Sedlo Prielom (2290 m n. m.) je sedlo vo Vysokých Tatrách prepájajúce Litvorovú a Veľkú Studenú dolinu. Presnejšie, vďaka sieti turistických chodníkov, umožňuje prechod z Bielovodskej a Velickej doliny do Veľkej Studenej doliny a naopak. Sedlo Prielom je priestorovo dosť obmedzená plošinka zovretá strmými stenami Divej veže a Východnej Vysokej.

Výstup to tohto sedla je charakteristický strmým, technicky obtiažnym terénom, predovšetkým z Litvorovej doliny, hoci stále ide o turistickú značenú trasu. Pohyb uľahčujú reťaze a kramle. Zo sedla sú nádherné výhľady do jednotlivých dolín pod ním.

Výhľady počas výstupu do sedla Prielom.Výhľady počas výstupu do sedla Prielom. V pozadí dvojvrchol Vysokej.

Východiskový bod túry do sedla Prielom a parkovanie

Túra do sedla Prielom je možná z viacerých smerov, no peši je to z každej strany nadlho. Prístup je možný z Bielovodskej, Velickej a Veľkej Studenej doliny. Východiskovými bodmi sú tatranské osady Tatranská Javorina, Tatranská Polianka a Smokovce. V nich môžete nájsť platené parkovanie, alebo sa do nich priviezť verejnou dopravou.

V prípade Tatranskej Javoriny a Polianky je to tatranská električka, čo je pomerne praktická možnosť. Okabátiť situáciu môžete tak, že sa v prípade Velickej doliny ubytujete na Sliezskom dome, čo je relatívne nákladné. Máte však možnosť sa ako ubytovaný hosť vyviezť autom po asfaltke až na tamojšie parkovisko.

Od Sliezskeho domu je výstup do Prielomu relatívne krátky. Ak by ste šli zo Smokovcov, môžete si trasu skrátiť vyvezením sa na Hrebienok prostredníctvom pozemnej lanovky. V prípade Veľkej Studenej doliny zasa môžete využiť prenocovanie na Zbojníckej chate, čo umožní túru do Prielomu pekne rozložiť a ešte pri tom bližšie spoznať jednu z klasických vysokotatranských chát. Najodľahlejšou je v tomto smere Bielovodská dolina, hoci tento prístup do sedla Prielom je nádherný a je to niečo pre milovníkov pokojnejších vôd v horách.

Túra Bielovodskou dolinou.Túra Bielovodskou dolinou. Jedna z najzaujímavejších, no zároveň kondične najnáročnejších možností ako prísť do Priečneho sedla.

Výstup do sedla Prielom

Jedna z najkrajších a najexponovanejších značených túr vo Vysokých Tatrách je rozhodne trasa vedúca práve sedlom Prielom. Môžete sa sem vydať z Bielovodskej a Velickej doliny cez oblasť Poľského hrebeňa, alebo z opačnej strany z Veľkej Studenej doliny. Sedlo sa nachádza medzi Divou vežou a Východnou Vysokou.

Výstup do Sedla Prielom z Bielovodskej a Velickej doliny

Turisticky mimoriadne atraktívny je práve výstup z oblasti Poľského hrebeňa kde sa spájajú turistické chodníky z Bielovodskej a Velickej doliny. Vedú potom cez sedlom Prielom smerom do Veľkej Studenej doliny. Výstup z tejto strany, od západu, predstavuje strmý chodník v úzkej rokline, zabezpečený reťazami a kramľami. Milovníci ťažšieho technického terénu budú vo svojom živle. Tí čo neobľubujú výšky a expozíciu by sem asi radšej chodiť nemali, hoci i táto trasa je regulárny turistický chodník, bez vyslovene lezeckých úsekov. Celkovo sú obe tieto túry kondične náročné, predovšetkým variant z Bielovodskej doliny. Prístup z Velickej doliny, pri ubytovaní na Sliezskom dome je kratšou možnosťou.

Cestou do sedla Prielom.Cestou do sedla Prielom. Predieranie Bielovodskou dolinou, jednou z najpodmanivejších dolín Tatier.

Výstup do Sedla Prielom z Veľkej Studenej doliny

Výstup Veľkou Studenou dolinou do sedla Prielom, je skôr tiahlou, kondične náročnou túrou. Pokiaľ by ste ju však nešli na jeden záťah a volili by ste prenocovanie na Zbojníckej chate, tak si ju dokážete primerane rozložiť. Výstup do sedla Prielom od Zbojníckej chaty je celkom rýchly, no terén tu nie je príliš zaujímavý. Ide skôr o vysokohorský chodník pomedzi sutinu a skaly. Nepríjemný býva, ak ním zostupujete zo sedla práve smerom k Zbojníckej chate. Čo však v týchto miestach stojí za zmienku sú luxusné výhľady na Veľkú Studenú dolinu a tamojšie plesá a okolité štíty

Odmena za výstup.Odmena za výstup. Pohľady zo sedla prielom do Veľkej Studenej doliny.

