Stropkov je mestečko na severovýchode Slovenska, ktoré leží na pomedzí dvoch regiónov- Zemplína a Šariša. Tieto dva historické regióny oddeľuje rieka Ondava, Stropkov sa preto nachádza na Zemplíne, ale po prekročení rieky ste už na Šariši. 

Mesto leží v doline obkolesené krásnymi bukovými lesmi a vrchmi Ondavskej vrchoviny, ktorá je súčasťou Nízkych Beskýd. Hranicu mesta tvorí rieka Ondava, do ktorej sa vlieva menšia rieka Chotčanka. Príroda okolo Stropkova je zatiaľ zväčša nedotknutá a ponúka množstvo turistických, cyklistických alebo bežkárskych možností. Či už sa rozhodnete prechádzať sa rozsiahlymi bukovými lesmi tiahnúcimi sa všetkými smermi, alebo sa na bicykli vyberiete spoznávať drevené kostolíky či blízku Domašu, nudiť sa nebudete. Cieľov na spoznávanie je mnoho, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať.

Hlavné námestie v Stropkove.Hlavné námestie v Stropkove.

Park zvierat v Stropkove

Najväčším lákadlom Stropkova bol dlhé roky Park zvierat, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta a láka hlavne rodiny s deťmi. Na pomerne malom priestore máte možnosť vidieť z jedinečnej blízkosti domáce aj exotické zvieratá. Dlhé roky tu žil tiger Danny, ktorý bol najstarším tigrom žijúcim v zajatí (dožil sa neuveriteľných 24 rokov). Momentálne sa tu z veľkých šeliem nachádza len lev, ale vzhľadom na veľkosť tohto zariadenia je to len dobre. Pri obdivovaní levice si ale dajte pozor na chrbát, zozadu na vás už striehne lama, ktorá si rada uťahuje z ľudí a pľuje na nich, ak sa priblížia bližšie, než sa jej páči.

Vaše deti sa určite potešia kontaktnej zoo, kde môžu pohladkať poníka, malé kamerunské kozičky, daniela alebo aj ovečky. Celý park je prispôsobený deťom, doslova za každou zákrutou nájdete niečo nové, originálne (rybník s mostíkom, barometer počasia, holubia fontána) a čo je hlavné, je tu veľa detských atrakcií. Úplne vpredu je v parku väčšie detské ihrisko s rozprávkovou chalúpkou U červenej čiapočky, ktorá dlhé roky slúžila ako bufet.

V ZOO je aj terárium s exotickými druhmi zvierat ako sú hady, krokodíl, agama a rôzne ďalšie živočíchy. Najrušnejšie je to aj tak v pavilóne opíc, kde vás pobaví rodina paviánov pláštikových s červenými zadnicami. Pozor ale, tabuľka POZOR HRYZIE tam nie je len na okrasu!

Ak chcete zvieratkám spraviť radosť, pri vstupe si môžete kúpiť zmes na kŕmenie, ktorou určite potešíte somárika, poníkov, hydinu alebo kozičky.
Návšteva je vhodná aj s najmenšími deťmi, vstup je bezbariérový a jediné obmedzenie je to, že do ZOO nemôžete vziať vášho psíka.

Park zvierat v Stropkove. Park zvierat v Stropkove. V Stropkove sa nachádza jedinečné zariadenie so zvieratami pre deti i dospelých - Park zvierat. Zvieratá tu môžete sledovať z bezprostrednej blízkosti.

Bývalý mestský hrad v Stropkove

Ak by sme sa preniesli v čase do 15. storočia, súčasný Stropkov by ste ledva spoznali. Centrom mestečka bol vtedy stredoveký hrad s opevnením, v strede ktorého stál kostol. Hrad sa postupne prebudovával zo šľachtického sídla na obranné pod vplyvom tureckej hrozby. Až nakoniec prišiel veľký požiar v roku 1814, ktorý navždy zmenil tvár historického Stropkova. Hrad vyhorel a s ním aj mesto. Stropkovčania už hrad nezrekonštruovali, sutiny z hradu použili ako stavebný materiál pre svoje domovy. Zachoval sa len gotický kostol a kaštieľ, ktoré stoja dodnes. Kaštieľ prešiel mnohými premenami, no pri poslednej z nich sa mu historici snažili vrátiť jeho barokovo-renesančný ráz. V súčasnosti sa v budove kaštieľa nachádza múzeum, ktoré má tri stále expozície: Sakrálne umenie, František Veselý a jeho dielo a Bábiky zo sveta a bábiky z literatúry. Počas hlavnej sezóny je múzeum otvorené denne okrem soboty a mimo sezóny pondelok-piatok.

