Objekt Červeného kláštora sa nachádza v rovnomennej obci v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska v tesnej blízkosti poľských hraníc. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je právom turisticky veľmi atraktívna. História tohto kartuziánskeho kláštora siaha až do začiatku 14. storočia.
Menšou nevýhodou je trochu horšia dostupnosť tohto historického skvostu. Ak sa sem však vyberiete, budete si môcť okrem kláštora samotného vychutnať i krásnu prírodu Pienin, okrem iného i v podobe rieky Dunajec a vrchu Tri Koruny.
Červený kláštor je vhodný na návštevu pre všetky kategórie turistov. Ak by vám práve nevoňala história, zaiste sa vám bude páčiť okolitá príroda, prípadne veľmi obľúbené splavovanie rieky Dunajec, alebo dobré možnosti na cyklistiku. Návštevu Červeného kláštora preto odporúčame spojiť i s týmito aktivitami.
Cesta k Červenému kláštoru je tak trochu road trip. Dostať sa sem môžete autom, alebo autobusom. Podstatne bližšie to majú Východniari. Prístupy do obce Červený Kláštor vedú cez Spišskú Starú Ves, alebo cez Starú Ľubovňu. Parkovať je možné na parkovisku neďaleko kláštora. Keď už sa sem vyberiete, vyplatí sa pobudnúť tu aspoň zopár dní a ubytovať sa. My sme využili služby miestneho kempu. Táborenie pri Dunajci, pod Troma Korunami bolo naozaj čarovné.
Prehliadka kláštora
V letnej sezóne sme mali možnosť zažiť tu veľmi hodnotné sprevádzanie. Okrem vysvetlenia histórie kláštora sme mali možnosť prezrieť si i obydlia mníchov a sympaticky zrekonštruované záhradky s liečivými bylinkami. Ich spracovanie na farmaceutické produkty v minulosti patrilo k hlavným činnostiam v Červenom kláštore.
Celkovo pôsobí areál kláštora veľmi príjemne, dominuje mu zatrávnené priestranstvo, kde boli kedysi údajne pochovávaní mnísi. Podobne je to i s celkovou situáciou tohto objektu v krásnej prírode pod výraznými skalnými stenami Troch Korún. Okrem toho si v pri vstupe do kláštora môžete posedieť v historicky ladenom pohostinstve, kde čapujú veľmi dobré pivo, vyrobené podľa tradičnej kláštornej receptúry. Dá sa tu i najesť.
Zaujímavosti o Červenom kláštore
Červený kláštor, ktorý svoje pomenovanie získal vďaka červeno sfarbenému pieskovcu, z ktorého je čiastočne postavený, patrí k pomerne dobre zachovaným pamiatkam Slovenska. Dodnes z neho môžete obdivovať stredovekú kláštornú budovu s krížovou chodbou a refektárom, hodinovú vežu, zvyšky domov mníchov a v neposlednom rade pekne vyzdobený gotický kostol.
Málokto tuší, že Červený kláštor patril v rámci nášho územia k významnému centru vzdelanosti. Veľmi významnú kultúrnu hodnotu predstavuje predovšetkým preklad Svätého Písma tzv. Kamaldulská biblia, ktorej autorstvo sa pripisuje pátrovi Romualdovi Hadbavnému. Známejším je Cypriánov herbár, ktorého autorom je fráter Cyprián.