V sedle Prielom

Samotné sedlo Prielom je neveľké a na strane Veľkej Studenej doliny ponúka krásne výhľady, aké sme mali možnosť zažiť i my. Na druhej strane, ak sa tu stretne viac turistov, nie je tu príliš veľa miesta na dlhšie posedávanie. Priestoru je tu pomenej. Nenájdete tu ani prístrešok, takže by sa dalo povedať, že ide o celkom exponované miesto. Ak ho však vystihnete v čase mimo turistického náporu, za pekného počasia, je radosť sa tu chvíľku zdržať.

Detailný pohľad na sedlo Prielom.Detailný pohľad na sedlo Prielom. Nie je tu mnoho priestoru na dlhé posedávanie.

Náročnosť

Túru do sedla Prielom odporúčame skúseným turistom. Jeho prechod je technicky náročnejší. Viaceré miesta sú exponované, pričom na západnej strane výstup vedie užšou skalnou roklinou. Výstup uľahčujú reťaze. V porovnaní s ďalším tatranským sedlom – Priečnym sedlom, by sme expozíciu hodnotili ako mierne ľahšiu. Stále to však nie je nič pre ľudí, ktorí majú problém s pohybom po strmej skale a všeobecne s pohybom vo výške. Od západu je sedlo miernejšie a hoci je prístup možný obojsmerne, odporúčali by sme túru absolvovať od západu. t. j. vystupovať po reťaziach smerom do Veľkej Studenej doliny.

Túru do sedla Prielom možno zaujímavo prepojiť s prechodom Bielovodskej doliny, či prechodom ďalšej tatranskej klasiky - Priečneho sedla, prípadne so sedlom Sedielko s pokračovaním do Javorovej doliny. To sú však už túry pre veľmi zdatných turistov.

Ak máte psa, na túru do Prielomu si radšej zoberte iného parťáka. Deti by ste sem mohli zobrať, ale radšej len staršie a skúsenejšie, čo už prešli viaceré dlhšie túry v tatrách a nevadí im expozícia.

V každom prípade sa do Prielomu vyberte, keď sú na to vhodné poveternostné podmienky a dobré počasie. Najmä ak tam idete prvýkrát. Takéto obdobie je vo Vysokých Tatrách spravidla počas jesene. V lete sa tu môžu vyskytnúť náhle búrky.

Do Prielomu po technických podmienkach.Do Prielomu po technických podmienkach. Trasa si vyžaduje istú dávku obratnosti.

Strmina do sedla Prielom.Strmina do sedla Prielom. Terén je strmý a rozbitý.

Prístupnosť sedla

Sedlo je oficiálne prístupné len počas letnej turistickej sezóny v zmysle návštevného poriadku platného pre Tatranský národný park.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Ubytovať sa čo najbližšie k sedlu Prielom umožňuje Zbojnícka chata a Horský hotel Sliezsky dom. Množstvo možností v podobe najrôznejšieho levelu ubytovania máte v tatranských osadách. K dispozícii sú kempy, penzióny, ale aj luxusné hotely. Všetky tieto možnosti sú situované na južnej strane Tatier. Od severu je to s ubytovaním biednejšie a na túru do Prielomu pomerne nevhodné, čo do vzdialenosti. Opekanie v národnom parku povolené nie je, preto sa radšej občerstvite na horských chatách, alebo si pribaľte niečo vhodné do batohu. Podobne je zakázané i voľné prespávanie v národnom parku.

Kedy sa oplatí navštíviť sedlo Prielom?

Do Pielomu vyberte, keď sú na to vhodné poveternostné podmienky dobré počasie. Najmä ak tam idete prvýkrát. Takéto obdobie je vo Vysokých Tatrách spravidla počas jesene. V lete sa tu môžu vyskytnúť náhle búrky. Na jeseň je vo Vysokých Tatrách taktiež pomenej návštevníkov, takže je väčšia šanca, že sa tu nebudete musieť tlačiť. Začiatkom leta sa na trase môžu vyskytovať ešte zvyšky snehu po zime (najmä ak bola výdatná na sneženie).

Nad Zamrznutým plesom cestou do sedla Prielom.Nad Zamrznutým plesom cestou do sedla Prielom. Trochu ďalej začína strmý výstup do sedla.

Tipy na atraktivity v blízkom okolí

  • Zbojnícka chata – populárna vysokotatranská chata
  • Východná Vysoká – dvojtisícovka nad Prielomom s prekrásnym výhľadom
  • Zamrznuté pleso – pleso v Zamrznutom kotli pod sedlom Prielom
  • Sliezsky dom – vysokohorský horský hotel
  • Velické pleso – výrazné pleso vo Velickej doline s podmanivým Velickým vodopádom

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.