Výstup na Tri Koruny s výškou 982 m patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete v oblasti Pienin podniknúť. Nie je tomu až tak dávno, čo táto túra zo Slovenska nebola možná. Tri Koruny totiž ležia tesne za slovensko-poľskou hranicou. Jej prechod v minulosti nebol vôbec bežný, tak ako je tomu dnes, keď postačí pohodlne prekročiť lávku pre peších a tento vrchol máte v krátkom čase na dosah.

Ak ste na výlete alebo dovolenke v oblasti Pienin, odporúčame pozrieť si toto pohorie práve zo skalnatého kopca Tri Koruny. Okolie si z neho budete môcť vychutnať ako sladkú dobrotu. Kruhový výhľad, panorámy okrášlené stuhou rieky Dunajec a zvyškami Červeného kláštora, to jednoducho chcete vidieť. Tri Koruny by sme zaradili k najkrajším vrcholom, ktoré máte možnosť navštíviť počas výletov v oblastiach našich národných parkov.

Tri Koruny z poľskej strany Dunajca.Tri Koruny z poľskej strany Dunajca. Takýto pohľad sa naskytne pri výstupe z obce Sromowce Nizne.

Lokalita Troch Korún

Oblasť Troch Korún je prírodne veľmi peknou oblasťou, zatiaľ ešte nie príliš zasiahnutou komerciou. Nenájdete tu príliš extrémne vybudovanú turistickú infraštruktúru, no ľudí sem napriek tomu chodí množstvo. Prevažne sa sústreďujú na pltiach. Na brehu Dunajca sa nachádzajú ubytovacie kapcity a nejaké reštaurácie, nie je to však nič extra rušivé. Na poľskej strane je zopár menších atrakcíí, ktoré sú rušnejšie najmä počas letnej sezóny. Ide napríklad o hudobné pódium a podobne. Turistický ruch sa zväčša sústreďuje na splavovanie rieky. Turistika v oblasti Troch Korún umožňuje vychutnať si sympatickú kombináciu lesov, skál a horskej rieky. Najkrajším je práve pohľad na toto prírodné bohatstvo z vrcholu spomínaného kopca. Údajne sa na Troch Korunách taktiež dokážu sústrediť masy, my sme ich však zažili úplne bez ľudí. Väčšina návštevníkov bola situovaná pri vodách Dunajca a zrejme za to vďačíme i špecifickej situácii, keď v daný rok množstvo ľudí po covidových uzáverách vycestovalo počas letnej dovolenky radšej k moru. Čo sa týka slovenskej strany, akonáhle odplávala posledná plť v daný deň, rozhostil sa na našich brehoch úplny pokoj. Dakto by dokonca povedal, že tu takzvane skapal pes. Nám to však vyhovovalo. V kempe sa večer ozývalo iba žblnkanie Dunajca a vzdialená hudobná produkcia z rekreačnej zóny na poľskom brehu.

Pohľad z pešej lávky cez Dunajec na Tri Koruny.Pohľad z pešej lávky cez Dunajec na Tri Koruny. V lete je panoráma tradične ozdobená plťami.

Ako sa dostať pod Tri Koruny a kde zaparkovať

Najpraktickejšia cesta autom do Červeného Kláštora, nad ktorým sa Tri Koruny nachádzajú sa nám zdá byť cesta cez Starú Ľubovňu, hoci ide o obkľuku, ak prichádzate povedzme od Tatier. Tí, ktorí obľubujú jazdu peknými zákutiami a nezáležím im až tak na čase cesty, sa môžu vybrať cestou cez Slovenskú Ves a Spišskú Starú Ves. Tu si užijete i pekných výhľadov na okolie charakteristické lesíkmi a šírymi, veľmi pohľadnými pasienkami. Za trochu námahy v tomto prípade stojí i menšia zachádzka do zapadnutej obce Osturňa s jedinečnými drevenicami a pohľadmi na Belianske Tatry zachytené na mnohých fotografiách.

Do Červeného Kláštora jazdia i autobusy, no pokiaľ prichádzate z väčšej vzdialenosti, najlepšie bude zrejme použiť auto. To potom môžete odparkovať na jednom z platených parkovísk, pred a za objektom Červeného kláštora. Sú od seba vzdialené niekoľko stoviek metrov, no nachádzajú sa priamo pri hlavnej ceste, takže ich zaiste neminiete. Ak sa ubytujete povedzme v miestnom kempe, tak je to takisto praktická možnosť, kde nechať auto. Do kempu sa dostanete odbočkou za objektom kláštora tesne pri parkovisku v smere na Starú Ľubovňu. Je dobré si to vopred naštudovať v mape. Priamo na mieste sme nad prístupom do kempu trošku maturovali. Prístupová cesta do kempu vedie popri potoku Lipničanka, čo je pravobrežný prítok Dunajca.

