Termálny prameň pri obci Lukavica je vo svojej podstate zvyškom po 800m hlbokom geologickom vrte, ktorý mal údajne preveriť možnosti ťažby uránu v tejto oblasti. Namiesto uránu sa však podarilo naraziť tento teplý prameň železitej vody s teplotou približne 30 stupňov Celzia.

Prameň sa nachádza neďaleko diaľnice v lokalite Žarnovice. Priamo z tohto mestečka sa dá k prameňu veľmi rýchlo dostať autom a tak si môžete kedykoľvek, keď tadiaľto prechádzate, dopriať prírodný wellness. V tomto článku by sme radi prezentovali túto miniperličku medzi nekomerčnými termálnymi prameňmi Slovenska.

Prameň Lukavica - miesto nekomerčného kúpania.Prameň Lukavica - miesto nekomerčného kúpania. Škoda, že okolie je plné odpadkov.

Ako sa dostať k prameňu Lukavica?

Prístup k prameňu je praktický predovšetkým autom, keďže do oblasti Žarnovice sa môžete rýchlo dopraviť po diaľnici. Zo Žarnovice postačí už len prejsť cez železničné priecestie a neskôr po úzkom moste cez rieku Hron smerom na Lukavicu.

Samotná Lukavica je malá obec na úpätí Štiavnických vrchov. Cesta sem je úzka, no asfaltka celkom kvalitná. Azda v zime tu môže byť namieste pribaliť si reťaze. Trasa je miestami strmá. Orientačne to nie je nič náročné. Je potrebné sa držať žltej turistickej značke, ktorá je s cestou totožná a vedie priamo zo Žarnovice až do Lukavice. Z hlavnej cesty nikde neodbáčajte a držte sa čo najpriamejšieho smeru.

My sme uprostred Lukavice, pri kostole, nesprávne odbočili doľava a nevyhli sa tak menšiemu trapasu, keď sme autom vliezli miestnym obyvateľom doslova až do dvora. V úzkej uličke sa zle otáčalo, no napokon sme sa vrátili k rázcestiu a pokračovali správne až na koniec dediny, kde si istotne všimnete širšie priestranstvo na odstavenie áut. Je to v mieste, kde končí asfaltka. V tomto bode je potrebné odbočiť zo žltej turistickej značky doľava a prejsť posledného ani nie pol kilometra po lesnej ceste.

V našom prípade na konci dediny už stáli viaceré autá s rôznymi ŠPZ-tkami a tak sme tušili, že sme na správnom mieste. Odtiaľto vedie k termálnemu prameňu cesta lesného charakteru, ktorou sa síce zjavne jazdí, no veľmi by sme to vodičom s bežnou výškou podvozku neodporúčali. Vieme to preto, lebo sme sa sami presvedčili, že to nie je rozumné. Podľa istého videa na internete sa totiž javilo, že záver cesty je možno trochu nepríjemný, ale nič strašné to nebude. Opak je pravdou. Cesta bola po dažďoch stále blatistá, nerovného profilu, v dôsledku čoho sme „chytili podvozok“ a chvíľku sme sa obávali, či náhodou nezapadneme. Cesta totiž k prameňu mierne stúpa a hrozí i podšmyknutie kolies.

Nakoniec sme došli až k bodu označeného zákazom vjazdu. Tu bolo zároveň asi aj posledné miesto, kde bolo možné odparkovať, hoci miesta bolo veľmi málo. Nikomu by sme neodporúčali štverať sa sem autom, pretože zo spodnej odstavnej plochy je to iba krátka vzdialenosť. Odhadom je to 400-500m. Z tohto miesta už postačí vydať sa posledných asi 50m pešo mierne vľavo od potoka Lukavica. Prameň aj s priľahlým minijazierkom leží ukrytý za stromami.

Zo Žarnovice môžete k prameňu podniknúť i túru pešo, či na bicykli popri potokoch Kľak a neskôr Lukavica. Oba sa vlievajú do Hrona, ktorý budete prechádzať mostom. Postačí sa držať žlto značenej trasy. Trasa bude asi atraktívnejšia na bicykli, keďže vedie takmer celá po asfaltke. No aj pešia prechádzka popri uvedených potokoch môže byť príjemná.

