostrvy, keď slnko pomaly zapadalo za tatranské štíty. Ľudí tu bolo minimálne a sedieť pri vodnej hladine bol skutočný relax.

Popradské pleso je obkolesené menším zoskupením stromov, charakterovo pripomínajúcim zmiešaný les. Čím viac potom idete od plesa ďalej, listnatých stromov ubúda a zostávajú len ihličiny v podobe smrekov a borovíc. Práve skrz lesík vedie červená turistická značka smerujúca do Sedla pod Ostrvou. Prejdete malým mostíkom ponad Ľadový potok a pomaly sa môžete pripraviť na nepretržité stúpanie.

Stúpanie zmierňuje cikcakovitý vysokohorský chodník, ktorého sklon je zvládnuteľný. Po kamenistom chodníku sa chodí dobre. Občas vytvárajú kamene schody, kde musíte poriadne zdvíhať nohy, no našťastie nie je to žiaden extrém. Výhoda týchto traverzov sa skrýva v krásnych výhľadoch na ľadovcami vytvorenú Mengusovskú a Zlomiskovú dolinu. Uvidíte jedinečné štíty ako Vysoká, Dračí štít a mnoho ďalších. Pekné sú i pohľady na horský hotel Popradské pleso, ktorý je každú chvíľu viac a viac pod vašimi nohami. Spolu s Popradským plesom tvoria peknú scenériu.

Počas nášho výšľapu sme minuli určite niekoľko sto turistov. Vrchol sa zdá byť veľmi populárny Je preto potrebné sa na chodníku vyhýbať ľuďom. Niektoré skupinky pozostávali aj z 30 ľudí, zrejme organizovaný zájazd. V takom prípade je lepšie čakať na okraji chodníka, kým ľudia prejdú. Trasa nemá, okrem stúpania žiadne náročné úseky, aj z toho dôvodu sme tu stretli viacero rodičov s malými deťmi. Mnohé boli predškolského veku.

Celkovo vám zaberie výstup z Popradského plesa do Sedla Ostrvy približne 1:30. Pokiaľ si však budete dávať častejšie prestávky, prípadne veľa fotiť, čas sa môže nafúknúť aj na 2 hodiny. A veru, fotiť je naozaj toho dosť. Výhľad na Popradské pleso a okolité štíty, ktorý budete mať neustále na očiach je nádherný. Pokiaľ ale nechcete strácať čas fotením a oddychovaním a máte výbornú kondičku, výstup sa dá zvládnuť aj za hodinku, možno i menej.

Pri Majláthovej chatePri Majláthovej chate. Tu sme sa moc nezdržali, pretože tu bol pretlak turistov.

Jeden z mostíkov za horským hotelom smerom na OstrvuJeden z mostíkov za horským hotelom smerom na Ostrvu. V týchto miestach nám cestu skrížil ľadový potok, tečúci Zlomiskovou dolinou.

Výstup na Ostrvu - fotografický zážitokVýstup na Ostrvu - fotografický zážitok. Počas celého výšľapu budete mať určite čo fotiť.

Chodník pomedzi zeleňChodník pomedzi zeleň. S pribúdajúcimi výškovými metrami bude vegetácie ubúdať.

Zhruba v polovici trasy..Zhruba v polovici trasy.. Chodník často lemujú zakrpatené borovice.

Zostup

Zostup zo sedla Ostrvy je pohodová záležitosť, pokiaľ máte dobré kolená. Cikcakovitý chodník našťastie robí zostup znesiteľným. Dole, k Popradskému plesu sa nám podarilo zísť takmer o polovicu rýchlejšie než trval výstup. Aj keď je pravda, že pri výstupe sme sa častejšie zdržovali fotením, či vyhýbaním sa turistov. Po ceste naspäť odporúčame pozrieť symbolický cintorín pri Popradskom plese. Od plesa je to ani nie 10 minút pešo. Návšteva stojí za to.

Náročnosť výstupu na Ostrvu a ako je to s deťmi?

Celkovo možno skonštatovať, že výlet na Ostrvu zo Štrbského plesa, nepredstavuje extrémne náročnú turistiku a výstup na by mali bez problémov zvládnuť typickí turisti. Po ceste sme videli viacero menších detí, dokonca aj predškolského veku. Ak chcete mať za svojho dieťaťa pravého horala (horalku), natrénovať môžete práve na Ostrve. Tak isto bolo na trase viacero starších ľudí, aj dôchodkového veku.

