Lomnické sedlo (2190m) patrí k populárnym bodom vo Vysokých Tatrách. Je tomu tak aj preto, že je veľmi ľahko dostupné lanovkou a zároveň sa z neho vinie zjazdovka až do Tatranskej Lomnice. Okrem toho je to špičková vyhliadková lokalita. Lomnické sedlo sa nachádza na ramene extrémne populárneho Lomnického štítu.

Zjazd do Tatranskej Lomnice z Lomnického sedlaZjazd do Tatranskej Lomnice z Lomnického sedla. Je preukrutne dlhý. Je sa na čo tešiť.

Lomnické sedlo ponúka veľmi pekné výhľady, hlavne východnejším smerom na Tatranskú Lomnicu a Popradskú kotlinu. Na miesto sa bez problémov dostanete lanovkou z Tatranskej Lomnice, takže sedlo je vhodné aj pre menej pohyblivé osoby, či deti. Po ceste sa môžete navyše zastaviť pri Skalnatom plese, čo vrelo odporúčame. Môžete si tu pozrieť pleso samotné, ale aj budovu hvezdárne, alebo navštíviť Skalnatú chatu. Táto lokalita však je celkovo dosť masového charakteru. Nie je to nič pre návštevníkov obľubujúcich pokoj v prírode. Vzhľadom na to, že z Lomnického sedla vedie zjazdovka, lokalita je vhodná na návštevu počas celého roka. Prídu si tu na svoje turisti i lyžiari.

Ako do sedla?

Turisticky je Lomnické sedlo prístupné iba sedačkovou lanovkou, ktorá vás vyvezie až priamo doň. Z Tatranskej Lomnice je možné celú trasu absolvovať kombináciou jednotlivých lanoviek cez Skalnaté pleso 1751m. Nemusíte sa preto nejako špeciálne pripravovať, aby ste sa dostali k tomuto idylickému výhľadu. Postačí, ak sa dostatočne oblečiete a môžete vyraziť smerom k vysokohorským zážitkom.

Kedysi viedla zo Skalnatého plesa i turistická značka, tá je však zrušená. Je nutné sa vyviezť do sedla lanovkou, kde je možné pokračovať po kúsku zelenej turistickej značky na Lomnickú vežu 2215m. Vskutku zaujímavý stav. Prevýšenie zo Skalnatého plesa do sedla predstavuje približne 440m stúpania. Z Tatranskej Lomnice to je o riadny kus viacej. Tá je totiž situovaná v nadmorskej výške 850m.

Cesta do Lomnického sedlaCesta do Lomnického sedla. Sedlo sa nachádza v najvyššom bode zasneženého svahu na ľavej strane fotky.

Treba pamätať na to, že cesta hore do sedla čisto lanovkami je pomerne nákladná záležitosť, preto je vhodné vyjsť si „po svojich“ aspoň na Skalnaté pleso, hoci pre bežného turistu to už je samo o sebe poriadna vysokohorská túra. Dá sa to však zvládnuť a na Skalnatom plese je možné sa osviežiť v bufete. Pripravte sa ale na masy návštevníkov. Ak hľadáte niečo skromnejšie, občerstvite sa na Skalnatej chate. Ide o klasickú turistickú vysokohorskú chatu.

Čo sa týka samotného výstupu do sedla je možné začať z Tatranskej Lomnice, alebo z iných častí Tatier na východ, alebo západ od Skalnatého plesa. Na pleso vedie totiž Tatranská magistrála (červeno značený turistický chodník), ktorý pretína takmer celé Tatry po vrstevnici. Preto je na vás kde začnete a ako si túru nakombinujete. Z Tatranskej Lomnice vedie na Skalnaté pleso zelená značka, pričom z plesa je nutné vyviezť sa do sedla lanovkou. Okrem toho sa na Skalnaté pleso môžete dostať z Hrebienka od západu a od Chaty pri Zelenom plese z východu. Je viacero možností ako si trasu navoliť. Najrýchlejšie to však bude z Tatranskej Lomnice.

Skalnatá chataSkalnatá chata. Táto vysokohorská chata patrí k najstarším v Tatrách. Návšteva je povinná jazda.

Jedna z budov lanovky na Skalnatom pleseJedna z budov lanovky na Skalnatom plese. Objekty navrhoval slávny slovenský architekt Dušan Jurkovič.

V Lomnickom sedle

Od lanovky vedie po hrebeni chodník, čo znamená že sedlo je pohodlne priechodné. Oficiálny chodník má niekoľko sto metrov, takže prehliadku sedla zvládnete za relatívne krátky čas. Západná strana sedla je strmšia a neprístupná, naopak tá východnejšia má o niečo menší sklon. Aj vďaka tomu sa sem dá dostať pešo zo Skalnatého plesa.

Na Lomnickom sedle boli v minulosti vybudované snehové zábrany. Najprv boli postavené z dreva, no neskôr boli nahradené kovovými. Všimnúť si ich môžete pod hrebeňom počas prechádzky. Miesto je tak isto doplnené o niekoľko atrakcií pre deti. Vzhľadom na to že na Lomnické sedlo sa dá prísť priamo lanovkou, môže to byť skvelý tip na výlet práve pre deti. Za pomerne málo námahy si dosýta užijú tatranské výhľady.

