PlanetSlovakia.sk
  • Články
    • Všetky články
    • Kultúra
    • Pamiatky
    • Príroda
    • Relax
    • Šport
    • Turistika
    • Zaujímavosti
  • Kategórie
  • Tipy na výlet
  • Blog
  • Dovolenka
  • Mapa
  • Vyhľadávanie

Zaujímavosti

Rohožnícka cementáreň – najväčšia cementáreň Slovenska

Rohožnícka cementáreň – najväčšia cementáreň Slovenska

Máme tu menší tip pre priaznivcom industriálnej turistiky a cykloturistiky. Na Záhorí pri Rohožníku sa nachádza pomerne známy a dôležitý závod na výrobu cementu. Platí to čo do objemu i ekonomických výsledkov. Výroba tu má dlhoročnú tradíciu a tak patrí už k tradičnému priemyselnému koloritu tejto časti podhoria Malých Karpát.

Symbolický cintorín pod Medvedím vrchom v Tribeči

Symbolický cintorín pod Medvedím vrchom v Tribeči

Symbolický cintorín – Pamätník nezvestným, alebo podľa veľkosti skôr minicintorín, sa nachádza v tajomnými lengendami opradenom pohorí Tribeč na západe Slovenska. Dominuje mu pomník z čierneho kameňa pokrytý pozlátenými bronzovými lístkami. Jeho autorom je Peter Mészároš.

Mólo Dechtáre – TOP vyhliadkový bod na Liptovskú Maru a Tatry

Mólo Dechtáre – TOP vyhliadkový bod na Liptovskú Maru a Tatry

Možno ste ani netušili aký skvelý vyhliadkový bod sa skrýva priamo pri jednej z najfrekventovanejších autostrád Slovenska. Reč je o móle pri odpočívadle Dechtáre. Nachádza sa približne 9 km od Liptovského Mikuláša, priamo na brehu Liptovskej Mary. Súčasťou tejto lokality je parkovisko a reštaurácia, kde sa dá počas cesty autom oddýchnuť. Viete si tu zakúpiť dokonca i nejaké suveníry.

Kamenné tváre v Šenkviciach

Kamenné tváre v Šenkviciach

Kamenné tváre v Šenkviciach sú miestnou kuriozitou, ktorá by mohla byť zaujímavá ako tip na víkendový minivýlet. Ak ste z oblasti západného Slovenska bude vhodný najskôr pre vás, no môže zaujať všetkých lovcov kuriozít.

Lovespot Poniky, alebo lavička lásky nad Ponikami

Lovespot Poniky, alebo lavička lásky nad Ponikami

Na Slovensku sa rozmohol fenomén drobných turistických atraktivít, ktoré lákajú navštíviť i menej známe miesta. Jednou z nich je i srdiečko s vyhliadkovou lavičkou nad obcou Poniky pri Banskej Bystrici. Srdiečko s lavičkou umožňuje urobiť si pekné spoločné fotky, ale aj vychutnať si krásny výhľad na oblasti stredného Slovenska pod vrchmi Vepor a Poľana. Zároveň ide o veľmi dobre dostupné miesto.

Záhadné ruiny kláštora nad Plaveckým Podhradím

Záhadné ruiny kláštora nad Plaveckým Podhradím

Táto ruina je miernym turistickým hlavolamom, pretože ju budete musieť trochu pohľadať. Zvyšky kláštora nad Plaveckým Podhradím sa nachádzajú na juhovýchodných svahoch vrchu Pohanská v Malých Karpatoch. Ak si pozriete dostupné mapy na internete, mali by ste v nich nájsť i túto historickú pamiatku.

Pancierový vlak Hurban – replika vlaku z čias SNP vo Zvolene

Pancierový vlak Hurban – replika vlaku z čias SNP vo Zvolene

Vo Zvolene, v Parku Štefana Višňovského, sa nachádza zaujímavá replika vlaku z čias SNP. Konkrétne ide o Pancierový vlak Hurban. Originálny vlak bol aktívnou súčasťou bojov počas SNP. Jeho replika patrí k technickým kuriozitám, ktoré v iných mestách slovenska bežne neuvidíte, takže môže byť fajn cieľom na výlet.