Bývalý mestský hrad v Stropkove. Bývalý mestský hrad v Stropkove. Centrom historického mesta Stropkov bol dlhé storočia mestský hrad, z ktorého sa žiaľ zachoval len kostol a kaštieľ po rozsiahlom požiari v 19. storočí.

Sanktuárium v Stropkove

Rímskokatolícky kostol Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi v Stropkove je najstaršou stavbou v meste. Názov „sanktuárium“ (svätyňa) má od roku 2011, kedy bol povýšený na diecéznu svätyňu. Presný dátum jeho vzniku nepoznáme, keďže historikom chýbajú záznamy. Prvý doložený písomný záznam o tomto kostole je až z roku 1474, ale predpokladá sa, že je oveľa starší. Kostol stojí na miernom návrší v centre mesta a kedysi bol súčasťou mestského hradu, vnútri ktorého stál. Aj keď hrad už dávno zanikol, kostol stojí dodnes, je zrekonštruovaný a denne sa v ňom slúžia sväté omše. Počas veľkej rekonštrukcie v rokoch 2000-2002 boli v kostole odkryté krypty, ktoré však nie sú verejnosti prístupné tak ako aj vysoká veža kostola.

Stropkovské sanktuárium je vďaka jeho niekdajšiemu zemepánovi Žigmundovi Pethomu najstaršie pútnické miesto zasvätené Panne Márii Škapuliarskej na Slovensku. Hlavný odpust sa koná vždy v júli a je to veľká udalosť celej diecézy.
Obdivovať v ňom môžete spojenie gotiky s renesanciou a barokom. Hlavný oltár je majstrovským dielom, tak ako aj ďalšie dva bočné oltáre. Veľmi hodnotnou je jedna z najkrajších stredovekých monštrancií na Slovensku (nachádza sa v múzeu v kaštieli vedľa kostola), krstiteľnica z 15.storočia a obrovské mortuárium zo 17.storočia.

Sanktuárium v Stropkove. Sanktuárium v Stropkove. Dominantou Stropkova je Sanktuárium, čiže diecézna svätyňa. Je to najvýznamnejšie pútnické miesto zasvätené Škapuliarskej Panne Márii na Slovensku. Každoročne sa tu v júli koná odpustová slávnosť.

Drevená kaplnka Piety v Stropkove

Jedna z najstarších kaplniek v meste sa nachádza hneď vedľa bývalého hradného areálu a mestskej studne. Kaplnka pochádza z 18. storočia, je vyrobená z dreva a vnútri sa nachádzala vzácna socha Piety (Sedembolestná Panna Mária). Originál sa momentálne nachádza v blízkom Sanktuáriu. Kaplnka síce v minulosti prešla drobnými úpravami, no zaslúžila by si rekonštrukciu.

Drevená kaplnka Piety v Stropkove. Drevená kaplnka Piety v Stropkove. Vedľa bývalého hradného komplexu dodnes stojí kaplnka z 18. storočia so vzácnou sochou Piety. Je výrazom úcty Stropkovčanov voči Panne Márii.

Vyhliadková veža nad Stropkovom

Jednou z najnovších atrakcií v Stropkove je vyhliadková veža, ktorá potešila mnohých milovníkov športu aj prírody. Nachádza sa na východnom kopci nad mestom, medzi mestskou časťou Sitníky a Stropkovom. Je voľne prístupná, dostať sa k nej môžete cez lúku z Ulice Ciolkovského (firma Stroptel) alebo z mestskej časti Stropkov Sitníky, kde vyjdete na vrchol kopca (smer Vojtovce), odkiaľ vedie poľná cesta priamo ku veži.

