Oblasť Hrádku v pohorí Vtáčnik láka svojimi sto metrov vysokými bralami najmä lezcov, keďže sa v súčasnosti jedná o obľúbenú lezeckú lokalitu. Krásna príroda, pokoj a neuveriteľné výhľady zvábia však i nejedného turistu. Okrem toho je Hrádok známy tým, že tu v asi 1000 rokov pred n. l. bolo umiestnené hradisko a neskôr vybudovaný stredoveký hrádok.

Výhľady zo skál v lokalite Hrádok patria k tomu najkrajšiemu na Slovensku.Výhľady zo skál v lokalite Hrádok patria k tomu najkrajšiemu na Slovensku.

Hrádok je lokalitou bývalého andezitového lomu na západnej strane pohoria Vtáčnik, nad Bystričianskou a Gepniarovou dolinou. Nachádza sa neďaleko Novákov, konkrétne nad obcou Kamenec pod Vtáčnikom. Lomy sú obvykle hlučnými ťažobnými priestormi, kam by ste zrejme na výlet vôbec nešli. Iné je to po ukončení ťažby, kedy sú mnohé podobné miesta revitalizované, tak že nenarúšajú okolie. Viacero lomov, podobne ako Hrádok, dokáže byť v takom prípade pre mnohých turistov veľmi príťažlivých.

Lokalita je trošku horšie dostupná v rámci Slovenska, keďže sa nachádza mimo tých najhlavnejších dopravných ťahov. Vďaka tomu si stále zachováva miernu izoláciu a nemali by ste tu naraziť na tlačiace sa davy. Oblasť Hrádok je vhodná na krátky výlet, ale aj na celodenné objavovanie, prípadne na viacdňové lezenie spojené s táborením.

Ako sa dostať k Hrádku a kde zaparkovať?

Cesta k lokalite Hrádku je menším úskalím, no má aj svoje výhody, že je toto miesto takpovediac mierne ,,od ruky“. Doprava sem totiž vedie cez množstvo dedín, pričom je takmer pravidlom, že jednotlivé dediny sú oddelené len obecnou tabuľou. To cestu autom, alebo autobusom dosť spomaľuje.

V našom prípade sme sem šli cez Nitru, kam sme sa dostali rýchlo po diaľnici, no následná cesta Hornou Nitrou smerom na Topoľčany a Partizánske sa naozaj slušne natiahla. Na druhej strane, ak sa neponáhľate, je to celkom zaujímavý road trip. Takmer každá dedinka tu má v ponuke niečo zaujímavé. Napríklad sme priamo z auta videli rôzne kaštiele, ruiny hradov, alebo zaujímavé priemyselné objekty.

Návšteva Hrádku vám nezaberie veľa času a tak stíhate pozrieť i niektoré z týchto zaujímavostí. Či už ruinu hradu Sivý Kameň v Podhradí, kaštiele a hrad v Oponiciach, alebo obrovité objekty výroby obuvi v Partizánskom a elektrárne v Novákoch a množstvo ďalších pamiatok a lokalít. V prípade Hrádku teda platí, že cestovateľská námaha bude vysoko pozitívne odplatená :).

Do Hrádku sa dostanete i kombináciou vlaku a autobusu, čo je však pre ľudí mimo tohto regiónu taktiež celkom zdĺhavé, no možno o to romantickejšie :). Keď už budete v Kamenci pod Vtáčnikom, oplatí sa pokračovať asfaltkou cez Gepňárovú dolinu až na bezplatné parkovisko Píly. Cesta tam bola užšia, no dobrej kvality s výnimkou zopár záverečných desiatok metrov, vedúcich k parkovisku.

Na parkovisku bolo dostatok miesta i pre viac áut a nájde sa i miesto v tieni stromov. Gepňárovou dolinou vedie i zjavne celkom využívaná cyklotrasa, no k samotným hrádockým skalám už je najlepší peší prístup. Z parkoviska ste pod skalami Hrádku do polhodinky, pri výhľadoch približne za 45 minút.

Alternatívnou trasou na Hrádok by mohla byť modrá turistická značka z Bystričian. Nepreskúmali sme ju, no mohla by byť ešte menej exponovaná turistami.

Parkovisko Píly, z ktorého sa vyráža na výstup na skaly Hrádku.Parkovisko Píly, z ktorého sa vyráža na výstup na skaly Hrádku.

Výstup z Píly k skalám Hrádku

Z parkoviska, neďaleko ktorého sa mimochodom nachádza Chata pod Končitou s možnosťou občerstvenia, pokračujete ďalej už napešo. Ďalej prekročíte Kamenský potok a pokračujete po žltej značke resp. po značke náučného chodníka.