Halda šachty Maximilián – TOP vyhliadkový bod na Španiu Dolinu

Halda šachty Maximilián – TOP vyhliadkový bod na Španiu Dolinu

Halda šachty Maximilián je masívna kopa vyťaženej horniny na juhozápadných svahoch kopca Fajtlová 852 m n. m. v Španej Doline. Tá sa ako jedna z najvýznamnejších banských lokalít Slovenska svetovo preslávila ťažbou medenej rudy.

Jasenianska kaskáda – unikátne technické dielo v Nízkych Tatrách

Jasenianska kaskáda – unikátne technické dielo v Nízkych Tatrách

Jasenianska kaskáda sa nachádza na južnom okraji Nízkych Tatier, na sever od obce Jasenie. Počas potuliek v oblasti stredného Slovenska sme narazili na toto poriadne zaujímavé technické dielo obrovských rozmerov. Napriek celkom gigantickým proporciám zostáva relatívne skryté.

Panský dom – pamätník na časy Pállfyovcov a Huncokárov v Malých Karpatoch

Panský dom – pamätník na časy Pállfyovcov a Huncokárov v Malých Karpatoch

Panský dom je poloruinou v malokarpatských lesoch, v oblasti zvernice nad Modrou, presnejšie v lokalite Zochovej chaty. Nachádza sa na rozľahlej lúke uprostred lesa neďaleko turisticky obľúbeného vrchu Vysoká. Podľa dostupných informácií sa jedná o bývalú horáreň s názvom Herrenhaus z polovice 19. storočia, ktorú založili Pálffyovci z Malaciek.

Pamätník SNP Krpáčovo - Črmné

Pamätník SNP Krpáčovo - Črmné

Pamätník SNP v lokalite Črmné, na podhorí Nízkych Tatier, je venovaný 2. Československej paradesantnej brigáde. Pamätníkov SNP je v tejto oblasti množstvo, no tento je jedinečný najmä svojím prevedením. Okrem toho predstavuje miesto výborný cieľ na cykloturistický výlet, ale pre jeho veľmi dobrú dostupnosť autom, alebo autobusom aj skvelý cieľ na ľahkú prechádzku.

Pamätník obetiam lavíny v Kulichovej doline

Pamätník obetiam lavíny v Kulichovej doline

Pamätník obetiam lavíny v Kulichovej doline slúži ako pripomienka lavínovej katastrofy z 8.3. 1956. Lavína vtedy spadla z juhovýchodných svahov Žiarskej hole v Nízkych Tatrách a spôsobila jedno z najväčších lavínových nešťastí na území Slovenska, žiaľ aj s množstvom obetí.

Koprášsky tunel a Koprášsky (Mníšanský) viadukt

Koprášsky tunel a Koprášsky (Mníšanský) viadukt

Koprášsky tunel a Koprášsky (Mníšanský) viadukt sú nedostavané železničné stavby z obdobia 2. svetovej vojny. Tento pozostatok ťažkých čias sa nachádza na Gemeri v blízkostí obce Magenzitovce, medzi časťami Mníšany a Kopráš. Výhodou oboch objektov je to, že sa nachádzajú hneď vedľa seba a tak počas návštevy lokality zabijete 2 muchy jednou ranou.

Hornosirkovská štôlňa

Hornosirkovská štôlňa

Ak sa vyberiete na potulky tajomným a zapadnutým krajom Gemera, s veľkou pravdepodobnosťou narazíte na kopec kuriozít. Medzi ne patrí i stará, opustená banská štôlňa nad obcou Sirk. Hornosirkovská štôlňa je ľahko prístupnou technickou pamiatkou, ktorú si môžete zaradiť do trasy cyklovýletu, alebo roadtripu. Tento kraj má minulosť silne spojenú s baníctvom a podobných štôlní je tu hneď niekoľko. Hornosirkovská štôlňa je jednou z tých, ktoré sú najpohodlnejšie dostupné a vhodné na návštevu pre širokú paletu návštevníkov.

