Buchlov je 1041m vysoký kopec, nachádzajúci sa v pohorí Vtáčnik, nad Oslanmi, resp. obcami Ostrý Grúň a Kľak. Je to veľmi atraktívny vrchol, pretože je tvorený výraznými skalami, ktoré poskytujú ďaleké výhľady. Tie nie sú „opozerané“, pretože Buchlov nepatrí k tým vrcholom, ktoré sú na Slovensku najviac propagované. A preto sa môže jednoducho stať, že ste o ňom nikdy predtým nepočuli.
Presne to sa stalo i nám a na vrchol Buchlov sme náhodne narazili v jednej knižnej publikácii. Tá ho radí medzi najzaujímavejšie na Slovensku. A tak bolo samozrejmé, že jeho návšteva pribudne na náš zoznam priorít. Vrch Buchlova je charakteristický listnatým porastom. K najzaujímavejším častiam výstupu naň patrí najmä hrebeňová časť, rozprestierajúca sa od Rúbaného vrchu až po vrchol Žarnov, ktorej je súčasťou. Tento horský hrebeň predstavuje bočnú rázsochu hlavného hrebeňa Vtáčnika. Buchlov je súčasťou prírodnej rezervácie s rovnomenným názvom, ako aj časťou CHKO Ponitrie. To dokazuje význam tunajšieho prírodného bohatstva.
Ako sa dostať pod Buchlov?
Buchlov sa nachádza v mierne zapadnutej oblasti ohraničenej Žarnovicou a Oslanmi. Bližšími obcami pod kopcom sú ešte Kľak a Ostrý Grúň. Keďže výstup na Buchlov bol súčasťou jednodňového výletu na dve tisícovky, prichádzali sme zo smeru od Sitna. Rozhodli sme sa, že vyrazíme z Ostrého Grúňa. Malo ísť o bežecký výstup a preto sa nám zdalo miernejšie stúpanie výhodnejšie ako z Oslan resp. Rudice, ktoré je zrejme strmšie.
Do Žarnovice je možné sa dostať pomerne rýchlo po diaľnici a bezproblémová bola i cesta do Ostrého Grúňa. Zaujímavá bola tým, že popri nej boli viaceré artefakty pripomínajúce SNP. Napríklad obrnený transportér, alebo uvítacie brány, týčiace sa nad cestou v jednotlivých dedinkách. Ostrý Grúň a Kľak totiž cez vojnu vypálili nacisti. V obci Kľak je tejto udalosti venovaný i špeciálny pamätník.
My sme auto odstavili v Ostrom Grúni na konci dediny, priamo pri turistickom smerovníku, kde začínal žltý, výstupový chodník na Buchlov. Smerovník je bez problémov viditeľný zo samotnej hlavnej cesty a nemali by ste ho minúť. Parkovanie je možné popri okrajoch obecnej cesty. Nie je tu vybudované žiadne oficiálne parkovisko. Keďže sme sem prišli dosť neskoro poobede, neparkoval tu takmer nikto. Taký istý, osamotený, bol i výstup na vrchol Buchlova. Nestretli sme vôbec nikoho. Do Ostrého Grúňa sa zaiste dostanete i autobusom, no najvhodnejšie sa nám javilo v tomto prípade práve auto. Oblasť je predsa len odľahlá a takto sme boli naozaj rýchli.
Cesta z Ostrého Grúňa na Buchlov
Náš výstup na Buchlov začal neskoro poobede, od spomínaného smerovníka v Ostrom Grúni. Pekne bežkom po žltej značke. Po obídení posledných domčekov v dedine sa ukázalo, že prvú, celkom dlhú etapu túry bude tvoriť približne päťkilometrova asfaltka. Asfaltka vyzerá byť nová, bez dier a je vhodná na beh, alebo príjemný bicyklový výšľap a následný zjazd. Vedie listnatým lesom a jej okolie žiaľ neoplýva špecifickými krásami prírody, okrem skupinky skál na jej pravom okraji. Tento úsek nám prišiel iba ako nutné zlo. Preto sme ho veľmi nevychutnávali a radšej celý vybehli. Mierne a veľmi zdĺhavo stúpal do vyššie položených častí lesa, kde sme postupne prešli na strmší lesný chodník a neskôr na zvážnicu. Odtiaľ už bola cesta zaujímavejšia.
Postupne, hoci už za pribúdajúceho šera, sa dostávame na dnes ľudoprázdne, menej zalesnené pasáže. Je tomu tak zjavne aj vďaka výrubom. Vrstevnicou a krátkym strmším stúpaním sa dostávame na rázcestie Rúbaný vrch. Miesto, kde sa môžete rozhodnúť pokračovať i na najvyšší vrch pohoria - Vtáčnik. Ešte pred ním sa nachádza zaujímavá Kláštorská skala. Ak máte viac času môžete sa sem vybrať. Žltá značka sa tu totiž križuje s červenou hrebeňovou značkou. Z týchto miest začína najkrajšia časť výstupu na Buchlov.