Hrebeň Lomnického sedlaHrebeň Lomnického sedla. Vedie ním kamenný chodník. Všimnúť si možno aj protilavínové zábrany.

Výhľad z Lomnického sedla

Výhľady zo sedla sú naozaj veľmi pekné. Celú Podtatranskú kotlinu až po Nízke Tatry máte hlboko pod sebou. Z bližších končín je to predovšetkým vrchol Slavkovského štítu, Malá Studená dolina a Prostredný hrebeň. Po ľavici je to masív Kežmarského štítu. Nad vami sa týčia skalné svahy Lomnického štítu. Tadiaľto vedie i jedna z chodeckých výstupových trás cez tzv. Emericiho nárek na vrchol samotný. Tá je však prístupná iba s horským vodcom resp. je využívaná ako zostupová trasa cez Lomnické sedlo počas horolezeckých túr. Okrem toho je zo sedla zaujímavý pohľad na single kabínkovú lanovku na vrchol Lomnického štítu, ktorá tento kopec oddávna charakterizuje.

Na Lomnickom sedle sme zažili i riadnu hmlu. Vtedy sme videli len na pár metrov dopredu. Z výhľadov preto nič nebolo. Paradoxne, keď sme zišli nižšie pod Skalnaté pleso, bola nádherná viditeľnosť. Každopádne, ak si chcete užiť výhľady z Lomnického sedla, je fajn si predtým pozrieť aspoň predpoveď počasia. Hoci, aj tá hmla mala čosi do seba.

Výhľady do údoliaVýhľady do údolia. Zdá sa to poriadne vysoko. A veruže aj je.

Výhľad na západ z Lomnického sedlaVýhľad na západ z Lomnického sedla. Uvidíte Malú Studenú dolinu, Prostredný hrot (vpravo) a Slavskovský štít (vľavo).

Výstup a zjazd z Lomnického sedla v zimných podmienkach

V zime je trasa do Lomnického sedla tvorená v zásade svahom zjazdovky. Ak sa tadiaľ vydáte, je vhodné dodržať bezpečný pohyb po strane zjazdovky. Výstup môže byť nádherný počas slnečného počasia, pretože napriek námahe, keď stúpate väčšinou kolmo na vrstevnice, je stále čo obdivovať. Ide predovšetkým o vzdušné výhľady na podhorie Tatier a mohutný Kežmarský štít. Nad hlavou vám budú premávať lanovky.

Po dosiahnutí sedla upúta najmä pohľad na dlhočiznú zjazdovku, ktorá sa vám vinie takpovediac od chodidiel až hlboko dolu do Tatranskej Lomnice. Je to vskutku dychberúce. Lyžiari sa potešia, pretože ich čaká 6km zjazdu. Vrchná časť zo sedla po Skalnaté pleso predstavuje ťažkú zjazdovku, označenú čiernou farbou. Okrem toho je v pravej časti svahu smerom od sedla k dispozícii freeride zóna.

Vrcholová stanica lanovky v Lomnickom sedleVrcholová stanica lanovky v Lomnickom sedle. Spokojní lyžiari sa tešia na zjazd.

Cestou k Lomnickej vežiCestou k Lomnickej veži. Táto trasa je v lete turisticky prístupná a značená zelenou značkou. Pod vežou sa rozkladá lyžiarska freeride zóna.

Čo si pozrieť v okolí Lomnického sedla?

Keďže Lomnické sedlo je situované v extrémne populárnej turistickej destinácie Slovenska, môžete si tu vyberať z množstva ďalších atraktivít. Či už ide o aktívny relax, poznávaciu turistiku, alebo wellness. Nájdete tu takmer všetko. Vyberáme preto absolútne najbližšie body záujmu k Lomnickému sedlu.

  • Téryho chata - populárna vysokohorská chata v Malej Studenej doline
  • Zamkovského chata - ďalšia s klasických turistických chát v Tatrách
  • Chata pri Zelenom plese - chata dostupná po tatranskej magistrále zo Skalnatého plesa situovaná v krásnej Doline Zeleného plesa pod dohľadom Jastrabej veže
  • Lomnický štít - v súčasnosti je možné oficiálne dosiahnuť tento skvelý vyhliadkový štít iba horolezecky, s horským vodcom, alebo kabínkovou lanovkou. Je tu situovaná hvezdáreň, ale i ubytovanie pre verejnosť, kde sa ale pripravte na riadny prievan nielen na štíte samotnom ale aj v peňaženke
  • Observatórium na Skalnatom plese - pri plese je postavená hvezdáreň, kam si môžete spraviť krátku prechádzku
  • Tatranská Lomnica - ponúka pekné prechádzky, kedy môžete obdivovať klasické vilky v pôvodnom tatranskom štýle, ale i pekné parčíky, dá sa tu najesť na viacerých miestach, ale aj pohodlne ubytovať.
  • Veľká Svišťovka - dostupná turistickým chodníkom zo Skalnatého plesa, z výšky 2038m sú tu nádherné výhľady na Kežmarský štít a Zelené pleso a jeho okolie

Pohľad z lanovkyPohľad z lanovky. Vyjsť na vrchol Lomnického sedla lanovkou je vcelku pekný zážitok. Najmä ak nič nevidíte :)

Fotografie z Lomnického sedla