Vyhliadková veža je súčasťou cykloturistickej trasy Po stopách Rakúsko-Uhorska a vedie Slovenskom aj Poľskom. Celkovo je dlhá 144 km, z toho 45km je na Slovensku. Trasa začína práve v Stropkove, kde je jej súčasťou novovybudovaná vyhliadková veža a dva altánky.

Veža ponúka výhľady na stropkovskú dolinu a nádherné okolité kopce s bujnými lesmi. Dovidieť môžete okrem okolitých pohorí aj do Svidníka. Trasa ku veži je ľahko dostupná, vhodná aj pre deti a starších ľudí.

Vyhliadková veža nad Stropkovom. Vyhliadková veža nad Stropkovom. Nová vyhliadková veža v Stropkove je častým cieľom prechádzok Stropkovčanov. Dostať sa k nej dá nielen pešo, ale aj na bicykli, motorke či na koni.

Výstup na Baňu nad Stropkovom

Najvýraznejším vrchom v okolí Stropkova je vrch Baňa, ktorý je súčasťou Ondavskej vrchoviny. S jeho nadmorskou výškou 526 m n.m. sa síce nemôže porovnávať s Tatrami, no prechádzka naň je veľmi príjemná a výhľady odtiaľ sú veľmi pekné. Pri jasnom počasí a dobrej viditeľnosti sú odtiaľ pozorovateľné aj Vysoké Tatry. Vrchol Bane je veľmi obľúbený a vyhľadávaný. Stará sa oň Klub slovenských turistov Slávia v Stropkove, ktorý tam majú postavenú turistickú chatu. Vedľa chaty je studnička a ohnisko s altánkom, ktoré slúžia všetkým návštevníkom bez rozdielu.

Dostať na Baňu sa môžete buď autom, alebo po svojich. Turistická trasa začína modrou značkou na Námestí SNP v Stropkove. Odtiaľ sa vyberiete dobre značenou trasou najprv cez mesto Stropkov a potom cez mestskú časť Bokša. V Bokši vyjdete okolo starého kostolíka s cintorínom na vŕšok s menším lesom a zrazu ste na rozsiahlych lúkach, kde môžete stretnúť stáda oviec. Posledný úsek trasy vedie cez obec Baňa, z ktorej sa po lesnej ceste dostanete priamo na chatu. Variácií je viac, odporúčame obísť obec Baňa a dostať sa na vrchol kopca priamo cez lúky. Nemusíte sa báť, že sa stratíte, na vrchole kopca je vysielač, ktorý je neprehliadnuteľný, takže smelo môžete opustiť turistický chodník a vybrať sa preskúmavať nové cesty. Ak sa vyberiete po modrej značke z centra mesta priamo na vrchol, zaberie vám to cca 1 hodinu a 40 minút.

Baňa pri Stropkove. Baňa pri Stropkove. Baňa pri Stropkove. Medzi najobľúbenejšie ciele turistov v okolí Stropkova patrí vrch Baňa, odkiaľ sú krásne výhľady na okolité horstvá.

Najvyšší vrch v Stropkovskom okrese

Málokto tuší, aký je najvyšší vrch v stropkovskom okrese. Konkrétne tento vŕšok sa tvári veľmi nenápadne, totiž to ukrýva sa na slovensko-poľskej hranici. Informácií o ňom takmer nikde niet ale predsa sa nám ho podarilo vypátrať. Ide o vrch Kút s nadmorskou výškou 695 m n.m. Východiskom túry na Kút je obec Driečna, z ktorej vedie dobre značená trasa až na vrchol kopca. Odporúčame nevracať sa naspäť po tej istej trase, ale spraviť si menší okruh cez sedlo Beskyd. Celý okruh trvá do 3 hodín a cestou máte niekoľko možností oddýchnuť si. Na trase sú informačné tabule, altánky a studnička. Bukové lesy okolo Driečnej sú veľmi pekné a zatiaľ nie sú tak veľmi poznačené ťažbou ako inde. Turistov sme nestretli žiadnych, ale tento vrchol určite nie je zabudnutý, o čom sme sa presvedčili pri prezeraní vrcholovej knihy.

Vrch Kút.Vrch Kút. Najvyšším vrchom stropkovského okresu je vrch Kút, ktorý sa nachádza na slovensko-poľskom pohraničí. Neponúka síce žiadne výhľady, ale panenská príroda vás určite očarí.

