Súľovské vrchy majú azda všetko. Unikátny, niekedy až bizarný vzhľad skál, ktorý inde nenájdete, históriu v podobe starobylých ruín, množstvo možností na aktívny relax, ale aj pokoj, ktorý vie poskytnúť tunajšia jedinečná príroda.

Skalné kreácie v oblasti Súľovských skál pri obci Súľov-Hradná.Skalné kreácie v oblasti Súľovských skál pri obci Súľov-Hradná.

Tento unikátny, veľmi fotogenický horský celok síce postráda vysoké štíty, no i napriek tomu ako ojedinelý drahokam dopĺňa širokú mozaiku slovenských pohorí. Je to niečo, čo je vskutku jedinečné i v širšom meradle. Niečo čo prekračuje hranice Slovenska.

Táto oblasť je navyše veľmi dobre prístupná a celoročne otvorená. Súľovské vrchy sa rozkladajú medzi Považskou Bystricou, Žilinou a Rajcom. Vymedzujú ich údolia rieky Váh a Rajčianka. Hlavný hrebeň Súľovských skál vytvára ojedinelý okruh, z ktorého sú krásne výhľady. Súľovské vrchy, s priemernou výškou pohybujúcou sa okolo 800 m n. m., zahŕňajú i veľmi atraktívne oblasti ako je Manínska tiesňava a Kostolecká tiesňava.

Najvyšším vrcholom je Veľký Manín s výškou 890,6 m n. m. K ďalším významným vrcholom patrí Žibrid, Havrania skala, či Kečka. Nechýbajú ani kuriozity ako Stratený budzogáň, či Hlbocký vodopád. Je tu množstvo miest na objavovanie a tak sa tu dá stráviť i menšia dovolenka.

Toto pohorie je tiež mimoriadne populárne medzi lezcami, no veľmi poteší i všetkých turistov, cykloturistov, ba dokonca i tých, ktorí vyhľadávajú pohodlné prechádzky s minimom námahy. Okolie Súľovských vrchov môžete objavovať i na bicykli, či už cestnom alebo horskom. Vedie tu niekoľko značených cyklotrás. Odporúčame tiež návštevu hradov ako hrad Hričov, hrad Súľov, či hrad Lietava.

Oblasť Súľovských vrchov ponúka rôzne možnosti na ubytovanie, radi by sme však vypichli možnosť ubytovať sa v kempoch. Jeden z kempov sa nachádza pri Manínskej tiesňave neďaleko Považskej Teplej. Ďalší, ktorý sme mali možnosť viackrát vyskúšať počas lezeckých výletov, je situovaný v Súľove-Hradnej.

Hlbocký vodopád je ľahko dostupný z obce Hlboké nad Váhom.Hlbocký vodopád je ľahko dostupný z obce Hlboké nad Váhom.

Vzdušný pohľad na zlepencové veže Súľovských skál , ktoré dali pečať jedinečnosti celému horstvu Súľovských vrchov.Vzdušný pohľad na zlepencové veže Súľovských skál, ktoré dali pečať jedinečnosti celému horstvu Súľovských vrchov.

Ako sa dostať do Súľovských vrchov?

Súľovské vrchy sú veľmi dobre dostupné prostredníctvom železničnej i cestnej siete. Stačí si len vhodne nakombinovať spoje a nemusíte riešiť dovoz autom. Môžete sa sem vybrať napríklad vlakom po hlavnej železničnej trase naprieč Slovenskom a zvyšok cesty dokončiť na bicykli, ktorý nie je problém vlakom prepraviť. Budete in a spravíte niečo pre udržateľný turizmus;-).

Samozrejme prísť môžete i autom, pričom niektoré lokality napríklad v Súľove-Hradnej sú spoplatnené. Dobrý prístup autom je i do oblasti Manína a Kostoleckej tiesňavy, kadiaľ vedie asfaltka, popri ktorej sa dá zaparkovať na niekoľkých menších odstavných plochách. Do jednotlivých dedín je pohodlný prístup i autobusovou dopravou.