Lávka cez Dunajec.Lávka cez Dunajec. Hojne využívaná turistami i cyklistami.

Túra na Tri Koruny z Červeného Kláštora

Výstup na Tri Koruny z Červeného Kláštore nie je príliš dlhou túrou. Dá sa vyraziť i neskôr. Na výstup rátajte približne dve hodiny času plus o niečo kratší čas na návrat. Zdatní to dajú určite rýchlejšie. My sme boli hore do hodiny, šli sme ale v rýchlom tempe. Určite si túto túru nevyberajte v nepriaznivom počasí. Najmä ak hrozia búrky. Vrchol je veľmi exponovaný a plný železných konštrukcií.

V našom prípade začínala túra na Tri Koruny z kempu v Červenom Kláštore. Postačilo prekročiť most pre peších a cyklistov ponad Dunajec, ktorý je relatívne blízko kempu. Na poľskej strane Dunajca už nabehnete na žltú turistickú značku. S pohľadom upretým na vytúžený vrchol môžete smelo postupovať prakticky popri brehu Dunajca cez menšiu obec Sromowce Nizne.

Žltá značka sa po čase začne ťahať viac doľava, od toku Dunajca. Postupne vás zavedie až k drevenej horskej chate tesne nad spomínanou obcou. Ide o Schornisko PTTK Tri Korony. Turistický chodník vedie ďalej na pomedzí lúky a lesa. Je to krátka časť výstupu a onedlho prichádza vstup do celkom zaujímavej tiesňavy s vysokými skalnými stenami všade naokolo. Je to fajn spestrenie túry pred strminou, čo prichádza čoskoro. Po prejdení tiesňavy vysypanej šotolinou sa totiž dostanete k strmému lesnému svahu. Prekonáva sa sústavou množstva serpentín. Je fajn, že sú v lesnom tieni. Za letných dní by to v opačnom prípade bol celkom masaker.

Keď serpentíny konečne prekonáte, dostanete sa na akúsi horskú lúčku. Celkom pekné miesto s názvom Przelecz Szopka. Tu sa napojíte na modrú turistickú značku a hrebeňom neustále strmo stúpate lesom až k odbočke k vrcholu Troch Korún. Spoznáte ju podľa železnej konštrukcie, ktorá umožňuje zdolanie strmých vrcholových brál. Je vcelku bezpečná, no je potrebné dodržiavať na nej pravidlá smeru pohybu. Ak je tu viac návštevníkov, mohol by tu vznikať chaos a zápchy. Na konštrukciu je zákaz vstupu počas hrozby búrok. Tento úsek je vlastne záverečný a po prekonaní finálnych železných schodíkov sa zrazu ocitnete na vrchole koruny Pienin, ktorú ste prednedávnom obdivovali zdola. Jedná sa o naozaj špicaté skalisko a miesta na vybudovanie vyhliadky tu nebolo mnoho.

Plte na brehu Dunajca počas výstupu na Tri Koruny.Plte na brehu Dunajca počas výstupu na Tri Koruny. Okrem turistiky patria k najvyhľadávanejším atrakciám Pienin.

Most pre peších cez rieku Dunajec.Most pre peších cez rieku Dunajec. Vedie ním prvý úsek výstupu na Tri Koruny zo slovenskej strany.

Na žltej značke pod masívom Troch Korún.Na žltej značke pod masívom Troch Korún. Cesta je orientačne nenáročná.

Cestou do úžiny pod Troma Korunami.Cestou do úžiny pod Troma Korunami. Z oboch strán ju lemujú vysoké skaly.

 

Menšia horská lúčka v hrebeňových partiách masívu Troch Korún.Menšia horská lúčka v hrebeňových partiách masívu Troch Korún. Okrem toho tu nájdeme i husté lesné porasty.

Vrchol Tri Koruny

Perfektné kruhové výhľady sú možné z menšej kovovej plošinky štvorcového pôdorysu, ktorá je doslova nastoknutá na vrcholovom brale. To má mimochodom názov Okraglica (Okrúhlica). Zrejme sa tu aj z dôvodu jej menších rozmerov obvykle tisnú turisti, tak ako sme to zažili aj my. Každý si chce spraviť „fotečku“. Rátajte s tým, že tu stratíte čas. Šťastie sme mali v tom, že počas horúcich dní zrejme väčšina potenciálnych záujemcov o výstup zvolila pohodičku v plti na vlnkách Dunajca, alebo úplne inú destináciu. Vieme si predstaviť, že za iných podmienok je to tu zrejme klasická masovka.

Záverečné metre k vrcholu Troch Korún.Záverečné metre k vrcholu Troch Korún. Plošina má určený smer postupu. Je jednosmerná.

