Relax

Autocamping Podlesok – jedna z brán do Slovenského raja

Autocamping Podlesok sa nachádza na severozápadnom okraji Slovenského raja. Je to významný kemp tvoriaci vstupnú bránu do magického sveta roklín uvedeného národného parku. Otvorený je celoročne, pričom poskytuje množstvo miesta pre karavany i na stanovanie.

Autcamping Správy PIENAPu - Červný Kláštor

Autocamping Správy PIENAPu je kemping jednoduchého, klasického typu situovaný na severovýchode Slovenska v Pieninskom národnom parku. Nachádza sa v tesnej blízkosti horskej rieky Dunajec priamo pod nádherným skalnatým vrchom Tri Koruny.

Vodná nádrž Krpáčovo

Vodná nádrž Krpáčovo sa nachádza zasadená v idylickom horskom prostredí na južnej strane Nízkych Tatier severne od obcí Horná a Dolná Lehota. Ide o kedysi populárnu rekreačnú oblasť, najmä z pohľadu lyžovania. Často však bývala vyhľadávanou i počas leta na kúpanie. V súčasnosti tu nájdete viacero chát, ktoré sú stále využívané.

Chata pod Hrbom

Chata pod Hrbom (1068 m n. m.) je situovaná na zaujímavom mieste na strednom Slovensku. Nachádza sa totiž takmer presne v geografickom strede Slovenska, ktorý predstavuje vrchol Hrb v horách Poľany. Ten vidno priamo nad chatou.

Autocamping Tatranská Štrba

Autocamping Tatranská Štrba sa nachádza v západnej časti Vysokých Tatier neďaleko od tatranskej osady Štrbského Pleso. Ide o príjemný kemping, kde nájdete ubytovanie v jednoduchších i luxusnejších chatkách a samozrejme vo vlastnom stane, ktorý si tu môžete rozložiť v peknom horskom prostredí.

Oravská priehrada – najväčšia vodná nádrž Slovenska

Oravská priehrada sa nachádza na severe Slovenska v blízkosti miest Námestovo, Tvrdošín a Trstená. Rozlohou až 35 km2 a objemom 375,5 mil. m3 je najväčšou priehradou Slovenska. Obrovská vodná plocha, ktorá vznikla na sútoku riek Biela a Čierna Orava, je zároveň ideálnym miestom na trávenie voľného času. Okrem klasických vodných radovánok, ako je kúpanie, windsurfing, člnkovanie si tu užijete aj rybárčenie a pekné táborenie pri vode v tunjaších kempoch.

Nestville Park

Objavte čaro jedného z najkrajších kútov severného Slovenska, údolia Tatranského národného parku, Pieninského národného parku a Levočskej vrchoviny, kde v roku 2012 vyrástol obdivuhodný areál Nestville Park a súčasne s ním aj expozícia liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel – Nestville Distillery. Nachádza sa len 5 km západne od Starej Ľubovne, v bývalom najmenšom meste Uhorska, v dedinke Hniezdne.

Kamzík - najvyššia dominanta Bratislavy a turistický raj

Kamzík, známy aj pod názvom Koliba, je jednou z neoddeliteľných súčastí Bratislavy. Predstavuje jeden z bratislavských symbolov, ktorý pri ceste do hlavného mesta vidno už zďaleka. Je to aj v ďaka tzv. televíznej veži, ktorá sa strmí k oblohe priamo z jeho vrcholových partíí. Pripomína raketu pred štartom z kozmodromu. Vrchol Kamzíka je jedným z pahorkov týčiacich sa nad Bratislavou a svojou nezameniteľnou siluetou a významnou rekreačnou funkciou patrí k hlavným poznávacím znakom tohto mesta.

Termálny prameň pri obci Lukavica je vo svojej podstate zvyškom po 800m hlbokom geologickom vrte, ktorý mal údajne preveriť možnosti ťažby uránu v tejto oblasti. Namiesto uránu sa však podarilo naraziť tento teplý prameň železitej vody s teplotou približne 30 stupňov Celzia.

Železná studienka v Bratislave - masový relax v prírode

Železná studienka tvorí jeden z hlavných pilierov bezplatnej relaxácie pre Bratislavčanov. Ľahko dostupná dolinka, v zovretí okolitých malokarpatských kopcov je čoraz populárnejšia medzi obyvateľmi mesta i priľahlých častí. Málokto vie, že túto funkciu plnila Železná studienka už od 19. storočia. Hoci vtedy bolo toto miesto oveľa noblesnejšie ako v súčasnosti. Stále však ponúka rýchlo dostupný relax v tôni lesa a myseľ upokojujúcich rybníčkov.