Železník – opustená banícka osada na Gemeri

Železník – opustená banícka osada na Gemeri

Železník je opustená banská osada, ukrytá v horách medzi Turčokom a Sirkom, neďaleko Revúcej vo výške okolo 500 m n. m. Podľa uvedených obcí sa rozdeľuje na Turčocký a Sirkský Železník. Osada Železník bola jedným z centier ťažby železnej rudy koncentrovanej v oblasti rovnomenného vrchu. Panoval tu čulý život.

Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade

Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade

Staré cintoríny majú svoje čaro v podobe hrobov osobností, zaujímavej histórie, či svojho vzhľadu, čím lákajú nejedného turistu. Pre túto kategóriu návštevníkov by sme radi odporučili Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade.

Starý huncokársky cintorín nad Modrou

Starý huncokársky cintorín nad Modrou

Huncokársky cintorín sa nachádza v lesoch Malých Karpát severozápadne od Zochovej chaty nad Modrou. Predstavuje cieľ v dobre dostupnej lokalite, kam sa pohodlne dostanete autom alebo verejnou autobusovou dopravou. Ak máte radi horskú cyklistiku, môžete sa sem vybrať i týmto spôsobom. Zo Zochovej chaty je cintorín prístupný po lesnej turistickeje ceste, alebo po asfaltke. Ide o menšiu prechádzku vhodnú pre všetkých, ktorí radi trávia voľný čas v prírode. A kto to boli vlastne Huncokári? To sa dozviete ďalej v článku

Horehronské cyklodreziny

Horehronské cyklodreziny

Horehronie v blízkosti Brezna známe predovšetkým najvyššími kopcami Nízkych Tatier. Tie však nemusia byť ideálnou voľbou každý tip návštevníka. Aj preto by sme radi prezentovali ďalšiu možnosť ako stráviť voľný čas v tunajších horách. Konkrétne ide o Horehronské cyklodreziny, ktoré sú obzvlášť vhodnou zábavkou pre rodiny s deťmi. Myslíme si však, že zabavia takmer každého, kto má rád aktívny oddych. Obzvlášť ak je horúce leto a potrebujete nájsť program, kde sa pred slnkom skryjete.

Starý mestský cintorín v Brezne

Starý mestský cintorín v Brezne

Pomerne zaujímavou a dovolíme si tvrdiť, že i málo známou horehronskou lokalitou je starý mestský cintorín v Brezne. Nachádza sa na vyvýšenom mieste v severnej časti mesta. Vďaka tomu ponúka veľmi dobrý výhľad na celé Brezno i jeho okolie. Okrem toho ponúka naozaj pútavú prehliadku historických hrobov. Niektoré z nich by sa dali označiť ako vskutku jedinečné architektonické pamiatky.

Kremnická kalvária

Kremnická kalvária

Kremnická kalvária sa nachádza na západnom okraji tohto príjemného mestečka presláveného bohatou banskou históriou. Nájdete ju na úpätí vrchu Šturc. Trasa po jednotlivých zastaveniach tejto kalvárie je orientačne nenáročná a stúpa po miernych serpentínach.

Prameň Sama Chalupku

Tip na výlet – prameň Sama Chalupku

Prameň Sama Chalupku sa nachádza na strednom Slovensku medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou oblasťou Krpáčovo. Radi by sme tento cieľ, resp. príjemnú zastávku na túre trochu predstavili. Tento prameň je totiž výborným cieľom na ľahkú pešiu túru, alebo cyklovýlet v pokojnom prostredí a krásnej prírode v podhorí Nízkych Tatier.

Nemecký vojenský cintorín Važec

Nemecký vojenský cintorín Važec

Nemecký vojenský cintorín pri obci Važec je pietne miesto situované pod Tatrami v smere na Tatranskú Štrbu. Nachádza sa priamo pri hlavnej ceste takmer presne uprostred medzi uvedenými obcami, čo z neho robí veľmi rýchlo dostupnú atraktivitu.