K hlavným centrám Súľovských vrchov patria obce ako Súľov – Hradná, Považská Teplá, Záskalie, Kostolec. Vyraziť sem si však môžete aj z miest ako Považská Bystrica, Bytča, Rajec, či Rajecké Teplice. Medzi ďalšie východiskové body na túru do Súľovských vrchov potom ešte patria Vrchteplá, Hričovské Podhradie a Lietavská Závadka.

Top lokality v Súľovských vrchoch

Severná oblasť Súľovských skál

K najvyhľadávanejším častiam Súľovských vrchov patria Súľovské skaly, konkrétne jej severná časť. Charakterizujú ich unikátne zlepencové skaly s originálnou štruktúrou, krásne doplnené zmiešaným lesom. Tie môžete prejsť turistickým okruhom po hrebeňoch nad Súľovom-Hradnou. Dá sa absolvovať v niekoľkých variantoch, pričom najdlhším je okruh cez vrchol Kečka.

Táto túra ponúka prechod cez množstvo skalných častí – veží, stien, skalných okien, jaskýň a ďalších skalných útvarov, ktoré sú občas natoľko bizarné, že si vyslúžili originálne mená. Prekvapivo v skalách narazíte dokonca na ruiny Súľovského hradu, z ktorého sú výborné výhľady.

Časť cez Kečku vedie skôr lesom s menším počtom zaujímavostí, preto je preferovanejšou túrou trasa hrebeňom len po červenej značke. Z niektorých miest tejto hrebeňovky sú nádherné výhľady na rovinu, ktorú Súľovské skaly obkolesujú ako prirodzená hradba. K najväčším atraktivitám tejto oblasti patrí Gotická brána, čo je jedinečné skalné okno, a jaskyňa Šarkania diera.

V tejto oblasti nájdete nespočetné množstvo lezeckých ciest s krásnymi výhľadmi zo skalných veží. Je to azda najlepšia možnosť ako si túto oblasť vychutnať, žiaľ nie je určená každému. V každom prípade, ak sa sem vyberiete liezť, naštudujte si platné lezecké výnimky. Lezenie totiž nie je povolené všade a v každom čase roka. Je tomu tak zväčša z dôvodu ochrany hniezdiaceho vtáctva, ktoré sa v skalách, podobne ako lezci, s obľubou zdržiava.

Gotická brána - jeden zo symbolov Súľovských vrchov.Gotická brána - jeden zo symbolov Súľovských vrchov.

Skalný hrebeň v Súľovských skalách.Skalný hrebeň v Súľovských skalách.

K najznámejším vrcholom Súľovských vrchov patrí autentická Brada - 816,0 m n. m..K najznámejším vrcholom Súľovských vrchov patrí autentická Brada - 816,0 m n. m..

Obrovská brána v Súľovských skalách.Obrovská brána v Súľovských skalách.

Typický pohľad na skalné výbežky Súľovských skál.Typický pohľad na skalné výbežky Súľovských skál.

Manínska tiesňava

Manínska tiesňava je oblasťou pri Považskej Bystrici, ktorá sa vyznačuje mimoriadnou prírodnou scenériou, no na rozdiel od Súľovských skál sa hodí aj na celkom nenáročné prechádzky. Manínska tiesňava je prístupná po asfaltke a ak ste pohodlní, viete sa tam priamo doviezť tiež autom.

Lokalitu vytvoril potok, dnes známy ako Manínsky, prerezaním vápencového bradla medzi vrchmi Veľkým a Malým Manínom. Vznikol tak mohutný kaňon s vysokými skalnými stenami a jedinečnou mikroklímou. Výborne sa preto hodí na návštevu i počas horúcich dní. Veľmi radi sem chodia lezci, ktorí tu nachádzajú široké možnosti skalného lezenia.

