Kultúra

Vodný mlyn Bohunice - Turčanov mlyn

Jednou z pamiatok, ktoré sme navštívili v rámci našej rodinnej dovolenky v Novom Tekove, bol aj Vodný mlyn Bohunice, ktorý leží pri obci s rovnomenným názvom Bohunice a nachádza sa pri potoku Sikenica približne 2 km od horného konca uvedenej dediny.

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline vláčikom z Čierneho Balogu

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline je múzeom uprostred lesov Veporských vrchov neďaleko Čierneho Balogu. Tento skanzen vybudovali v roku 2002 Lesy SR ako unikátnu expozíciu lesníctva. Skanzeny na Slovensku sú vo všeobecnosti veľmi príjemnými miestami a ani ten vo Vydrove nie je výnimkou. Neobjavíte tu iba zaujímavé historické budovy súvisiace s lesníctvom, ale aj prezentáciu hlavných úloh lesníctva, pričom všetko je sprístupnené veľmi pútavou formou.

Renesančný kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou

Boli ste už niekedy v malom mestečku na severovýchode Slovenska, v Hanušovciach nad Topľou? Ak nie, jeho návšteva sa naozaj oplatí. Uprostred obce totiž stojí pekný renesančný kaštieľ so zaujímavými expozíciami, ktoré zaujmú nielen dospelých, ale aj deti. Kaštieľ je otvorený celoročne a jeho návštevou sa atrakcie mestečka nekončia. Hneď vedľa kaštieľa totiž vyrástol živý archeopark a Hanušovce sa pýšia aj zaujímavými viaduktami.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle

Mohyla Milana Rastislava Štefánika je známa kultúrno-historická pamiatka, vybudovaná na Bradle – najvyššom vrchu Myjavskej Pahorkatiny pri meste Brezová pod Bradlom. Monumentálna stavba, rozkladajúca sa na plošine vrcholu kopca, je miestom odpočinku jednej z najväčších osobností moderných slovenských dejín – Milana Rastislava Štefánika.

Rodný dom Jozefa Kronera v Staškove

Herca Jozefa Kronera určite netreba nikomu predstavovať. Tohto významného herca, ktorý hral hlavnú úlohu v Oscarovom filme „Obchod na Korze“ pozná azda každý Slovák. Málo kto však vie, že v jeho rodnej obci Staškov sa nachádza domček pri železnici, ktorý bol zrekonštruovaný práve kvôli jeho pamiatke. Jedná sa o jeho rodný dom, v ktorom sa v roku 1924 narodil.

Slavín - pamätník a top vyhliadkový bod v Bratislave

K dominantám a kuriozitám Bratislavy jednoznačne patrí Slavín. Jedná sa o vojnový pamätník so zaujímavou architektúrou, ktorý je vnímaný asi ako všetko vojnové, minimálne z dvoch protikladných strán. Jedna vec je však bez debaty, Slavín je výborný vyhliadkový bod. Je to aj veľmi dobrý a ľahko prístupný cieľ prechádzok v tejto časti Bratislavy.

Mohyla M. R. Štefánika pri bratislavskom letisku

Prinášame vám tip na ideálny víkendový výletík, najlepšie však cyklovýlet - a kľudne aj s malými deťmi. Reč bude o mohyle neďaleko bratislavského letiska, vybudovanej v roku 1923 na pamiatku smrti M. R. Štefánika v týchto miestach. K tragickej udalosti došlo 4.5.1919, keď sa počas pristávania zrútilo jeho lietadlo. Okrem tohto významného československého generála našiel v troskách stroja smrť i jeho doprovod - naporučík Giottom Mancinelli Scotti, seržant Umberto Merlino a strelec Gabriel Agginuti, o čom svedčí i pamätný text na tunajšej spomienkovej tabuli.

Krypta vojakov z I. svetovej vojny v Osadnom

Obec Osadné je dedinka na krajnom východe Slovenska, neďaleko hraníc s Poľskom. Zaujímavosťou obce je to, že pod miestnym pravoslávnym chrámom Vznesenia Hospodinovho sa nachádza krypta s pozostatkami vyše 1000 ruských a rakúsko-uhorských vojakov z prvej svetovej vojny. Pod žiadnym iným kostolom, alebo chrámom na Slovensku nenájdete také rozsiahle pohrebisko.

Kalište - vypálená obec počas II.svetovej vojny

Kalište bývala kedysi malebná dedinka na úpätí Nízkych Tatier. Koncom druhej svetovej vojny však bola beštiálnym spôsobom vypálená a miestni obyvatelia boli upálení zaživa, alebo postrieľaní. Dnes z obce ostali len základy budov a spomienky na túto ukrutnú minulosť.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum liptovskej dediny v obci Pribylina patri medzi najmladšie skanzeny na Slovensku. Otvorené verejnosti bolo v roku 1991 a dodnes patrí medzi naše najnavštevovanejšie múzeá v prírode. Od roku 2002 pribudla v múzeu nová atrakcia – expozíciu bývalej Považskej lesnej železničky.

Múzeum oravskej dediny pri Zuberci

Múzeum oravskej dediny pri Zuberci predstavuje typický skanzen, prezentujúci dobovú architektúru z oblasti jednotlivých častí Oravy. Prezrieť si tu môžete približne päťdesiatku stavieb predstavujúcich klasické obydlia Goralských lazov, dolnej a hornej Oravy. K tunajším technickým zaujímavostiam patrí pec na keramiku, vodný mlyn, mangeľ využívaný pri hladení modrotlače, či výroba oleja. K hlavným atraktivitám patrí v neposlednom rade i drevený gotický kostol svätej Alžbety z 15. storočia. Vďaka týmto exponátom, ale i celkovému umiestneniu skanzenu priamo pod Západné Tatry je možné precítiť dávny spôsob života miestneho obyvateľstva.

Múzeum Ždiarsky dom - pamiatka ľudovej architektúry

Múzeum Ždiarsky dom sa nachádza priamo v podhorskej obci Ždiar. Toto múzeum má za cieľ predovšetkým sprostredkovanie historického spôsobu života v tunajšej obalsti. Expozícia i výklad, opisujúci vtedajší bežný život na dedine sú naozaj zaujímavé. Nudiť sa tu istotne nebudete, hoci Ždiarsky dom má iba drobnú rozlohu. V prípade tohto objektu sa jedná o drevenicu postavenú v tradičnom štýle miestnych dreveníc za účelom zriadenia múzejnej expozície. V tejto drevenici sa teda nikdy nebývalo.