Na hrebeni Buchlova
Dostávame sa na bočný hrebeň - hrebeň Buchlova. Ten sa tiahne najskôr trávnatými plochami a neskôr lesom, v ktorom sa objavujú výraznejšie skaly. Skál nie je mnoho, a nepredstavujú priamu prekážku. Tou sú skôr zvlnené miesta hrebeňa, ktoré nútia klesnúť a vzdať sa nadobudnutých výškových metrov. Miesta s výraznejším poklesom boli dve. Na druhej strane, nie je to nič tragické.
Trasa je dobre značená a chodník v týchto miestach jednoznačný. Bude to tak i na zostupe? Čas pokročil a zjavne sa stmieva. Isté je len to, že treba utekať ďalej. Práve pasáže od Rúbaného vrchu sú na beh ideálne. Netrvá to dlho a sme na Zadnej lúke - križovatke so zelenou značkou, ktorou sa dá nasmerovať zostup z hrebeňových partií pohoria Vtáčnik na západ, alebo na východ. My však pokračujeme na príťažlivý Buchlov. Zo Zadnej lúky totiž vidíme podmanivé skaliská tohto kopca. Vyzerá to na celkom výrazné skalné steny.
Pod vrcholom
Zo Zadnej lúky začínajú záverečné, najstrmšie časti výstupu na vrchol Buchlova. Trošku strácame značku, pretože pod vrcholovými skalami vedie chodníček, ktorý ich traverzuje, no nie je to značená cesta. Vďaka GPS včas zisťujeme omyl a v pribúdajúcom šere nachádzame správnu cestu k vrcholu. Tá vedie strmo hore k rebríkom, ktoré sú osadené v skalnom komíne. Preto keď sa výstupová trasa priblíži k vrcholovým skalám, nepokračujete vyšliapaným chodníkom popod skaly, ale zahnite ihneď smerom k nim. Značiek tu je dosť, len je potrebné ich pohľadať, pretože les tu je hustejší. Ak značku dlhšie nenachádzate, ste na nesprávnej ceste. Výstupová trasa vedie priamo k skalám.
Komín, pretínajúci skaly je zabezpačený niekoľkými rebríkmi. Niektoré z nich pôsobia málo dôveryhodne, no nás udržali. Uľahčujú výstup po skale, ktorá je dnes mokrá. Keď dosiahneme najvyšší bod komína, znova sa vydáme chybne doprava. Nie je to síce až takou, chybou, pretože na tejto strane vrcholového hrebeňa naďabíme na veľmi pekné výhľady východným smerom. Na druhej strane, pod miestom, kde ústí komín pokračuje žltá značka ďalej k vrcholu Žarnov a ďalej do Oslan.
Pri motkaní sa po skalnatom hrebeni v krásnej jesennej prírode odrazu svetlo zapadajúceho slnka lomené hmlou z dažďových oblakov vyčarí rozprávkový fialovo-purpurový odtieň. Nič také nás zatiaľ nepostretlo. Je to až neuveriteľná farba. To si musíme odfotiť, hoci žiadna fotka nevystihne tú atmosféru keď sa v tom purpurovom opare zrkadlili rôzne menšie vrcholy ďaleko na obzore. Všetko bolo absolútne umocnené celkom opusteným vrcholom. A tak nám pripravil Buchlov pamätné chvíľky. Chvíľky, v ktorých sa zvykne zabudnúť na plynúci čas.
Vrchol a výhľady z Buchlova
Hoci sme na vrchole Buchlov „vystihli“ dosť zmiešané a neskôr daždivé počasie, práve táto kombinácia nám dopriala jedinečnú kombináciu pohľadov z tejto tisícovky. Samotný vrchol Buchlova je tvorený oblou skalou, ktorá môže byť v zime po namrznutí dosť šmykľavá. Všimli sme si na nej i škrabance od mačiek. Takisto chvíľka nepozornosti pri fotení od vrcholového dvojkríža vás môže stáť doslova smrteľný pád. Je tu potrebné byť obozretný, pretože vrchol nie je nijako zabezpečený zábradlím, alebo niečím podobným. Nie je to práve ideálne miesto pre malé deti.
Z Buchlova vidno doslova široko-ďaleko. Krásny výhľadový vrchol. Nič viac nie je potrebné dodávať. Ak vystihnete zaujímavú kombináciu poveternostných podmienok, ako sa to podarilo nám, zážitok bude nezabudnuteľný.
Buchlov ponúka kruhové výhľady, hoci my sme ich mali čiastočne obmedzené v dôsledku oblačnosti. Magická chvíľka vyššie opísaného purpurového lomu svetla trvala iba zlomok času. Ostatne ako všetko, čo stojí za to. Rozhodne nám to ale potvrdilo, že Buchlov právom patrí medzi najkrajšie vyhliadkové vrcholy Slovenska, hoci nepatrí k výškovým rekordérom. Môže ponúknuť práve neopozerané výhľady na ďalšie naše horstvá.