Slemä – vrchol v Nízkych Tatrách a miesto leteckej tragédie

Slemä – vrchol v Nízkych Tatrách a miesto leteckej tragédie

Slemä 1514 (m n. m.) je vrchol situovaný na severnej strane Nízkych Tatier nad obcou Liptovská Porúbka. V uvedenom pohorí patrí k tým menej navštevovaným. Pritom ponúka prekrásnu prírodu a zaujímavosť v podobe zvyškov zostreleného transportného lietadla z obdobia SNP. Výstup na Slemä je možný z viacerých smerov a ponúka krásnu, ale kondične náročnú túru.

Hradisko Hrádok – Kelti na Horehroní

Hradisko Hrádok – Kelti na Horehroní

Bývalé keltské hradisko na kopci Hrádok 834 (m n. m.) nájdete na podhorí Nízkych Tatier medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou lokalitou Krpáčovo. Je to vďačný cieľ na ľahkú, rodinnú turistiku v pokojnej oblasti. Je to tiež niečo pre ľudí, ktorí sa radi potulujú po zapadnutých kútoch. Zalesnený vrch hrádok je totiž charakteristický krásnou prírodou. Tá je tu zhmotnená predovšetkým vo forme hlbokého lesa.

Pútnické miesto Litmanová na Hore Zvir

Pútnické miesto Litmanová na Hore Zvir

Litmanová je známe pútnické miesto, nachádzajúce sa v v blízkosti rovnomennej obce na severovýchode Slovenska neďaleko Starej Ľubovne. Púte sa konajú na Hore Zvir, ktorá je od uvedenej dediny vzdialená asi 3,5 km, pričom je potrebné vystúpiť do výšky 820 m n. m.

Skala lásky pri Chvatimechu – tip pre zamilovaných i priaznivcov výhľadov

Skala lásky pri Chvatimechu – tip pre zamilovaných i priaznivcov výhľadov

Skala lásky sa nachádza na Pohroní, neďaleko Podbrezovej, pri Chvatimechu. Skala je celkom ukrytá v lese. Toto tajuplné miesto s romantickým názvom spoznáte aj podľa Kaplnky sv. Antona Paduánskeho, ktorá sa vyníma nad riekou Hron kúsok za Podbrezovou smerom na Brezno.

Trosky lietadla Heinkel He 111 pod vrcholom Vysokej

Trosky lietadla Heinkel He 111 pod vrcholom Vysokej

Vrak lietadla Heinkel He 111 pod vrcholom Vysokej možno zaradiť medzi najzaujímavejšie kuriozity v oblasti Bratislavy a Malých Karpát. Nachádza sa tesne pod vrcholom malokarpatskej sedemstovky Vysoká, na hranici rezervácie Vysoká. Zároveň zvyšky tohto veľmi dobre známeho nemeckého lietadla z obdobia druhej svetovej vojny vytvárajú časť mozaiky dokumentujúcej prítomnosť Luftwaffe na území Slovenska.

Pozorovateľňa zvierat Vydrica

Pozorovateľňa zvierat Vydrica

Pozorovateľna zvierat Vydrica je čosi ako neobvyklý posed a turistický prístrešok v jednom. Nachádza sa na odlesnenom priestranstve v malokarpatských lesoch nad Račou. Patrí k projektom hlavného mesta, ktorých cieľom je vytvárať príjemné miesta v prírode. Tie môžu slúžiť ako atraktívny cieľ na výlet, bez toho, aby znehodnotili okolité prírodné prostredie. Práve naopak, cieľom je, aby do prírody, čo najlepšie zapadli. Myslíme si, že v prípade tejto pozorovateľne sa tento zámer podarilo naplniť k spokojnosti. Pozorovateľňa sa krátko po otvorení stala veľmi obľúbeným miestom medzi širokou verejnosťou.

Symbolický cintorín v Žiarskej doline - pamätník obetiam Západných Tatier

Symbolický cintorín v Žiarskej doline - pamätník obetiam Západných Tatier

V slovenských horách sa nachádza viacero pietnych miest, ktoré pripomínajú ich nekompromisnosť v trestaní ľudských chýb pri pohybe v horskom prostredí. Symbolické cintoríny pripomínajú našu malosť oproti prírode. Okrem toho však tieto miesta majú i svoju jedinečnú atmosféru, pre ktorú sa ich oplatí navštíviť.