Samozrejme, ak vaše dieťa nemá rado výlety, tu bude vyslovene trpieť. Ak mu chodenie nerobí problém, tak Ostrva je skutočne vhodný vrchol pre deti s primeranou kondíciou. Často vidno rodinky s deťmi končiť túru na Popradskom plese, no môžete vyskúšať i pár metrov z chodníka na Ostrvu. Uvidíte, ako to pôjde. Môže sa stať, že po absolovaní túry na Popradské pleso to bude pre deti už priveľa, no na strane druhej výstup ich môže zaujať výhľadmi, ktoré sú dobré i keď ste len pár metrov nad plesom. S deťmi teda nemusíte pokračovať až celkom do sedla, ale oplatí sa vyjsť si aspoň kúsok nad pleso.

Ešte by sme chceli upozorniť na to, že počas dažďa, na kamenistých chodníkoch sa zvykne šmýkať. Dokonca aj túra zo Štrbského plesa na Popradské môže byť za dažďa značne šmykľavá. V prípade, že idete na vrchol zo zastávky Popradské pleso, dávajte si pozor na cyklistov, ktorí tu počas zjazdu naberajú vysoké rýchlosti.

Prekvapilo nás, koľko ľudí sa sem vybralo so psami. Tie boli rôznych druhov, od miešancov, kabelkové typy, až po veľkých huňatých chlpáčov. V prípade, že sem idete so psom, je zrejme nevyhnutnosť mať ho na vôdzke. Ale to by asi stálo z úvahu si prečítať návštevný poriadok TANAPU.

Čo sa času týka, jedná o slušnú poldňovú, až celodennú túru, nehľadiac na to, či ste sa na Ostrvu vybrali zo Štrbského plesa, alebo zo zastávky Popradské pleso. Výstup zo Štrbského plesa na Ostrvu aj s prestávkami zaberie približne 2,5-3,5 hodiny a zostup o hodinku menej. Ak pridáte do kroku, eliminujete oddych a medzizastávku na Popradskom plese, celkovo počítajte so 4-5 hodinami tam a naspäť. Ak ste pomalší, pripočítajte si aspoň hodinku. Varianta zo zastávky Popradské pleso je v princípe rovnako dlhá.

Kľukatý chodník vedúci na OstrvuKľukatý chodník vedúci na Ostrvu. Z diaľky to vyzerá horšie, než to v skutočnosti je.

Rodina na výleteRodina na výlete. Malých detí sme videli počas výletu viacero. Možno to bude tým, že výstup na Ostrvu je v rámci Vysokých Tatier určite jedným z najjednoduchších. Hoci bez akej-takej kondičky sa isto nezaobídete.

Chodník medzi Štrbským a Popradským plesomChodník medzi Štrbským a Popradským plesom. Chodník je kamenitý, no dobre schodný. Keď naprší, môže sa šmýkať!

Trasa z Popradského plesa do Sedla pod Ostrvou je zväčša vedená kamenistým chodníkom.Trasa z Popradského plesa do Sedla pod Ostrvou je zväčša vedená kamenistým chodníkom. Technicky to nie je nič náročné, no občas si treba dávať pozor kam šliapete.

V Sedle pod Ostrvou s 4 nohým miláčikom.V Sedle pod Ostrvou s 4 nohým miláčikom. Nebol to zďaleka jediný pes, ktorého sme počas túry videli.

Skupina turistovSkupina turistov. Podobných skupiniek sme stretli viacero. Na úzkom chodníku je niekedy ťažšie sa im vyhnúť, hlavne ak je v skupine väčší počet ľudí.

V Sedle pod Ostrvou

Sedlo pod Ostrvou je oficiálne finálnou destináciou, kam vás zavedie turistický chodník. Na vrchol Ostrvy značený turistický chodník nevedie. Ak sa tam teda vyberiete, konáte tak na vlastné riziko. Nad tým sa vždy pozastavíme prečo to tak je, keďže vrchol je od sedla vzdialený možno 150 metrov. Je tu tiež množstvo vyšľapaných ciest a bezpečný terén. O tomto „nezmysle“ zrejme veľa ľudí ani netuší a vyberú sa na vrchol. Tak to bolo aj v našom prípade. Vrch bol obsypaný skupinkami turistov, ktorí si sem prišli vychutnať prekrásne výhľady.