Zostup v tme a šťastlivý návrat
Buchlov sa nám podarilo navštíviť počas jedinečného západu slnka, no to zároveň znamenalo, že zostup bude potme. Trochu nesprávne sme odhadli čas výstupu a možno aj preto, že trasa vedie zväčša v tieni listnatého lesa, nás zastihla tma skôr ako sme očakávali. Okrem toho bolo zamračené. Začína pršať. Je jasné, že treba utekať dolu. Prečo sme len nechali čelovku v aute? Zostup zmenil zážitky z Buchlova na naozaj pamätné.
Krátko pod vrcholom už šero riadne zhustlo a len vďaka výrazne vyšliapanému chodníku sme sa držali správneho smeru. Samozrejme veľmi pomáhala GPS navigácia v mobile, no tomu začínala dochádzať batéria. Ak sa mobil vybije, bude to v tejto húštine zaujímavé. Preto bežíme, kým je aké-také svetlo. Musíme sa za šera dostať aspoň k rázcestiam, aby sme správne odbočili. Špeciálne obavy máme z odbočky z lesnej cesty pár minút od Rúbaného vrchu. V tme je veľmi jednoduchú ju minúť.
Utekáme, prší a voda z horských tráv nám steká do bežeckých topánok. Všetko máme mokré. Zablúdiť tu a noc tráviť v mokrom oblečení nie je práve lákavé. Tma zhustne a už nevidno na krok. Zostáva zapnúť mobil na trvalo. Robíme to s malou dušičkou, pretože svetlo budeme potrebovať najmä pri spomínanej odbočke z lesnej cesty. Pôvodne sme plánovali z Buchlova pohodlne zbehnúť.
Tmavý les nám radikálne mení plány a zas a znova zisťujeme, že človek je proti prírode takmer nič. Zostup v tme ide neskutočne pomaly a bez mobilu by to bolo zlé. Odbočku z lesnej cesty minieme, no našťastie sa skoro spamätáme a podľa GPS trafíme správnu cestičku. Potom je to už len o tom, dostať sa k úvodnej asfaltke. To sa podarí a nasleduje takmer non-stop beh až k autu. Veselé je, že všetko je tak čierne, že bez použitia svetla z mobilu, hneď vybočíme z cesty. Preto napokon bežíme pri svetle z aparátu, ktorého batéria akoby zázrakom vydržala.
Buchlov nám nachystal nezabudnuteľné výhľady i zážitky. A na konci dňa zostala už len nočná cesta autom, ktorá napokon dopadla taktiež k spokojnosti. Ďalší krásny výlet v slovenských kopcoch je za nami.
Čo si pozrieť v okolí?
- Vtáčnik - najvyšší vrch horstva Vtáčnik je veľmi pekným nekomerčným vrcholom a rozhodne stojí za návštevu
- Kláštorská skala – zoskupenie skál, zaujímavých tvarov, na ktoré sa dá s trochou šikovnosti aj vyškriabať
- Pomník starých mládencov – úsmevná atrakcia nad obcou Prestavlky
- Ostrý Grúň a Kľak - obce, ktoré vypálili nacisti počas 2. svetovej vojny
- Hrad Revište – ruina hradu, na ktorom sa pasú kozy. Nájdete ho neďaleko Žarnovice pri Revištskom Podzámčí
- Kamenné more vo Vyhniach – množstvo popadaných väčších či menších balvanov tvoria pozoruhodnú geologickú lokalitu
- Szabóova skala – dobre dostupná skala nad obcou Lehôtka pod Brehmi s peknými výhľadmi do kotliny
- Bralce – prírodná rezervácia pri Lehôtke pod Brehmi, s množstvom zaujímavých geologických a geomorfologických úkazov
- Dolnoždanská skala – lokálna zaujímavosť nad Dolnou Ždanou. Skala je ľahko prístupná z obce a ponúka pekné výhľady
- Sitno - ideálny výlet pre rodiny s deťmi a povinná jazda pre všetkých horalov, ktorí tu ešte neboli
- Partizánske - v meste sa nachádza pôsobivá stavba na výrobu obuvi
- Handlová - mesto poznamenané výraznou baníckou históriou
- Veľký Grič - vrch známy ako tréningová oblasť zimného lezenia
Bojnice - Bojnícky zámok, ZOO a kúpalisko - top atrakcie Slovenska nájdete prepojené vrámci jednej lokality, vhodné na rodinnú dovolenku - Rokoš - pekná tisícovka nad Nitrianskym Rudnom
- Vodná nádrž Nitrianske Rudno - destinácia letnej dovolenky na Slovensku
- Vyšehrad - populárny vyhliadkový vrchol nad Nitrianskym Pravnom