Prameň Boženy Němcovej - tip na výlet na Horehroní

Prameň Boženy Němcovej - tip na výlet na Horehroní

Väčšina ľudí zrejme vníma Boženu Němcovú ako spisovateľku, ktorú preslávilo dielo s názvom Babička. Možno mnohí netušia, že počas svojich ciest zašla i na Slovensko, ba dokonca až na Horehronie. Asi len minimum ľudí vie, že sa tu skrýva studnička, ktorá nesie jej meno.

Vysoká pec v obci Sirk - Červeňany

Vysoká pec v obci Sirk - Červeňany

Vysoká pec pri obci Sirk, v časti Červeňany, ležiaca južne od mesta Revúca v Turskej doline, je významnou technickou pamiatkou z čias živého baníctva na Gemeri. Predstavovala hutnícky symbol železorudného baníctva tohto regiónu. Spracovávala železnú rudu z okolitých baní v oblasti Železníka v období koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

Historická vysoká pec Tri Vody pri Osrblí

Historická vysoká pec Tri Vody pri Osrblí

Vysoká pec v lokalite Tri Vody je pozostatok hutníctva v tejto oblasti. Ide o v minulosti významné miesto spracovania železnej rudy a zároveň jednu z najstarších takýchto pecí v strednej Európe. Postavili ju koncom 18. storočia ako výsledok pokroku v spracovaní železnej rudy. Nachádza sa pri Osrblí, takmer celkom v centre stredného Slovenska neďaleko Podbrezovej a Brezna.

Korzo Zálesie - oddychový areál s dreveným mólom na Malom Dunaji

Korzo Zálesie - oddychový areál s dreveným mólom na Malom Dunaji

Mólo v dedinke pri Bratislave s názvom Korzo Zálesie predstavuje drevenú promenádu naprieč tokom rieky Malý Dunaj. Dalo by sa povedať, že predstavuje, čo sa týka Slovenska, relatívne moderný trend budovania cestovného ruchu a relaxu formou budovania lokálne významných atraktivít menšieho rozsahu. Jednoducho drobné projekty, bez megalomanských cieľov, ktoré v konečnom dôsledku aj tak lákajú množstvo návštevníkov. Vďaka tomu zatraktívňujú i okrajové obce a oblasti. Častokrát ich nájdeme v podobe čoraz populárnejších vyhliadok všetkého druhu. Toto je i prípad korza v Zálesí.

Cyklomost Kopčany-Mikulčice – bratská lávka ponad rieku Morava

Cyklomost Kopčany-Mikulčice – bratská lávka ponad rieku Morava

Cyklomost Kopčany - Mikulčice je cyklolávkou vedúcou ponad tok rieky Moravy, prekonávajúc tak hranicu medzi Českom a Slovenskom. Objekt mosta má oblúkový charakter, dĺžku 143m a prepája cyklotrasy vedúce po jednotlivých brehoch rieky. 

Letisko Vajnory - schátraný míľnik letectva na Slovensku

Letisko Vajnory - schátraný míľnik letectva na Slovensku

Letisko Vajnory je bývalým hlavným bratislavským letiskom. Slúžilo ako dopravné letisko, až do doby, kým nebolo vybudované nové letisko v Ivanke pri Dunaji. Neskôr slúžilo ako klasické športové letisko, pre motorové a bezmotorové lietanie, ako aj pre zoskoky parašutistov. V súčasnosti je pravou čiernou dierou Bratislavy.

Sútok Dyje a Moravy - idylické miesto na trojhraničnom bode

Sútok Dyje a Moravy - idylické miesto na trojhraničnom bode

Sútok Dyje a Moravy je veľmi príjemnou lokalitou na krajnom západe Slovenska, kde sa spájajú uvedené rieky a zároveň vytvárajú prirodzenú hranicu troch štátov - trojštátie Česka, Slovenska a Rakúska. Dyje je pravostranným prítokom Moravy. Z miesta sútoku potom Morava ďalej pokračuje vo svojej lenivej púti až pod devínske hradné bralo, kde sa vlieva do Dunaja.

