Liptovská Mara je druhá najväčšia vodná nádrž na Slovensku podľa objemu s kapacitou 360,5 mil. Má rozlohu približne 22 km² a maximálnu hĺbku až 45 m. Rozlohou je treťou najväčšou vodnou plochou Slovenska. Patrí k najznámejším bodom záujmu vrámci krajiny.

Liptovská Mara s Kriváňom v pozadí. Pohľad z Móla Dechtáre.Liptovská Mara s Kriváňom v pozadí. Pohľad z Móla Dechtáre.

Táto vodná nádrž sa nachádza na Váhu medzi Liptovským Mikulášom a Ružomberkom. Vďaka svojej rozlohe je viditeľná z viacerých vrcholkov okolitých hôr v podobe Západných a Vysokých Tatier, Nízkych Tatier, ale aj Chočských vrchov.

Vybudovaná bola v období rokov 1965–1975 za bežným účelom ochrany pred povodňami a výroby elektriny, čo si vyžiadalo zaplavenie viacerých obcí. Tunajšia vodná elektráreň disponuje 4 turbínami a poskytuje výkon približne 198–200 MW. Ročná výroba elektriny presahuje 134 GWh.

Ruka v ruke s praktickou funkciou tohto významného vodného diela ide dôležitá rekreačná funkcia. Ocitli sme sa tu mnohokrát a môžeme potvrdiť, že Liptovská Mara vždy zaujala svojou rozľahlosťou a fotogenickými zákutiami, ktoré kombinujú krásu vodnej hladiny s výhľadmi na hory.

Ak hľadáte ideálnu kombináciu histórie, aktívneho relaxu, kúpania i kultúry, Liptovská Mara s okolím je počas letných mesiacov (jún–september) dobrou voľbou. Pre návštevníkov sú tu k dispozícii pláže, kempingy, rôzne atrakcie aj dobré dopravné spojenie s neďalekým Liptovským Mikulášom (dostupný autom, autobusom či bicyklom).

Dostupnosť Liptovskej Mary

Liptovská Mara sa radí k najlepšie dostupným končinám Slovenska. Leží približne uprostred krajiny v bezprostrednej blízkosti významnej železničnej trate a diaľnice. Doprava sem je teda pomerne rýchla, pohodlná a orientačne nenáročná.

Hlavným dopravným uzlom je v tomto prípade Liptovský Mikuláš, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti Liptovskej Mary. Ďalším blízkym mestom je Ružomberok, ktorý predstavuje významnú spojnicu dopravných ciest, ktoré vedú Považím a cez Donovaly.

Liptovská Mara by mohla byť spolu so svojim horským okolím zaujímavým cieľom i pre motorkárov a cykloturistov. V jej okolí sa totiž nachádza niekoľko značených cyklotrás. Parkovanie pri Liptovskej Mare je rôznorodé, keďže ide o dosť širokú oblasť.

Spomenieme tu však aspoň jedno miesto, kde sa oplatí na chvíľku zastaviť, pričom je to bezplatné. Ide o diaľničné odpočívadlo Dechtáre na juhu priehrady. Na brehu je tam situovaná menšia vyhliadka s dokonalým výhľadom na vodnú hladinu Liptovskej Mary a okolité horské masívy Tatier. Ak by ste sa vybrali do hôr v navštevovanejších lokalitách ako je Jasná, alebo Žiarska dolina, či Vysoké Tatry spravidla narazíte na spoplatnené parkovanie.

Stručná história Liptovskej Mary

Vybudovaná bola v období rokov 1965–1975 z praktických vodohospodárskych dôvodov, ako je výroba elektriny a ochrana pred povodňami, či zásoba vody. Pri výstavbe tohto vodného diela pod vodou nenávratne zmizlo 13 obcí a zhruba viac ako 4 000 ľudí muselo byť presídlených.

Niektoré cenné pamiatky (predovšetkým kostol z Liptovskej Mary) boli premiestnené do neďalekého Múzea liptovskej dediny v Pribyline, kde sa v súčasnosti nachádza pozoruhodný skanzen.

Rekreácia na Liptovskej Mare

Liptovská Mara tvorí spolu s horami v okolí základ masovej rekreácie. Často je z tohto dôvodu nutné si rezervovať ubytovanie dostatočne vopred. V lete je táto priehrada, veľmi podobne ako mnohé iné, obľúbeným miestom kúpania, člnkovania, windsurfingu, plachtenia aj jazdy na vodných skútroch, ale aj rybolovu.

