Veľmi peknou a zaujímavou cirkevnou atraktivitou, ktorú nájdete na Záhorí je Miléniový kríž. Jedná sa o 27 metrov vysoký kríž, postavený neďaleko mesta Senica pri obci Rybky. Jedná sa o slovenský unikát, vzhľadom na to že momentálne je to najvyšší kríž, ktorý na Slovensku máme. Kríž bol postavaný pri príležitostí dvetisíceho výročia narodenia Ježiša Krista. Preto sa často používa jeho druhý názov – Jubilejný kríž.

Celkový pohľad na okolie krížaCelkový pohľad na okolie kríža. Kríž stojí popri hlavnej ceste z obce Rybky do obce Oreské. Bolo tu vybudované aj menšie parkovisko s limitovanou kapacitou.

Kríž si majestátne stojí popri ceste, ktorá smeruje z obce Rybky do obce Oreské. Ak ste sa teda rozhodli navštíviť tieto končiny, prípadne len budete prechádzať okolo, vrelo odporúčame tento cirkevný monument navštíviť. Je to veľmi zaujímavé a pokojné miesto, ktoré sa rozprestiera na upravenej, rozľahlej lúke kúsok od asfaltky. Kríž leží na miernom kopčeku (vrch Virovská) a pekne z tade uvidíte do okolia.

Atraktivita Miléniového kríža spočíva aj v tom, že je to typ monumentu o ktorom ste pravdepodobne nikdy nepočuli, ale keď prechádzate okolo, tak pozeráte s vyvalenými očami, že niečo také by ste tu určite nečakali. Minimálne nie v tak veľkých rozmeroch a navyše len tak popri ceste. V jednoduchosti je niekedy krása a Miléniový kríž je toho jasným príkladom. Kiež by sme mali na Slovensku viac takýchto netradičných zaujímavostí.

V tieni krížaV tieni kríža. Miléniový kríž vrhá zaujímave tiene v závislosti od polohy slnka.

Ako sa sem dostať

Ku krížu sa dá dostať veľmi jednoducho. V princípe sa nachádza medzi 4 obcami – Smrdáky, Rybky, Rohov a Oreské. V závislosti z ktorej svetovej strany ste prišli potom treba zvoliť cestu. Autom je to úplne najjednoduchšie. Môžete sem ísť aj pešo, prípadne na bicykli. Vzhľadom na to že sem nevedie žiadna značená turistická trasa, tak sa budete musieť zmieriť s tým že pôjdete po ceste pre autá.

My sme sem prišli autom z juhozápadu cez obec Smrdáky, kde za obcou sme prudko zatočili doľava na obec Oreské. Ak idete od Senice, tak sa treba dostať na sever mesta a z tade na obec Rybky a Oreské. Kríž sa nachádza na ceste medzi týmito dedinami. V prípade že idete smerom od Holíča, tak sa treba vybrať smerom na Senicu a v obci Radošovce potom odbočíte doprava na obec Oreské a Rybky.

Miléniový kríž pohľadom od cestyMiléniový kríž pohľadom od cesty. Kríž sa nedá nevšimnúť si. Jedná sa o lokálny monument, ktorý uvidíte aj z väčšej diaľky.

Miléniový kríž

Tento majestátny kríž bol postavený a vysvätený v roku 2000 na slávu Ježiša Krista pri príležitosti jubilea jeho narodenia. Kríž meria 27 metrov a rozpätie jeho ramien je 9 metrov. Je preto považovaný za najväčší kríž na Slovensku. Vo vnútri kríža je umiestnená maličká kaplnka s rozmermi 4x4 metre. Kaplnka je zasvätená Božiemu milosrdenstvu. Vo vnútri kaplnky je replika sv. Faustíny. Pri kaplnke sa veľmi sporadicky konajú aj sväté omše, hlavne počas Veľkej noci.