Kríž Butkov a Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva Ladce

Kríž Butkov a Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva Ladce

Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva a kríž pod vrcholom kopca Butkov (765 m n. m.) je pútnickým miestom, ktoré vzniklo na okraji kameňolomu Ladce. Súčasťou je i výrazná krížová cesta vybudovaná na svahoch tohto kopca. Sanktuárium je pomerne megalomanským dielom. Vytvára netradičnú atraktivitu, poskytujúcu okrem duchovných zážitkov aj výborné výhľady na Považie.

Gudrónové jamy pri obci Predajná

Gudrónové jamy pri obci Predajná

Gurdrónové jamy medzi obcami Lopej a Predajná, neďaleko známejšej Podbrezovej, vznikli ako pozostatok ťažkého priemyslu v oblasti stredného Slovenska. Konkrétne sú pozostatkom spracovania ropy v podniku Petrochema Dubová.

Prameň Hrona pod Kráľovou hoľou

Prameň Hrona pod Kráľovou hoľou

Prameň Hrona predstavuje drobnú, no pritom milú a najmä ľahko dostupnú atraktivitu, ktorú nájdeme na úpätí Kráľovej Hole, neďaleko Telgártu. Keďže sa jedná o druhú najdlhšiu slovenskú rieku, môžeme návštevu prameňa Hrona považovať aj za akýsi národne orientovaný počin - prísť sa sem pozrieť aspoň raz v živote, podobne ako napríklad vyjsť na Kriváň! Nuž a pre tých, čo slovenské prírodné symboly neriešia, miesto odporúčame aspoň ako príjemnú medzizastávku popri ceste :).

Ostrý vrch nad Gbelmi - prístrešok a vyhliadka

Ostrý vrch nad Gbelmi - prístrešok a vyhliadka

Ostrý vrch (255 m n. m.) je na slovenské pomery nevysoký kopec, týčiaci sa nad južnou časťou mestečka Gbely. Na ňom je vybudovaný drevený prístrešok, ktorý sa priam ponúka k bližšiemu preskúmaniu. Lákadlom je tiež fakt, že prístrešok sa nachádza na druhom najvyššom bode v okolí mesta a preto sľubuje možnosť dobrých a neopozeraných výhľadov.

Radimovské lipy - vzácne stromy nad obcou Radimov

Radimovské lipy - vzácne stromy nad obcou Radimov

Radimovské lipy predstavujú tak trochu nenápadné zoskupenie vzácnych stromov nad obcou Radimov, neďaleko Šaštína. Stromov tu je viacero. Niektoré sú napohľad mladé, iné naozaj staré, no oficiálne sú medzi chránené stromy zaradené štyri z týchto líp. Najstaršie dve majú okolo 200 rokov (2017), pričom tá najmohutnejšia má obvod kmeňa takmer 5,5m a tá najvyššia výšku slušných 16m. Stromy tvoria doplnkovú zeleň božej muky - klasického modlitebného kríža, umiestneného v miestnych poliach. Miesto má napočudovanie svojské čaro a istotne vás nenechá voči lipkám chladnými.

Holíčske megality - zvyšky pohanského kultu

Holíčske megality - zvyšky pohanského kultu

Holíčske megality, alebo menhiry, ak chcete, sú monumentálne kamene, objavené v Holíči, pri stavbe miestneho sídliska. Podľa záverov skúmaní, ide o pozostatky niekdajšieho kultu pohanov v tejto časti Európy. Kamene, ktoré sa podarilo zachovať, nesú zjavné známky opracovania ľudskými nástrojmi, dokonca sú na nich vyobrazené rôzne výjavy a božstvá.

Historický veterný mlyn v Holíči

Historický veterný mlyn v Holíči

Veterný mlyn v Holíči je stavba situovaná na okraji polí nad mestom Holíč, vo výške 220 m n. m.. Jedná sa o jediný historický veterný mlyn na Slovensku, ktorý sa podarilo zachovať do dnešných čias. Táto zaujímavá atraktivita by sa dala odporučiť ako vhodný cieľ na cyklotúru, prechádzku, ale nie je problém vybrať sa sem aj autom. Mlyn je síce skrytý v lesíku, ale sú od neho i čiastočné výhľady na oblasti v okolí Holíča.

