Termálny prameň v Kalamenoch pri známejších Lúčkach vznikol vrtom z roku 2000. Voda prúdiaca z hlbín má 33 stupňov celzia, čo umožňuje pohodlné kúpanie i v chladnom zimnom období. Okrem toho k atraktivite prispieva bezplatný vstup a pekné okolie umelo vybudovaného jazierka. Prameň je prístupný celoročne.

Termálny vrt v Kalamenoch.Termálny vrt v Kalamenoch. V okolí vrtu bolo vybudované plytké jazierko.

Ako sa tam dostať?

Kalameny sú rýchlo dostupné z Ružomberka, či už autom, alebo autobusom. Veľmi populárne sú zjavne i pre cyklistov, ktorých sme každú chvíľku stretali na ceste z Lúčok, či Ružomberka. Cesta je oveľa menej frekventovanou oproti hlavnému cestnému ťahu z Ružomberka, ktorý je pre príjemnú cykloturistiku pomerne nevhodný a tak si sem zájdu na výlet i miestni. Kalameny akoby tvorili súčasť obce Lúčky.

Z Lúčok pokračujete po jednej z dvoch hlavných ciest, ktoré sa delia na začiatku tejto obce. Pri smere z Ružomberka si vyberte pravú vetvu. Ďalej je potrebné zájsť až na koniec Kalamenov a napojiť sa na žltú turistickú značku, ktorá vedie dedinou. Pár desiatok možno stoviek metrov za obcou vás značka privedie k hľadanému termálnemu prameňu a jazierku, ktoré je dobre viditeľné priamo z cesty na ľavej strane. Ak pôjdete niekedy neskorej doobeda, s veľkou pravdepodobnosťou narazíte na kúpajúcich sa a ich odstavené autá. Tým, že voda je dostatočne teplá, prameň je vyhľadávaný celoročne a o kúpajúcich nie je núdza, hoci dá sa vystihnúť i úplne prázdne jazierko.

Ak by ste si sem radi spravili pešiu túru, existuje i takáto možnosť. Pekný môže byť napríklad okruh z Kalamenov cez Liptovský hrad, ktorý je najvyššie položeným hradom na Slovensku. Nachádza sa totiž vo výške 999m. Hoci dnes je to už len menšia ruina. S návštevou obce Kalameny sa dá skombinovať i výstup na vrchol Veľkého Choča, ktorú sme absolvovali aj my a vrele by sme tento „wellness“ dvojboj aj odporučili. Veď máločo je príjemnejšie ako sa po túre zrelaxovať v termálnom prameni.

Kalamenianka.Kalamenianka. Potok preteká celou priľahlou dolinou až k vrtu v Kalamenoch.

Kde zaparkovať?

Ak prídete autom, parkovanie môže byť v okolí prameňa problémom. Parkuje sa popri príjazdovej ceste, no kapacita je dosť limitovaná. My sme sem prišli v pokročilú doobednú hodinu a zaparkovali sme medzi poslednými. Bola sobota. Ak prídete bicyklom, pokojne si ho môžete odložiť niekde v blízkosti jazierka a budete naň dobre vidieť.

Parkovanie pri termálnom prameni.Parkovanie pri termálnom prameni. V Kalamenoch sa pri prameni parkuje len takto, provizórne. Voľné miesta sa rýchlo míňajú.

Areál termálneho prameňa

Areál v okolí termálneho vrtu v Kalamenoch tvorí, samotný výver, okolo ktorého bolo vybudované umelé jazierko s rozmermi približne 10x20m. Výver tvorí niečo ako fontánku, okolo ktorej sa dá posadiť a nechať sa masírovať vodou. Jazierko je okolo pol metra hlboké, na dne pokryté drobnými kamienkami. Jeho okolie tvorí trávnatá plocha, priamo pod strmým svahom smrekového lesa, pričom druhý breh je lemovaný potokom Kalamenianka, ktorý je oddelený od termálneho prameňa a jazierka. Za potokom je príjazdová cesta. Cez potok je možné dostať sa dreveným mostíkom.