Ubytovacie možnosti nájdete v mnohých liptovských dedinkách. Pri severnom brehu (Liptovský Trnovec) sa nachádza moderný kemping (Liptovský Trnovec) i plážové kúpalisko s vodnými atrakciami (aquazorbing, flyboard, trampolíny a pod.). Nechýbajú ani vyhliadkové plavby loďami (katamarany „Mara“ a „Fatima“) s možnosťou grilovania či ochutnávok lokálnych jedál.

Rybárčenie

Liptovská Mara hrá dôležitú rolu i medzi rybármi. Nádrž je zarybnená rôznorodými druhmi rýb. Narazíte tu na kapry, ostrieže, pstruhyšťuky, bolene, sumce a ďalšie. Ak sem vyrazíte loviť, majte na pamäti miestne obmezenia. Sú tu totiž vymedzené chránené zóny (Ratkovie, Havránok) a niektoré zátoky majú sezónny zákaz lovu.

Horská turistika

Liptovská Mara ponúka viac ako len kúpanie. Širšiu oblasť okolo nej totiž tvoria najvýznamnejšie horské celky Slovenska ako sú Západné a Vysoké Tatry, Nízke Tatry, či Chočsské vrchy poskytujúce množstvo unikátnych, jednodňových turistických cieľov, ktoré môžete objavovať napešo, bicyklom, alebo lanovkami.

K najkrajším cieľom patrí adrenalínový výstup na Ostrý Roháč, výlet lanovkou na Chopok, výstupy na Veľkých Choč a Kriváň, ale aj autentické prírodné lokality ako Kvačianska a Prosiecka dolina a vodné mlyny na Oblazoch.

Môžete si však dopriať i výstupy na vysokohorské chaty ako sú Žiarska a Kamenná chata. Super je aj kolobežkový zjazd zo spomínanej Žiarskej chaty. Navštíviť môžete Medvediu štôlňu. Jednoducho rôzne náročných cieľov je tu mimoriadne veľa, postačí ak si vyberiete podľa chuti. Nájde sa ich dostatok pre rodiny s deťmi i fyzicky zdatných horalov.

Pamiatky

Okrem toho máte na výber z historických pamiatok ako je Havránok - archeologická lokalita keltského oppida a druidskej svätyne z 1. st. p. n. l., Svätý Kríž - artikulárny trojloďový drevený kostol presunutý zo zatopenej dediny.

Aquaparky

Komu by sa málilo vodnej zábavy priamo v Liptovskej Mare, môže navštíviť rozsiahly Aquapark Tatralandia. Je celoročne k dispozícii. Oddýchnuť a zrelaxovať sa môžete v termálnych bazénoch, saunách a zabaviť sa na toboganoch. Okrem toho to máte na skok i do Termálneho parku Bešeňová.

Cykloturistika

Liptovskú Maru obkolesuje niekoľko značených cyklotrás, ktoré vás prevedú po jej brehu, ale umožnia tiež aktívnou formou spoznať prírodu i historické pamiatky v okolí nádrže. Cyklotrás v podhorí je tu naozaj množstvo. K extrémnejším aktivitám, ktoré sme tu podnikli, bol cykloprechod okolo Západných a Vysokých Tatier, ktorý sa dá celý realizovať na cestnom bicykli. Pre skúsených cyklistov je to fajn celodenná výzva.

Člny na brehu Liptovskej Mary v lokalite Bobrovník.Člny na brehu Liptovskej Mary v lokalite Bobrovník.

Fotogenický pohľad na vežičku niekdajšieho kostola z priehrady medzi Liptovskou Marou a Vodnou nádržou Bešeňová.Fotogenický pohľad na vežičku niekdajšieho kostola z priehrady medzi Liptovskou Marou a Vodnou nádržou Bešeňová.

Netradičný pohľad na kompletne zamrznutú Liptovskú Maru.Netradičný pohľad na kompletne zamrznutú Liptovskú Maru.

Atraktívna vyhliadka na vodnú nádrž v archeoskanzene Havránok.Atraktívna vyhliadka na vodnú nádrž v archeoskanzene Havránok.

Veža kostola Panny Márie a ruiny samotného kostola na brehu vodnej nádrže Liptovská Mara.Veža kostola Panny Márie a ruiny samotného kostola na brehu vodnej nádrže Liptovská Mara.

  • Mapa:
  • GPS: 49.0999, 19.5265