Trasu si viete naplánovať ako okruh. Lepšie sa nám videlo ísť smerom popod skaly Hrádku, aby sme neskôr mohli vystúpať po kovových rebríkoch na vrchol andezitového masívu. Preto sme sa zo žltej značky neskôr odpojili. A nasledovali lezecký chodníček tiahnuci sa doprava. Oplatí sa tu mať poruke GPS a sledovať trasu.

Zbystrite pozornosť, keď zo žlto značeného chodníka zbadáte prvý veľký masív skál. Čoskoro prídete k rázcestiu, kde sa odbáča doprava cez potôčik, ktorý sa neskôr vlieva do Kamenského potoka. Nasleduje krátky strmý úsek cez lesnú húštinu až k lezeckému táborisku.

Táborisko je neveľké, no je tu dostatok priestoru na prespatie v spacáku i pre viac ľudí. Rovnako tu nájdete ohnisko a infotabuľu s popisom lezeckých ciest. Odtiaľ už je to pod skaly na skok. Na vyhliadky sa potom dostanete strmejším výstupom za pomoci niekoľkých technických zariadení.

Ak nemáte radi technické pasáže, odporúčame prísť na Hrádok od severu, resp. zo severovýchodnej strany, kde sa priamo dostanete na skalné vyhliadky. Táto trasa je vhodná aj pre deti, keďže sa tú nenachádzajú technické pasáže.

Kamenský potok v Hrádku.Kamenský potok v Hrádku.

Menšia infotabuľa na náučnom chodníku v Hrádku určuje smer ku skalám.Menšia infotabuľa na náučnom chodníku v Hrádku určuje smer ku skalám.

Cesta z parkoviska Píly smerom na Hrádok vám zaberie približne polhodinku pešo.Cesta z parkoviska Píly smerom na Hrádok vám zaberie približne polhodinku pešo.

Lezecké táborisko v Hrádku je tu už desiatky rokov.Lezecké táborisko v Hrádku je tu už desiatky rokov.

Andezitové skaly a lezenie v Hrádku

Skaly na Hrádku sú neskutočným magnetom. Milujú ich lezci, ale aj každý priaznivec pohybu v prírode. Pásmo skál je rozsiahle asi 400 m a vysoké úctyhodných 100 m. Ich najvyšší bod leží približne v 650 m n. m. Takže to nie sú len tak nejaké skalky ale poriadna andezitová masa, kde lezenie naozaj nie je pre každého.

Skaly Hrádku pri lezení po charakteristických lištách a špárach poskytujú úžasnú expozíciu v náručí nádhernej prírody v podobe skál a lesov bez akejkoľvek viditeľnej zástavby. Lezeckú expozíciu si možno uvedomiť, aj keď ste bežný turista a pozriete sa z horného okraja skál na drobné blchy v podobe lezcov v jednotlivých stenách.

Je zrejmé, že výška skaly v Hrádku umožňuje viacdĺžkové lezenie, pripomínajúce pohyb v skutočných horách. Preto sa sem chodí nacvičovať lezenie s vlastným zakladaním istení. Samozrejme ani Hrádok ,,neunikol“ moderným trendom preisťovania a osadzovania fixných istení v podobe borhákov t.j. vŕtaných, permanentných istiacich bodov.

Mali sme možnosť vidieť, že v niektorých cestách je istenie navŕtané naozaj nahusto, čo znižuje psychický rozmer lezenia, avšak zároveň otvára cesty širšiemu spektru lezcov. Tí, ktorí by si radi zaliezli tradične, teda s vlastným zakladaním istenia, stále nájdu množstvo ciest, ktoré nie sú odistené trvalým istením. Obtiažnosťou sa pohybujú prevažne od 5 až po 10 stupeň.

Na začiatku sú na skale umiestnené štítky s názvami a obtiažnosťou jednotlivých ciest. Celkovou konšteláciou sa Hrádok hodí skôr pre skúsenejších lezcov. Čo sa týka lezenia, nemožno nespomenúť hlavného z tunajších priekopníkov – Ľ. Rybanského, o ktorom je možné dohľadať na internete i veľmi pekný dokument Teória šťastia od R. Hatiara. Dozviete sa z neho veľa o hrádockom lezení, i o živote. K vyhláseným miestnym klasikám práve od spomínaného pána lezca patrí cesta Dračí kút s obtiažnosťou 6-.