V mieste kde sa krížia ramená kríža je z prednej i zadnej časti umiestnený symbol jubilejného roku Pána 2000 s priemerom 2 metre. Jedná sa o reliéf s piatimi holubicami rôznych farieb, ktoré symbolizujú 5 rozličných svetadielov. Po obvode symbolu si môžete všimnúť nápis „Kristus včera, dnes, naveky“. V roku 2009 bolo okolie kríža upravené a prístupový chodník k nemu bol doplnený o zastavenia Krížovej cesty. Tieto zastavenia symbolizuje 14 jednoduchých krížov.

Kaplnka Božieho milosrdenstvaKaplnka Božieho milosrdenstva. Vo vnútri kaplnky je replika sv. Faustíny

V strede kríža je symbol svätého roku 2000, nazývaného tiež ako veľké jubileum.V strede kríža je symbol svätého roku 2000, nazývaného tiež ako veľké jubileum. Na reliéfe symbolu sú vyobrazené holubice, ktoré predstavujú jednotlivé kontinenty. Okolo nich je nápis "Kristus včera, dnes, naveky"

Pri Kríži

Ak ste sa rozhodli navštíviť Miléniový kríž, tak ste pravdepodobne zaparkovali na maličkom parkovisku pre niekoľko áut, ktoré sa nachádza pri ceste. Ku krížu vedie pekný dlažbový chodníček, ktorý lemuje 14 krížov ako symbolov krížovej cesty. Je tu aj niekoľko lavičiek na ktoré si môžete sadnúť a chvíľu tu pomeditovať.

Krížová cestaKrížová cesta. V roku 2009 bolo v okolí chodníku, ktorý smeruje ku veľkému krížu vybudovaných 14 jednoduchých krížov, ktoré symbolizujú 14 zastavení krížovej cesty.

Kríž leží na menšom, lúčnom kopčeku a je z tade pekný výhľad na okolitú nevysokú pahorkatinu a neďaleké políčka. Vidíte na všetky svetové strany, takže si tu môžete vychutnať východ aj západ slnka. Kríž je nechránený, na exponovanom mieste, takže tu môže fúkať silnejší vietor (ako to bolo počas našej návštevy), prípadne počas leta sa tu nemáte kde schovať pred slnkom. Výhodou však je, že kríž vidieť aj z väčšej diaľky a pekne tak dotvára miestny kolorit krajiny. Je to preto vcelku fotogenické miesto.

Miesto je upravené a čisté, je vidieť že sa o neho niekto stará. Aj preto sme z návštevy mali veľmi dobrý pocit. Dá sa povedať že sme boli milo prekvapení z tejto atraktivity a spríjemnila nám tak náš výlet po krásach Záhoria. Návštevu Miléniového kríža preto vrelo odporúčame.

Spodok krížaSpodok kríža. V útrobách kríža nájdete menšiu kaplnku. Hneď vedľa je informačná tabuľa s oznamami.

Zaujímavosti v okolí

  • Smrdáky – známa kúpeľná obec
  • Senica – mestečko s viacerými zaujímavými kultúrnymi a historickými pamiatkami
  • Kunovská priehrada – neďaleká vodná nádrž a rekreačná oblasť
  • Obec Sobotište – môžete si tu pozrieť kaštieľ, habánsky dvor či miestnu hvezdáreň
  • Hrad Branč – zrúcaninu nájdete kúsok nad obcou Podbranč
  • Šaštín-Stráže – pútnické miesto s významnou cirkevnou stavbou – Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie
  • Rašelinisko Zelienka – zaujímavá prírodná rezervácia ku ktorej sa dostanete pohodlne z obce Lakšárska Nová Ves
  • Gazárka – rekreačná oblasť pri meste Šaštín-Stráže s niekoľkými jazerami a veľmi pekným náučným chodníkom

V lúčoch slnkaV lúčoch slnka. Miléniový kríž leží na otvorenej lúke, nechránený pred prírodnými živlami

Fotografie z návštevy Miléniového (Jubilejného) kríža