Turisti majú možnosť z tiesňavy vystúpiť na vrchol Veľkého Manína. Cestu naň sprevádzajú krásne výhľady na Malý Manín a okolie ako aj samotnú Manínsku tiesňavu. Prejazd Manínskej tiesňavy poteší i cestných a horských bajkerov, ako aj motorkárov. Pokračovať odporúčame i do neďalekej Kostoleckej tiesňavy s jedinečným Kostoleckým dómom, ktorý sa vyznačuje najväčším previsom na Slovensku tzv. Strechou Slovenska.

Manínska tiesňava - Jedna z turisticky najatraktívnejších a najdostupnejších tiesňav na Slovensku.Manínska tiesňava - Jedna z turisticky najatraktívnejších a najdostupnejších tiesňav na Slovensku.

Chodník k Jaskyni pod Černokňažníkom ponúka i pekné výhľady na protiľahlé skaly Malého ManínaChodník k Jaskyni pod Černokňažníkom ponúka i pekné výhľady na protiľahlé skaly Malého Manína

Výhľad z Veľkého Manína na Malý Manín a Manínsku Stráž.Výhľad z Veľkého Manína na Malý Manín a Manínsku Stráž.

Skalné okno na Veľkom Maníne.Skalné okno na Veľkom Maníne.

Partizánska jaskyňa na Veľkom Maníne predstavuje 21 m dlhú chodbu.Partizánska jaskyňa na Veľkom Maníne predstavuje 21 m dlhú chodbu.

Kostolecká tiesňava

Kostolecká tiesňava predstavuje náväznú časť na trase z Manínskej tiesňavy za obcou Záskalie. Oplatí sa pozrieť si ju, ak už sa tu nachádzate z už spomínaných dôvodov. Kostolecká tiesňava bola vytvorená podobne ako Manínska tiesňava eróznou činnosťou vody, prerezaním potoka cez bradlo medzi dnešnými vrcholmi Kavčia a Drieňovka.

Samotný Kostolecký dóm je prístupný iba lezcom počas obdobia povoleného na lezenie. Turistická značka touto tiesňavou vedie cez Vrchteplú ďalej až do Súľova-Hradnej, takže môžete podniknúť i plnohodnotný turistický prechod, ktorý je však náročnejší. Cykloturistom dávame do pozornosti i tunajšiu cyklotrasu. Blízko Kostoleckej tiesňavy sa nachádza i zaujímavá prírodná pamiatka Bosmany s atraktívnymi výhľadmi.

Kostolecký dóm patrí medzi najväčšie prírodné zaujímavosti Súľovských vrchov.Kostolecký dóm patrí medzi najväčšie prírodné zaujímavosti Súľovských vrchov.

Pohľad do Kostoleckej tiesňavy z priľahlej obce Kostolec.Pohľad do Kostoleckej tiesňavy z priľahlej obce Kostolec.

Pohľad z prírodnej pamiatky Bosmany smerom ku Kostoleckej tiesňave a k Manínu.Pohľad z prírodnej pamiatky Bosmany smerom ku Kostoleckej tiesňave a k Manínu.

Hrady

Na severe Súľovských vrchov nájdeme ruiny 3 stredovekých hradov. Patrí medzi nie hrad Hričov, hrad Lietava a Súľovský hrad. Každý hrad má niečo do seba a dá sa povedať, že sa od seba dosť líšia. Súľovský hrad je najmenej zachovalý, je však zasadený do veľmi fotogenického prírodného prostredia a zo všetkých poskytuje azda najkrajšie výhľady.

Hrad Lietava je naopak najrozložitejší hrad zo všetkých a z historického hľadiska najzaujímavejší. Tak isto sa tu z hradu najviac zachovalo.

Hričovský hrad je taký mix predošlých hradov. Má veľmi peknú vyhliadku, nie je až tak veľký ako hrad Lietava, no stále sa tu zachovalo viacero jeho častí. Vhodným tipom na výlet môže byť návšteva všetkých hradov počas jedného dňa. Hrady sú voľne prístupné po celý rok, akurát na hrade Lietava sú Kinižiho veža, Stredný palác s expozíciou a bufetom otvorené nepravidelne.

