Aby ste mohli výber nových cyklistických nohavíc označiť za úspešný, musia sa v nich dokonale skĺbiť funkčnosť a pohodlie. Nie je to však vždy jednoduché – na trhu nájdete množstvo modelov, ktoré sa od seba výrazne líšia. Poďte sa s nami pozrieť na jednoduché a účinné tipy, vďaka ktorým si vyberiete tie najlepšie cyklistické kraťasy.
Ak túžite po dovolenke na Slovensku, ktorá nezruinuje vašu peňaženku, netreba hneď utekať do drahých horských rezortov či wellness hotelov. Naša krajina ponúka množstvo krásnych a autentických regiónov, kde sa dá zažiť plnohodnotný oddych, kde môžete absolvovať výlety do prírody, či ísť za kultúrou aj zábavou – a to všetko za rozumné ceny. Práve menej známe oblasti často skrývajú najväčšie poklady a zároveň sú šetrné k vášmu rozpočtu. Tu je výber šiestich slovenských regiónov, kam sa naozaj oplatí ísť na lacnú a pritom bohatú dovolenku.
Ak túžite po letnej dovolenke plnej slnka, vody a oddychu, no nechce sa vám cestovať k moru, Slovensko má pre vás ideálne riešenie – dovolenku pri vodných nádržiach. Od pokojného leňošenia na pláži, cez vodné športy, až po večerné grilovanie pod hviezdami – pobyt pri priehradách či jazerách ponúka letnú pohodu ako vystrihnutú z katalógu.
Dovolenka na Slovensku nemusí byť drahá, aby bola plná zážitkov. Naša krajina ponúka množstvo krásnych miest, ktoré si môžete užiť aj s obmedzeným rozpočtom – stačí vedieť, kde hľadať a ako plánovať. Či už túžite po oddychu v prírode, objavovaní kultúrnych pamiatok alebo jednoducho po úniku z každodenného zhonu, existuje mnoho spôsobov, ako si dopriať kvalitný oddych bez toho, aby ste minuli veľa peňazí. V nasledujúcich riadkoch Vám ponúkame niekoľko praktických tipov, ako si naplánovať cenovo dostupnú, no stále bohatú a zmysluplnú dovolenku na Slovensku.
Miláno - mesto módy, dokonalej gastronómie, vynikajúcej kávy, dizajnu a nespočetného množstva kultúrnych pokladov. Cieľová destinácia nielen pre nákupných maniakov, ale aj pre gurmánov a milovníkov histórie. No ako si byť istí, že za svoje letenky skutočne platíte najlepšiu možnú cenu? V nasledujúcom článku vám poradíme, ako hľadať tie najvýhodnejšie ponuky, čomu sa vyhnúť a na čo sa zamerať. Poďme na to!
Stanovanie je pre deti dobrodružstvom, ktoré si budú pamätať celý život. Spojenie prírody, voľnosti a spoločných zážitkov vytvára nezabudnuteľné chvíle. Slovensko ponúka množstvo krásnych a bezpečných miest vhodných aj pre najmenších dobrodruhov. Aby však bol výlet naozaj vydarený, je dôležité dobre si ho naplánovať. V našom článku sa pozrieme na zopár konkrétnych lokalít vhodných na rodinné stanovanie a poradíme, čo si určite nezabudnúť doma.
Možno ste ani netušili aký skvelý vyhliadkový bod sa skrýva priamo pri jednej z najfrekventovanejších autostrád Slovenska. Reč je o móle pri odpočívadle Dechtáre. Nachádza sa približne 9 km od Liptovského Mikuláša, priamo na brehu Liptovskej Mary. Súčasťou tejto lokality je parkovisko a reštaurácia, kde sa dá počas cesty autom oddýchnuť. Viete si tu zakúpiť dokonca i nejaké suveníry.
Maníska tiesňava je unikálnym kaňonom v západnej časti Súľovských vrchov, vytvorený Manínskym potokom pri Považskej Bystrici. Jeho krásu potvrdzuje i fakt, že je súčasťou národnej prírodnej rezervácie. Možno vás z tohto dôvodu počas návštevy tiesňavy mierne zaskočí, že ňou jazdia autá. Premávka je našťastie len mierna a možnosť dostať sa sem po asfaltke, robí z tejto nádhernej tiesňavy jeden z najľahšie dostupných cieľov Slovenska.