Stretli sme tu viaceré lezecké dvojice už skoro ráno. Nie je to odveci, keďže skaly pomerne skoro ožiari slnko od juhovýchodu a zaiste je na nich poriadne teplo. Lezenie v týchto stenách však musí byť skvelým zážitkom. Aby z neho kúsok ochutnali i turisti, môžu využiť rebríky, ktoré sa nachádzajú na v strednej časti skál skál.

Dovedie vás tam chodníček, ktorým pokračujete popod skalami. Orientačne to nie je náročná záležitosť. Rebríky sú ukotvené priamo na skalách. Dokopy ide o dva kusy + nejaké reťaze. Kvalitatívne sa nám ich prevedenie zdalo v poriadku, no neodporúčali by sme sem ísť ľuďom, ktorým sa na podobných preliezkach zvykne točiť hlava.

V opačnom prípade tieto rebríky nie sú väčším problémom zrejme ani pre zdatnejšie deti. Rebríky vás vyvedú na hornú hranu hrádockých skál. Odporúčame prechádzku najskôr smerom doľava a potom preskúmanie skál na pravo od vyústenia rebríkov.

Infotabuľa pre lezcov na táborisku v Hrádku obsahuje zoznam tunajších ciest.Infotabuľa pre lezcov na táborisku v Hrádku obsahuje zoznam tunajších ciest.

Pohľad na skaly Hrádku odspodu.Pohľad na skaly Hrádku odspodu.

Rebríky na náučnom chodníku v Hrádku vás privedú k výhľadom na hornom okraji skál.Rebríky na náučnom chodníku v Hrádku vás privedú k výhľadom na hornom okraji skál.

Previs v skalách Hrádku.Previs v skalách Hrádku.

Pohľad na skalnú strminu hrádockých skál z oblasti chodníka s rebríkmi.Pohľad na skalnú strminu hrádockých skál z oblasti chodníka s rebríkmi.

Na druhom z rebríkov v Hrádku.Na druhom z rebríkov v Hrádku.

Výhľady z Hrádku a traverz Hrádok

Vrchná časť skál v Hrádku je od severu oblá, porastená lesom. Ak by ste šli z tejto strany, následné výhľady vám doslova vyrazia dych. Asi ťažko by ste tu čakali niečo podobné. Na najvyššom bode skál sa nachádza ohnisko a možnosť výhľadov na veľkú časť Bystričianskej doliny, ako aj hlavný hrebeň Vtáčnika v oblasti Kláštorskej skaly.

Pôsobivé sú skaliská Veľkej skaly naproti Hrádku a veľká plocha lesov, ktorá obzvlášť vynikne na jar, keď sú listy čerstvo zelené, prípadne na jeseň, keď les hýri pestrými farbami. Hrebeňom skál sa môžete prejsť smerom na východ, pričom budete sledovať vyšliapaný chodníček, vedúci ich okrajom. Nájdete tu viacero pekným vyhliadok, nezriedka doplnených i ohniskom. Zaujalo nás, že v okolí ohnísk nebol žiaden odpad a miesta boli v príkladnom poriadku. Klobúk dole.

Na ďalšie vyhliadky potom natrafíte v západnej časti skál. Sú z nich pekné výhľady na tiahnúci sa skalný masív východnej časti Hrádku. Našli sme tu i fajn skalný výbežok, resp. plošinu na ktorej by sa dalo parádne opaľovať :).

Okrem toho nás zaujalo akési lano natiahnuté naprieč takmer celým oblúkom hrádockých skál. Na lano nás upozorňovali už lezci dole pri skalách. Neskôr sme zistili, že ide o tzv ,,Traverz Hrádok“, na ktorom sa rôzni ,,nadšenci“ čas od času zvyknú spúšťať ponad údolie zavesení v lezeckom postroji. Celkom adrenalínová aktivita. Stav lana, ani podrobnosti o týchto akciách sme nezisťovali, avšak celá ,,zábavka“ bude zrejme na vlastné riziko.

Pevnosť uvedeného lana sme neskúšali a pomaly sme sa dali na zostup, pričom trochu nedobrovoľne sme vinou chybného odbočenia minuli skalné mestečko Končitá. Jedná sa o prírodnú pamiatku, kde nájdete viacero zaujímavých skalných útvarov a menšie skalné mestečko (turistickým chodníkom sa dostanete na jej okraj). Útechou nám bolo už len šumenie pekného Kamenského potoka pri parkovisku.

Výhľady z Hrádku na východnú časť andezitových skál.Výhľady z Hrádku na východnú časť andezitových skál.