Drevený gréckokatolícky chrám sv. Paraskevy v Potokoch

Gréckokatolícky chrám sv. Paraskevy v Potokoch stojí len 7 km severne od Stropkova. Vybrať k nemu sa dá autom, autobusom (pripravte sa však na minimum spojov) alebo aj na bicykli.
Tento kostolík je súčasťou Karpatskej drevenej cesty, ktorá zahŕňa vyše 50 drevených chrámov na východnom Slovensku. Každý jeden drevený chrám je jedinečný a nesie odkaz z minulosti. Svedčí o niekdajšom ťažko živote slovenského ľudu.

Postavený bol už v 18. storočí v centre obci na miernom návrší. Hneď vedľa neho mimo areálu sa nachádza menší cintorín a pred vstupom do kostola stojí zvonica. Kostolík je stále využívaný a dobre udržiavaný spolu s priľahlým areálom.

Chrám sv. Paraskievy v PotokochChrám sv. Paraskievy v Potokoch. Kostolík so zvonicou je zrekonštruovaný a miestni ľudia sa oňho príkladne starajú

Pôvodná cesta Stropkov - Chotča

Okolo Stropkova sú aj menej známe zákutia, okolo ktorých chodíme denne a predsa nám ostávajú pred zrakmi ukryté. Toto miesto sme navštívili len na odporúčanie. Až do toho dňa sme chodili veľmi často okolo a nikdy som si ho nevšímali. Len pár metrov od cesty zo Stropkova do Chotče sa nachádza stará cesta, ktorá sa od vybudovania nižšie položenej komunikácie nepoužíva. Dodnes ju môžete nájsť na starých vojenských mapách z čias Rakúsko-Uhorska. Príroda si ju berie späť a tak je na mnohých miestach dnes už nepriechodná. Rastú na nej náletové rastliny a pomaly sa stáva súčasťou lesa. Na jednom mieste sa predsa len zachovala pamiatka na túto niekedy veľmi frekventovanú cestu - krátky tunel s portálom popod cestu. Vyzerá to ako prechod do rozprávkového sveta, hlavne keď je všetko rozkvitnuté.

Stará chotčianska cesta. Stará chotčianska cesta. Túto cestu by ste už v modernej mape hľadali márne, avšak našťastie sú stále zachované niektoré jej zvyšky a aj tento cestný podchod je jej posledný zachovaný.

Vodná nádrž Domaša

Najväčšou letnou atrakciou stropkovského okresu je dozaista vodná nádrž Domaša. Na svoje si tu prídu plavci, rodiny s deťmi, milovníci vodných športov ale aj rybári. Nachádza sa južným smerom od Stropkova a patrí do viacerých okresov. Stropkovčania majú najbližšie rekreačnú oblasť Turany nad Ondavou z východnej časti a západný breh má zas dve obľúbené pláže - Valkov a Tíšavu. Možností ako tu tráviť voľný čas je niekoľko, najviac ich však ponúka súkromná pláž v časti Domaša Tíšava. Je tu moderný autokemping s perfektným vybavením, reštauráciou, obchodom, chatkami a možnosťami vodných športov. V lete sa to organizuje aj podujatie MISS Domaša.
V časti Valkov je zase centrom diania reštaurácia Rumpeľ s ihriskami, kolotočom a živou hudbou cez víkend.

Autobusová dostupnosť do rekreačných oblastí je horšia, preto odporúčame skôr návštevu autom alebo na bicykli. Možností občerstvenia je viac, aj keď sa mnoho prevádzok zatvorilo v porovnaní s minulosťou. Celkovo to na Domaši skôr ožíva.

Vodná nádrž Domaša. Vodná nádrž Domaša. Top letnou atrakciou v okolí Stropkova je Domaša. V lete ponúka množstvo športových príležitostí a miesto pre príjemný relax.

Informácie o článku

  • Kedy sme lokality navštívili: 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
  • Fotografie sú z obdobia: 2014, 2015, 2016, 2017, 2020
  • Autori článku: Evka Maričáková
  • Autori fotografií: Evka Maričáková, Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.