Sad Janka Kráľa v Bratislave  – najstarší verejný park v Strednej Európe

Sad Janka Kráľa je jednou z mála prírodných relaxačných zón v oblasti, blízko absolútneho centra Bratislavy. Jedná sa o veľmi pekný a rozľahlý park, ktorý v hlavnom meste nemá obdoby. Má za sebou pomerne slušný kus histórie, pretože bol vybudovaný už koncom 18. storočia. Na zaujímavosti mu pridáva fakt, že ide o najstarší verejný park v strednej Európe. V súčasnosti sa v ňom prelínajú najmä prvky socialistickej architektúry s nikdy neblednúcimi krásami živej prírody. Práve tá tu má našťastie výraznú prevahu.

Popradské pleso (1494,3m) je mimoriadne obľúbenou a dobre dostupnou turistickou destináciou Vysokých Tatier. Nachádza sa v Mengusovskej doline, učupené medzi tatranskými štítmi Ostrvy, Tupej a protiľahlého hrebeňa s vrcholmi ako Satan, Malá Bašta a Patria. Popradské pleso je tiež veľmi dôležitým východiskovým bodom pre vysokohorskú turistiku, skialpinizmus, bežkovanie, či lezenie.

Termálny prameň a prírodné jazierko v Kalamenoch

Termálny prameň v Kalamenoch pri známejších Lúčkach vznikol vrtom z roku 2000. Voda prúdiaca z hlbín má 33 stupňov celzia, čo umožňuje pohodlné kúpanie i v chladnom zimnom období. Okrem toho k atraktivite prispieva bezplatný vstup a pekné okolie umelo vybudovaného jazierka. Prameň je prístupný celoročne.

Rybníček Bulkovec pri Borskom Mikuláši

Bulkovec je menšia vodná plocha na Záhorí pri Borskom Mikuláš. Je to rybník, nachádzajúci sa v rozsiahlych borovicových lesoch, ktorými je táto oblasť veľmi dobre známa. K rybníku nevedú turistické značené trasy, ale príjemné lesné cesty, ktoré umožňujú bezproblémový prístup pešo, alebo bicyklom. Terén je rovinatý a tak sa sem môžete vydať na peknú prechádzku spojenú napríklad s hubárčením, alebo len tak na piknik pri jazere. Okrem toho ide o rybársky revír s chovom kaprových rýb.

Rohožnícke rybníky - relax s kačkami

Rohožník nie je príliš výrazná obec z hľadiska turistiky. Táto obec, ležiaca v západnej časti Malých Karpát je skôr známa predovšetkým svojou cementárňou. Málo kto však vie, že sa tu nachádza niekoľko vodných plôch oddelených úzkym pásom zeme. Jedná sa o rašelinové rybníky v podobe menších rybníčkov, oddelených úzkym pásom zeme, medzi ktorými sa dá pohodlne chodiť.

Biofarma Príroda pri Stupave

V mestách a ich okolí sú čoraz populárnejšie rôzne druhy fariem, minizoo, či výbehov zvierat v kombinácii s možnosťou relaxu. Dnes už totiž nie je vôbec bežné, že deti prídu do kontaktu s kedysi bežnými domácimi zvieratami. Takéto farmy sa tešia čoraz väčšiemu záujmu. Neďaleko Bratislavy môžete navštíviť podobný objekt s názvom Biofarma Príroda v Stupave. Na svoje si tu prídu práve decká, ale príjemne tu môžu stráviť deň aj ich rodičia.

Sútok riek Dunaja a Moravy na Devíne

Sútok rieky Moravy a Dunaja na Devíne predstavuje jednu z hlavných atraktivít Bratislavy. Hlavne ak sa nachádzate v jej severozápadnej časti v oblasti Devína. Je to miesto každodenných prechádzok obyvateľov tejto časti Bratislavy a množstva turistov nielen zo Slovenska, ale i z okolitých krajín. Túto pozornosť si daná lokalita zasluhuje právom, pretože ide o geograficky a krajinársky veľmi pútavý bod.

Rekreačná oblasť Gazárka

Gazárka je pozostatkom klasického rekreačného zariadenia z čias socializmu, ktorú nájdete na okraji mesta Šaštín-Stráže. Predstavuje dovolenku na slovenský spôsob z čias, keď nebolo možné bežne cestovať za hranice štátu. Nájdete tu spolu 5 jazier - jedno hlavné a ostatné menšie jazierka.

Karloveského rameno – relax na ramene Dunaja

Karloveské rameno je jedným z mnohých Dunajských ramien. Jeho špecifikom je najmä to, že je plne prietočné. Toto rameno sa oddeľuje od hlavného toku Dunaja v spodnej časti Karlovej Vsi a vytára takto akúsi prirodzenú hranicu uvedenej mestskej časti Bratislavy až k miestnej lodenici, kde sa znovu napája na hlavné dunajské koryto.