Pohľad z okraja skál v lokalite Hrádok do hlbín Bystričianskej doliny prezrádza, že pád by tu bol fatálny.Pohľad z okraja skál v lokalite Hrádok do hlbín Bystričianskej doliny prezrádza, že pád by tu bol fatálny.

Jedno z táborísk na okraji skál v Hrádku.Jedno z táborísk na okraji skál v Hrádku.

Pohľad z Hrádku na lesy v Bystričianskej doline na jar.Pohľad z Hrádku na lesy v Bystričianskej doline na jar.

Západné zrázy andezitového brala v Hrádku nad Bystričianskou dolinou majú výšku približne 100 m.Západné zrázy andezitového brala v Hrádku nad Bystričianskou dolinou majú výšku približne 100 m.

Pomníček v Hrádku pripomínajúcu nešťastný pád na tunajších skalách.Pomníček v Hrádku pripomínajúcu nešťastný pád na tunajších skalách.

Ohnisko na vrchu skál v Hrádku. Pozitívne nás prekvapilo prostredie bez akýchkoľvek odpadkov.Ohnisko na vrchu skál v Hrádku. Pozitívne nás prekvapilo prostredie bez akýchkoľvek odpadkov.

Jedno z miest na andezitovom skalnom hrebeni Hrádku.Jedno z miest na andezitovom skalnom hrebeni Hrádku.

Hradisko Hrádok

Čo sa týka hradiska Hrádok a neskoršieho stredovekého hradu, na ich stopy sme nenarazili. Popravde sme pozostatky týchto pamiatok ani veľmi nehľadali, no Hrádok má význam i z tohto hľadiska. Môžeme len skonštatovať, že je tu naozaj mnohé na objavovanie. Hradisko tu údajne bolo situované už 1000 rokov pred našim letopočtom, čo sa nám vidí pomerne významné.

Náročnosť a vybavenie na túru

Hrádok predstavuje technicky miestami trošku náročnejšiu lokalitu ak sa sem vyberiete rebríkmi z jej spodnej časti. Väčšina okruhu hrádockými skalami je ľahká čo do terénu i orientačne, no nájde sa i pasáž s rebríkmi, ktorá nemusí vyhovovať každému. Expozícia môže vadiť ľuďom so závraťou. V zásade však nejde o nič mimoriadne náročné.

Nepríjemný pocit môže tento typ návštevníkov pociťovať i pri pohľadoch z horného okraja skál. Výhľady sú poriadne vzdušné, situované vysoko nad zemou. Ak sa na niečo také necítite, zostante radšej trochu ďalej od okraja skál.

Okruh Hrádkom by mali zvládnuť i deti so skúsenosťami technickejším terénom, no dbajte na ich bezpečnosť. Pri neopatrnosti tu hrozia fatálne pády, na čo upozorňuje i pomník pri jednom z horných ohnísk, pripomínajúci tragickú udalosť v týchto miestach. Ak sa však chcete vyhnúť technickým pasážam, nemusíte absolvovať celý okruh a na Hrádok sa vyberte trasou, ktorá na skaly prichádza z východnej časti.

Čo sa týka vybavenia, tak paličky vám tu budú skôr na prekážku, ak sa sem vyberiete zospodu. No môžete ich využiť počas zostupu. Ušetria vám kolená. V Hrádku sme ocenili pevnú, turistickú obuv typu approach (vibramy v štýle poltopánok).

Nádherná príroda a pokoj Bystričianskej doliny na fotografii sú hlavnými bonusmi Hrádku. Všimnúť si možno i lano, po ktorom sa zvyknú spúšťať odvážlivci.Nádherná príroda a pokoj Bystričianskej doliny na fotografii sú hlavnými bonusmi Hrádku. Všimnúť si možno i lano, po ktorom sa zvyknú spúšťať odvážlivci.

Sila prírodnej krásy v Hrádku je nepopierateľná. Nájdete tu skvelé možnosti na dočasný útek od civilizácie.Sila prírodnej krásy v Hrádku je nepopierateľná. Nájdete tu skvelé možnosti na dočasný útek od civilizácie.

Ubytovanie a občerstvenie

Ak by ste v Hrádku chceli zotrvať zopár dní, môžete sa skúsiť ubytovať v Chate pod Končitou. My sme tu nevyužili žiadne služby, nakoľko sme so sebou ťahali všetky zásoby a zdržali sme sa krátko. Priamo na okruhu skalami však nebol žiaden bufet, alebo občerstvenie. Nevšimli sme si ani prameň.

  • Mapa:
  • GPS: 48.638418, 18.584179