Oceľová konštrukcia vo vrcholových častiach Troch Korún.Oceľová konštrukcia vo vrcholových častiach Troch Korún. Počas búrky sa týmto miestam radšej vyhnite.

Detailný záber na vrchol Troch Korún.Detailný záber na vrchol Troch Korún. Spoznáte ho podľa železnej konštrukcie na ľavej špičke.

Skaliská Troch Korún.Skaliská Troch Korún. Vrchol s vyhliadkovou plošinou je uprostred.

Výhľady

Tri Koruny sú pravým vyhliadkovým kopcom so všetkým, čo k tomu patrí. Výhľady sú kruhové s dokonalým pohľadom na idylicky zvlnené koryto Dunajca tvoriace prirodzenú hranicu medzi Poľskom a Slovenskom. Rieka sa ako stuha vinie medzi Červeným Kláštorom a Sromowcami. Objekt kláštora a kemping na slovenskej strane sú priamo pod pozorovateľom. Skalná špička Troch Korún s menšou vyhliadkovou plošinou umožňuje výhľad ďaleko na horizont, ktorému dominujú Tatry. Takisto sa vám naskytnú pohľady na nižšie položené skaly a strminy samotných Troch Korún. Jedinou nevýhodou môže byť, ak sa tu stretne väčšia skupina turistov. V takom prípade nebudete mať príliš veľa času na vychutnávanie si tejto krásy.

Výhľady z vrcholu Troch Korún.Výhľady z vrcholu Troch Korún. V oblasti Červeného Kláštora patria k najkrajším.

Pohľad z Troch Korún na Vysoké a Belianske Tatry.Pohľad z Troch Korún na Vysoké a Belianske Tatry. Krajina medzi horami je tvorená pasienkami a lesíkmi.

Dunajec a Červený Kláštor pri pohľade z Troch Korún.Dunajec a Červený Kláštor pri pohľade z Troch Korún. Aj pre tento pohľad sa vyplatí podniknúť výstup na vrchol.

Poľské pasienky z vrcholu Troch Korún.Poľské pasienky z vrcholu Troch Korún. Okolitá krajina je naozaj fotogenická.

Červený Kláštor, Sromowce a Dunajec z Troch Korún.Červený Kláštor, Sromowce a Dunajec z Troch Korún. Dokonalá idylka.

Lávka cez Dunajec z Troch Korún.Lávka cez Dunajec z Troch Korún. Spätný pohľad na úvodnú časť výstupu.

Skaliská v oblasti masívu Troch Korún.Skaliská v oblasti masívu Troch Korún. Môžete tu podniknúť okružnú hrebeňovú túru.

Výhľad z Troch Korún na severozápad.Výhľad z Troch Korún na severozápad. Vpravo hore okraj Czorstynskieho jazera.

Stuha rieky Dunajec počas výstupu na Tri Koruny.Stuha rieky Dunajec počas výstupu na Tri Koruny. Celkovo je výstup z veľkej časti bez výhľadov. Tie prichádzajú ako za odmenu až na záver.

Zostup z vrcholu

Zostup z vrcholu sme podnikli rovnakou trasou, čo bola tak trochu škoda. Neskorším štúdiom mapy sme zistili, že je možné urobiť si zaujímavý okruh v kombinácii so zelenou značkou cez Polanu Kosarzysku. Zelená sa po zostupe znova napája na žltú značku, ktorou sme pôvodne stúpali na Tri Koruny. Potom už je cesta jednoznačná a opätovným prekročením Dunajca sme sa rozlúčili s touto veľmi peknou túrou.

Rázcestie Przelecz Szopka.Rázcestie Przelecz Szopka. Tu počas výstupu prechádzate zo žltej na modrú značku.

Dunajec počas zostupu z Troch Korún.Dunajec počas zostupu z Troch Korún. Rieka dáva Pieninám jedinečný charakter.

Rafting na Dunajci.Rafting na Dunajci. Okrem výstupu na Tro Koruny si môžete dopriať i túto zábavku.

Náročnosť trasy

Túra na Tri Koruny predstavuje strmý výstup, ktorý je kondične náročný, hoci technicky nepatrí k úplne najťažším. Trasa však nie je nič príjemného najmä počas zostupu pre ľudí, ktorí majú problémy s kolenami. Nahor je to zase fyzicky vyčerpávajúca túra. Ide však o relatívne krátku túru. Ak si na ňu rezervujete dostatok času postupne sa na vrchol prepracujete. Nemalo by vám to trvať viac ako dve až tri hodinky. Túra sa hodí i pre rodiny s deťmi, ak nemáte vyslovene odpor k stúpaniam.

Psa by sme sem neodporúčali brať nakoľko sa v týchto končinách môže vyskytovať množstvo turistov, terén neumožňuje bohvieaký výbeh a na záver vedie k vyhliadke kovová konštrukcia, kde by bol pohyb psa azda úplne nevhodný. Ak by ste psa radi zobrali, najlepšie to bude zrejme skoro ráno, keď tu ešte nebudú pochodovať davy.