Kedysi sa zimné dovolenky spájali predovšetkým s lyžovaním, snehovými zážitkami a výletmi na hory. Dnes je však auto často neodmysliteľnou súčasťou týchto dobrodružstiev. Cesta na hory, či už ide o zimnú dovolenku, víkendový únik alebo adrenalínové výpravy, si vyžaduje správne vybavenie – auto, ktoré zvládne náročné podmienky hôr, dá vám pocit bezpečia a pohodlia a umožní vám vychutnať si výlet bez stresu. Aké auto je teda ideálne na hory?
Pre tých, ktorí vyhľadávajú neobvyklé cestovateľské zážitky, by mohla byť zaujímavou možnosťou jazda vlakom cez 22 tunelov na trati Banská Bystrica – Dolná Štubňa v celkovej dĺžke viac ako 12 km. Okrem toho, že prechádza horami Veľkej Fatry a Kremnických vrchov je i mimoriadne zaujímavým technickým dielom, ktoré bolo vybudované i na dnešné pomery v rekordnom čase.
Hrad Slovenská Ľupča je hradom z 13. storočia vybudovaným Belom IV. na južnej strane Nízkych Tatier. Táto historická pamiatka sa nachádza na menšom kopci v blízkosti hlavného ťahu medzi Banskou Bystricou a Breznom, takmer uprostred Slovenska. Hrad je vďaka tomu veľmi dobre dostupný. Je možné sa priamo k nemu doviezť autom.
Na Slovensku sa rozmohol fenomén drobných turistických atraktivít, ktoré lákajú navštíviť i menej známe miesta. Jednou z nich je i srdiečko s vyhliadkovou lavičkou nad obcou Poniky pri Banskej Bystrici. Srdiečko s lavičkou umožňuje urobiť si pekné spoločné fotky, ale aj vychutnať si krásny výhľad na oblasti stredného Slovenska pod vrchmi Vepor a Poľana. Zároveň ide o veľmi dobre dostupné miesto.
Jednou z najväčších historických pamiatok na západe Slovenska je kaštieľ v Jablonici na Záhorí. Kaštieľ v barokovom slohu pochádza z druhej polovice 17. storočia. Bol postavený, keď vyhorel pôvodný kaštieľ počas tureckých vpádov. Neskôr, v 18. storočí bol prestavaný na barokovo-klasicistický štýl a neskôr reštaurovaný.
Vo Zvolene, v Parku Štefana Višňovského, sa nachádza zaujímavá replika vlaku z čias SNP. Konkrétne ide o Pancierový vlak Hurban. Originálny vlak bol aktívnou súčasťou bojov počas SNP. Jeho replika patrí k technickým kuriozitám, ktoré v iných mestách slovenska bežne neuvidíte, takže môže byť fajn cieľom na výlet.
Kúpele Turčianske Teplice sú situované v rovnomennom mestečku v Turčianskej kotline, obkolesené pohoriami Veľká Fatra a Kremnické vrchy z východu a Žiar s Lúčanskou Malou Fatrou zo západu. Prírodné prostredie spolu so silne mineralizovanou vodou v kúpeľoch vytvára ideálny základ pre výborný relax a regeneráciu.
Palcmanská Maša je vodná nádrž na juhu Slovenského raja. Bola vybudovaná v hornej časti toku Hnilca a je najväčšou priehradou v Slovenskom raji. Má rozlohu 86,5 ha. Hlavnými funkciami Palcmanskej Maše je zber vody pre vodnú elektráreň v Dobšinej, regulovanie Hnilca a samozrejme i rekreácia. Dá sa tu nájsť vzácne ticho pri vode a tiež pekná príroda s množstvom možností na ľahšie výlety.