Našťastie rozdiel medzi sedlom a vrcholom Ostrvy, čo sa týka výhľadov nie je až taky markantný. Sedlo v porovnaní s vrcholom ponúka výhľady nielen západným smerom, ale i juhovýchodným na Podtatranskú kotlinu. Takže, aj keď si nevyšliapnete na vrchol o výhľady by ste nemali byť ochudobnení. Napriek tomu predpokladáme, že tieto obmedzenia turisti aj tak ignorujú, podobne ako výstup na neďaleký vrchol Tupej. Táto trasa je tiež neoficiálna, pritom tam denne zájde množstvo ľudí. Uvidíme, či sa niekedy v budúcnosti zmení návštevný poriadok, a pribudne niekoľko nových trás.

Sedlo pod Ostrvou je rozľahlé a doslova vzdušné miesto. Pojme teda množstvo návštevníkov a zaiste sa tu nebudete tlačiť, ako to býva zvykom na viacerých tatranských štítoch. Sedlo samotné nemá skalný charakter a jeho povrch je tvorený menšími kamienkami a drobnou trávou. Skál potom pribúda najmä smerom k vrcholu Ostrvy a tiež smerom na Tupú. Celkovo je v sedle terén bezproblémový a tak isto aj „baby friendly“.

Turisti s obľubou posedávajú na západnom skalnom svahu, ktorý sa tiahne od sedla, až za vrchol Ostrvy. V prípade potreby tu môžete nájsť závetrie. Skalné útvary tu často vystupujú na povrch v podobe špicatých šošoviek. Za tie väčšie sa dá núdzovo schovať. V sedle sa dá zažiť naozaj prudký vietor, takže v tomto prípade menšia ochrana pred vetrom príde vhod. Počas našej návštevy to však bolo presne naopak. Vetrík bol minimálny a napriek tomu že bola jeseň, ľudia si tu porozopínali bundy, dali dolu čiapky a začali sa opaľovať na jesennom slnku.

Aj nás zlákalo trocha sa poopalovať a tak sme sa rozložili neďaleko sedla, uprostred vyčnievajúcich skál. Slnko tu príjemne hrialo, napriek tomu že bola jeseň a teploty niečo cez 5 stupňov. Bolo zaujímavé z tade sledovať ľudí driapajúcich sa chodníkom na Ostrvu. Niektorí to vzali skratkou a štverali sa priamo svahom hore, ignorujúc točitý chodník. Ťažko povedať, či tým ušetrili čas. Skôr by sme povedali, že ani nie :)

Sedlo pod Ostrvou 1966,4 mSedlo pod Ostrvou 1966,4 m. Na Štrbské pleso je to 1:50. Na vysokotatranské pomery je Ostrva veľmi dostupný vrchol.

Sedlo pod Ostrvou, v úzadí vidno vrchol Tupej.Sedlo pod Ostrvou, v úzadí vidno vrchol Tupej. V sedle je smerovník, a to je asi tak všetko. Na miesto lavičiek, si tu môžete sadnúť na kameň :)

Vrchol Ostrvy zo Sedla pod OstrvouVrchol Ostrvy zo Sedla pod Ostrvou. Na vrch turistická značka nevedie, no zo sedla je to len minútka-dve chôdze. Stálo by to za hriech tam skočiť :).

Výhľady z Ostrvy

Celá lokalita v oblasti Ostrvy je značne rozložitá a preto sa výhľady budu mierne líšiť podľa toho, kde sa aktuálne nachádzate. V konečnom dôsledku však vždy zazriete tú istú krajinu, no možno pod rôznymi uhlami. Uvidíte tak do niekoľkých dolín. Jedna je smerom na západ - Mengusovská dolina spolu s Popradským plesom. Potom severnejšie je to Zlomisková dolina, ktorej výhľady nám spestrovali zasnežené okolité štíty. V prípade že si podídete k východnému svahu, vidno do Podtatranskej Kotliny. Tu sme zazreli niekoľko paraglidistov, ktorí si dosýta užívali skvelý čas na lietanie.