Počas výstupu k vrcholu nepočítajte so žiadnym bufetom, alebo horskou chatou s výnimkou Schroniska Trzy Korony. To sa však nachádza takmer na začiatku výstupu. Lepšie je preto zobrať si všetko potrebné občerstvenie so sebou. Čo sa týka oblečenia, zoberte si výbavu vhodnú na turistiku s ohľadom na konkrétne podmienky. Nechoďte sem počas hrozby búrky, keďže vyhliadka je skutočne exponovaná s množstvom železa všade naokolo. Z turistickej výbavy sa oplatí pribaliť paličky.

Dokonale vyznačená cesta k vrcholu Troch Korún.Dokonale vyznačená cesta k vrcholu Troch Korún. Pri troche pozornosti, by ste tu nemali zablúdiť.

Serpentíny vedúce k rázcestiu Przelecz Szopka.Serpentíny vedúce k rázcestiu Przelecz Szopka. Tento úsek je azda najnamáhavejšou časťou výstupu na Tri Koruny.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Vstup na vyhliadku je neobmedzený. Mala by byť celoročne prístupná. Návštevu čiastočne môže obmedziť počet návštevníkov. Kapacita umožňuje len veľmi malý súčasný počet návštevníkov priamo na vyhliadkovej plošine. Čo sa týka vstupného, tak my sme počas našej návštevy (júl 2022) neplatili nič, ani sme si nevšimli nikoho, kto by vyberal poplatky. Na internete sú však informácie, že sa za vstup platí. Možno sa jedná o sezónnu záležitosť, prípadne sa platí počas najvyťaženejších dní a hodín. Pre istotu je preto lepšie si so sebou pribaliť nejaké drobné.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Keďže Tri Koruny sa nachádzajú vo významnom národnom parku, vyberiete si zo širokej ponuky ubytovania. Najmä rôznych penziónov. Nám sa páčil i pobyt v kempingu v Červenom Kláštore, kde sa dalo romanticky stanovať takmer celkom pri toku Dunajca. Rozľahlá lúka kempu s Troma Korunami priamo nad hlavou je pekným miestom na postavenie stanu.

Autokemping v Červenom Kláštore.Autokemping v Červenom Kláštore. Ponúka dobrú základňu pre váš výstup na Tri Koruny.

Schronisko PTTK Trzy Korony.Schronisko PTTK Trzy Korony. Chata, ktorá je priamo na trase výstupu na Tri Koruny.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Vrchol Troch Korún je príťažlivým miestom počas celého roka, dokonca sme našli články o zimnej návšteve. Špecificky zaujímavá bude isto návšteva vyhliadky na vrchole počas východu, alebo západu slnka. Pre niektorých ide v prípade Troch Korún o odľahlejší vrchol a preto je vhodné vyraziť sem na pár dní, kedy si obzriete i priľahlé okolie. Odporúčame prehliadku Červeného Kláštora. Prehliadka s výkladom ponúka naozaj zaujímavé informácie z histórie. Išlo totiž o významné miesto šírenia vzdelanosti vrámci celého Uhorska. Ak nemáte chuť na plavbu po Dunajci, zaujímavá by mohla byť jazda bicyklom popri jeho toku. Ale istotne sa tu toho nájde i mnoho ďalšieho. Napríklad hneď za mostom cez Dunajec predávajú obľúbené krowky.

Vysutá plošina vedúca k vrcholu Troch Korún.Vysutá plošina vedúca k vrcholu Troch Korún. Platí tu zákaz vstupu počas nepriaznivého počasia.

Zaujímavosti o lokalite

Počas prehliadky Červeného Kláštore sme sa dozvedeli, že pri pozornejšom pohľade na hlavnú stenu Troch Korún, spadajúcu práve z vyhliadky, si možno všimnúť čosi ako zachmúreného smajlíka. Údajne sa nazýva duch Pienin.

Tri Koruny.Tri Koruny. Ponúkajú relatívne rýchly výstup ku krásnym výhľadom na Pieniny.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Ústie Lesnického potoka – z Červeného Kláštora je možné podniknúť cyklotúru, alebo splav
  • Prielom Dunajca – miesto rýchlo dostupné i pešo priamo z Červeného Kláštora
  • Jánošíkov skok – zaujímavá zúženina na toku Dunajca spojená s jánošíkovskou legendou
  • Haligovské skaly – fotogenický skalný masív nad obcou Haligovce
  • Lesnické sedlo – horské sedlo, dobrý východiskový bod na túry do Pienin
  • Šľachovky – atraktívny výhľadový hrebeň na slovensko-poľskom pohraničí

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.