Kalamenianka má tok široký zhruba meter a pol, zvláštnej, mútnej farby, akoby ktosi na jej hornom toku zlieval vyvarenú vodu z halušiek. Priamo za mostíkom je vedľa jazierka plytký prameň termálnej vody, ktorý vyzerá, akoby tu prirodzene vyvieral už od nepamäti. Voda z neho sa taktiež vlieva do jazierka. Odporúčame zobrať si sem špeciálnu obuv, vhodnú na kúpania, resp. takú, ktorú ľahko očistíte vo vode, pretože úsek za mostíkom je rozbahnený. Inak sa v areáli nachádza pekná trávička.

Napravo od jazierka je vybudované ohnisko s jednoduchým posedením. Je situované až na okraji lokality, tak aby dym príliš neznepríjemňoval kúpanie. Okrem toho tu nájdete niekoľko lavičiek, či odpadkový kôš, čo je praktické. Vo vode sa dá dlho „rochniť“, no príjemné bolo i leňošenie na trávnatom svahu priamo pod lesom, do ktorého sa opieralo slnko. Priamo pri areáli je turistický smerovník, pričom značka vedie na Liptovský hrad. V areáli by možno potešili sprchy, alebo možnosť zmytia minerálnej vody, to by ale už bol prílišný komfort na v podstate prírodnú lokalitu.:)

Kúpanie pod lesom.Kúpanie pod lesom. Vpravo si možno všimnúť hustý smrekový les. Termálny vrt je vtesnaný do užšej doliny.

Sedenie a ohnisko.Sedenie a ohnisko. V areáli Kalamenského termálneho prameňa sa dá i opekať.

Potok Kalamenianka.Potok Kalamenianka. Popri Kalamenskom termálnom prameni tečie tento potok. Je mierne sfarbený, akoby usadeninami vápenca.

Teplota vody v prameni

Teplota prameňa pri Kalamenoch má 30-33 stupňov Celzia. Nám sa voda zdala príjemná a bolo zrejmé, že smerom k brehom jej teplota klesá. No v celom jazierku sa dá v pohode povaľovať, aj keď je vonku chladno. Kúpali sme sa tu na prelome marca a apríla a voda bola rozhodne fajn. Nie je horúca, ani vlažná, ale práve taká, aby sa tu v pohode dalo relaxovať za každého ročného obdobia, dokonca aj v zime, čo mnohí veľmi radi využívajú. Jednoducho v podzemí to veľmi dobre namiešali.:)

Voda sa šinie na povrch z päťstometrových hlbín, čo je naozaj pozoruhodné. Čo sa týka informácií o jej zložení, tak voda patrí medzi vápenato-horečnaté a sírano-hydrouhličitanové. Zrejme aj z tohto dôvodu je na kamienkoch v jazierku badateľné práve oranžové sfarbenie a vo vzduchu, klasický vajcovkový odor, ktorý však nie je vyslovene nepríjemný.

Jeden z výverov.Jeden z výverov. V blízkosti hlavného vrtu je situovaný ďalší výver.

Atmosféra kúpania v Kalamenoch

Termálny prameň v Kalamenoch poznajú zrejme iba znalci lokálnych pomerov. Prameň leží v tieni populárnejších kúpeľov v Lúčkach, kde je dokonca vybudované verejnosti prístupné wellness-centrum. Okrem toho je miesto minimálne propagované, hoci keď už o ňom zháňate informácie, na internete je viacero článkov i videí. Napriek tomu, stále si uchováva čaro nenápadného prírodného minijazierka. Špeciálne, ak sa sem vyberiete v menej vychytenú dobu dňa. My sme tu boli v sobotu blízko obeda, počas skorej jari. No pošťastilo sa nám vychytať prameň len mierne zaplnený, i keď áut už tu parkovalo neúrekom. Prišli sme v slnečný deň a bolo veľmi príjemne, hoci vial chladný vánok.