Asi najdominantnejším štítom v tejto oblasti je Tupá, ktorej vrchol poteší vaše oko pri pohľade na severovýchod. Je to aj najbližší vrch v okolí s nadmorskou výškou nad 2 km. Využili to viacerí turisti a čo sme si všimli, spojili návštevu Ostrvy s výstupom na Tupú (aj keď tam nevedie oficiálny turistický chodník). Opačným, západným smerom od Tupej, je zoskupenie viacerých vrchov, postupne – Patria, Malá Bašta, Predná bašta, Satan a Hlinská Veža. V Zlomiskovej doline sú to zase Vysoká, Zlobivá, Rumanov štít, Dračí štít, Ošarpance a mnohé ďalšie.

Nádherná Mengusovská dolinaNádherná Mengusovská dolina. Týmto smerom sa budete musieť vydať, ak by ste šli napr. na Rysy, či Kôprovský štít.

Podtatranská KotlinaPodtatranská Kotlina. Sedlo Ostrvy je široké. Určite si zbehnite k juhovýchodnému okraju.

Na okraji západného svahuNa okraji západného svahu. Táto strana je viac skalnatá, než východná. Výhľady z tade však stoja za to.

Ďalší výhľad zo sedla, smerom na prístupový chodník.Ďalší výhľad zo sedla, smerom na prístupový chodník. V pozadí vidno majestátne štíty, vtom čase už s miernym snehovým popraškom.

Tupá 2284,5mTupá 2284,5m. Aj keď vidno zreteľne vyšľapaný chodník, vrch nie je oficiálne prístupný (ak nemáte výnimku).

Lezenie na Ostrve

Ak radi leziete, možno privítate informáciu, že Ostrva, konkrétne jej západná stena, je veľmi rýchlo dostupnou tatranskou stenou, ktorá má navyše v blízkosti ubytovanie v podobe dvoch chát pri Popradskom plese.

Lezec v galérii Ostrvy nájde desiatky ciest. Niektorí túto stenu nazývajú vysokohorská skalka, pretože lezenie prirovnávajú k lezeniu na cvičných skalkách neveľhorských terénov. Mnoho ciest je odistených nitmi, no lezenie bude skôr pre skúsených. Lezenie je športového charakteru. Veľa ciest je technických a stále čakajú na voľný prelez. Takže, nech sa páči borci! K zaujímavým výstupom patrí zaiste i tzv. Ihla v Ostrve.

Pod stenu Ostrvy sa dostanete cez Symbolický cintorín, pričom je potrebné postupovať ponad tunajšiu kaplnku k Ľavej veži galérie Ostrvy.

Ako tip ešte uvádzame že nad sedlom Ostrvy sa týči vrchol Tupej, ktorej stena spadajúca do Zlomiskovej doliny je populárna pre začiatočnícke zimné lezenie. Nájdete tu množstvo ciest žľabmi a rebrami.

Zaujímavosti v okolí Ostrvy

  • Popradské pleso – dostupné a obľúbené pleso vo Vysokých Tatrách, na ktoré je z Ostrvy nádherný výhľad. Nájdete tu horský hotel Popradské pleso a Majláthovu chatu
  • Tupá – vrchol neďaleko Ostrvy, populárny najmä pre zimné lezenie. Nevedie sem ale oficiálna turistická trasa!
  • Symbolický cintorín – leží pár minút od Popradského plesa ako spomienka na ľudí, čo zahynuli v Tatrách. Môžete sa tu zastaviť počas túry do sedla Ostrvy
  • Končistá – vrchol prístupný len s turistickým sprievodcom, no patrí k tým najkrajším v Tatrách
  • Zlomisková dolina – je kľúčom pre horolezecké výstupy na najpopulárnejšie tatranské steny a populárna pre skialpinizmus
  • Predné Solisko – ľahko prístupný vrchol nad Štrbským plesom, na ktorý sa dá takmer vyviezť lanovkou. Pod ním je zjazdovka smerujúca na Štrbské pleso, takže skvelá voľba na lyžovačku.
  • Chata pod Soliskom – jedna z najznámejších a najstarších vysokohorských chát v Tatrách, otvorená je po celý rok
  • Štrbské pleso – populárna turistická oblasť na letné a zimné radovánky, či wellness. Je tiež jedným z miest, z ktorého sa môžete vybrať na Ostrvu.

Pohodička..Pohodička.. Vyhliadkových miest je okolo Ostrvy viacero.

Fotografie z výletu na Ostrvu