Kremenec – vrch a trojhraničný bod medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou

Kremenec – vrch a trojhraničný bod medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou

Kremenec je hraničné miesto medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou a je zároveň najvyšším bodom Bukovských vrchov, s nadmorskou výškou 1221 metrov. Predstavuje tiež najvýchodnejšie miesto Slovenskej Republiky (východnejšie na Slovensku už nič nie je). Aby toho nebolo málo, tak Kremenec je zasadený v nedotknutej prírode Stužického pralesa, ktorý je zaradený v zozname svetového dedičstva UNESCO. Jednoducho Kremenec je akousi miestnou kultovou záležitosťou.

Pomník starých mládencov - veselá atrakcia nad Prestavlkmi

Pomník starých mládencov - veselá atrakcia nad Prestavlkmi

Pomník starých mládencov nad obcou Prestavlky bol postavený v roku 1962 na počesť miestnych slobodných mužov, ktorí mali to ne/šťastie (rozhodnutie necháme radšej na čitateľov) a nikdy sa neoženili. Za vybudovaním pomníka stál spolok s rovnakým názvom. V súčasnosti pomníček predstavuje veľmi roztomilú atrakciu s pekným výhľadom, ku ktorej sa dá veľmi rýchlo dostať z obce.

Most SNP - najdlhší pylónový most sveta s UFOm a prvotriednou vyhliadkou

Most SNP - najdlhší pylónový most sveta s UFOm a prvotriednou vyhliadkou

Most SNP, známy aj pod niekdajším menom Nový Most, patrí k hlavným symbolom Bratislavy. Veď takmer každý pozná tzv. UFO, ktoré sa nad ním „vznáša“ v podobe vysutej reštaurácie. Aby neuletelo, je priviazané charakteristickými kotviacimi lanami, ktoré upevňujú i celý mostný oblúk. Most je tiež významná dopravná tepna, spájajúca centrum s Petržalkou, ale zároveň spojnica ponad tok Dunaja, slúžiaca peším a cyklistom. V poslednej dobe predstavuje i „barometer“ predpovedajúci počasie formou špeciálnych svetelných efektov. Okrem toho sa most môže popýšiť niekoľkými svetovými parametrami.

Starý most v Bratislave - top destinácia s malebnými výhľadmi

Starý most v Bratislave - top destinácia s malebnými výhľadmi

Starý most je most spájajúci petržalský a staromestský breh v Bratislave. Aj keď o tom názov nevypovedá, Starý most je najnovší most spomedzi bratislavských mostov, ktoré pretínajú rieku Dunaj. Most je určený najmä pre peších a cyklistov. Plní i dopravnú funkciu, ktorú zabezpečuje električka. Električka premáva v oboch smeroch. V budúcnosti sa plánuje rozšírenie električkovej trate hlbšie do Petržalky, dopravná funkcia mosta tak vzrastie.

Most Apollo - architektonický skvost na Dunaji

Most Apollo - architektonický skvost na Dunaji

Most Apollo je druhý najmladší bratislavský most, spájajúci brehy Petržalky a Ružinova. Most bol dokončený v roku 2005 a mal slúžiť na ďalšie odľahčenie dopravy v hlavnom meste Slovenska. Vzhľadovo patrí k tým zaujímavejším architektonickým počinom spomedzi bratislavských mostov cez Dunaj. Má pekné línie v tvare oblúka a pôsobí veľmi moderne. Autorom tohto dopravného projektu je Ing. Miroslav Maťaščík. Most bol zaujímavý už počas výstavby, kedy sa pri jeho finálnom osadení využilo spustenie konštrukcie priamo po prúde Dunaja.

Cyklomost Slobody alias Most Chucka Norrisa

Cyklomost Slobody alias Most Chucka Norrisa

Cyklomost Slobody je most spájajúci brehy Rakúska a Slovenska, ležiace pri rieke Morava. Most je situovaný v Bratislave, na okraji Devínskej Novej Vsi a je určený výhradne pre cyklistov a chodcov. Mnohí Bratislavčania z recesie nazývajú most aj ako „Most Chucka Norrisa“, keďže to bol názov, ktorý pôvodne vyhral internetové hlasovanie ohľadom názvu mosta. Návrh nazývať most, mostom Chucka Norrisa však neprešiel a bol zamietnutý vyššou inštanciou.