Parkovanie pri termálnom prameni Lukavica.Parkovanie pri termálnom prameni Lukavica. Z tohto miesta je to k prameňu asi 150m.

Príjazdová cesta k termálnemu prameňu v Lukavici.Príjazdová cesta k termálnemu prameňu v Lukavici. Cesta nie je uspôsobené pre bežné autá. Odporúčame zaparkovať na konci dediny.

Okolie termálneho vrtu v Lukavici.Okolie termálneho vrtu v Lukavici. Žiaden luxus tu neočakávajte.

Pri prameni Lukavica

Termálny prameň pri obci Lukavica leží v menšom údolí zarastenom stromami. Z trávnatého priestranstva vytŕča výrazný ventil uzatvárajúci geologický vrt. Z ventilu vedie akási hadica až do malého jazierka, ohraničeného betónovými platňami, kde sa termálna zbiera termálna voda. Všetko je pokryté oranžovými nánosmi, voda je zrejme železitá. Napočudovanie príliš nesmrdí.

V jazierku, ktoré je hlboké približne 0,8m a priemeru asi 2,5m, sa dá sedieť a užívať si teplú vodu. Voda je mútna a dno jazierka pokryté jemným kamením a čiastočne blatom. Voda takto zblízka mierne páchla vajcovitým odórom.

Pri jazierku sa nachádza i ohnisko, kde sme mali možnosť vidieť opekanie v praxi. Rodinka sa po kúpaní rozhodla stráviť tu i obed a opiekli si špekáčky. Pre niekoho však môže byť dym z ohniska situovaného takmer priamo pri termálnom jazierku mierne nepríjemný. Oveľa nepríjemnejšie však pôsobilo množstvo rôznych odpadkov porozhadzovaných po celkom okolí. Išlo hlavne o prázdne fľaše, spodky, ponožky, uteráky, alebo obaly od sprchových gélov. Žeby sa sem ľudia chodili i umývať?

Priestranstvo okrem toho nieslo známky ohradenia železnými tyčami, na ktoré možno bude čoskoro namontovaný plot. Od miestnych sme sa dozvedeli neoverenú informáciu, že pozemky okolo prameňa boli kúpené. Ktovie aká budúcnosť ho čaká. Pri troche snahy by sa však lokalita dala istotne zveľadiť a vzniklo by veľmi príjemné miestečko na nekomerčné kúpanie.

Detail bazénika termálneho prameňa pri Lukavici.Detail bazénika termálneho prameňa pri Lukavici. Jazierko s termálnou vodou má priemer do troch metrov a hĺbku asi trištvrte metra.

Uzáver termálneho vrtu pri Lukavici.Uzáver termálneho vrtu pri Lukavici. Je výrazne zanesený železitými zlúčeninami z hlbín.

Odtekajúca voda pod termálnym prameňom pri Lukavici.Odtekajúca voda pod termálnym prameňom pri Lukavici. Vytvára močaristý podklad.

Vyzbierané odpadky z okolia termálneho prameňa pri obci Lukavica.Vyzbierané odpadky z okolia termálneho prameňa pri obci Lukavica. Železné tyče sú zrejme predzvesťou oplotenia areálu prameňa.

Atmosféra kúpania

Kúpanie v prameni pri Lukavici zaujme svojou nekomerčnosťou. Je to jednoducho pôvodné, len minimálne upravené miesto priamo v prírode a tak evokuje, ako to už na takýchto miestach býva, akési prapôvodné splynutie s ňou. Škoda tých odpadkov všade v okolí, ktoré celú túto atmosféru využívania darov prírody, nepekne nabúravajú. Okrem toho je tunajšie kúpanie fajn a vďaka dostatočne teplej vode o teplote približne 30 stupňov Celzia je možné celoročne.

Naše kúpanie začalo problémom s prezlečením. Pri prameni neboli žiadne kabínky, kde by sa dalo prezliecť, aké sú k dispozícii napríklad pri Kadi v Liptovskom Jáne. K dispozícii je len prírodné maskovanie v podobne kríkov a stromov. Nie je však veľmi kam zaliezť a preto odporúčame radšej sa predpripraviť už doma a prísť k prameňu priamo v plavkách.

