Lúčanský vodopád bol vytvorený potokom Lúčanka, ktorý tečie dolinou tiahnúcou sa popod Veľký Choč. Jedná sa o neobvykle fotogenický vodopád a niet divu, že bol zaradený medzi národné prírodné pamiatky. Vodopád sa nachádza v kúpeľnej obci Lúčky, neďaleko Ružomberka. Vznikol na dobre viditeľnom travertínovom podloží, ktoré mu dodáva na pohľadnosti. Táto prírodná pamiatka patrí do územia TANAPu a zaraďuje sa k piatim slovenským vodopádom, ktoré sa hrdia týmto titulom. Vodopád má výšku 13 metrov, pričom pod sebou vytvára jazierko, v ktorom sa dokonca môžete na vlastné riziko vykúpať.

Lúčanský vodopád.Lúčanský vodopád. Vďaka postave vpravo si možno lepšie predstaviť celkové rozmery vodopádu.

Ako sa dostať k vodopádu?

K Lúčanskému vodopádu sa môžete veľmi pohodlne doviezť autom, alebo bicyklom. Nachádza sa totiž v centre obce a je pri ňom vybudované i menšie parkovisko. Cyklisti obľubujú cestu do Lúčok z Ružomberka, pretože je málo frekventovaná a vedie k zaujímavým cieľom. Okrem vodopádu nájdete totiž v Lúčkach i wellness centrum, alebo ďalšiu prírodnú atraktivitu - Lúčanské travertíny.

Prístup je možný i autobusom, pričom pár zvyšných metrov k vodopádu prejdete dedinou pešo. Od parkoviska si vodopád ihneď všimnete. Z tohto miesta vedie chodník menším, sympatickým parkom a hľa už ste pod vodopádom. Jednoduchá dostupnosť robí z vodopádu veľmi vďačný cieľ pre rodiny s deckami.

Parkovanie pri Lúčanskom vodopáde.Parkovanie pri Lúčanskom vodopáde. Odtiaľto je vodopád vzdialený približne päťdesiat metrov.

Alejka k vodopádu.Alejka k vodopádu. Cez príjemný parčík sa dostanete k tejto prírodnej kráse Slovenska.

Vodopád Lúčky a jeho okolie

V čase našej návštevy pôsobila oblasť vodopádu v Lúčkach veľmi pokojným dojmom. Hoci bola sobota doobeda, bolo tu iba minimum návštevníkov. Boli sme tu však mimo hlavnej sezóny. Stretli sme iba osamelých ľudí na prechádzke, alebo páriky, ktoré si sem prišli sadnúť a pofotiť si selfíčka s týmto prírodným pokladom. My sme mali za sebou výstup na Veľký Choč, ktorý sa týči k nebu práve nad Lúčkami. Oba turistické ciele si teda môžete zaujímavo skombinovať.

Areál okolo vodopádu je príjemný na posedenie. Nájdete tu spomínaný parčík a viacero lavičiek priamo pri jazierku pod vodopádom. Dá sa tu pohodovo posedieť a obdivovať vodopád. Tí zvedavejší si môžu obzrieť kaskády vodopádu zblízka, alebo aj priamo zhora, z miesta, odkiaľ potok padá dolu. Z oboch strán vodopádu totiž môžete využiť lesné chodníčky. Tie sú trochu strmšie, nie je to však nič závažného. Za mokra sú však istotne rozbahnené a šmykľavé. Po chodníkoch sa dá stúpať priamo po stranách stekjúcej vody a vychutnať si vodopád zblízka. Dostatnete sa nimi až hore, do miest, kde sa potok láme a padá dolu, do jazierka. Okrem toho sú z najvyššieho bodu vodopádu pekné výhľady na celý areál, vrátane vodnej plochy jazierka.

Vodopád Lúčky ponúka i možnosť okúpať sa pod ním, no je to na vlastné riziko a voda sa nám zdala celkom chladná. Každopádne tá možnosť stojí za to a prírodná romantika je zaručená.

Výlet k vodopádu by sa dal odporučiť aj ako súčasť bicyklového výletu, alebo kombinácie návštevy viacerých atraktivít v okolí. Je to miesto, kde sa dá dobre oddýchnuť, alebo si tu spraviť piknik.

Posedenie pred vodopádomPosedenie pred vodopádom. Z lavičiek budete mať pekné výhľady na vodopád.

Lúčanský vodopád z chodníčka napravo.Lúčanský vodopád z chodníčka napravo. Vyhliadkové chodníčky vedú po oboch stranách vodopádu až k jeho vrchnej časti.

Jazierko Lúčanského vodopádu.Jazierko Lúčanského vodopádu. K vodopádu prislúcha toto plytké jazierko.

Potok Lúčanka opúšťajúci jazierko pod vodopádom.Potok Lúčanka opúšťajúci jazierko pod vodopádom. Prúd preteká Lúčkami ďalej na juh.

Čo navštíviť v okolí?

  • Lúčanské travertíny - neďaleko vodopádu sa nachádza ďalšia prírodná atraktivita, ktorá je rovnako prírodnou pamiatkou
  • Veľký Choč - špičkový vyhliadkový vrchol, z Lúčok naň vedie najťažšia výstupová trasa, no v prípade potreby sa autom rýchlo presuniete i do obcí, odkiaľ začína jednoduchší výstup
  • Liptovský hrad - najvyššie položená ruina hradu na Slovensku, nachádza sa vo výške 999m
  • Termálny vrt v Kalamenoch - absolútne autentické kúpanie v prírodnom termálnom jazierku
  • Salaš Krajinka - ak sa chcete rýchlo a chutne najesť, zastavte sa na tomto salaši
  • Stanišovská jaskyňa - takmer neznáma, no o to zaujímavejšia jaskyňa pri Liptovskom Jáne
  • Kaďa v Liptovskom Jáne - ďalšia možnosť ako sa bezplatne okúpať v teplej, liečivej vode vyvierajúcej priamo z lona tej najkrajšej prírody

Pohľad z ľavostranného chodníčka.Pohľad z ľavostranného chodníčka. Vyplatí sa vybehnúť si oba prístupové chodníčky. Sú však celkom strmé.

Fotografie z vodopádu Lúčky