Kúpele Brusno asi netreba špeciálne predstavovať. Ide o jedny z najznámejších kúpeľov Slovenska. Nachádzajú sa uprostred Slovenska za Banskou Bystricou v smere na Podbrezovú v peknej prírode neďaleko vrchu Vepor a Nízkych Tatier. Ležia v doline obkolesenej lesmi s trošku strašidelným názvom – Peklo. Báť sa však nemusíte voda v kúpeľoch je primeranej teploty.
Vendovka je malá útulňa v Malej Fatre nad Sučanmi vo nadmorskej výške približne 1350 m n. m. Poznali sme ju len z fotiek. Dlho nás mátala svojím romantickým vzhľadom a pekným prírodným prostredím, v ktorom je situovaná. Stále nám však nevychádzal čas, zastaviť sa na tomto mieste, až kým sa to konečne nepodarilo túto zimu.
Panský dom je poloruinou v malokarpatských lesoch, v oblasti zvernice nad Modrou, presnejšie v lokalite Zochovej chaty. Nachádza sa na rozľahlej lúke uprostred lesa neďaleko turisticky obľúbeného vrchu Vysoká. Podľa dostupných informácií sa jedná o bývalú horáreň s názvom Herrenhaus z polovice 19. storočia, ktorú založili Pálffyovci z Malaciek.
Pamätník SNP v lokalite Črmné, na podhorí Nízkych Tatier, je venovaný 2. Československej paradesantnej brigáde. Pamätníkov SNP je v tejto oblasti množstvo, no tento je jedinečný najmä svojím prevedením. Okrem toho predstavuje miesto výborný cieľ na cykloturistický výlet, ale pre jeho veľmi dobrú dostupnosť autom, alebo autobusom aj skvelý cieľ na ľahkú prechádzku.
Bočný hrebeň Nízkych Tatier, vedúci z Táľov cez kopce Mesiačik, Baba a Pálenica až do oblasti Sedla Príslop a Derešov, možno zaradiť medzi pomerne neznáme turistické trasy v tomto pohorí. Radi by sme však tento žlto značený hrebeň odporučili ako tip na výlet peknou prírodou v podobe zaujímavých lesov, mimo ruchu turistických centier. Trasu sme absolvovali v zime len po Pálenicu, teda nie v celej dĺžke.
V súčasnej dobe, keď sa na Slovensku vyskytujú čoraz slabšie zimy s minimom snehu, majú postupne navrch vyššie položené lyžiarske strediská. Jedným z nich je i lyžiarske stredisko Chopok – Jasná. Toto stredisko sa rozprestiera na severných a južných svahoch populárneho Chopka (2024 m n. m.) v centrálnej časti Nízkych Tatier.
Bralce, pri Hliníku nad Hronom, presnejšie v lesnatých vrchoch nad Lehôtkou pod Brehmi sú bývalým ťažobným priestorom a zároveň skutočne zaujímavou turistickou lahôdkou. V súčasnosti predstavujú Bralce aj prírodnú rezerváciu, okolo ktorej vedie turistický chodník. Samotná prírodná rezervácia však až na zopár úsekov, turisticky prístupná nie je.
Koprášsky tunel a Koprášsky (Mníšanský) viadukt sú nedostavané železničné stavby z obdobia 2. svetovej vojny. Tento pozostatok ťažkých čias sa nachádza na Gemeri v blízkostí obce Magenzitovce, medzi časťami Mníšany a Kopráš. Výhodou oboch objektov je to, že sa nachádzajú hneď vedľa seba a tak počas návštevy lokality zabijete 2 muchy jednou ranou.
Ak sa vyberiete na potulky tajomným a zapadnutým krajom Gemera, s veľkou pravdepodobnosťou narazíte na kopec kuriozít. Medzi ne patrí i stará, opustená banská štôlňa nad obcou Sirk. Hornosirkovská štôlňa je ľahko prístupnou technickou pamiatkou, ktorú si môžete zaradiť do trasy cyklovýletu, alebo roadtripu. Tento kraj má minulosť silne spojenú s baníctvom a podobných štôlní je tu hneď niekoľko. Hornosirkovská štôlňa je jednou z tých, ktoré sú najpohodlnejšie dostupné a vhodné na návštevu pre širokú paletu návštevníkov.