Tatranská Lomnica - turistické a rekreačné centrum vo Vysokých Tatrách

Tatranská Lomnica je jednou najznámejších tatranských osád a bola založená roku 1892. V súvislosti s dovolenkou na Slovensku sa jedná o pomerne významné turistické a rekreačné centrum s pokojnou atmosférou a sympatickými knajpami. Umiestnené je tu tiež sídlo a múzeum TANAP-u, prezentujúce tatranskú faunu a flóru.

Ružbašský Kráter – Najväčšie travertínové jazero na Slovensku

Vyšné Ružbachy sa môžu popýšiť netradičnou prírodnou zaujímavosťou, ktorou je travertínové jazierko v tvare krátera. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe. Tento unikát je navyše od roku 1967 zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska.

Vodná nádrž Kuchyňa

Vodná nádrž Kuchyňa je klasická priehrada, nad ktorou bola vybudovaná Borbia hrádza, čo je drevená, vysutá lávka, ktorá vedie ponad vodnú hladinu, čím sa podarilo vytvoriť zaujímavý a veľmi atraktívny verejný priestor na relax. Návšteva priehrady i Bobrej hrádze je navyše bezplatná.

Obec s prozaicko-gastronomickým názvom Kuchyňa leží na západnom úpätí Malých Karpát. Priamo v obci sa nachádza aj vodná nádrž s rovnakým názvom. Vodná nádrž Kuchyňa je obľúbeným miestom nielen pre miestnych obyvateľov, ale i turistov či rybárov zo širšieho okolia. Počas letných mesiacov je to zas dobré miesto na občasné schladenie sa a vodnú rekreáciu.

Štrkovecké jazero - za relaxom do Ružinova

V Bratislave možno nájsť niekoľko jazier, ktoré vznikli v dôsledku ťažby štrku. Jedným takým je Štrkovecké jazero (taktiež nazývané ako jazero Štrkovec). Štrkovecké jazero sa nachádza v mestskej časti Ružinov. Je z troch strán obklopené dopravnými cestami, z ktorých jedna je významnou dopravnou tepnou v rámci Bratislavy. Napriek veľmi rušnému okoliu je jazero veľmi pekne upravenou lokalitou vhodnou na skvelý relax.

Areál hier Radosť pri Štrkoveckom jazere

Po pracovnom dni sa s deťmi väčšinou nestíha vybehnúť ďalej ako na lokálne ihrisko. Jedno z nich vám predstavíme. Jedná sa o Areál hier Radosť v bratislavskom Ružinove pri jazere Štrkovec. Je to najväčšie detské ihrisko v hlavnom meste. Ihrisko je dobre dostupné autom, električkou, alebo autobusom. Môžete sa sem vybrať aj na bicykli. Na hlavnej ceste cez Ružinove je znížená rýchlosť na 40 km/h, takže by to malo byť pomerne bezpečné.

Salaš Krajinka - vkusný motorest a výborný baraní guľáš

Salaš Krajinka sa nachádza kúsok za Ružomberkom v smere na Strečno. Situovaný je na lúke vľavo od cesty. Uvidíte ho priamo z auta, keďže z hlavnej cesty je to len na skok. Krajinka predstavuje vkusnú kombináciu, salaša a odpočívadla s výbornou reštauráciou, ale dobre poslúži aj ako hlavný cieľ rodinného výletu. Tunajšie výrobky si je možné zakúpiť priamo v areáli salaša.

Kaďa - termálny prameň v obci Liptovský Ján

Kaďa je názov termálneho prameňa v obci Liptovský Ján. Atraktivitu z tejto lokality robí fakt, že kúpanie v prameni je bezplatné a okolitý areál je dobre udržiavaný. No a samozrejme voda v ňom už stáročia preukazuje svoje liečivé vlastnosti. Je to pekné miesto, najmä preto, že prameň pôsobí pôvodným prírodným dojmom - nie je to len ďalšie kúpalisko s bazénmi. Celková scenéria robí v tomto prípade svoje. Budí dojem prírodného wellnesu. Tento prameň je jedným z množstva výverov, ktoré sa nachádzajú roztrúsené v Jánskej doline a okolí.

Vodná nádrž Lozorno

Iba 25 km od Bratislavy sa nachádza vodná nádrž nad príjemnou malokarpatskou obcou Lozorno. Vďaka svojej polohe pod Malými Karpatami je ideálna na pestovanie množstva rekreačných športov ako turistika, cyklistika a vodné športy. Priehrada je aj pekným miestom na klasické prechádzky s rodinou a deťmi.