Ak si odmyslíme nepríjemné pocity z odpadkov, a možnosti, že si niečo pichnete do nohy, kúpanie v jazierku je príjemné. Do jazierka je dobrý prístup a dobre sa v ňom a posedáva. Ak je voľné môžete si sadnúť aj priamo pod prívod teplej vody a nechať sa masírovať. Teplota vody je v rámci jazierka rôzna. Samozrejme, najteplejšia je pri ústí hadice.

Čo sa týka kvality vody, na pohľad je mútna a hlavu sa nám do jazierka veľmi ponárať nechcelo. Lepšie vyzerá tá, ktorá vyteká priamo z hadice. Vraví sa, že voda má liečivé účinky, ale aj to, že nejde o nič špeciálne, len o teplú vodu. Tunajšia voda údajne pomáha liečiť problémy pohybového ústrojenstva ale aj kožné ochorenia. Niečo na tom zrejme bude, pretože v oblasti Štiavnických vrchov sa nachádzajú i kúpele Sklené Teplice ako aj termálne kúpalisko v neďalekých Vyhniach. Každopádne kúpanie v prameni Lukavica je veľmi príjemné. Kúpať sa v malom termálnom jazierku, priamo vo voľnej prírode má neodškriepiteľné čaro.

V prameni sa dá bez problémov stráviť hodinka, počas ktorej sa telo krásne prehreje. Ak je okolitá príroda v rozkvete, môže to byť o to krajší zážitok. Podobne aj v chladnejších častiach roka, keď je naokolo sneh.

My sme sa tu zastavili i s deťmi, ktorým sa kúpanie páčilo. V jazierku mali dostatok miesta dokonca si trochu zaplávať. Medzitým sme mnoho rozhádzaných odpadkov pozbierali do vreca a okolie trochu vyčistili. Našli sme tu viacero vriec s odpadom, ktoré akoby nemal kto odniesť. Ak by sa podarilo vyriešiť tento problém, miesto by istotne získalo na atraktívnosti.

Pohľad na okolie vodnej plochy jazierka pri termálnom prameni.Pohľad na okolie vodnej plochy jazierka pri termálnom prameni. Bezprostredné okolie je vybavené len jednoduchými betónovými platňami.

Termálny vrt pri Lukavici s odvodovým potrubím.Termálny vrt pri Lukavici s odvodovým potrubím. Potrubie pôvodne sedelo na vyfotených klátoch.

Pohľad na bezprostredné okolie termálneho prameňa pri Lukavici.Pohľad na bezprostredné okolie termálneho prameňa pri Lukavici. Priestranstvo nie je veľmi upravené, no okrem kúpania sa tu dá i opekať.

Ďalšie prírodné termálne pramene podobného charakteru, ktoré sa nám podarilo navštíviť:

Tip na výlet a atraktivity v okolí

  • Hrad Revište - ruina hradu pri Žarnovici s výhľadmi na Pohronie
  • Kaštieľ v Žarnovici - objekt starého kaštieľa v centre mesta
  • Zveropark - ak máte radi zvieratká, vyberte sa sem, uvidíte i pravé losy
  • Vojnový pamätník v Žarnovici - pamätník obetiam 2. svetovej vojny
  • Obce Kľak a Ostrý Grúň - obce vypálené nacistami, kde došlo k jednej z najznámejších tragédii vojnových čias na území Slovenska
  • Vodný raj Vyhne - termálne kúpalisko v Štiavnických vrchoch
  • Banská Štiavnica - prekrásne historické mesto s bohatou baníckou tradíciou
  • Buchlov - pomenej známy vrchol v pohorí Vtáčnik
  • Rozhľadňa Háj - vyhliadková veža nad Novou Baňou

Fotografie z termálneho prameňa Lukavica

Informácie o článku

Kedy sme lokalitu navštívili: 2019
Fotografie sú z obdobia: marec 2019
Autori článku: Martin Kiňo
Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.