Prístavný most v Bratislave - najvyťaženejší most na Slovensku

Prístavný most v Bratislave - najvyťaženejší most na Slovensku

Prístavný most (Most hrdinov Dukly) v Bratislave predstavuje významnú dopravnú spojnicu medzi bratislavskými brehmi cez rieku Dunaj. Jedná sa o najvyťaženejší diaľničný most v Bratislave a pravdepodobne aj na celom Slovensku. V jeho útrobách navyše vedie železnica, po ktorej sa pravidelne premávajú vlaky. Most tvorí takisto dôležité prepojenie bratislavských cyklochodníkov, vybudovaných na oboch brehoch Dunaja.

Strana 1 z 2

  • 1
  • 2
  1. PlanetSlovakia.sk
  2. Zaujímavosti

Najnovšie články

  • Kam s deťmi v Slovenskom raji
  • Kačín (Malé Karpaty) – idylka v bratislavskom lesoparku
  • Kam na výlet? Týchto 20 miest na Slovensku vás očarí
  • Horská chata Burda v NP Muránska planina
  • Zrub Randavica – to pravé pre tulákov
  • Turistický vagón – útulňa pri horárni Pätina v Muránskej planine
  • MTB lahôdka: downhill z Chlipavice a Kučelachu
  • Tip na cyklovýlet – sedlo Chlipavica vo Veporských vrchoch
  • MTB cykloprechod NP Muránska planina – informácie, tipy, podrobnosti
  • Starý hrad – dokonalá vyhliadka na Váh

Najnovšie lokality

  • Kačín (Malé Karpaty) – idylka v bratislavskom lesoparku
  • Horská chata Burda v NP Muránska planina
  • Zrub Randavica – to pravé pre tulákov
  • Turistický vagón – útulňa pri horárni Pätina v Muránskej planine
  • Tip na cyklovýlet – sedlo Chlipavica vo Veporských vrchoch

Najnovšie tipy na výlet

  • Kam s deťmi v Slovenskom raji
  • Kam na výlet? Týchto 20 miest na Slovensku vás očarí
  • Podbrezová – tip pre priaznivcov industriálnej turistiky
  • Tip na výlet: Banská Bystrica
  • Súľovské vrchy – prekrásne potulky medzi skalami

Najčítanejšie články

  • Kam do prírody v Bratislave a blízkom okolí
  • Kaďa - termálny prameň v obci Liptovský Ján
  • Kamzík - najvyššia dominanta Bratislavy s významnou rekreačnou funkciou
  • Chmarošský viadukt – železničný most pri Telgárte
  • Zobor nad Nitrou - vrch plný prekvapení
  • Veľká homoľa – malokarpatský vrch a rozhľadňa nad vinohradmi
  • Výstup na Tri Koruny v Pieninách
  • Termálny prameň Lukavica – alternatívny wellness pri vrte s odpadkami
  • Marhát - vyhliadkový vrchol s rozhľadňou v Považskom Inovci
  • Rozhľadňa Devínska Kobyla - TOP vyhliadková veža v Bratislave
  • PlanetSlovakia.sk
  • Články
  • Príroda
  • Relax
  • Šport
  • Turistika
  • Zaujímavosti
  • Kultúra
  • Pamiatky
  • Blog
  • Tipy na výlet
  • Dovolenka
  • Kategórie
  • Mapa
  • Vyhľadávanie
  • Ochrana osobných údajov a cookies
  • Mapa stránky
  • Odporúčame:
  • BAinfo.sk
  • NAJmiesta.sk
  • Dovolenkainfo.sk

Kontakt: info@planetslovakia.sk

Všetky práva k stránke a fotografiám sú vyhradené podľa autorského zákona 618/2003 Z.z. a medzinárodných autorských práv. Rozširovanie textu a preklad textu do iných jazykov len so súhlasom autora.

Copyright © 2015-2025 PlanetSlovakia.sk

planetslovakia logo bottom