Súľovský hrad - ruiny, z ktorých budete mať výborný výhľad na veľkú časť Súľovských vrchov.Súľovský hrad - ruiny, z ktorých budete mať výborný výhľad na veľkú časť Súľovských vrchov.

Vrcholové partie Súľovského hradu sa môžu popýšiť skutočné nádhernými výhľadmi.Vrcholové partie Súľovského hradu sa môžu popýšiť skutočné nádhernými výhľadmi.

Ruina pomerne rozložitého hradu Lietava.Ruina pomerne rozložitého hradu Lietava.

Hrad Hričov nájdeme v najsevernejšej časti Súľovských vrchov.Hrad Hričov nájdeme v najsevernejšej časti Súľovských vrchov.

Ostatné zaujímavé miesta

V Súľovských vrchoch nájdete aj ďalšie lokality, ktoré stoja za pozornosť. V najjužnejšej časti je to napr. oblasť Podskalského Roháča, ktorá je sčasti prístupná. Za zmienku tiež stoja netradičné skalné objekty v podobe Strateného budzogáňa, či Hričovskej skalnej ihly. Neďaleko sa nachádza i prírodná pamiatka Hričovské rífy s vyhliadkou.

Atraktívna a ľahko dostupná vyhliadka je i nad Rajeckými Teplicami. Pekné výhľady si užijete aj z vrchu Žibrid, kde sa nachádza niekoľko vizuálne zaujímavých skalných brál. Ďalším dobrým výhľadovým miestom je prírodná pamiatka Bosmany s podmanivými výhľadmi na oblasť okolo Kostoleckej a Manínskej tiesňavy.

Atraktívne skalné bralá na Žibride.Atraktívne skalné bralá na Žibride.

Pohľad z vrchu na Stratený budzogáň - unikátnu prírodnú zaujímavosť, ktorá pripomína kyjak.Pohľad z vrchu na Stratený budzogáň - unikátnu prírodnú zaujímavosť, ktorá pripomína kyjak.

Hričovské rífy sú chránená prírodná pamiatka z ktorej sú pekné výhľady na Hričovské Podhradie a okolitú krajinu.Hričovské rífy sú chránená prírodná pamiatka z ktorej sú pekné výhľady na Hričovské Podhradie a okolitú krajinu.

Skalná vyhliadka nad Rajeckými Teplicami.Skalná vyhliadka nad Rajeckými Teplicami.

Lezenie v Súľovských vrchoch

Lezenie v Súľovských vrchoch predstavuje nepreberné množstvo možností. Na svoje si tu prídu predovšetkým priaznivci skalného lezenia, ktorí tu nájdu množstvo trvalo odistených trás. Je potrebné informovať sa o časových a priestorových obmedzeniach lezenia. Dobre na to poslúži stránka slovenského horolezeckého spolku James.

Či už sa vyberiete do oblasti Súľovských skál, alebo Manína z lezenia budete mať krásne zážitky. Ide o mimoriadnu lezeckú oblasť plnú skalných veží, pričom na niektoré z nich ani iná, ako lezecká cesta nevedie.

Náročnosť a vybavenie na túry

Súľovské vrchy ponúkajú rôzne náročné trasy na túry, no spravidla vystačíte s bežným turistickým vybavením. Nenarazíte tu na vysokohorské podmienky, avšak na turistických chodníkoch sa nájdu úseky po skale, miestami zabezpečené reťazou. Tu sa hodí kvalitná obuv. Ak oblasť nepoznáte, nie je odveci zobrať si sem navigáciu.

Ak budete ubytovaní v kempe, príde vhod vybavenie na pohodlnejšie táborenie. No a nakoniec nezabudnite na fotovýbavu, s ktorou si tu budete môcť urobiť naozaj pekné fotky. Celá oblasť je v tomto smere naozaj výnimočná a ocenia ju všetci fotonadšenci.