Prístup do vody je dobrý. Po mierne sa zvažujúcom brehu. Jazierko je plytké a dno má pokryté oranžovými kamienkami. Nájdu sa i nejaké žaburiny, nie je to ale nič strašlivé. Je to pekný výtvor v súlade s okolitou prírodou. Po vnorení do jazierka je možné ležať v ňom kompletne ponorený, tak že vám vytŕča iba hlava. Aj v zime takto môžete zostať skrytí pred mrazom. Ak máte šťastie, ihneď sa dostanete pod chrlič, vyvierajúcej vody. Okolo neho sa pomestia približne štyri osoby. Dá sa tu pohodlne sedieť a bohatý prúd teplej vody vám bude masírovať plecia ubolené napríklad z túry po okolitých kopcoch, keď ste na nich vliekli ruksak. Takúto kombináciu - dvojboj turistika, kúpanie v Kalamenoch - môžeme len a len odporučiť. My sme sa tu zastavili po výstupe na Veľký Choč. Škoda, že to nebolo v zime, kedy by kontrast túry v mraze a kúpania vo vyhriatom, pariacom sa, termálnom jazierku ešte viac vynikol. A ešte viac by sme si ho vychutnali. I tak však bolo kúpanie bezchybné.

Od výveru sa do strán šírila bledo sfarbená voda, zrejme dôsledok prítomnosti vápnika. Osadenstvo v jazierku bolo počas našej návštevy medzinárodné, všimli sme si Poliakov. No prameň s obľubou využívajú aj miestni. K pohodovej atmosfére kúpania prispieva okolitá horská krajina bez akejkoľvek zástavby. Hneď nad prameňom sa strmí svah s bujným, smrekovým lesom. Vo vode sme strávili dobrú polhodinu a ďalej sme polihovali na trávnatom svahu na okraji lesa, kde hrialo slnko.

Tým, že návštevníci si vychutnávali rochnenie vo vode takmer bez slova, bolo tu veľmi pokojne. Zrejme by sa tu páčilo i rodinkám s deťmi. Voda nie je hlboká a tak nie je problém zobrať ich sem. Z termálneho kúpeľa sme odchádzali spokojní, že sme sa sem konečne odhodlali.

Autentické kúpanie v Kalamenoch.Autentické kúpanie v Kalamenoch. Absolútne pohodová atmosféra v teplej vodičke, ktorú sa nám podarilo vystihnúť. Niekedy je tu však nátresk.

Incident s invazívnymi táborníkmi

Narazili sme tu na cykloturistov, ktorí si na brehu dokonca rozložili stan a vybudovali vlastné ohnisko. Zdalo sa to byť mierne agresívne, ak vezmeme do úvahy, že pri väčšom počte táboriacich, by miesto stratilo svoje čaro a pôsobilo by dosť masovo a stiesnene. Pani, zjavne domáca kalamenčanka, dala návštevníkom priamo poznať svoj nesúhlas s takýmto táborením, pretože ohnisko i menšie posedenie bolo vybudované v inej časti areálu.

Chlapci si zapálili oheň, čím kúpajúcich sa značne vyúdili a okrem toho si pohodovú atmosféru vytvárali púšťaním reggae z rádia. To len pre dokreslenie, že Kalameny lákajú všelikoho. Obľúbený je tu zjavne i zvyk piť alkohol priamo v prameni, čo táborníci tiež predviedli v praxi. My sme na brehu jazierka našli zvyšky rozbitých fliaš.

Ohnisko s lavičkami.Ohnisko s lavičkami. Ak sa rozhodnete klásť oheň, vyberte sa k tomuto ohnisku. Nebudete tak dymom dráždiť kúpajúcich sa.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Kúpele a wellness centrum Lúčky - verejnosti prístupné wellness centrum veľmi dobrej kvality
  • Vodopád v Lúčkach - nádherný, pôsobivý vodopád s možnosťou kúpania na vlastné riziko
  • Veľký Choč - turistická klasika a špičkový vyhliadkový bod
  • Salaš Krajinka - mimoriadne príjemné občerstvenie pri Ružomberku
  • Liptovský hrad - najvyššie položený hrad na Slovensku 999m
  • Liptovská Mara - známe centrum rekreácie na Liptove
  • Stanišovská jaskyňa - menej známa jaskyňa pri Liptovskom Jáne, veľmi vhodná na návštevu s deťmi, aj naozaj malými
  • Kaďa v Liptovskom Jáne - ďalší populárny prírodný termálny prameň, je to také miestne jacuzzi vo voľnej prírode

Fotografie z termálneho prameňa v Kalamenoch